Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φτιάχνεις το μήνυμά σου και προσπαθεί αν το στείλει. Αν ο αποδέκτης έχει και αυτός RCS χρεώνεσαι μόνο για τα data (αν είσαι σε κινητά δεδομένα, αλλιώς free αν είσαι από wifi).

Αν ο αποδέκτης δεν έχει RCS, τότε το μήνυμα θα σταλεί σαν SMS (αν έχεις μόνο κείμενο) ή MMS (αν έχεις κάτι περισσότερο από σκέτο κείμενο) με τις ανάλογες χρεώσεις.

τι γίνεται αν ο άλλος έχει κλειστά τα δεδομένα η δεν είναι σε wi-fi?

λογικά θα χρεωθουμε....???

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να το τσεκαρουμε αυτο;

Και επισης με ποιο προγγραμα βλεπουμε στο κινητο ποια μπαντα εκμπεμπει ο καθε σταθμος;

 

Κάθε τηλέφωνο είναι διαφορετικό. Πρέπει να ψάξεις τι ισχύει στο δικό σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τι γίνεται αν ο άλλος έχει κλειστά τα δεδομένα η δεν είναι σε wi-fi?

λογικά θα χρεωθουμε....???

 

Λογικά θα χρεωθείς μετά από κάποιο διάστημα ανοχής παράδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε τηλέφωνο είναι διαφορετικό. Πρέπει να ψάξεις τι ισχύει στο δικό σου.

 

[size=1Εχω το Xiaomi Redmi Pro ,μηπως ξερεις πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Με το τελευταίο carrier services upgrade της Google ενεργοποιήθηκε το RCS support στο Android messages! Ένα μπράβο στη Vodafone μετά από καιρό!

Νέο update του carrier services, εκδοση: 3.0.155430457

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

σε δικαρτο κινητο, η καρτα cosmote παιζει μια χαρα ως hotspot.

η vodafone καρτα ομως, παρολο που εχει internet το κινητο, ως hotspot δεν παιζει !

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

σε δικαρτο κινητο, η καρτα cosmote παιζει μια χαρα ως hotspot.

η vodafone καρτα ομως, παρολο που εχει internet το κινητο, ως hotspot δεν παιζει !

 

Νομίζω πως η Voda δεν επιτρέπει Hotspot. Τουλάχιστον στο συμβόλαιο της συζύγου μου είμαι βέβαιος ότι δεν το επιτρέπει, διότι είχα τηλεφωνησει στην εξυπηρετηση πελατών. Πιθανώς να ισχύει και στα καρτοκινητά ή σε κάποια συγκεκριμένα πακέτα ή δώρα.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η Voda δεν επιτρέπει Hotspot. Τουλάχιστον στο συμβόλαιο της συζύγου μου είμαι βέβαιος ότι δεν το επιτρέπει, διότι είχα τηλεφωνησει στην εξυπηρετηση πελατών. Πιθανώς να ισχύει και στα καρτοκινητά ή σε κάποια συγκεκριμένα πακέτα ή δώρα.

 

απο το iphone με hotspot με αφήνει και παιρνει ιντερνετ το android.

απο το android προς το iphone η το laptop δεν γινεται!

στο android εχω internet 4sharing sim card και εχω βαλει internet για APN οπως πρεπει να γινεται στις internet 4sharing sim card.

δεν ξερω τι γινεται !

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

απο το iphone με hotspot με αφήνει και παιρνει ιντερνετ το android.

απο το android προς το iphone η το laptop δεν γινεται!

στο android εχω internet 4sharing sim card και εχω βαλει internet για APN οπως πρεπει να γινεται στις internet 4sharing sim card.

δεν ξερω τι γινεται !

 

Άρα είναι θεμα κάποιας ρύθμισης στην android συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

η αυτο η η vodafone δεν αφηνει απο τις internet 4sharing card να δινουν απο hotspot !!

πρεπει να κανω τραμπα τις καρτες για να το δω !!!

και αν ειναι θεμα συσκευης, αν εξερεσουμε το APN, ολα τα αλλα ειναι ιδια με την ote καρτα. και η οτε καρτα παιζει μια χαρα.

