Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Να κάνω μια χαζή ερώτηση, αλλά δεν έχω όρεξη να τρέχω,

 

αυτό http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12949583&postcount=1413

περνάει με cwm;

 

Ευχαριστώ

Γιώργος

Για την jvq που εχεις ειναι εδω,αλλα τι να σου πω,εχουνα αναφερθει αρκετα προβληματα στις 2.3.4 με αυτα τα μοντακια και προσωπικα δεν θα το προτεινα,εσυ αποφασιζεις ομως
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για την jvq που εχεις ειναι εδω,αλλα τι να σου πω,εχουνα αναφερθει αρκετα προβληματα στις 2.3.4 με αυτα τα μοντακια και προσωπικα δεν θα το προτεινα,εσυ αποφασιζεις ομως

Προσωπικα Παρη, καθε φορα που προσπαθουσα να σκαλισω το κινητο με τετοια modακια κατεληγα να ξενυχταω με bricked κινητο και να ξαναστηνω απο την αρχη. Εκτος φυσικα απο τα δικα σου τα επαγγελματικα-δοκιμασμενα:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα Παρη, καθε φορα που προσπαθουσα να σκαλισω το κινητο με τετοια modακια κατεληγα να ξενυχταω με bricked κινητο και να ξαναστηνω απο την αρχη. Εκτος φυσικα απο τα δικα σου τα επαγγελματικα-δοκιμασμενα:)
Η αληθεια εναι Παναγιωτη οτι απο τις πρωτες 2.3.3 και μετα τα διαφορα μοντακια που ανεβαιναν στο xda συνηθως δημιουργουσαν προβληματα,οι ρομ αυτες ειναι δυστροπες γενικα κι εκτος αυτου πολλα ατομα στο xda ανεβαζουν οτι τους ερθει,συνηθως αδοκιμαστα και οποιον παρει ο χαρος.

Ειμαι σε ανοικτη γραμμη με τον mendozinas και τεσταρουμε καποια μοντακια τα οποια ακομη προκαλουν προβληματα/δεν δουλευουν καν,στο galaxy μας (το βραδυ το μπρικαρισα κι εγω με ενα boot animation :lol:,μολις ομως το φιαξω,ξερεις,εισαι ο πρωτος που θα το παρει :D)

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια εναι Παναγιωτη οτι απο τις πρωτες 2.3.3 και μετα τα διαφορα μοντακια που ανεβαιναν στο xda συνηθως δημιουργουσαν προβληματα,οι ρομ αυτες ειναι δυστροπες γενικα κι εκτος αυτου πολλα ατομα στο xda ανεβαζουν οτι τους ερθει,συνηθως αδοκιμαστα και οποιον παρει ο χαρος.

Ειμαι σε ανοικτη γραμμη με τον mendozinas και τεσταρουμε καποια μοντακια τα οποια ακομη προκαλουν προβληματα/δεν δουλευουν καν,στο galaxy μας (το βραδυ το μπρικαρισα κι εγω με ενα boot animation :lol:,μολις ομως το φιαξω,ξερεις,εισαι ο πρωτος που θα το παρει :D)

Απο τις eclair ακομα γινεται χαμος με τα μοντακια Παρη. Πως να ξεχασω στην JM2 που προσπαθουσα να εγκαταστησω ενα battery icon (κλασσικο προβλημα), μπρικαρα το τηλεφωνο στις 5 το πρωι και στις 7:30 εδινα μαθημα στο πανεπιστημιο:O:blink:

Καλα αμα καταφερεις κανενα καλο με boot animation μεσα ξερεις...αμεση αποστολη και μετα ξεκιναν οι προπαραγγελιες:lol:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα δε δουλευει το BLN για τα sms.μαλλον ειναι θεμα της εφαρμογης,δηλαδη εκει που το ρυθμιζεις για ποιες εφαρμογες να σε ειδοποιει εχει μονο για αναπαντητες κλησεις.εγω εχω αγορασει την pro εκδοση

 

To BLN δεν δουλεύει με το stock SMS (σύμφωνα με τον neldar -αυτόν που το έφτιαξε).

Είχα παρατηρήσει, ότι κάποιες φορές ενω ο scheduler ήταν απενεργοποιημένος στην πραγματικότητα δεν ήταν. Οπότε τον ενεργοποιείς, απενεργοποιείς τις ώρες και τέλος απενεργοποιείς και τον schedulere (αν δεν τον χρειάζεσαι). Επίσης υπάρχει ένα fix που υποτίθεται δίνει μεγαλύτερη συμβατότητα σε κάποιες άλλες εφαρμογές - όχι για το sms, αναπάντητες και gmail. Δεν το έχω βάλει και δεν ξέρω αν υπάρχει για JVQ.

