Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μενα στην διαδρομη "Πίνακας Ελέγχου\Υλικό και Ήχος\Επιλογές παροχής ενέργειας\Ρυθμίσεις συστήματος και αποεπιλέγει το "Ενεργοποίηση γρήγορης εκκίνησης"

δεν υπαρχει επιλογη για να αποεπιλεξω..... εχω φυσικα win8.1

 

ΥΓ πολυ καλη η εφαρμογη για τα βενζιναδικα :)

 

Δεν είναι και πολύ κατατοπιστική η διαδρομή τελικά :P Για δοκίμασε να πας Πίνακας Ελέγχου\Υλικό και Ήχος\Επιλογές παροχής ενέργειας και να πατήσεις "Επιλέξτε την ενέργεια που θα πραγματοποιείται όταν κλείνετε το καπάκι". Εκεί πήγαινε κάτω κάτω και θα το βρείς :D

 

Thanks που δοκίμασες το πρόγραμμα. :) Παιδιά όσοι θέλετε ρίξτε του μια ματιά δεν υπάρχει αντίστοιχης ποιότητας πρόγραμμα στα 8.1. Κάντε κλικ στην εικόνα της υπογραφής και θα μεταβείτε στο store για λήψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι λειτουργίες τερματισμού είναι:

[*]Τερματισμός λειτουργίας (γρήγορος)

[*]Τερματισμός λειτουργίας (κλασσικός αργός)

 

Τα 8 by default έχουν προεπιλεγμένο το 1 αντί του 2 ενώ έχουν απενεργοποιημένο το 3.

 

-Κάνοντας το 1 είναι κάτι σαν αδρανοποίηση. Δεν έχει κάποιο μειονέκτημα απλά είναι γρήγορο.

-Το 2 είναι full power off όπως στα windows πριν τα 8. Για να το ενεργοποιήσει κάποιος πάει Πίνακας Ελέγχου\Υλικό και Ήχος\Επιλογές παροχής ενέργειας\Ρυθμίσεις συστήματος και αποεπιλέγει το "Ενεργοποίηση γρήγορης εκκίνησης"

Δηλαδή για να καταλάβω, στα Windows 8 (και 8.1) με τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις τους όταν τερματίζουμε με τη διαδρομή "menu (κέρσορας κάτω δεξιά) - τερματισμός", τότε η κατανάλωση ενέργειας δεν διακόπτεται εντελώς; Πρέπει δηλαδή να κάνουμε τη ρύθμιση που έδωσε ο φίλος παραπάνω;

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, στα Windows 8 (και 8.1) με τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις τους όταν τερματίζουμε με τη διαδρομή "menu (κέρσορας κάτω δεξιά) - τερματισμός", τότε η κατανάλωση ενέργειας δεν διακόπτεται εντελώς; Πρέπει δηλαδή να κάνουμε τη ρύθμιση που έδωσε ο φίλος παραπάνω;

 

Αυτή ήταν πρόταση για όποιον θέλει για κάποιο λόγο να κλείνει - ανοίγει το pc όπως και στα πιο παλιά Windows. Δεν είμαι σίγουρος τι παίζει με την κατανάλωση αλλά αν κάποιος έχει πρόβλημα μπορεί να το δοκιμάσει να δει αν υπάρχει βελτίωση

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν πρόταση για όποιον θέλει για κάποιο λόγο να κλείνει - ανοίγει το pc όπως και στα πιο παλιά Windows. Δεν είμαι σίγουρος τι παίζει με την κατανάλωση αλλά αν κάποιος έχει πρόβλημα μπορεί να το δοκιμάσει να δει αν υπάρχει βελτίωση

 

Επειδή όντως παρατηρούσα κατανάλωση στην μπαταρία του λάπτοπ μου όταν ήταν κλειστό (πάντα με εντελώς άδεια μπαταρία το έβρισκα όταν το άνοιγα ξανά μετά από δύο τρεις μέρες) τελικά ίσως καταναλώνεται όντως κάποιο ποσοστό ενέργειας και ίσως δεν ευθύνεται 100% η μπαταρία μου που είναι παλιά. Μου έκανε εντύπωση το γεγονός όμως ότι με τα Windows 8 έκλεινα τον υπολογιστή εντελώς φορτισμένο και μετά από δύο μέρες δεν άνοιγε αν δεν έβαζα πρώτα το τροφοδοτικό στην πρίζα.. στα 7 δεν είχα τέτοιο πρόβλημα αλλά μπορεί κατά την εγκατάσταση των 8 να παρέδωσε πνεύμα και η μπαταρία ταυτόχρονα, τυχαίο μπορεί, ίσως όχι και τόσο όμως.. μπορώ να πω με σιγουριά ότι αδειάζει γρηγορότερα χωρίς ρεύμα, σε μισή ώρα με ανοιχτή οθόνη είναι off. Αλλά με κλειστό το pc μου έκανε εντύπωση..

