Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σου λέει πως αν το 3G έχει πολύ πιο δυνατό σήμα στο σημείο αυτό, ότι είναι καλύτερα να συνδεθεί εκεί. Εκτός αν θες σκόπιμα να βλέπεις μόνο 4G με χειρότερα αποτελέσματα.

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει πως αν το 3G έχει πολύ πιο δυνατό σήμα στο σημείο αυτό, ότι είναι καλύτερα να συνδεθεί εκεί. Εκτός αν θες σκόπιμα να βλέπεις μόνο 4G με χειρότερα αποτελέσματα.

 

Sent from my MotoE2

 

Κακως το λέει, και στα 3δικτυα μεχρι τα 114-115dbm μια χαρά λειτουργικό είναι το 4g.

Η βοντα στα 105-106dbm σε έχει ήδη γυρίσει προς τα κάτω.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Θα ηθελα μια βοηθεια για οποιον γνωριζει. Εχω κινητο νοκια 6510 (το παλιο....μεγαλη αγαπη) και λεει πως υποστηριζει συνδεση gprs....

 

Ομως αν κ εψαξα λιγο δεν μπορω να βρω πως μπορω να την ενεργοποιησω..... εβαλα κατι ip,κατι σημεια προσβασης αλλά μαλλον τα κανα λαθος γιατι το κινητο αφου ''ψαχτηκε'' λιγο μου εγραψε ''καντε εγγραφη στο gprs''.

 

Ξερει κανεις αν υποστηριζεται πλεον αυτη η συνδεση;;; κ αν ναι,πως μπορω να την ενεργοποιησω;;;;

 

Να στε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Κακως το λέει, και στα 3δικτυα μεχρι τα 114-115dbm μια χαρά λειτουργικό είναι το 4g.

Η βοντα στα 105-106dbm σε έχει ήδη γυρίσει προς τα κάτω.

 

Ακριβως,με 4G στα -116 εκανα Browsing.Με Wind κι ολας απο B20.

Η Vodafone τωρα τελευταια με κανει κατι κουλα.Χθες που ημουν στη νεα παραλια Θεσσαλονικης ειχα κατι εναλλαγες σε Edge ενω ειχα με καλο σημα 3G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κακως το λέει, και στα 3δικτυα μεχρι τα 114-115dbm μια χαρά λειτουργικό είναι το 4g.

Η βοντα στα 105-106dbm σε έχει ήδη γυρίσει προς τα κάτω.

Με συγχωρείς, αλλά εγώ άλλα βλέπω. Αν τα -115 είναι από αρκετά πιο μακρινή κεραία και σε b.20, εκτός του ότι σέρνεται, αν πιάσεις 3G από πιο κοντά πάει πολύ καλύτερα.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, αλλά εγώ άλλα βλέπω. Αν τα -115 είναι από αρκετά πιο μακρινή κεραία και σε b.20, εκτός του ότι σέρνεται, αν πιάσεις 3G από πιο κοντά πάει πολύ καλύτερα.

 

Sent from my Moto X Play

 

Ίσως στην Wind, στην κοσμοτέ ΔΕΝ είναι έτσι. Μου κατεβάζει αβέρτα πολλά Mbps με 115dbm αν το έχεις κλειδωμενο σε 4g only, μέχρι και Aggregation έχω δει.

Στα 120dbm και ανω βεβαια παπαλα, συνήθως δεν κουνιέται φύλλο.

 

Και μη ξεχνάς βέβαια τα mhz ανά μπάντα και ανά δίκτυο.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εσύ είπες και για τα 3 δίκτυα... :p

 

Sent from my Moto X Play

 

Με 114-115dbm δε σου είναι λειτουργικό το b20-4g της wind??

Εμενα το f2g μια χαρά λειτουργικό είναι σε αυτά τα επίπεδα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Με 114dbm δεν σου δουλεύει το 4g της wind??

