Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος πως απενεργοποιώ την επιλογή να ζητάει κωδικό με το άνοιγμα του pc (windows 8.1)?

Ευχαριστώ

 

http://www.softwareok.com/?seite=faq-Windows-8&faq=8

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Κοίτα πόσο εύκολο ήταν.. επιτέλους εισαγωγή χωρίς κωδικό!:)

Link to comment
Share on other sites

Μα είχα τα 8.1 και δεν μου ζητούσε κωδικό χωρις κάποια διαδηκασία. Για κάποιο λόγο τα εγκατέστησα από την αρχή και τώρα μου ζητάει.....

 

Να βαλω και κάτι δύσκολο.

Μπορώ να εγκαταστήσω SQL server 2000 σε windows 8.1????

Ειναι πασαααρα πολύ σημαντικό για μένα.

Σώστε μεεεεεεεε...........

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα είχα τα 8.1 και δεν μου ζητούσε κωδικό χωρις κάποια διαδηκασία. Για κάποιο λόγο τα εγκατέστησα από την αρχή και τώρα μου ζητάει.....

 

Να βαλω και κάτι δύσκολο.

Μπορώ να εγκαταστήσω SQL server 2000 σε windows 8.1????

Ειναι πασαααρα πολύ σημαντικό για μένα.

Σώστε μεεεεεεεε...........

 

Μεσω της επιλογης του Hyper-V που διαθετει πλεον η MS και στα windows 8 μπορεις ανετα να σηκωσεις οτιδηποτε virtual μηχανημα θες!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μεσω της επιλογης του Hyper-V που διαθετει πλεον η MS και στα windows 8 μπορεις ανετα να σηκωσεις οτιδηποτε virtual μηχανημα θες!!

 

Διάβασα όμως πως δεν ισχύει για τον 2000 αλλα για νεότερους. Θα το δοκιμάσω και αν γίνεται σου ανάβω λαμπάδα ίσα με το μπόι σου (ελπίζω να είσαι κοντούλης.....:))

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όμως πως δεν ισχύει για τον 2000 αλλα για νεότερους. Θα το δοκιμάσω και αν γίνεται σου ανάβω λαμπάδα ίσα με το μπόι σου (ελπίζω να είσαι κοντούλης.....:))

 

O SQL 2000 δεν ειναι supported για Windows 2008 και 2012, σε virtual περιβαλλον μια χαρα θα τρεξει.

 

Μια παρατηρηση, μονο γιατι ενω μιλαω για το Hyper V και προτεινω στον κοσμο να το χρησιμοποιει, η πλατοφρα στα 8αρια ειναι διαθεσιμη μονο για εκδοσεις Pro και Enterprise.

 

Δυστυχως λογω δουλειας χρονια τωρα χρησιμοποιω ως επι το πλειστον Enteprise εκδοσεις των windows και καποια πραγματα αθελα μου τα θεωρω δεδομενα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλος τρόπος?

 

Πες μας τι ακριβως θελεις να κανεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι ακριβως θελεις να κανεις.

 

Έχω ενα πρόγραμμα στη δουλειά μου που τρέχει με SQL server 2000 (σε xp). Θέλω να παίρνω back up και να το κάνω restore στο σπίτι (Windows 8). Πες μου πως γινεται........:)

Η αλλη λύση ειναι να βαλω και xp (partition) αλλα έλεγα μήπως υπάρχει άλλη ευκολότερη λύση. Κρέμομαι απο σεναααααα....... (ή όποιον αλλο μπορεί να με σώσει). Ειναι ζωτικής σημασίας για μένα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγκατέστησα τα windows 8 (και τα 8.1 μετέπειτα) ένας φίλος είπε ότι δεν χρειάζεται να τους εγκαταστήσω κάποιο antivirus επειδή είναι ήδη αρκετά προστατευμένα απ'το windows defender. Εσείς τι λέτε γι'αυτό; Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλω κάποιο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;
Link to comment
Share on other sites

Όταν εγκατέστησα τα windows 8 (και τα 8.1 μετέπειτα) ένας φίλος είπε ότι δεν χρειάζεται να τους εγκαταστήσω κάποιο antivirus επειδή είναι ήδη αρκετά προστατευμένα απ'το windows defender. Εσείς τι λέτε γι'αυτό; Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλω κάποιο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

 

Εγώ ένα τρίμηνο δεν εχω βάλει τίποτα πέρα από το ενσωματωμένο.

Δεν εχω πάθει τίποτα έως τώρα, αν βέβαια σερφάρεις σε "ριψοκίνδυνα site"καλό είναι να βάλεις ένα επώνυμο τρίτο για καλό και για κακό.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα χρόνο τα windows 8 και εδώ και κάποιο καιρό το update σε 8.1. Όλο αυτό το διάστημα ποτέ μου δεν έβαλα τρίτο antivirus και ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα τρίμηνο δεν εχω βάλει τίποτα πέρα από το ενσωματωμένο.

Δεν εχω πάθει τίποτα έως τώρα, αν βέβαια σερφάρεις σε "ριψοκίνδυνα site"καλό είναι να βάλεις ένα επώνυμο τρίτο για καλό και για κακό.

Έχω ένα χρόνο τα windows 8 και εδώ και κάποιο καιρό το update σε 8.1. Όλο αυτό το διάστημα ποτέ μου δεν έβαλα τρίτο antivirus και ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα.

 

Ρώτησα επειδή νωρίτερα εντόπισα κάτι περίεργο σερφάροντας στις ρυθμίσεις του youtube, άρχισαν να πετάγονται κάτι περίεργα pop ups κι από εκεί και μετά άρχισαν να εμφανίζονται σε κάθε site, ακόμα και στο myphone την ώρα που έκανα το παραπάνω post!

