Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά από τότε που πήρα συσκευή που έχει την 800αρα, πιάνω με Vodafone 4G σχεδόν παντού.

εμ...έτσι είναι

 

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να το τσεκαρουμε αυτο;

Και επισης με ποιο προγγραμα βλεπουμε στο κινητο ποια μπαντα εκμπεμπει ο καθε σταθμος;

 

Για την ισχύ των κεραιών που αναφέρεις παραπάνω δεν ξέρω, για την μπάντα που εκπέμπει κάθε κεραία αν έχεις Android 7 και πάνω μπορείς να δεις με το Network cell info lite που μπορείς να κατεβάσεις από το play store.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνη - Λιτόχωρο 4G full σήμα και καμιά φορά H+. 4G με B20 στο μοναστήρι του Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω και ταχύτητα: Download 7.4 MBit/s - Upload 1.1 MBit/s - Ping 37ms.

 

Γενικά από τότε που πήρα συσκευή που έχει την 800αρα, πιάνω με Vodafone 4G σχεδόν παντού.

 

Κι εγώ εδώ στα Χανιά πήγα χθες στο κέντρο να πληρώσω λογαριασμούς και σε όλους τους εσωτερικούς χώρους έπιανε 800αρα με περίπου -80dBm σήμα και ταχύτητα 30+ Mbps. Σε ένα κατάστημα μόνο που είχα 1800αρα το σήμα ήταν στα -107dBm με ταχύτητα γύρω στα 10 Mbps. Αυτά για όσους υποστηρίζουν ότι η 800αρα δεν χρειάζεται στο κινητό. Αν θες να πιάνει παντού με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες καλό είναι να υποστηρίζει όλες τις μπάντες το κινητό σου...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εδώ στα Χανιά πήγα χθες στο κέντρο να πληρώσω λογαριασμούς και σε όλους τους εσωτερικούς χώρους έπιανε 800αρα με περίπου -80dBm σήμα και ταχύτητα 30+ Mbps. Σε ένα κατάστημα μόνο που είχα 1800αρα το σήμα ήταν στα -107dBm με ταχύτητα γύρω στα 10 Mbps. Αυτά για όσους υποστηρίζουν ότι η 800αρα δεν χρειάζεται στο κινητό. Αν θες να πιάνει παντού με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες καλό είναι να υποστηρίζει όλες τις μπάντες το κινητό σου...

 

Έτσι ακριβώς φίλε Δήμο. Χωρίς 800αρα δεν πας πουθενά. Αυτό κατάλαβα τουλάχιστον, από τότε που αγόρασα συσκευή που την υποστηρίζει.

 

Σε πολλά μέρη με έσωσε.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Για ενεργοποίηση του RCS πρέπει να κάνει κάτι η Vodafone ή είναι αυτόματα για όλους; άλλαξα από iPhone σε Android και προσπαθώ να το ενεργοποιήσω απο το Android messages και δεν το κάνει...:(
Link to comment
Share on other sites

Για ενεργοποίηση του RCS πρέπει να κάνει κάτι η Vodafone ή είναι αυτόματα για όλους; άλλαξα από iPhone σε Android και προσπαθώ να το ενεργοποιήσω απο το Android messages και δεν το κάνει...:(
Δεν υποστηρίζεται στο Android Messages η Vodafone, μπορείς να κατεβάσεις το Vodafone Call/Message+.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζεται στο Android Messages η Vodafone, μπορείς να κατεβάσεις το Vodafone Call/Message+.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

τι ακριβως ειναι το android messages ; και το call/message+ ? .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Android Messages η εφαρμογή SMS του Android, ενώ Call+/Message+ είναι οι εφαρμογές κλήσεων και SMS της Vodafone.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια με vodafone , μέχρι πριν λίγες εβδομάδες, έπαιζε κουτσά στραβά το RCS στο Android messages (με επιτυχία 7-8/10). Τον τελευταίο καιρό , δείχνει να μην δουλεύει καθόλου, μιας και όλα πάνε ως sms , ανεξαρτήτως αν είναι σε δίκτυο data αποστολέας και παραλήπτης.
Link to comment
Share on other sites

Σε iPhone πως ενεργοποιούμε αυτή την υπηρεσία;
Κατέβασε το Message+.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για την ακρίβεια με vodafone , μέχρι πριν λίγες εβδομάδες, έπαιζε κουτσά στραβά το RCS στο Android messages (με επιτυχία 7-8/10). Τον τελευταίο καιρό , δείχνει να μην δουλεύει καθόλου, μιας και όλα πάνε ως sms , ανεξαρτήτως αν είναι σε δίκτυο data αποστολέας και παραλήπτης.
Θεωρητικά μόνο η C-ote το υποστηρίζει, όμως θα μπορούσε να παίξει και στην Voda εφόσον είναι κοινό το πρότυπο.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Android Messages η εφαρμογή SMS του Android, ενώ Call+/Message+ είναι οι εφαρμογές κλήσεων και SMS της Vodafone.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

γνωστός μου με Vodafone το χρησιμοποιεί κανονικά σε Android messages.... :/

Link to comment
Share on other sites

Android Messages η εφαρμογή SMS του Android, ενώ Call+/Message+ είναι οι εφαρμογές κλήσεων και SMS της Vodafone.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