Εμενα το f2g μια χαρά λειτουργικό ειναι

 

Επιβεβαιωνω και εγω με F2G ακρως λειτουργικο ειναιτο εχω δοκιμασει.Το 3G της Vodafone παιζει να ειναι πιο εικονικο απο το 4G Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω και εγω με F2G ακρως λειτουργικο ειναιτο εχω δοκιμασει.Το 3G της Vodafone παιζει να ειναι πιο εικονικο απο το 4G Wind.

 

Ε για να το λες έτσι θα είναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με 114-115dbm δε σου είναι λειτουργικό το b20-4g της wind??

Εμενα το f2g μια χαρά λειτουργικό είναι σε αυτά τα επίπεδα.

 

Οποτε αυτός είναι και ο λογος που με cosmote τελειώνει τόσο γρήγορα η μπαταρία;;;;

 

Έχουμε χασει τη μπάλα λέω.

Είμαστε κάτω απο σταθμό και διαμαρτυρομαστε γιατί δεν μας συνδέει 2 -3 σταθμόυς παρακατω για να βλέπουμε το 4G σήμα.

 

Οκ. Η Cosmote το κάνει για να δείχνει καλυψη

 

Η Wind για μα φύγει η ρετσινια ότι δεν έχει καλυψη.

 

Η Vodafone σε ενα δίκτυο που δεν έχει ολοκληρωθεί γιατί να κανει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone σε ενα δίκτυο που δεν έχει ολοκληρωθεί γιατί να κανει κάτι τέτοιο;

 

γιατι ανέκαθεν ήταν (και καλά κάνει) voice uber alles, ή μηπως αμφιβαλλεις?

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

γιατι ανέκαθεν ήταν (και καλά κάνει) voice uber alles, ή μηπως αμφιβαλλεις?

 

Είναι voice uber alles.

Έχει το μικροτερο drop call rate στα δίκτυα Vodafone. (Και στην Ελλάδα)

Link to comment
Share on other sites

Είναι voice uber alles.

Έχει το μικροτερο drop call rate στα δίκτυα Vodafone. (Και στην Ελλάδα)

 

Τελευταία φορά που τσέκαρα, η Vodafone GR είχε απενεργοποιήσει το power control σε 2G και τα τηλ εκπέμπουν πάντα 2W, ακόμα και αν είναι δίπλα στην κεραία.

Ευχαριστώ πολύ, δε θα πάρω 2W από πομπό 1cm από τον εγκέφαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι voice uber alles.

Έχει το μικροτερο drop call rate στα δίκτυα Vodafone. (Και στην Ελλάδα)

 

Σεβαστό, αλλά για τον λόγο αυτό το 4g το χει ρυθμισμένο, ακόμα τουλάχιστον, σε πολύ χαμηλο priority εξου και οι τακτικές εναλλαγές προς τα κατω. Αν και όταν το Volte διατεθεί σε χρηση από ικανο αριθμό συσκευών ίσως και αναθεωρηθεί.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά που τσέκαρα, η Vodafone GR είχε απενεργοποιήσει το power control σε 2G και τα τηλ εκπέμπουν πάντα 2W, ακόμα και αν είναι δίπλα στην κεραία.

Ευχαριστώ πολύ, δε θα πάρω 2W από πομπό 1cm από τον εγκέφαλό μου.

 

Φαντασου! Βρισκεις τώρα δικαιολογία το 2g!

 

Εγώ παλι δεν ακουγομαι καλά στο 2G της Cosmote οποτε λεω να μην πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά που τσέκαρα, η Vodafone GR είχε απενεργοποιήσει το power control σε 2G και τα τηλ εκπέμπουν πάντα 2W, ακόμα και αν είναι δίπλα στην κεραία.

Ευχαριστώ πολύ, δε θα πάρω 2W από πομπό 1cm από τον εγκέφαλό μου.

 

Φαντασου! Βρισκεις τώρα δικαιολογία το 2g!

 

Εγώ παλι δεν ακουγομαι καλά στο 2G της Cosmote οποτε λεω να μην πάρω.

