Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα τεστ με την εφαρμογή της Voda .Μια χαρά είναι. Λιβαδειά http://i.imgur.com/w4fEQLm.jpg

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

 

SIM Vodafone καρτοinternet(χωρίς πακέτο).

.........

 

 

Με την εφαρμογή της Vodafone, περιέργως, δεν δούλευε. Μετά από λίγη ώρα ολοκλήρωνε τη δοκιμή και έγραφε 0 ταχύτητα.

 

Δηλαδή:

χωρίς πακέτο sim Vodafone δε μετριέται απ'το app MyVodafone;

Δεν το περιμενα αυτό, καθώς στην C-Ote "μετρά" (σε server OTE) και "τερματισμένη" sim C-Ote.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το my Vodafone, αλλά το Vodafone net perform (λογικά στη μέτρηση το ίδιο πράγμα είναι). Και το συγκεκριμένο δεν είναι καρτοκινητό, δηλαδή μέχρι και APN διαφορετικό έχει από τα άλλα. Στην εφαρμογή Ookla πάντως μία χαρά μετράει με server Vodafone. Αν θυμάμαι καλά, και τη σελίδα με το τεστ της Vodafone την άνοιγε και το έτρεχε, χωρίς πακέτο πάντα.

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

http://i64.tinypic.com/2m34vab.jpg speedtest Κηφισιά οδος Ομηρου πολυ χαμηλη ταχυτητα για την περιοχη που να φανταστειτε σε 2 παραλληλους δρομους υπαρχει κεραια επι της λεωφορου κηφισιας .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

http://i64.tinypic.com/2m34vab.jpg speedtest Κηφισιά οδος Ομηρου πολυ χαμηλη ταχυτητα για την περιοχη που να φανταστειτε σε 2 παραλληλους δρομους υπαρχει κεραια επι της λεωφορου κηφισιας .

 

Η λεωφορος κηφισιας και μερικες αλλες ειναι απο τους μεγαλους δρομους στην αθηνα.Φυσικο ειναι τετοιες ταχυτητες οταν υπαρχει μεγαλη κινηση απο τον κοσμο.Φορτωμενο δικτυο πετυχες μαλλον.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

τι φασμα εχεις στις 4g μπαντες η vodafone?

 

800 (B20): 10 MHz

1800 (B3): 20 MHz (κάποιες περιοχές με 15)

2600 (B7): 20 MHz

Link to comment
Share on other sites

800 (B20): 10 MHz

1800 (B3): 20 MHz (κάποιες περιοχές με 15)

2600 (B7): 20 MHz

 

ευχαριστω, προαστια του Πειραια παντως εμενε βλεπει η συσκευή 15mz στην b3

Link to comment
Share on other sites

800 (B20): 10 MHz

1800 (B3): 20 MHz (κάποιες περιοχές με 15)

2600 (B7): 20 MHz

 

Έχει επιπλέον και 20Mhz στα 2600 TDD. (B38)

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

800 (B20): 10 MHz

1800 (B3): 20 MHz (κάποιες περιοχές με 15)

2600 (B7): 20 MHz

Θεσσαλονίκη όπου έχω δει band 3 πάντα στα 15 ήταν. Δεν ήξερα καν ότι δίνει και 20 δηλαδή :p

 

Huawei mate 8 & galaxy note 3 neo.

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιπλέον και 20Mhz στα 2600 TDD. (B38)

το δικό μου τηλ πάντως δεν έχει B38

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Έχει επιπλέον και 20Mhz στα 2600 TDD. (B38)

 

Το έχει, το χρησιμοποιεί όμως; Δε νομίζω :wacko: Δεν έχω πληροφορία ότι κάποια εταιρεία στην Ελλάδα παραγγέλνει ρυθμίσεις για 38άρα μπάντα από κανένα προμηθευτή. :confused:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τετοιου ειδους "παραγγελιες" δεν θα ηταν πιο λογικο να γινονται στον κατασκευαστη του επεξεργαστη;

Απο το να παραγγελνουν χιλιαδες παγκοσμιως δικτυα το καθενα οτι του καπνισει στους χιλιαδες ταδε μικρο η' μεγαλο κατασκευαστες συσκευων....

Πως να μην επικρατει χαος οπως π.χ.στο volte

 

το προβλημα με το opensource λειτουργικο και τα χιλιαδες version του που κυκλοφορουν ειναι τελικα πολυ μεγαλο και το pure android (δυστυχως) χρυσοπληρωνεται.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Το έχει, το χρησιμοποιεί όμως; Δε νομίζω :wacko: Δεν έχω πληροφορία ότι κάποια εταιρεία στην Ελλάδα παραγγέλνει ρυθμίσεις για 38άρα μπάντα από κανένα προμηθευτή. :confused:

 

Γνωρίζεις γιατί χρησιμοποιείται η B38? Κάπου θυμόμουν ότι είναι για global LTE roaming, αλλά μπορεί να θυμάμαι και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη όπου έχω δει band 3 πάντα στα 15 ήταν. Δεν ήξερα καν ότι δίνει και 20 δηλαδή :p

 

Huawei mate 8 & galaxy note 3 neo.

 

Επαρχία, στην Καρδίτσα, στην πλατεία Ελευθερίας, έχω δει να δίνει 20 MHz bandwidth στα 1800. Ταχύτητες στα 70 mbps downloading περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις γιατί χρησιμοποιείται η B38? Κάπου θυμόμουν ότι είναι για global LTE roaming, αλλά μπορεί να θυμάμαι και λάθος.

