Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

... Μιας και η κάρτα γραφικών είναι ο ίδιος ο επεξεργαστής, .....

 

Δεν το κατάλαβα αυτό, τι ακριβώς εννοείς.

Αν εννοείς ότι η κάρτα γραφικών που έχεις είναι η onboard της μητρικής μάλλον χρειάζεσαι μια καλύτερη κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν το κατέχω το hardware, μάλλον αυτό που λες εννοώ. Δεν γίνεται να βάλω κάρτα γραφικών.. είναι laptop.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω το συγκεκριμένο σύστημα το οποίο το είχα αγοράσει με 4gb ram και το αναβάθμισα με άλλα 4gb, σύνολο 8. Μιας και η κάρτα γραφικών είναι ο ίδιος ο επεξεργαστής, η λογική δεν λέει ότι με περισσότερη ram θα «έπαιζε» και καλύτερα σε παιχνίδια κτλπ;

 

Έχω χαμηλές επιδόσεις σε παιχνίδια όπως το Civ 5 και άλλα και πραγματικά όταν θέλω να χαλαρώσω και να παίξω κάτι δεν το ευχαριστιέμαι.

 

Μπορώ να κάνω κάτι επί του θέματος; Το PC φαίνεται να αποδίδει το ίδιο είτε είναι σε power mode είτε σε energy mode και ακόμα και όταν έχω κλειστά τα πάντα. (έχω δοκιμάσει αρκετά γιατροσόφια και οι διαφορές είναι αμελητέες..)

 

Με 1.50 λογικό είναι να σέρνονται τα παιχνίδια..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο τα 7αρια 32 πηγα μονο στα 64αρια και οχι στα 8αρια.με το ιδιο κλειδι ολα καλα!τωρα βλεπει και τα 4γιγα ραμ αλλα παλι οταν ετρεξε η αναβαθμιση του kaspersky πχ παλι τελικιασε η ραμ!δηλαδη ποση ραμ να βαλω για να μην φτανει ποτε στο 93 % που ειδα ?ι5 εχω 2.67ghz Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την ποσότητα μνήμης (2.299MB), δεν τη δεσμεύει μονίμως η κάρτα. Απλά έχει τη δυνατότητα, αν χρειαστεί, να χρησιμοποιήσει ένα μέρος από τη μνήμη RAM. Αν τη χρειαστεί θα τη χρησιμοποιήσει.

Όσο αφορά το γεγονός -όπως σωστά ελέχθη και από άλλα μέλη- θα πρέπει να εγκαταστήσεις x64 έκδοση των Windows για να μπορείς να κάνεις χρήση και των τεσσάρων gigabytes.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/17317123/Capture%20%282%29.JPG

 

γιατι εχει πολυ cached memory ?απο την καρτα γραφικων?και free μονο τοσο λιγη?αφου 2.47 χρησιμοποιειται απο τα 4gb

Link to comment
Share on other sites

Όσοι αναβαθμίσατε από Windows 7 σε 8 θα θυμάστε έναν φάκελο που μπορούσαμε να διαγράψουμε (Windows old λεγόταν νομίζω) ώστε να ελευθερώσουμε χώρο στον δίσκο. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την αναβάθμιση που κάναμε σε Windows 8.1 μετέπειτα; Γέμισε ο ssd κι από Windows δεν σκαμπάζω και πολλά πράγματα..
Link to comment
Share on other sites

Όσοι αναβαθμίσατε από Windows 7 σε 8 θα θυμάστε έναν φάκελο που μπορούσαμε να διαγράψουμε (Windows old λεγόταν νομίζω) ώστε να ελευθερώσουμε χώρο στον δίσκο. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την αναβάθμιση που κάναμε σε Windows 8.1 μετέπειτα; Γέμισε ο ssd κι από Windows δεν σκαμπάζω και πολλά πράγματα..

 

Αν δεν κάνω λάθος τα 8.1 εγκαθίστανται σαν service pack πάνω στα 8, δεν υπάρχει windows old φάκελος καθώς όλα τα προγράμματα και τα αρχεία είναι στη θέση τους.

Καλύτερα να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα (tune up) και να διαγράψεις άλλα πράγματα που έχουν σχέση με τα windows: προσωρινά αρχεία, σημεία επαναφοράς κλπ. Συνήθως τα σημεία επαναφοράς και τα error logs καταναλώνουν αρκετή μνήμη.

Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

Εεεεμ.....

Στα windows 8.1 δεν υπαρχουν office?

Μαλλον οχι γιατι δεν τα βρισκω...