Δοκιμάζω και βλέπουμε, ευχαριστώ! :)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όντως παρατηρούσα κατανάλωση στην μπαταρία του λάπτοπ μου όταν ήταν κλειστό (πάντα με εντελώς άδεια μπαταρία το έβρισκα όταν το άνοιγα ξανά μετά από δύο τρεις μέρες) τελικά ίσως καταναλώνεται όντως κάποιο ποσοστό ενέργειας και ίσως δεν ευθύνεται 100% η μπαταρία μου που είναι παλιά. Μου έκανε εντύπωση το γεγονός όμως ότι με τα Windows 8 έκλεινα τον υπολογιστή εντελώς φορτισμένο και μετά από δύο μέρες δεν άνοιγε αν δεν έβαζα πρώτα το τροφοδοτικό στην πρίζα.. στα 7 δεν είχα τέτοιο πρόβλημα αλλά μπορεί κατά την εγκατάσταση των 8 να παρέδωσε πνεύμα και η μπαταρία ταυτόχρονα, τυχαίο μπορεί, ίσως όχι και τόσο όμως.. μπορώ να πω με σιγουριά ότι αδειάζει γρηγορότερα χωρίς ρεύμα, σε μισή ώρα με ανοιχτή οθόνη είναι off. Αλλά με κλειστό το pc μου έκανε εντύπωση..

Δοκιμάζω και βλέπουμε, ευχαριστώ! :)

Οχι η γρήγορη εκκίνηση δεν καταναλώνει τόσο όσο να σου την αδειάζει σε 2-3 μέρες, μάλλον το κλείνεις με αναστολή, στην γρήγορη εκκίνηση αυτό που γίνεται είναι μια μικρή εγγραφή στον bootloader για να ξεκινήσει πιο γρήγορα, αν αυτό καταναλώνει ενέργεια (που δεν νομίζω) θα είναι απειροελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι η γρήγορη εκκίνηση δεν καταναλώνει τόσο όσο να σου την αδειάζει σε 2-3 μέρες, μάλλον το κλείνεις με αναστολή, στην γρήγορη εκκίνηση αυτό που γίνεται είναι μια μικρή εγγραφή στον bootloader για να ξεκινήσει πιο γρήγορα, αν αυτό καταναλώνει ενέργεια (που δεν νομίζω) θα είναι απειροελάχιστο.

 

Πάντως γενικά είναι μυστήριο. Στου κολλητού μου το laptop που είχε 7 και βάλαμε 8, ακόμα και με τον τερματισμό, η βάση που είχε δούλευε (έδινε ρεύμα) ενώ στα 7 μόλις έκλεινε δεν έδινε ρεύμα. Αλλά στο δικό μου laptop δεν έχω τέτοιο θέμα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Οχι η γρήγορη εκκίνηση δεν καταναλώνει τόσο όσο να σου την αδειάζει σε 2-3 μέρες, μάλλον το κλείνεις με αναστολή, στην γρήγορη εκκίνηση αυτό που γίνεται είναι μια μικρή εγγραφή στον bootloader για να ξεκινήσει πιο γρήγορα, αν αυτό καταναλώνει ενέργεια (που δεν νομίζω) θα είναι απειροελάχιστο.

 

Παιδιά το έκλεινα όπως έγραψα παραπάνω, πήγαινα τον κέρσορα κάτω δεξιά και αφού άνοιγα το μενού επέλεγα το "τερματισμός". Τώρα πως αυτό έμπαινε σε κατάσταση αναστολής.. αν έκλεινα τα Windows με το πλήκτρο έναρξης του λάπτοπ τότε ναι, κατανοητό. Εξάλλου και το λάπτοπ έχει ένα λαμπάκι να αναβοσβήνει ώστε να υπενθυμίζει ότι το σύστημα δεν έκλεισε εντελώς και ότι βρίσκεται σε αναστολή. Αυτό το καταλαβαίνω. Το να το κλείνω όμως όπως έγραψα στην αρχή, να μην αναβοσβήνει το λαμπάκι αναστολής και να αδειάζει ταυτόχρονα η μπαταρία με εντελώς κλειστό το λάπτοπ, ε είναι κάτι να σε εντυπωσιάζει.

Τέλος πάντων, έκανα τη ρύθμιση που αναφέρεται παραπάνω και βλέπουμε αν αλλάξει κάτι..:)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το ξέρουν , αύριο 8 Απριλίου αναμένουμε το update 1 των windows 8.1

 

features list

http://pureinfotech.com/2014/02/14/windows-81-update-1-complete-list-changes-new-features/

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το ξέρουν , αύριο 8 Απριλίου αναμένουμε το update 1 των windows 8.1

 

features list

http://pureinfotech.com/2014/02/14/windows-81-update-1-complete-list-changes-new-features/

 

Tαυτόχρονα με την λήξη των ΧΡ.. :whistle:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το ξέρουν , αύριο 8 Απριλίου αναμένουμε το update 1 των windows 8.1

 

features list

http://pureinfotech.com/2014/02/14/windows-81-update-1-complete-list-changes-new-features/

 

έχει κυκλοφορήσει leaked εδώ και καιρό. πολύ καλές οι συντομεύσεις για τον τερματισμό στην start screen.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το ξέρουν , αύριο 8 Απριλίου αναμένουμε το update 1 των windows 8.1

 

features list

http://pureinfotech.com/2014/02/14/windows-81-update-1-complete-list-changes-new-features/

Για να δουμε λοιπον,εως τωρα σε κανενα tablet δεν μου εμφανισε ενημερωση,το βραδυ πιθανος.

