Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά δεν τα βρίσκω πιο βαριά από τα 7 αλλά σίγουρα σε notebook (όχι λάπτοπ που έχεις) όλα τα εφετζίδικα με τη charmbar, την tile screen κτλ το καθυστερούν το σύστημα.

 

Γενικά, μιας και τα χρησιμοποιώ σε υπολογιστή με ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά (2πύρηνος με 2gb ram), πιστεύω ότι και τα δύο μετά από λίγο καιρό αρχίζουν και "βαραίνουν" χωρίς λόγο και με καθημερινό καθάρισμα και σιγά σιγά ο μύθος για το απίστευτο startup και shutdown των 8 καταρρέει. Όσον αφορά την απόκριση στην εκτέλεση προγραμμάτων κτλ, όχι, δεν βρίσκω κάποια διαφορά, αλλά στα tiles παρατηρώ κάποια καθυστέρηση στην φόρτωση κυρίως των εικονιδίων αλλά και των ιδίων των προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά τα προγράμματα Metro αργούσανε πάντα να ανοίξουν.

Όπως και το Store έκανε από την αρχή ένα λεπτό μέχρι να δείξει τα προγράμματα.

Πάντως δεν ξέρω, έχω γυρίσει στα 7άρια και περιμένω να προσθέσω άλλο 1gb Ram σε λίγες βδομάδες για να ξαναδοκιμάσω τα 8αρια αν βελτιώνονται καθόλου.

 

Επίσης σχετικά με την άδεια.

Θυμήστε μου κάτι. Έχω upgrade τα 8.1 από τα 7άρια. Μπορώ να διαλέξω σε νέο σύστημα αν θα βάλω τα 32bit ή 64bit ή είναι κλειδωμένα σε ότι είχα από την αρχή επιλέξει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φυσικά ισχύει μόνο για καθαρή εγκατάσταση, δηλαδή μέτα από format. Αν επιθυμεί να κάνει αναβάθμιση απο τα 7 στα 8.1, αναγκαστικά θα πρέπει να εγκαταστήσει την 32-bit έκδοση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φυσικά ισχύει μόνο για καθαρή εγκατάσταση, δηλαδή μέτα από format. Αν επιθυμεί να κάνει αναβάθμιση απο τα 7 στα 8.1, αναγκαστικά θα πρέπει να εγκαταστήσει την 32-bit έκδοση.

Άρα για καθαρή βρίσκω το iso των 64bit και μετά βάζω το κλειδί από τα 7 και καθάρισα;

Γιατί τώρα τα 8.1 τα πέρασα μετά από αναβάθμιση νομίζω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άρα για καθαρή βρίσκω το iso των 64bit και μετά βάζω το κλειδί από τα 7 και καθάρισα;

Γιατί τώρα τα 8.1 τα πέρασα μετά από αναβάθμιση νομίζω.

 

Ακριβώς, όπως είπε ειπώθηκε πολύ σωστά και παραπάνω, θα πρέπει να bootάρεις με τα 64bit, να κάνεις φορμάτ και να βάλεις το κλειδί των 8 που έχεις αγοράσει.

Από τι bit 7 πήγες σε τι bit 8.1 μέσω αναβάθμισης; Λόγω ram (2gb) πήγα κανονικά από 7 32 σε 8.1 32bit.

 

Αυτό φυσικά ισχύει μόνο για καθαρή εγκατάσταση, δηλαδή μέτα από format. Αν επιθυμεί να κάνει αναβάθμιση απο τα 7 στα 8.1, αναγκαστικά θα πρέπει να εγκαταστήσει την 32-bit έκδοση.

 

Κάτι έχασα, για ποιο λόγο κάποιος με 64bit 7 να κάνει clean installation για 64bit 8.1; Αυτό γίνεται όταν κάποιος θέλει να πάει από 32bit σε 64bit.

Έχει αλλάξει κάτι;

Edited by Anonymous
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε. Μετάβαση από 32-bit σε 64-bit γίνεται μόνο μετά από format, και όχι με απλή αναβάθμιση.

Ο junglist δεν ανέφερε ποια έκδοση των 7 έχει. Γι αυτό είπα ο,τι είπα στο μήνυμα #831.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τα 32bit έχω

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα 32bit έχω

 

Οπότε, σε αυτή την περίπτωση βάζεις το dvd/usb και μπουτάρεις μέσω bios διότι αν προσπαθείς να τρέξεις το setup.exe από την επιφάνεια, θα σου πετάξει μήνυμα ότι το λειτουργικό σου (7 32bit) δεν είναι συμβατό με το φορμάτ που πας να εγκαταστήσεις (64bit), κάτι σαν αυτό

http://www.microcentertech.com/tech_center/DB/HowTos/images/HOW3000092B-002.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση να κάνω:

Για τον metro ie εκτός από τα μπλοκαρίσματα που δίνει υπάρχει κανένα άλλο addblock;

Και αν όχι πια από τις επιλογές που δίνει να ενεργοποιήσω;

Ρωτάω γιατί τα είχα βάλει όλα και μου είχε κόψει μέχρι και τους υπότιτλους στα βίντεο άρα κάποια δεν πρέπει να τα πειράξω φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Συμφωνούμε. Μετάβαση από 32-bit σε 64-bit γίνεται μόνο μετά από format, και όχι με απλή αναβάθμιση.

Ο junglist δεν ανέφερε ποια έκδοση των 7 έχει. Γι αυτό είπα ο,τι είπα στο μήνυμα #831.