 

Υ.Γ. στη vodafone εχω inetrnet το κινητο, σαν hotspot δεν δινει σε αλλες συσκευες !

Link to comment
Share on other sites

Ψαξτο με το κινητο σου

Vodafone εχω κι εγω,και hotspot κανω και απο το τηλεφωνο μου και απο το ipad που εχω κι εκει vodafone

Απλα αλλες ρυθμισεις εχει η vodafone στο τηλεφωνο,και αλλες σε tablet

Η cosmote εχει ιδιες παντου

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ψαξτο με το κινητο σου

Vodafone εχω κι εγω,και hotspot κανω και απο το τηλεφωνο μου και απο το ipad που εχω κι εκει vodafone

 

δηλαδη το κανεις και με την secondary sim ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγιναν ολες οι δυνατες αλλαγες μεταξυ καρτων και κινητων.

εβαλα την καρτα σε ταμπλετ και δουλευει κανονικα και χωρις προβλημα και ως hotspot.

οποτε η καρτα και η vodafone δεν ειναι το προβλημα.

επεστρεψα στο κινητό μπας και εχει καμια βλακεία ρυθμιση και δεν μπορει να δωσει σε hotspot και απο τα δυο slot.

εκανα τραμπα τουμπα τις sim αλλα παλι τα ιδια. απο την cosmote ολα καλα, απο την vodafone εχω ιντερνετ στο κινητο αλλα δεν δινει ως hotspot.

 

δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι και τι αλλο να δω.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το κανεις και με την secondary sim ?

 

 

 

Δεν εχω δυο καρτες μονο vodafone

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λοιπον εγιναν ολες οι δυνατες αλλαγες μεταξυ καρτων και κινητων.

εβαλα την καρτα σε ταμπλετ και δουλευει κανονικα και χωρις προβλημα και ως hotspot.

οποτε η καρτα και η vodafone δεν ειναι το προβλημα.

επεστρεψα στο κινητό μπας και εχει καμια βλακεία ρυθμιση και δεν μπορει να δωσει σε hotspot και απο τα δυο slot.

εκανα τραμπα τουμπα τις sim αλλα παλι τα ιδια. απο την cosmote ολα καλα, απο την vodafone εχω ιντερνετ στο κινητο αλλα δεν δινει ως hotspot.

 

δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι και τι αλλο να δω.

και δεν ειναι σωστο να το κουβεντιαζουμε εδω μιας και ειναι νήμα για την cosmote και εγω μιλαω για προβλημα της vodafone η του κινητου...

 

 

 

Μιλα με vodafone ,ουτως ή αλλως το hotspot δεν ειναι παρανομο

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δυο καρτες μονο vodafone

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Μιλα με vodafone ,ουτως ή αλλως το hotspot δεν ειναι παρανομο

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

αφου ειπα οτι η καρτα δουλευει στο ταμπλετ, τι να τους πω. κατι παιζει η με το κινητο μου η μα ρυθμίσεις σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

αφου ειπα οτι η καρτα δουλευει στο ταμπλετ, τι να τους πω. κατι παιζει η με το κινητο μου η μα ρυθμίσεις σε αυτο

 

 

 

Ε αυτό,να τους ρωτήσεις τι πρέπει να κάνεις,μπορεί να ξέρουν και να σε βοηθήσουν

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

πολλες συσκευες αν ειναι αγορασμενες απο την βοντα ειναι περιεργες ..και μερικες αλλες εγω εχω την λυση αλλα πρεπει να εχεις root να σβησεις τις default που ειναι περασμενες μεσα στην εκαστωτε συσκευη
Link to comment
Share on other sites

σε δικαρτο κινητο, η καρτα cosmote παιζει μια χαρα ως hotspot.

η vodafone καρτα ομως, παρολο που εχει internet το κινητο, ως hotspot δεν παιζει !

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Σε δικαρτο κινητο στο δευτερο slot εχω φοιτητικο voda και παιζει μια χαρα το hotspost ,συνδεω το laptop μου πανω σε αυτο ,μαλλον ειναι θεμα συσκευων και οχι της εταιρειας
Link to comment
Share on other sites

Σε δικαρτο κινητο στο δευτερο slot εχω φοιτητικο voda και παιζει μια χαρα το hotspost ,συνδεω το laptop μου πανω σε αυτο ,μαλλον ειναι θεμα συσκευων και οχι της εταιρειας

 

Η βασική μου διαφορά είναι πως το δικό μου δεν είναι δίκαρτο.