Link to comment
Share on other sites

Σκέπτομαι να βάλω την official κυπριακή 2,2,1... βλέπω όμως ότι δεν έχει bootloaders. Θα ήθελα την βοήθειά σας και την γνώμη σας (αν αξίζει τον κόπο), ή να βάλω κάποια custom rom. Δεν θέλω φοβερά πράγματα, απλά να τρέχει το κινητό χωρίς προβλήματα και να "αντέχει" μερικές εφαρμογές παραπάνω...

 

Την πέρασα, απλό ήταν, τώρα θα κάνω κι ένα hardware reset - εντυπώσεις αύριο... :)

 

Ίσως είχα καιρό να κάνω hardware reset , αλλά με την CYP 2.2.1 και root (βασικά για να βάλω το ad free) , το κινητό "πετάει"... καμιά άλλη πρόταση για ενδιαφέρουσες εφαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο firm εχει το καλυτερο wifi? Η ειναι παντου το ιδιο? Εχω jvp 2.3.4

 

είχα JVP (τώρα έχω JVQ ) και οι 2 είναι πολύ καλές σε όλα (wi fi, gps κ.λ.π) χωρίς να έχουν αξιοσημείωτες διαφορές μεταξύ τους

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ποιο firm εχει το καλυτερο wifi? Η ειναι παντου το ιδιο? Εχω jvp 2.3.4

 

H JVO ειχε το καλυτερο wifi που εχω δοκιμασει και η JVQ εχει μακραν το καλυτερο gps.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανεις προβλημα με την εφαρμογη του τηλεφωνου με την jvq?εχω semaphore kernel αν εχει σημασια αυτο.με παιρνουν τηλεφωνο και οταν τερματιστει η κληση μου λεει οτι ππρεπει να κλεισει η εφαρμογη phone η κατι τετοιο?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανεις προβλημα με την εφαρμογη του τηλεφωνου με την jvq?εχω semaphore kernel αν εχει σημασια αυτο.με παιρνουν τηλεφωνο και οταν τερματιστει η κληση μου λεει οτι ππρεπει να κλεισει η εφαρμογη phone η κατι τετοιο?

Εχει αναφερθει ξανα απο τον Παρη οτι κανει force close αν πατησεις αποτομα το back button μετα απο τερματισμο κλησης. Σε μενα δεν το εχει εμφανισει ακομα. Με τον semaphore ειμαι κι εγω.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανεις προβλημα με την εφαρμογη του τηλεφωνου με την jvq?εχω semaphore kernel αν εχει σημασια αυτο.με παιρνουν τηλεφωνο και οταν τερματιστει η κληση μου λεει οτι ππρεπει να κλεισει η εφαρμογη phone η κατι τετοιο?

 

Το ίδιο μου συμβαίνει και εμένα αρκετά συχνά. Μόλις τελειώσει η κλήση, πάει σε αναγκαστικό κλείσιμο.

Ότι ξετρέχει κανείς, του τρέχει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Μηπως ξερετε αν εχει κυκλοφορησει η 2.3.3 για το Samsung Galaxy S?

 

Ναι εχει βγει σε πολλες χωρες αλλα οχι ακομα για την Ελλαδα.

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το παρακάτω script ;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1111145

 

Αλέξανδρε...τα φώτα σου :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το παρακάτω script ;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1111145

 

Αλέξανδρε...τα φώτα σου :).

 

Nαι. Εμένα δε με βοήθησε στη JVO. To αντίθετο θα έλεγα. Μετά από λίγες μέρες το έβγαλα, μου κόλλαγε... Το μόνο που κράτησα είναι τα memory settings του (10,16,24,48,56,72), που μπορείς να τα βάλεις και με το autokiller.

Tα settings του speedmod τα προτιμώ... και είναι τα παρακάτω, αν τα θες σε scriptάκι:

 

#!/system/bin/sh

if [ -e /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree ]; then
echo "2560,4096,6144,12288,14336,18432" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree
fi

if [ -e /proc/sys/vm/swappiness ]; then
echo "0" > /proc/sys/vm/swappiness
fi

if [ -e /proc/sys/vm/vfs_cache_pressure ]; then
echo "100" > /proc/sys/vm/vfs_cache_pressure
fi

if [ -e /proc/sys/vm/dirty_expire_centisecs ]; then
echo "1000" > /proc/sys/vm/dirty_expire_centisecs
fi

if [ -e /proc/sys/vm/dirty_writeback_centisecs ]; then
echo "2000" > /proc/sys/vm/dirty_writeback_centisecs
fi

if [ -e /proc/sys/vm/dirty_ratio ]; then
echo "20" > /proc/sys/vm/dirty_ratio
fi

if [ -e /proc/sys/vm/dirty_background_ratio ]; then
echo "5" > /proc/sys/vm/dirty_background_ratio
fi

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Nαι. Εμένα δε με βοήθησε στη JVO. To αντίθετο θα έλεγα. Μετά από λίγες μέρες το έβγαλα, μου κόλλαγε... Το μόνο που κράτησα είναι τα memory settings του (10,16,24,48,56,72), που μπορείς να τα βάλεις και με το autokiller.