Εκτος και αν στραβωθηκα....

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Εεεεμ.....

Στα windows 8.1 δεν υπαρχουν office?

Μαλλον οχι γιατι δεν τα βρισκω...

Εκτος και αν στραβωθηκα....

 

δεν είναι μέρος του λειτουργικού τα office , είναι ξεχωριστά

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μέρος του λειτουργικού τα office , είναι ξεχωριστά

 

Θενκς.θα ψαξω για κανενα open office.τωρα εχω αλλο θεμα:δε συνδεεται με το wifi δικτυο.ενω στην αρχη της εγκαταστασης συνδεθηκε κανονικα,εκανα register accounts και ολα καλα τωρα -μετα απο restart-ενω βρισκει ολα τα wifi δικτυα ,δεν συνδεεται με τιποτα.με lan ειναι οκ.δεν ηθελαν updates drivers του wireless πουχει το pc.

Τελος παντων.

Θα δω τι θα κανω.

Προς τοπαρον κανω updates στα windows,θα κανω restart και βλεπουμε...

 

Edit:συνδεθηκε αυτοματα μετα το restart.μπαινοντας σε hibernation μετα την επαναφορα αποσυνδεθηκε και δε συνδεοταν παλι με τιποτα.με ενα restart ξανασυνδεθηκε μονο του...

Εβαλα τους wireless network adapters σε max performance και να μην αποσυνδεεται ο σκληρος δισκος ποτε.

Για να δουμε...

Edited by venoos

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Πως κλείνουμε τις ειδοποιήσεις από το asphalt 8 ??

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πως κλείνουμε τις ειδοποιήσεις από το asphalt 8 ??

 

πας ρυθμίσεις------>αναζήτηση και εφαρμογές---------->ειδοποιήσεις και από εκεί ρυθμίζεις ότι θες

Link to comment
Share on other sites

πας ρυθμίσεις------>αναζήτηση και εφαρμογές---------->ειδοποιήσεις και από εκεί ρυθμίζεις ότι θες

 

Ποοοο ρε φίλε με έσωσες πραγματικά, με το τελευταίο update του παιχνιδιού κάθε μισή ώρα με 'εβγαζε ειδοποίηση για κάτι.Και πάλι ευχαριστώ !!:):)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω αλλο θεμα:δε συνδεεται με το wifi δικτυο.ενω στην αρχη της εγκαταστασης συνδεθηκε κανονικα,εκανα register accounts και ολα καλα τωρα -μετα απο restart-ενω βρισκει ολα τα wifi δικτυα ,δεν συνδεεται με τιποτα.με lan ειναι οκ.δεν ηθελαν updates drivers του wireless πουχει το pc.

Τελος παντων.

Θα δω τι θα κανω.

Προς τοπαρον κανω updates στα windows,θα κανω restart και βλεπουμε...

 

Edit:συνδεθηκε αυτοματα μετα το restart.μπαινοντας σε hibernation μετα την επαναφορα αποσυνδεθηκε και δε συνδεοταν παλι με τιποτα.με ενα restart ξανασυνδεθηκε μονο του...

Εβαλα τους wireless network adapters σε max performance και να μην αποσυνδεεται ο σκληρος δισκος ποτε.

Για να δουμε...

 

Λυση βρεθηκε.

Control panel-device managers-network adapters .εκει δεξι κλικ σε αυτον που αφορα το wifi και εχει στα properties να αποσυνδεεται απο τα windows για να εξοικονομειται ενεργεια.κλικ "να μην αποσυνδεεται".

Μπας και τοχει αυτο το θεμα και αλλος

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αγορασα ένα λαπτοπ της DELL που εχει επανω τα 8 με λειτουργικο συστημα 64 bit

 

και όταν παω στο store να κανω ληψη τα 8,1 μου γραφει΄

 

Πρεπει να χρησιμοποιήσετε ένα λογαριασμο με δικαιώματα διαχειριστη συνδεθείτε με τον λογαριασμο διαχειριστη σας

 

Εγω τον τυπο λογαριασμο μου τον εχω τσεκαρει ως διαχειριστης τι άλλο πρεπει να κανω ?

 

πρωτη φορα το αντιμετοπιζω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λυση βρεθηκε.

Control panel-device managers-network adapters .εκει δεξι κλικ σε αυτον που αφορα το wifi και εχει στα properties να αποσυνδεεται απο τα windows για να εξοικονομειται ενεργεια.κλικ "να μην αποσυνδεεται".