Παρά ταύτα όμως, αρνείται να μοιραστεί τα δεδομένα με την οποιαδήποτε άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φοιτητικό CU και μόνο κινητά με Android και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το Hotspot.

 

Πριν από λίγο που το δοκίμασα πάλι, στη SIM 2 έκανε κανονικά Hotspot η Voda και μάλιστα με 4G+.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω φοιτητικό CU και στο παρελθόν το έχω συναντήσει αυτό το πρόβλημα. Όχι πάντα ωστόσο. Το περίεργο της υπόθεσης είναι πως κάποια στιγμή που δεν δούλευε το hot spot, βάζω την ίδια sim σε mi fi και δούλευε κανονικά. Πιθανολογώ πως έχει να κάνει με κάποιο πρόβλημα της Vodafone και ίσως με συγκεκριμένα τηλέφωνα. Άσχετα με το αν είναι αγορασμένα από κατάστημα Vodafone όπως αναφέρθηκε (δεν έχω πάρει συσκευή από κατάστημά τους τα τελευταία 5-6 χρόνια).

Το πρόβλημα είναι πως ενώ συνδέονται κανονικά οι άλλες συσκευές στο hot spot δεν ανοίγει τίποτα. Αν θυμάμαι καλά δεν μπορούν να πάρουν ip.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω φοιτητικό CU και στο παρελθόν το έχω συναντήσει αυτό το πρόβλημα. Όχι πάντα ωστόσο. Το περίεργο της υπόθεσης είναι πως κάποια στιγμή που δεν δούλευε το hot spot, βάζω την ίδια sim σε mi fi και δούλευε κανονικά. Πιθανολογώ πως έχει να κάνει με κάποιο πρόβλημα της Vodafone και ίσως με συγκεκριμένα τηλέφωνα. Άσχετα με το αν είναι αγορασμένα από κατάστημα Vodafone όπως αναφέρθηκε (δεν έχω πάρει συσκευή από κατάστημά τους τα τελευταία 5-6 χρόνια).

Το πρόβλημα είναι πως ενώ συνδέονται κανονικά οι άλλες συσκευές στο hot spot δεν ανοίγει τίποτα. Αν θυμάμαι καλά δεν μπορούν να πάρουν ip.

 

Sent from my SM-G930F

απο οσο θυμαμαι πρεπει να ειναι θεμα ρυθμισεων στο ιντερνετ καποιο apn μπορει να μην δινει αυτην την δυνατοτητα , δεν θυμαμαι να ειχα ποτε προβλημα εγω με vodafone hotspot απο το κινητο , μην ξεχναμε ομως οτι υπαρχει και η συνδεση με καλωδιο usb που μπορειτε να συνδεσεται σε υπολογιστη και το βλεπει ως τοπικη συνδεση με καλωδιο οποτε υπαρχει και εναλλακτικη λυση . Περα απο αυτο υπαρχει και η εναλλακτικη λυση μεσω bluetooth συνδεση και μπορεις να συνδεθεις ασυρματα απο το κινητο με τον υπολογιστη , αρκει το κινητο να το υποστηριζει αυτο .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το apn είναι σωστό. Για καρτοκινητό πρέπει να βάζεις internet. vodafone.gr.

Με καλώδιο μπορείς να το κάνεις, αλλά δεν είναι πρακτικό και δεν ξέρω και τι περιορισμό ταχύτητας μπορεί να έχει. Με Bluetooth δεν το συζητάω...

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατερίνη - Λιτόχωρο 4G full σήμα και καμιά φορά H+. 4G με B20 στο μοναστήρι του Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω και ταχύτητα: Download 7.4 MBit/s - Upload 1.1 MBit/s - Ping 37ms.

 

Γενικά από τότε που πήρα συσκευή που έχει την 800αρα, πιάνω με Vodafone 4G σχεδόν παντού.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...