παλι δεν εχω καταλαβει τι χρησιμοτητα των παραπανω 2 εφαρμογων ! . σε τι χρησιμευουνε; αφου εχουμε ηδη sms στο κινητο τοτε τι κερδιζουμε με τις παραπανω; . δεν χρεωνομαστε; τα μυνηματα ; οταν ο αλλος εχει ιντερνετ ανοικτο; οπως το αντιστοιχο που εχει η iphone ή καμια σχεση; , σας παρακαλω εξηγηστε μου την χρησιμοτητα ευχαριστω πολυ.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει και ο άλλος ενεργό Rcs τότε μιλάτε μεσω Chat.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε iPhone πως ενεργοποιούμε αυτή την υπηρεσία;

 

συνηθως ενεργοποιειται με το που σεταρεις το κινητο την πρωτη φορα.Αν νομιζεις οτι δεν εχει ενεργοποιηθει πανε στις ρυθμισεις μηνηματων και εκει που λεει iMessage αν ειναι κλειστο ανοιξετο αν ειναι ανοιχτο κλειστο και ενεργοποιησε το ξανα.Αυτοματα θα αναγνωρισει απο τις επαφες σου ποιοι εχουν ενεργοποιημενο το iMessage οποτε μολις πας να στειλεις μηνυμα θα πηγαινει μεσω iMessage και δεν θα υπαρχει χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ενεργοποιειται με το που σεταρεις το κινητο την πρωτη φορα.Αν νομιζεις οτι δεν εχει ενεργοποιηθει πανε στις ρυθμισεις μηνηματων και εκει που λεει iMessage αν ειναι κλειστο ανοιξετο αν ειναι ανοιχτο κλειστο και ενεργοποιησε το ξανα.Αυτοματα θα αναγνωρισει απο τις επαφες σου ποιοι εχουν ενεργοποιημενο το iMessage οποτε μολις πας να στειλεις μηνυμα θα πηγαινει μεσω iMessage και δεν θα υπαρχει χρεωση.
Άλλο το iMessage, άλλο το RCS :)

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει και ο άλλος ενεργό Rcs τότε μιλάτε μεσω Chat.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

κατι σαν το skype ή viber ; δεν καταλαβαινω το λογω να το χρησιμοποιησω για αυτο και δεν βρισκω τον λογο να το κατεβασω , προτιμω το viber καλυτερα που το ξερει ολο και περισσοτερος κοσμος , σε ευχαριστω παρα πολυ παντως για την ενημερωση.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το iMessage, άλλο το RCS :)

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

O φιλος ρωτησε το αντιστοιχο για iphone. και το αντιστοιχο του RCS ειναι το iMessage στο iOS ...

Link to comment
Share on other sites

Το iMessage είναι σαν Viber κλπ (απλά αντί για εφαρμογή είναι ενσωματωμένο). Το RCS στοχεύει στην αντικατάσταση των SMS.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το iMessage είναι σαν Viber κλπ (απλά αντί για εφαρμογή είναι ενσωματωμένο). Το RCS στοχεύει στην αντικατάσταση των SMS.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

οποτε εαν ο χρηστης ειναι μεσα στο ιντερνετ δεν χρεωνεται το μυνημα αλλιως χρεωνεται κανονικα; αρα σε συνδυασμο με την εφαρμογη dosms δεν μπορει να συνδυαστει; διοτι με τον παροχο εχει 0,25 ευρω το sms και δεν χρησιμοποιω καθολου τον παροχο , για μυνηματα προς ολους.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το iMessage είναι σαν Viber κλπ (απλά αντί για εφαρμογή είναι ενσωματωμένο). Το RCS στοχεύει στην αντικατάσταση των SMS.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Και γιατι με μια απλη αναζητηση για το RCS ολοι το χαρακτηριζουν το εναλακτικο iMessage και οχι Whatsapp viber η και γω δεν ξερω τι...

Link to comment
Share on other sites

Για χρήστες iPhone είναι μόνο (όπως και το Viber για όσους έχουν την εφαρμογή κλπ), το RCS στοχεύει στο να αντικαταστήσει τα SMS με ένα πρότυπο σε οοολες τις συσκευές, οχι μόνο στα iPhone όπως το iMessage.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλοχωρι Τρικάλων, 7ο χιλιόμετρο Τρικάλων-Λαρίσης για κάποιο λόγο δεν με πήγαινε στο 4G ενώ συνήθως δεν έχω θέμα με το J5 2016.

 

https://ibb.co/h82R70

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ενεργοποίησα το voice mms στο δικό μου κινητό αλλά και στον πατέρα μου με iPhone και δεν έρχονται τα mms άμα δεν έχω ενεργά τα δεδομένα; καινούριο πράγμα αυτό? δηλαδή με χρεώνει την λήψη όταν ανοίγω τα δεδομένα? ή έτσι δουλεύει το iphone ? . πάντως βλέπω το voice mms πιο χρήσιμο από την ειδοποίηση κλήσεων., δηλαδή όποιος θέλει αφήνει μυνημα το λαμβάνω εγώ με mms δωρεάν και με αποστολέα το άτομο που το άφησε. από να μου έρχονται οι κλήσεις και να περνώ εγώ καλύτερα να αφήνουν όσοι πραγματικά θέλουν μυνημα και ας μην έχω ειδοποίηση. λέω να το δοκίμασω για το όπως το σκέφτομαι. αλλά στο Iphone δεν το βλέπω να το βάζω στον πατέρα μου άμα δεν έρχεται το mms χωρίς δεδομένα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...