Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Πήρα εδώ και μια εβδομάδα το laptop Dell inspiron 5537 i7 με εγκατεστημένα τα win8.Έκανα μεσω του store αναβάθμιση σε 8.1.Τα προβλήματα είναι τα εξής: δεν μπορούσα να κλείσω το pc με τίποτα. με κανένα τρόπο. σήμερα βρήκα μια λύση με αναβάθμιση του catalyst center (λύθηκε προς το παρόν θα δούμε?) .Το δεύτερο κι εδώ έχω νευριάσει είναι ότι με το usb stick zte mf662 της cosmote δεν μπορώ να συνδεθώ στο δίκτυο, ενώ με 8 κανένα πρόβλημα. Έχω δοκιμάσει απεγκαταστάσεις, εγκαταστάσεις από την αρχή drivers τα πάντα. .Είχε κανείς τίποτα παρόμοιο ή καμιά ιδέα? Έχω πελαγώσει.

 

Για το δεύτερο: Κατέβασε το πιο πρόσφατο πρόγραμμα της cosmote και μην εγκαταστήσεις αυτό που έχει στο στικάκι σου.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα, να κάνω αλλη μια ερώτηση. Έστησα τελικά τα Windows 8.1 και μπορώ να πω οτι πανε αρκετα καλά. Η ερωτηση μου έχει να κανει με το defrag και με το ποσοστό του defragmantetion που δεν λεει να πεσει κάτω από το 11%. Εχω δοκιμάσει defrag και μεσα από τα Windows αλλα και με εξωτερικές εφαρμογές. Σας αιτία μου βγαζει καποια αρχεια στο c:/system volume information/ με χωριτικότητα περιπου 5,9 gb. Ξερει κανείς κάτι για αυτο?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, να κάνω αλλη μια ερώτηση. Έστησα τελικά τα Windows 8.1 και μπορώ να πω οτι πανε αρκετα καλά. Η ερωτηση μου έχει να κανει με το defrag και με το ποσοστό του defragmantetion που δεν λεει να πεσει κάτω από το 11%. Εχω δοκιμάσει defrag και μεσα από τα Windows αλλα και με εξωτερικές εφαρμογές. Σας αιτία μου βγαζει καποια αρχεια στο c:/system volume information/ με χωριτικότητα περιπου 5,9 gb. Ξερει κανείς κάτι για αυτο?

 

Με τι προγράμματα κάνεις το defrag?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Με το update που έρχεται

Ήδη είναι release στους κατασκευάστες και αναμένεται να βγει το πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου

Κάτι σαν service pack σκέψου (αν και δεν το ονομάζουν έτσι)

Link to comment
Share on other sites

Με το update που έρχεται

Ήδη είναι release στους κατασκευάστες και αναμένεται να βγει το πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου

Κάτι σαν service pack σκέψου (αν και δεν το ονομάζουν έτσι)

 

8.2 θα ονομάζεται τότε??

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω βαλει το hotmail μου στο metro app της αλληλογραφίας.Ενω έχω βάλει λήψη με την άφιξη των στοιχείων και ενεργοποιήσει το δυναμικό πλακίδια δεν μου εμφανίζει κατευθείαν τα mail που έρχονται ,πρέπει να κάνω χειροκίνητο συγχρονισμό.Μπορει να διορθωθεί;;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Κάνε απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση της εφαρμογής. Σε εμένα έτσι είχε διορθωθεί αλλά κάποιες φορές πάλι αργεί να συγχρονίσει από μόνο του.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση της εφαρμογής. Σε εμένα έτσι είχε διορθωθεί αλλά κάποιες φορές πάλι αργεί να συγχρονίσει από μόνο του.

 

Έκανα επανεγκατάσταση και φαίνεται να λειτουργεί. Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου :) :) :)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα.

έχω την metro εφαρμογή των 8.1 για την αλληλογραφία.