Μπας και τοχει αυτο το θεμα και αλλος

 

το ίδιο θέμα με τις αποσυνδέσεις είχα κι εγώ σε ένα παλιό λάπτοπ hp στο οποίο όλα λειτουργούσαν κανονικά με τα 8. μετά όμως από το παραπάνω τρικ, αντί να αποσυνδέεται και να χρειάζεται restart τώρα μου βγάζει ένα χ και δεν βρίσκει τίποτα, σαν να το έχω σε λειτουργία πτήσης. με restart όλα είναι καλά πάλι αλλά δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό. όταν είχα xp και 8 το έκλεινα κάθε 2-3 μήνες [όχι κανονικά , το έβαζα σε hibernate].

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο θέμα με τις αποσυνδέσεις είχα κι εγώ σε ένα παλιό λάπτοπ hp στο οποίο όλα λειτουργούσαν κανονικά με τα 8. μετά όμως από το παραπάνω τρικ, αντί να αποσυνδέεται και να χρειάζεται restart τώρα μου βγάζει ένα χ και δεν βρίσκει τίποτα, σαν να το έχω σε λειτουργία πτήσης. με restart όλα είναι καλά πάλι αλλά δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό. όταν είχα xp και 8 το έκλεινα κάθε 2-3 μήνες [όχι κανονικά , το έβαζα σε hibernate].

 

 

 

 

 

 

τι να σου πω,σε μενα δουλεψε τελεια.

 

:/

 

Μονο με ρεσταρτ στρωνει?εμενα εχει και διακοπτακι (physical που λενε) και αν τοχω κλειστο δε βρισκει τιποτα,εννοειται...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω,σε μενα δουλεψε τελεια.

 

:/

 

Μονο με ρεσταρτ στρωνει?εμενα εχει και διακοπτακι (physical που λενε) και αν τοχω κλειστο δε βρισκει τιποτα,εννοειται...

 

δυστυχώς το διακοπτάκι είναι άχρηστο. αν κολλήσει και δεν συνδεθεί δεν θα φτιαχτεί αν δεν κάνω επανεκκίνηση. ωστόσο, αυτό με το χ δεν γίνεται συνέχεια όπως τις αποσυνδέσεις που γίνονταν παλιά αλλά γίνονται. δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πάθει με τα 8.1 από τα 8, συμπεριφέρεται σαν να είναι νέο λειτουργικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα θέμα με τις εφαρμογές του windows store.οταν παω να κανω ενημερωσεις η να εγκαταστησω μια νεα εφαρμογη μου βγαζει το σφαλμα 0x80070002.το εψαξα αρκετα στο ιντερνετ και ειδα οτι ειναι γνωστο προβλημα αλλα διαφορα που δοκιμασα δεν επιασαν..μονο δυο εφαρμογες εχω καταφερει να εγκαταστησω,σε ολες τις αλλες μου βγαζει το σφαλμα.εχει τυχει σε καποιον και πως το λυσατε?
Link to comment
Share on other sites

Μπας και σου κοβεις τις ληψεις κανενα antivirus ή κανα firewall;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μπας και σου κοβεις τις ληψεις κανενα antivirus ή κανα firewall;

 

Avira έχω και έκλεισα και protection και firewall αλλά τίποτα..θα δοκιμάσω να το κάνω και απεγκατάσταση μπας και βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Avira έχω και έκλεισα και protection και firewall αλλά τίποτα..θα δοκιμάσω να το κάνω και απεγκατάσταση μπας και βοηθήσει..

 

Το avira ακόμα και αν δεν σου προκαλεί αυτό το πρόβλημα καλό θα είναι να το ξηλώσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το avira ακόμα και αν δεν σου προκαλεί αυτό το πρόβλημα καλό θα είναι να το ξηλώσεις.

 

γιατι το λες αυτο?το εβγαλα παντως και καμια διαφορα..καμια αλλη ιδεα για το τι να φταει?

Link to comment
Share on other sites

γιατι το λες αυτο?το εβγαλα παντως και καμια διαφορα..καμια αλλη ιδεα για το τι να φταει?

 

Δεν είναι καλό antivrus. Μπορείς να το διαπιστώσεις διαβάζοντας συγκριτικά μεταξύ antivirus.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλό antivrus. Μπορείς να το διαπιστώσεις διαβάζοντας συγκριτικά μεταξύ antivirus.

 

Από συγκριτικά το επέλεξα να φανταστείς!αλλά πάει το σούταρα γιατί μου την είχε σπασει.ούτε adobe reader δεν με άφηνε να κατεβάσω.το πρόβλημα μου όμως δεν λύθηκε.βοηθειααα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...