 

Πολύ κακό αυτό. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για να μη το ενεργοποιήσει. Πραγματικά απαράδεκτο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου! Βρισκεις τώρα δικαιολογία το 2g!

 

Εγώ παλι δεν ακουγομαι καλά στο 2G της Cosmote οποτε λεω να μην πάρω.

 

Δε βρίσκω δικαιολογία, δεν καταλαβαίνω τι θα ήθελα να κάνω και βρίσκω δικαιολογία το 2G της VF GR ώστε να μην το κάνω. Παρακαλώ βοήθησέ με να καταλάβω.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτού του είδους τα σχόλια, με ξεπερνούν.

Το 2G της Cosmote είναι ΤΡΑΓΙΚΟ είχα θέμα μέχρι που ενεργοποίησαν VoLTE και από τότε έχω σταματήσει τα παράπονα, τόσο στο forum όσο και επίσημα στην Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ανασταση,3G και 4G με 2/5 σημα.Το 4G ειναι στα -110dBm απο B20.Το σημειο ειναι Καρολου Ντηλ με Προξενου Κορομηλα.Πριν 10-15 μερες μονο Edge ειχα.Και το 3G στα -110dBm. Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Με το τελευταίο carrier services upgrade της Google ενεργοποιήθηκε το RCS support στο Android messages! Ένα μπράβο στη Vodafone μετά από καιρό!
Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο carrier services upgrade της Google ενεργοποιήθηκε το RCS support στο Android messages! Ένα μπράβο στη Vodafone μετά από καιρό!

 

τι ακριβως είναι αυτό?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο carrier services upgrade της Google ενεργοποιήθηκε το RCS support στο Android messages! Ένα μπράβο στη Vodafone μετά από καιρό!

δηλ δοκίμασες και δουλεύει το Android messages​?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τι ακριβως είναι αυτό?

https://www.google.gr/amp/www.theverge.com/platform/amp/2017/2/24/14721602/android-messages-google-rcs-universal-profile

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

δηλ δοκίμασες και δουλεύει το Android messages​?

 

Ναι, κανονικά. Σε ρωτάει αν θες να ενεργοποιήσεις το RCS, λες ναι και τα στήνει όλα μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά που τσέκαρα, η Vodafone GR είχε απενεργοποιήσει το power control σε 2G και τα τηλ εκπέμπουν πάντα 2W, ακόμα και αν είναι δίπλα στην κεραία.

Ευχαριστώ πολύ, δε θα πάρω 2W από πομπό 1cm από τον εγκέφαλό μου.

 

Πως μπορουμε να το τσεκαρουμε αυτο;

Και επισης με ποιο προγγραμα βλεπουμε στο κινητο ποια μπαντα εκμπεμπει ο καθε σταθμος;

Link to comment
Share on other sites

δηλ δοκίμασες και δουλεύει το Android messages​?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.google.gr/amp/www.theverge.com/platform/amp/2017/2/24/14721602/android-messages-google-rcs-universal-profile

 

με πιο απλα λογια τι ακριβως κανει; μπερδευτηκα με το αγγλικο κειμενο . αυτο εδω <<your message will fall back to standard SMS or MMS >> μπορει να μας χρεωνει και για μμς; :confused:

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

με πιο απλα λογια τι ακριβως κανει; μπερδευτηκα με το αγγλικο κειμενο . αυτο εδω <<your message will fall back to standard SMS or MMS >> μπορει να μας χρεωνει και για μμς; :confused:

 

Φτιάχνεις το μήνυμά σου και προσπαθεί αν το στείλει. Αν ο αποδέκτης έχει και αυτός RCS χρεώνεσαι μόνο για τα data (αν είσαι σε κινητά δεδομένα, αλλιώς free αν είσαι από wifi).

Αν ο αποδέκτης δεν έχει RCS, τότε το μήνυμα θα σταλεί σαν SMS (αν έχεις μόνο κείμενο) ή MMS (αν έχεις κάτι περισσότερο από σκέτο κείμενο) με τις ανάλογες χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...