πως μπορώ να φτιάξω ή να ενσωματώσω html υπογραφή; το έχει κάνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ακούσει ότι windows 8 δεν είναι καλά ισχύει?
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ακούσει ότι windows 8 δεν είναι καλά ισχύει?

 

Οχι δεν ισχυει μια χαρα λειτουργικο ειναι. Επειδη εχει αλλαξει κατα πολυ το interface καποιοι "experts" και "γνωστες" (εδω γελαμε μεχρι δακρυων) ισχυριζονται οτι δεν ειναι καλα.

 

Οτι ειναι λιγο "ξενα" οταν τα πρωτοδουλευεις και θελει λιγο ψαξιμο στην αρχη μεχρι να το αφομοιωσεις (κανα 5λεπτο) ισχυει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ακούσει ότι windows 8 δεν είναι καλά ισχύει?

 

Kαι εγώ τα έκραζα μέχρι που ο καινούριος μου υπολογιστής είχε τα 8.1 και τα συμπάθησα :O

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ τα έκραζα μέχρι που ο καινούριος μου υπολογιστής είχε τα 8.1 και τα συμπάθησα :O

 

Αντε και με wp8 τώρα......:)

Οι metro εφαρμογές είναι πιο αργές από τις desktop εκδόσεις ή μου φαίνεται?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε και με wp8 τώρα......:)

Οι metro εφαρμογές είναι πιο αργές από τις desktop εκδόσεις ή μου φαίνεται?

 

 

 

είναι πιο αργές ναι , το Skype metro πχ 'όταν μου έρχεται μήνυμα ή κλήση κάνει 7-8 δευτερόλεπτα να ανοίξει . Αλλά απ όσο ξέρω οι εκκινήσεις των metro apps θα βελτιωθούν κατά πολύ στο update 1

Link to comment
Share on other sites

Αντε και με wp8 τώρα......:)

Οι metro εφαρμογές είναι πιο αργές από τις desktop εκδόσεις ή μου φαίνεται?

 

Λένε οτι θα βελτιωθεί σιγά σιγά, αλλά ναι είναι πιο αργές τι ψάχνεις τώρα :O

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει ενα laptop με Win 8 και το πρόβλημα μου ειναι οτι του κανω τερματισμό με γεμάτη μπαταριά και οταν τον ανοίγω μετα απο 10 μέρες η μπαταριά είναι άδεια! Καπου εχει παρει το ματι μου οτι τα win 8 δεν κλείνουν ποτε και για αυτό αδειάζει σιγά-σιγα η μπαταριά, υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε τα windows να κάνουν "κανονικο" τερματισμό!
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει ενα laptop με Win 8 και το πρόβλημα μου ειναι οτι του κανω τερματισμό με γεμάτη μπαταριά και οταν τον ανοίγω μετα απο 10 μέρες η μπαταριά είναι άδεια! Καπου εχει παρει το ματι μου οτι τα win 8 δεν κλείνουν ποτε και για αυτό αδειάζει σιγά-σιγα η μπαταριά, υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε τα windows να κάνουν "κανονικο" τερματισμό!

 

 

 

άμα κάνεις τερματισμό τα windows 8 κλείνουν κανονικά , άμα κάνεις αναστολή λειτουργίας μπαίνουν σε hibernation . Μάλλον το βάζεις σε αναστολή λειτουργίας

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα.

έχω την metro εφαρμογή των 8.1 για την αλληλογραφία.