Tα settings του speedmod τα προτιμώ... και είναι τα παρακάτω, αν τα θες σε scriptάκι:

 

με τον T24 ειμαι ευχαριστημενος τωρα. με τον 23 ειχα κατι παραπονακια αλλα μεχρι τωρα ολα καλα. ελεγα μηπως και ειναι καλυτερα με το script αυτο, αλλα αφου το δοκιμασες δεν το βαζω καθολου :).

αναμονη για την 2.3.4 πλεον, και την αλλη εβδομαδα θα ερθει κατα μεγαλη πιθανοτητα και ο γαλαξιας 2 :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.. οποτε αναμενουμε. Καμια ημερομηνια κατι ξερουμε?

 

Μην περιμενεις υποστηριξη απο την samsung hellas φλασαρε μια ρομ του εξωτερικου.

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εδω και 2 μερες αποφασισα να μπω στον μαγικο κοσμο των custom roms και η αρχη εγινε με την Juwe v5.2 με base rom την JVQ και kernel τον semaphore 1.3.2. Παρα πολυ καλη rom, πολυ γρηγορη εναλλαγη στα μενου και πολυ καλη καταναλωση ενεργειας σε idle κατασταση(η μπαταρια κατεβηκε 1% σε 5 ωρες με ελαχιστη εως καθολου χρηση). Το προβλημα εμφανιζεται οταν χρησιμοποιω wifi, gps ή 3g. Με wifi καταναλωνει περιπου 1% στα 5 λεπτα και με gps και navigon καταναλωνει 1% στα 2 λεπτα!!!Κατα την ταπεινη μου αποψη αυτες οι τιμες ειναι απαραδεκτες...Το θεμα αυτο λογικα δεν ειναι προβλημα μονο της juwe αφου το modem ειναι το ιδιο με την stock JVQ.Εχει παρατηρησει κανεις αλλος παρομοια καταναλωση μπαταριας με wifi και gps? Μπορειται να προτεινεται αλλα διαθεσιμα modem για flasarisma με καλυτερη χρησιμοποιηση μπαταριας?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα. Είχα τη φαεινή ιδέα να δοκιμάσω τον Τ24 ενώ ήμουν με JVQ semaphore 1.3.2 και bootanimation. Μετά την επανεκίνηση εμφανίζει ένα διαφορετικό bootanimation το οποίο δεν φεύγει καθόλου απο την οθόνη, χωρίς όμως να κολάει το τηλέφωνο. Κάποια ιδέα για να μην ξαναστήνω ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα. Είχα τη φαεινή ιδέα να δοκιμάσω τον Τ24 ενώ ήμουν με JVQ semaphore 1.3.2 και bootanimation. Μετά την επανεκίνηση εμφανίζει ένα διαφορετικό bootanimation το οποίο δεν φεύγει καθόλου απο την οθόνη, χωρίς όμως να κολάει το τηλέφωνο. Κάποια ιδέα για να μην ξαναστήνω ;

 

 

Περνα ξανα τον σεμα και βγαλε το bootanimation που έβαλες. Μετα βαλε ξανα τον τ24.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα μέσω Odin την JPU 2.2.1 και θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε πως μπορώ να έχω greek input keyboard. Δεν με καλύπτει το αντίστοιχο app του market. Επίσης δεν είναι root η συσκευή.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα μέσω Odin την JPU 2.2.1 και θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε πως μπορώ να έχω greek input keyboard. Δεν με καλύπτει το αντίστοιχο app του market. Επίσης δεν είναι root η συσκευή.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

 

Βαλε την κυπριακη js8 που ειναι καλυτερη και εχει παντου ελληνικα.

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω στα χερια μου εναν γαλαξια για ενα φιλαρακι μου...:)

τον αγορασαμε απο το φορουμ.

το κινητο φοραει πανω 2.2.1 jve και kernel dark core 1.4

το φιλαρακι μου δεν θελει πολλα..

να σερφαρει να διαβαζει κανα mail και θελει να κανει και χρηση του gps..

ετσι οπως ειναι το κινητο μου φαινεται πολυ καλο.!

αξιζει τον κοπο να του βαλω την τελευταια 2.3.4 για αυτα που ζηταει η να το αφησω ετσι...?(φοβαμαι απλα οτι στα τελευταια φιρμ το gps λειτουργει καλυτερα!)

και αν ναι για πειτε μου προτασεις..?(για καποια αλλη custom rom?)

ευχαριστω..:)

τελικα αυτο το φορουμ δεν μπορω να το αποχωριστώ...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...