Για εμενα σημαντικοτερη προσθηκη να καρφιτσωνω metro εφαρμογες στην taskbar οπως επισης καλοδεχουμε στην start screen το on/off button.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

- Το νέο windows 8.1 update είναι εδω ,για όσους δεν θέλουν να περιμένουν την αυτόματη ενημέρωση!

 

http://microsoft-news.com/windows-8-1-update-now-available-download-it-now/

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Το update είναι live αλλά μάλλον οι servers της Microsoft είναι μπουκωμένοι γιατί πάει ελεϊνα αργα

 

 

 

Shits το update κόλλησε και ο υπολογιστής κρασαρε

Edited by ignus
Link to comment
Share on other sites

Το update είναι live αλλά μάλλον οι servers της Microsoft είναι μπουκωμένοι γιατί πάει ελεϊνα αργα

 

 

 

Shits το update κόλλησε και ο υπολογιστής κρασαρε

 

Σε εμένα πάντως έγινε ταχύτατα πριν 10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έχω ένα πρόβλημα, ο υπολογιστής όταν μπουταρω ή όταν κάνω επανεκκίνηση κάνει πολύ ώρα στην login screen, όταν λέω πολύ ώρα εννοώ πολυυυυ, μέχρι και 5 λεπτά.

όλα ξεκίνησαν όταν σε διάφορους ελέγχους για το update μου έβγαλε ένα σφάλμα ότι δεν μπορεί να κάνει έλεγχο.

ψάχνοντας για τον κωδικό σφάλματος βρήκα στην σελίδα της Μ$ ενα προγραμματακι που κάνει φιξ, το έτρεξα (μου έσβησε κάποια προσωρινά αρχεία) και από τότε παπαλα.

όταν πάω να κάνω αποκατάσταση μου βγάζει ότι λείπουν αρχεία και φάκελοι των win και ότι θέλει το dvd εγκατάστασης,αφού το βάλω (win8) μου βγάζει ότι δεν είναι το σωστό, πιθανόν να θέλει dvd win8.1 αλλά αυτό δεν το έχω και δεν ξέρω που να το βρω.

καμιά ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω? Ξέχασα να πω ότι ούτε restore μπορώ να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μένα στο laptop έγινε σήμερα το πρωί η εγκατάσταση από το Windows update.

Το άφησα κανένα 20λεπτο και δεν έκανε τίποτα.

Θα δοκιμάσω από το link που δόθηκε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μένα στο laptop έγινε σήμερα το πρωί η εγκατάσταση από το Windows update.

Το άφησα κανένα 20λεπτο και δεν έκανε τίποτα.

Θα δοκιμάσω από το link που δόθηκε.

 

Το πρωί που το άφησα τον υπολογιστή μου και το μεσημέρι που γύρισα ήθελε επανεκκίνηση.Μπορεί να φράκαραν οι servers της microsoft.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι οι αλλαγες ειναι πρακτικες και κανουν την χρηση πολυ καλυτερη, εγω παρολο που δεν ειχα προβλημα πριν με την χρηση, τωρα βλεπω οτι καποιοι θα χασουν καθε λογο που ειχαν για κραξιμο..... α, ξεχασα, δεν εχει start :)
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι οι αλλαγες ειναι πρακτικες και κανουν την χρηση πολυ καλυτερη, εγω παρολο που δεν ειχα προβλημα πριν με την χρηση, τωρα βλεπω οτι καποιοι θα χασουν καθε λογο που ειχαν για κραξιμο..... α, ξεχασα, δεν εχει start :)

 

και είναι βαρετά και μονότονα......:lol

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι οι αλλαγες ειναι πρακτικες και κανουν την χρηση πολυ καλυτερη, εγω παρολο που δεν ειχα προβλημα πριν με την χρηση, τωρα βλεπω οτι καποιοι θα χασουν καθε λογο που ειχαν για κραξιμο..... α, ξεχασα, δεν εχει start :)

 

θα έρθει και start button σε επόμενο update

Link to comment
Share on other sites

και είναι βαρετά και μονότονα......:lol

 

Ναι αυτό το ξέχασα, ειδικά όταν μπουταρουν απ' ευθείας σε desktop :)

 

θα έρθει και start button σε επόμενο update

 

και τότε κάποιοι θα τα βάψουν μαύρα... αν και εγώ τότε θα γκρινιάζω γιατί δεν το θέλω ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...