πως μπορώ να φτιάξω ή να ενσωματώσω html υπογραφή; το έχει κάνει κανείς;

 

  

 

λογικά αν βάλεις την υπογραφή ανάμεσα σε αυτά που σου έγραψα από πάνω θα κάνεις τη δουλειά σου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

άμα κάνεις τερματισμό τα windows 8 κλείνουν κανονικά , άμα κάνεις αναστολή λειτουργίας μπαίνουν σε hibernation . Μάλλον το βάζεις σε αναστολή λειτουργίας

 

χωρις να ειμαι 100% σιγουρος τα windows 8 ακομα και κλεινωντας τα κανονικα μεσω του υπολογιστη μπαινουν σε hybernation mode για να ανοιγουν πιο γρηγορα... για να το διαπιστωσεις κλεισε το πισι σου απο τον menu και μετα απο το κουμπι και κοιτα ποση ωρα θα κανει να ανοιξει στην καθε μια περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι 100% σιγουρος τα windows 8 ακομα και κλεινωντας τα κανονικα μεσω του υπολογιστη μπαινουν σε hybernation mode για να ανοιγουν πιο γρηγορα... για να το διαπιστωσεις κλεισε το πισι σου απο τον menu και μετα απο το κουμπι και κοιτα ποση ωρα θα κανει να ανοιξει στην καθε μια περιπτωση

 

Το ίδιο πράγμα λέτε, εν ολίγοις αν τα Windows 8 τα κλείνουμε μέσα από menu - τερματισμός τότε αυτά κλείνουν εντελώς (χωρίς καμία κατανάλωση ενέργειας φυσικά) ενώ αν τα κλείνουμε μέσω του πλήκτρου έναρξης του pc μας τότε μπαίνουν σε "αναστολή λειτουργίας" ή αλλιώς "hibernation" με μικρή κατανάλωση ενέργειας. Εννοείται ότι στην δεύτερη περίπτωση μπαίνουν πιο γρήγορα όταν θελήσουμε να ανοίξουμε ξανά το pc.

 

Αυτό όμως το είχαν και τα Windows 7 αν θυμάμαι καλά, κάνω λάθος; Κάτι τέτοιο ίσχυε πάντα στο λάπτοπ μου, αν βέβαια θυμάμαι σωστά..

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι 100% σιγουρος τα windows 8 ακομα και κλεινωντας τα κανονικα μεσω του υπολογιστη μπαινουν σε hybernation mode για να ανοιγουν πιο γρηγορα... για να το διαπιστωσεις κλεισε το πισι σου απο τον menu και μετα απο το κουμπι και κοιτα ποση ωρα θα κανει να ανοιξει στην καθε μια περιπτωση

 

Οι λειτουργίες τερματισμού είναι:

  1. Τερματισμός λειτουργίας (γρήγορος)
  2. Τερματισμός λειτουργίας (κλασσικός αργός)
  3. Αδρανοποίηση
  4. Αναστολή λειτουργίας

 

Τα 8 by default έχουν προεπιλεγμένο το 1 αντί του 2 ενώ έχουν απενεργοποιημένο το 3.

 

-Κάνοντας το 1 είναι κάτι σαν αδρανοποίηση. Δεν έχει κάποιο μειονέκτημα απλά είναι γρήγορο.

-Το 2 είναι full power off όπως στα windows πριν τα 8. Για να το ενεργοποιήσει κάποιος πάει Πίνακας Ελέγχου\Υλικό και Ήχος\Επιλογές παροχής ενέργειας\Ρυθμίσεις συστήματος και αποεπιλέγει το "Ενεργοποίηση γρήγορης εκκίνησης"

-Το 3 είναι by default απενεργοποιημένο. Πριν τα 8 χρησιμοποιούνταν κυρίως για αποθήκευση του session στον σκληρό για γρήγορη εκκίνηση του pc. Στα 8 δεν έχει νόημα. Ανοίγει λίγο πιο γρήγορα το σύστημα και έχει έτοιμα τα προγράμματα που είχατε ανοιχτά κλπ αλλά δεν προτείνεται για παρατεταμένη περίοδο. Μόνο αν θέλετε να τον απενεργοποιήσετε για λίγο. Υπάρχει όμως πάλι σαν επιλογή. Μπορείτε να το ενεργοποιήσετε στη διαδρομή που έδωσα παραπάνω.