 

Οπότε, σε αυτή την περίπτωση βάζεις το dvd/usb και μπουτάρεις μέσω bios διότι αν προσπαθείς να τρέξεις το setup.exe από την επιφάνεια, θα σου πετάξει μήνυμα ότι το λειτουργικό σου (7 32bit) δεν είναι συμβατό με το φορμάτ που πας να εγκαταστήσεις (64bit), κάτι σαν αυτό

http://www.microcentertech.com/tech_center/DB/HowTos/images/HOW3000092B-002.gif

Λοιπόν για να δούμε πώς βολεύει να κάνω την μετάβαση στα 64bit.

Έχω στο laptop τα 32bit και θέλω από πάνω να περάσω τα 64bit, χωρίς format αλλά και χωρίς αναβάθμιση.

Βασικά με ενδιαφέρει να κρατήσω αρχεία όπως είναι στους φακέλους τους. Γίνεται;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οχι πρεπει να κανεις καινούργια εγκατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Οχι πρεπει να κανεις καινούργια εγκατάσταση.

Ok αυτό θα κάνω.

Κατέβασα ένα ISO 64bit και πήγα να τρέξω το setup από άλλο partition που έχω τα win7 32bit και βγάζει ότι δεν είναι συμβατό το αρχείο λόγω 32bit.

Και πώς θα κάνω την εγκατάσταση;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν το τρέχεις μέσα απο τα windows κανεις boot απο το cd/DVD σου εφόσον το εχεις κανει έγγραφη σε dvd
Link to comment
Share on other sites

Δεν το τρέχεις μέσα απο τα windows κανεις boot απο το cd/DVD σου εφόσον το εχεις κανει έγγραφη σε dvd

 

... και αν δεν πάρει ''αυτόματα'' το cd/dvd μπαίνεις στο bios και ορίζεις πρώτη επιλογή τη cdιέρα.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ε χαίρω πολύ, αυτό θέλω να αποφύγω.

Ούτε dvd writer έχω τώρα πρόχειρο, ούτε εύκολο είναι να βρώ.

Για αυτό ρωτάω πώς να το κάνω μέσα από το pc.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει και η Microsoft αλλά υπάρχουν και τρίτα προγράμματα που "δείχνεις" το ISO , των Windows 8.1 , και σου φτιάχνει ένα bootable USB φλασάκι, για να ξεκινήσεις από εκεί..
Link to comment
Share on other sites

Ε χαίρω πολύ, αυτό θέλω να αποφύγω.

Ούτε dvd writer έχω τώρα πρόχειρο, ούτε εύκολο είναι να βρώ.

Για αυτό ρωτάω πώς να το κάνω μέσα από το pc.

Δημιούργησε ένα bootable USB flash drive εγκατάστασης των Windows 7, κατεβάζοντας αυτό το εργαλείο.

Έπειτα εκκίνησε τον υπολογιστή σου από αυτό το USB, και η εγκατάσταση θα αρχίσει σαν να χρησιμοποιούσες DVD εγκατάστασης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέβασα την εφαρμογή daemon tools. Όταν την εγκαταστάσεις σου φτιάχνει 1 virtual dvdrom. Έτσι όταν κατεβάσεις 1 αρχείο iso όπως ms office ή Windows απλά το μεταφέρεις σε 1 USB stick και κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο αυτό. Κάνει εγκατάσταση Windows άμεσα
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέβασα την εφαρμογή daemon tools. Όταν την εγκαταστάσεις σου φτιάχνει 1 virtual dvdrom. Έτσι όταν κατεβάσεις 1 αρχείο iso όπως ms office ή Windows απλά το μεταφέρεις σε 1 USB stick και κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο αυτό. Κάνει εγκατάσταση Windows άμεσα

Την εγκατάσταση ξέρω πώς να την ξεκινήσω.

Αλλά όπως έγραψα, επειδή είναι 64bit δεν τρέχει μέσα από Windows 32bit, οπότε αναγκαστικά θέλω bootable λύση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δημιούργησε ένα bootable USB flash drive εγκατάστασης των Windows 7, κατεβάζοντας αυτό το εργαλείο.

Έπειτα εκκίνησε τον υπολογιστή σου από αυτό το USB, και η εγκατάσταση θα αρχίσει σαν να χρησιμοποιούσες DVD εγκατάστασης.

Αυτό κάνει και για Install των Windows 8.1;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οκ παίδες, ευχαριστώ για τους προτάσεις.

Το έφτιαξα χτες το βράδυ με το usb. Ενημερωτικά το παραπάνω επίσημο usb tool είχε πρόβλημα και δεν μπορούσε να περάσει το αρχείο bootsect για να γίνει bootable το στικακι.

Μετά δοκίμασα με το Rufus και το έφτιαξε.

Πλέον το laptop σαν καινούριο με 4gb Ram, 8.1 64bit και ας είναι 6+ ετών.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας,

 

εχω ενα απλο συστηματακι με I5 επεξεργαστη και Gigabyte H67MA-USB3-B3 M/B.Περασα προσφατα τα 8,1 κ παρατηρησα οτι οταν παταω τερματισμο των windows ενω κλεινει η οθονη κ τερματιζουν τα windows το κουτι συνεχιζει και δουλευει.Για να σταματησει οριστικα πρεπει να παταω το κουμπι της εναρξης απο το κουτι για 5-6 δευτερα συνεχομενα...Μπηκα στο bios αλλα δεν μπορω να βρω κατι.επισης εκανα update το bios της μητρικης μου σε F8 ΑΛΛΑ και παλι τιποτα...Μηπως μπορει να βοηθησει κανεις???

Y.Γ Η αδρανοποιηση ειναι απενεργοποιημενη....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...