Στη χώρα που ζω απολαμβάνω TDD Lte στο σπίτι μου από το καλοκαίρι του 16. Το TDD είναι πολύ πιο σταθερό σε απόδοση από το FDD, σταθερό ping, δύσκολα καταλαβαίνεις υπερφόρτωση ενώ με cat 12 υποστηρίζεται το aggregation με FDD. Dual FDD TDD δίκτυα έχουν τρελή χωρητικότητα και καλύτερο beamforming και ΜΙΜΟ. Γενικά είναι τρελή τεχνολογία και μακάρι να την αξιοποιήσει η Vodafone.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιπλέον και 20Mhz στα 2600 TDD. (B38)

 

Το γνωρίζω. Απλά δεν το ανέφερα, γιατί δεν το χρησιμοποιεί. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το έχει, το χρησιμοποιεί όμως; Δε νομίζω :wacko: Δεν έχω πληροφορία ότι κάποια εταιρεία στην Ελλάδα παραγγέλνει ρυθμίσεις για 38άρα μπάντα από κανένα προμηθευτή. :confused:

 

Και γιατι τοτε αγοραστηκε το TDD φασμα η' δωρεαν το μοιρασαν;

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι τοτε αγοραστηκε το TDD φασμα η' δωρεαν το μοιρασαν;

 

*Νομίζω τα μπλοκ TDD πήγαιναν πακέτο με τα μπλοκ FDD, οπότε η προσφορά ήταν «1+1 δώρο».

Είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι συσκευές που υποστηρίζουν Β38 και κυρίως δεν έχουν δώσει βάρος στο B38 στις branded συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

*Νομίζω τα μπλοκ TDD πήγαιναν πακέτο με τα μπλοκ FDD, οπότε η προσφορά ήταν «1+1 δώρο».

Είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι συσκευές που υποστηρίζουν Β38 και κυρίως δεν έχουν δώσει βάρος στο B38 στις branded συσκευες.

Σε αρκετές συσκευές με mid & high end snapdragon επεξεργαστές δεν ειναι και τοσο αγνωστη μπαντα η b38, πχ. στο leeco pro3, OnePlus 3T, Xiaomi Mi5 κτλ εδω οι υποστηριζουσες την b38 συσκευές: https://www.frequencycheck.com/bands/lte-band-38-td-2600

το βασικό θεμα ειναι οτι ελάχιστα μονο δικτυα εχουν υιοθετησει την b38: https://www.frequencycheck.com/bands/lte-band-38-td-2600

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

*Νομίζω τα μπλοκ TDD πήγαιναν πακέτο με τα μπλοκ FDD, οπότε η προσφορά ήταν «1+1 δώρο».

Είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι συσκευές που υποστηρίζουν Β38 και κυρίως δεν έχουν δώσει βάρος στο B38 στις branded συσκευες.

η B40 για τι είναι? ξέρεις?

άκυρο το βρήκα....

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετές συσκευές με mid & high end snapdragon επεξεργαστές δεν ειναι και τοσο αγνωστη μπαντα η b38, πχ. στο leeco pro3, OnePlus 3T, Xiaomi Mi5 κτλ εδω οι υποστηριζουσες την b38 συσκευές: https://www.frequencycheck.com/bands/lte-band-38-td-2600

το βασικό θεμα ειναι οτι ελάχιστα μονο δικτυα εχουν υιοθετησει την b38: https://www.frequencycheck.com/bands/lte-band-38-td-2600

 

Κανονικά έπρεπε το μπλε δίκτυο να το πάρει ΟΛΟ αυτό το φάσμα. Αλλά νομίζω δε το ρίσκαραν. Θα μπορούσαν να έχουν dual FDD/TDD network μέσα στις πόλεις και να πετάει το δίκτυο. 50MHz θα μπορούσε να ήταν μια καλή αρχή για αυτούς. Τώρα με 20MHz/20MHz σε Vodafone/Cosmote να δεις που δε θα επενδύσει κανείς από αυτούς. Μια το configuration, μια η αναβάθμιση εξοπλισμού... Δεν αξίζει :cry: Εκτός αν το πάνε για μικροκυψέλες/femtocell.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

*Νομίζω τα μπλοκ TDD πήγαιναν πακέτο με τα μπλοκ FDD, οπότε η προσφορά ήταν «1+1 δώρο».

Είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι συσκευές που υποστηρίζουν Β38 και κυρίως δεν έχουν δώσει βάρος στο B38 στις branded συσκευες.

 

Δεν ήταν 1+1. Μόνο 2 δίκτυα το πήραν.

Link to comment
Share on other sites

Σε κανέναν έχει τύχει με μηδενικό υπόλοιπο να έχει δωρεάν data? Για παράδειγμα στο iphone 5S της φίλης μου σε φοιτητικό CU που δε βάζει ποτέ κάρτα και τα 600 δωρεάν μβ τα τελειώνει τη πρώτη εβδομάδα του μήνα συμβαίνει το εξής. Σε όλη τη περιοχή του κέντρου από αρχές Εγνατίας έως καμάρα και Αριστοτέλους και λευκό Πύργο ενώ έχει ανοιχτά τα data σε 4g επειδή μπαίνει 0.facebook ξαφνικά τις έρχονται ειδοποιήσεις από εφαρμογές και έχει κανονικά δεδομένα για κανένα μισάωρο μέχρι που ξαφνικά σταματάει πάλι. Έχει γίνει τουλάχιστον 15 φορές το τελευταίο μήνα και σε ένα speedtest που έκανα κατά τη διάρκεια αυτού του free data είχα 70mbps download!!! Σε άλλον συμβαίνει?

 

Huawei mate 8 & galaxy note 3 neo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...