-Το 4 είναι το γνωστό Sleep (όταν κλείνετε το καπάκι στο λαπτοπ) απλά μπαίνει σε κατάσταση χαμηλής κατανάλωσης και επανέρχεται ακαριαία. Καταναλώνει όμως ρεύμα!

-Επίσης είναι και η επανεκκίνηση που στην ουσία κάνει το 2 και εκκινεί τον υπολογιστή (γι αυτό αργεί παραπάνω)

 

Άρα τα 8 μπαίνουν σε μια κατάσταση σαν το hybernation για να ανοίξουν πιο γρήγορα παρακάμπτοντας μερικές λειτουργίες της εκκίνησης. Δεν καταναλώνουν ενέργεια αλλά όπως είπε κάποιος φίλος παραπάνω, αρκετά pc-laptop δίνουν ρεύμα στα περιφερειακά ακόμα και αν είναι κλειστά. Οπότε καλύτερα να αποσυνδέονται τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Οι λειτουργίες τερματισμού είναι:

  1. Τερματισμός λειτουργίας (γρήγορος)
  2. Τερματισμός λειτουργίας (κλασσικός αργός)
  3. Αδρανοποίηση
  4. Αναστολή λειτουργίας

 

Τα 8 by default έχουν προεπιλεγμένο το 1 αντί του 2 ενώ έχουν απενεργοποιημένο το 3.

 

-Κάνοντας το 1 είναι κάτι σαν αδρανοποίηση. Δεν έχει κάποιο μειονέκτημα απλά είναι γρήγορο.

-Το 2 είναι full power off όπως στα windows πριν τα 8. Για να το ενεργοποιήσει κάποιος πάει Πίνακας Ελέγχου\Υλικό και Ήχος\Επιλογές παροχής ενέργειας\Ρυθμίσεις συστήματος και αποεπιλέγει το "Ενεργοποίηση γρήγορης εκκίνησης"

-Το 3 είναι by default απενεργοποιημένο. Πριν τα 8 χρησιμοποιούνταν κυρίως για αποθήκευση του session στον σκληρό για γρήγορη εκκίνηση του pc. Στα 8 δεν έχει νόημα. Ανοίγει λίγο πιο γρήγορα το σύστημα και έχει έτοιμα τα προγράμματα που είχατε ανοιχτά κλπ αλλά δεν προτείνεται για παρατεταμένη περίοδο. Μόνο αν θέλετε να τον απενεργοποιήσετε για λίγο. Υπάρχει όμως πάλι σαν επιλογή. Μπορείτε να το ενεργοποιήσετε στη διαδρομή που έδωσα παραπάνω.

-Το 4 είναι το γνωστό Sleep (όταν κλείνετε το καπάκι στο λαπτοπ) απλά μπαίνει σε κατάσταση χαμηλής κατανάλωσης και επανέρχεται ακαριαία. Καταναλώνει όμως ρεύμα!

-Επίσης είναι και η επανεκκίνηση που στην ουσία κάνει το 2 και εκκινεί τον υπολογιστή (γι αυτό αργεί παραπάνω)

 

Άρα τα 8 μπαίνουν σε μια κατάσταση σαν το hybernation για να ανοίξουν πιο γρήγορα παρακάμπτοντας μερικές λειτουργίες της εκκίνησης. Δεν καταναλώνουν ενέργεια αλλά όπως είπε κάποιος φίλος παραπάνω, αρκετά pc-laptop δίνουν ρεύμα στα περιφερειακά ακόμα και αν είναι κλειστά. Οπότε καλύτερα να αποσυνδέονται τα πάντα.

Σε μενα στην διαδρομη "Πίνακας Ελέγχου\Υλικό και Ήχος\Επιλογές παροχής ενέργειας\Ρυθμίσεις συστήματος και αποεπιλέγει το "Ενεργοποίηση γρήγορης εκκίνησης"

δεν υπαρχει επιλογη για να αποεπιλεξω..... εχω φυσικα win8.1

 

ΥΓ πολυ καλη η εφαρμογη για τα βενζιναδικα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...