Τελικά ενημέρωσα τον defender, έκανα κι ένα πλήρες σκανάρισμα του συστήματος και κατάφερε να μου βρει ένα "trojan" κατακόκκινο λέμε, το διέγραψα και μετά από επανεκκίνηση δεν εμφανίστηκε τίποτα περίεργο εδώ και ώρα. Τελικά μάλλον την έκανε τη δουλειά του..;)

 

Ευχαριστώ παιδιά, προς το παρόν δεν εγκαθιστώ κάτι άλλο κι εγώ..:)

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα επειδή νωρίτερα εντόπισα κάτι περίεργο σερφάροντας στις ρυθμίσεις του youtube, άρχισαν να πετάγονται κάτι περίεργα pop ups κι από εκεί και μετά άρχισαν να εμφανίζονται σε κάθε site, ακόμα και στο myphone την ώρα που έκανα το παραπάνω post!

Τελικά ενημέρωσα τον defender, έκανα κι ένα πλήρες σκανάρισμα του συστήματος και κατάφερε να μου βρει ένα "trojan" κατακόκκινο λέμε, το διέγραψα και μετά από επανεκκίνηση δεν εμφανίστηκε τίποτα περίεργο εδώ και ώρα. Τελικά μάλλον την έκανε τη δουλειά του..;)

 

Ευχαριστώ παιδιά, προς το παρόν δεν εγκαθιστώ κάτι άλλο κι εγώ..:)

 

βάλε ένα antimalware bytes που είναι ελαφρύ και τρέχε κάθε λίγο καιρό ώστε να είσαι ακόμα περισσότερο σίγουρος ειδικά αν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου για τραπεζικές συναλλαγές κα.

στο δικό μου που τον έχω για word και ίντερνετ, δεν έχω τίποτα και είμαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

βάλε ένα antimalware bytes που είναι ελαφρύ και τρέχε κάθε λίγο καιρό ώστε να είσαι ακόμα περισσότερο σίγουρος ειδικά αν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου για τραπεζικές συναλλαγές κα.

στο δικό μου που τον έχω για word και ίντερνετ, δεν έχω τίποτα και είμαι μια χαρά.

 

Το έχω αλλά δεν ήξερα ότι χρειάζεται κάθε τόσο, στα υπόψιν λοιπόν. Να είσαι καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Windows 8 passes 200 million license sales

http://www.theverge.com/2014/2/13/5408666/windows-8-200-million-license-sales

 

όπως μπορείτε να δείτε η Microsoft ξεκάθαρα απέτυχε με τα οκτάρια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως και εγώ μετά από κοντά χρόνο λειτουργίας τους δηλώνω ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαλησπέρα. Όταν έβαλα το easeus partition master home edition η μεταφορά των παραθύρων γίνεται έτσι όπως δείχνει η εικόνα.Τα 8 τα έχω ελληνικά οπότε θα προτιμούσα η επιλογή απενεργοποίησης να ήταν στα ελληνικά.Ευχαριστώ.:)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς αυτές τις οδηγίες και επιλέγεις το "Show window content while dragging".

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς αυτές τις οδηγίες και επιλέγεις το "Show window content while dragging".

 

Ευχαριστώ πολύ! Λύθηκε το πρόβλημά μου.:)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και γω μια ερωτηση ?

Τα Windows 8.1 σε σταθερο υπολογιστη ειναι ποιο καλα απο τα Windows 7 η οχι ?

Ειναι ποιο ελαφρια τα 8.1 η μπα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το πιο καλά είναι λίγο σχετικό, έχει να κάνει με το πως θα σου "κάτσει" το λειτουργικό όσον αφορά τα γούστα σου. Σε γενικές γραμμές τα 8αρια είναι σχεδιασμένα περισσότερο ως touch friendly και είναι αρκετά ελαφριά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει αναφερθεί καπου στο forum και ζητω συγνωμη που δεν μπορω να το διαβασω ολο, αλλα ψαχνω να βρω πως μπορω να απενεργοποιησω το metro ui σε windows 8.1 και πατωντας το αντιστοιχο start κατω αριστερα να μου ανοιγει το κλασσικό μενού των Windows 7.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αποφύγεις το Metro κάνοντας εκκίνηση κατευθείαν στο desktop. Αυτό γίνεται έτσι.

Η επαναφορά του κλασσικού μενού start δεν είναι δυνατή χωρίς να εγκαταστήσεις κάποια τρίτη λύση όπως το Start is back ή το Classic Shell.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήρα εδώ και μια εβδομάδα το laptop Dell inspiron 5537 i7 με εγκατεστημένα τα win8.Έκανα μεσω του store αναβάθμιση σε 8.1.Τα προβλήματα είναι τα εξής: δεν μπορούσα να κλείσω το pc με τίποτα. με κανένα τρόπο. σήμερα βρήκα μια λύση με αναβάθμιση του catalyst center (λύθηκε προς το παρόν θα δούμε?) .Το δεύτερο κι εδώ έχω νευριάσει είναι ότι με το usb stick zte mf662 της cosmote δεν μπορώ να συνδεθώ στο δίκτυο, ενώ με 8 κανένα πρόβλημα. Έχω δοκιμάσει απεγκαταστάσεις, εγκαταστάσεις από την αρχή drivers τα πάντα. .Είχε κανείς τίποτα παρόμοιο ή καμιά ιδέα? Έχω πελαγώσει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...