Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερωτηση: Στο iGo γινεται να σου λεει φωνητικα ποια ειναι η επομενη οδος? Σε στυλ "Στριψτε στην οδο Ταδε"? Δεν βρηκα τετοια επιλογη (αν και ομολογουμενως δεν το εχω λιωσει πολυ ακομα) :)

 

Γινεται αν βάλεις φωνές ΤΤς. Ελληνικές η ξένες.Πας μενου>αλλα>ρυθμίσεις>ηχοι και προειδοποιήσεις> διαλέγεις φωνή με ονόματα οδων ανακοινώσιμα. TTS.

Αν δεν υπάρχουν πάς και βάζεις στο φάκελο igo>content>voice τις σωστές φωνές.

Αυτό είναι το κακό με αυτό το πρόγραμμα. Πρέπει να τελειώσεις πανεπιστήμιο για να το δουλέψεις.:lol:

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γινεται αν βάλεις φωνές ΤΤς. Ελληνικές η ξένες.Πας μενου>αλλα>ρυθμίσεις>ηχοι και προειδοποιήσεις> διαλέγεις φωνή με ονόματα οδων ανακοινώσιμα. TTS.

Αν δεν υπάρχουν πάς και βάζεις στο φάκελο igo>content>voice τις σωστές φωνές.

Αυτό είναι το κακό με αυτό το πρόγραμμα. Πρέπει να τελειώσεις πανεπιστήμιο για να το δουλέψεις.:lol:

 

Την τσεκαρα τωρα την επιλογη, εχει καποιες φωνες αλλα οχι με ανακοινωσιμα TTS. Ποια υποτιθεται πως ειναι η σωστη φωνη για να την ψαξω γενικα?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κατεβάσες και το Svox Classic TTS (δωρεάν) και το Svox Ariadne (πληρωμή)

 

Εχω όμως μιά απορία γιά τη χρησιμότητα αυτής της δυνατότητας που έχει το iGo . Εχω και γιά άλλες αλλά ας μείνουμε σε αυτή .

Ας πούμε οδηγούμε σε ένα δρόμο και μας λέει " στρίψε δεξιά την οδό Φούφουτου " . Τι κάνουμε ? στρίβουμε δεξιά ή σταματάμε στη γωνία να

διαβάσουμε την πινακίδα του δρόμου και να επιβεβαιώσουμε ότι στρίβουμε στο σωστό δρόμο , άσε που τις περισσότερες φορές είναι καλυμένη

από αυτοκόλλητα του υδραυλικού ή/και του κλειδαρά της γειτονιάς ?

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

Γινεται αν βάλεις φωνές ΤΤς. Ελληνικές η ξένες.Πας μενου>αλλα>ρυθμίσεις>ηχοι και προειδοποιήσεις> διαλέγεις φωνή με ονόματα οδων ανακοινώσιμα. TTS.

Αν δεν υπάρχουν πάς και βάζεις στο φάκελο igo>content>voice τις σωστές φωνές.

Αυτό είναι το κακό με αυτό το πρόγραμμα. Πρέπει να τελειώσεις πανεπιστήμιο για να το δουλέψεις.:lol:

Αν ήταν τόσο απλό με το TTS, όλοι αυτό θα είχαμε.

Θέλει και 3€ η παλιόΑριάδνη και δεν την έχω δει ποτέ σε προσφορά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν τόσο απλό με το TTS, όλοι αυτό θα είχαμε.

Θέλει και 3€ η παλιόΑριάδνη και δεν την έχω δει ποτέ σε προσφορά.

 

Ακόμα κι αυτό να ισχύει, πάλι μικρό είναι το έξοδο, αφού η εφαρμογή είναι δωρεαν. Το κακό είναι ότι αν υπάρχει πρόβλημα στους drivers του ήχου, ούτε έτσι θα δουλέψει.

 

@geobas

Μην το λες αυτό. Τις περισσότερες φορές ο δρόμος φαίνεται και στο ναβιγκον που σου λέει ότι σε τόσα μέτρα στρίβεις στην οδό φουφουτου - τώρα στριψε δεξιά, είναι χρήσιμο. Σε χρήση δικυκλου δε μονόδρομος.

Αν καμιά φορά δεν έχουν οι δρόμοι σήμανση, είναι άλλο θέμα.

Επίσης το ττς του igo, αναφέρει και άλλες ανακοινώσεις όπως επικίνδυνα σημεία, κάμερες και διαβάζει κάθε ταμπέλα που βγαίνει στην οθονη.

Απλώς για να το κάνει να δουλέψει κάποιος, χρειάζεται πτυχίο igo. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες αυτό. Τις περισσότερες φορές ο δρόμος φαίνεται και στο ναβιγκον που σου λέει ότι σε τόσα μέτρα στρίβεις στην οδό φουφουτου - τώρα στριψε δεξιά, είναι χρήσιμο. Σε χρήση δικυκλου δε μονόδρομος.

Αν καμιά φορά δεν έχουν οι δρόμοι σήμανση, είναι άλλο θέμα.

Επίσης το ττς του igo, αναφέρει και άλλες ανακοινώσεις όπως επικίνδυνα σημεία, κάμερες και διαβάζει κάθε ταμπέλα που βγαίνει στην οθονη.

Απλώς για να το κάνει να δουλέψει κάποιος, χρειάζεται πτυχίο igo. :lol:

 

'Εχουμε πει επανειλημμένα στο παρελθόν ότι εξερτάται από την χρήση του πλοηγού που κάνει ο καθένας μας . Παρ' όλο που έχω στήσει το iGo σε τέσσερις

συσκευές μου χωρίς να έχω πτυχίο :lol: αλλά με τη βοήθεια φίλων :X (ονόματα δεν λέμε) , δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει αυτή η πολυλογία του :)

Προσωπικά προτιμώ την απλότητα , αν και εφ' όσον χρειάζομαι κάποια βοήθεια γιά να βρω τον προορισμό μου .

Link to comment
Share on other sites

'Εχουμε πει επανειλημμένα στο παρελθόν ότι εξερτάται από την χρήση του πλοηγού που κάνει ο καθένας μας . Παρ' όλο που έχω στήσει το iGo σε τέσσερις

συσκευές μου χωρίς να έχω πτυχίο :lol: αλλά με τη βοήθεια φίλων :X (ονόματα δεν λέμε) , δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει αυτή η πολυλογία του :)

Προσωπικά προτιμώ την απλότητα , αν και εφ' όσον χρειάζομαι κάποια βοήθεια γιά να βρω τον προορισμό μου .

 

Συμφωνώ απόλυτα, απλώς εδώ πληροφορούμε, μέσω των αντιπαραθέσεων μας, τους αναγνώστες για τα χαρακτηριστικά του κάθε πλοηγού, ώστε να μπερδευτούν ακόμα περισσότερο. :lol:

Κι εγώ έβαλα το igo σε ένα tab2 7" και το ττς ακούγεται σαν ρομπότ. Οτι φωνή κι αν έβαλα τπτ. Το έσκισα το πτυχίο και πάω για να επαναλάβω την τάξη.

Link to comment
Share on other sites

Τα ονόματα των δρόμων είναι πολύ χρήσιμα μερικές φορές. Αλλά σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να βάλει μια φωνή που να μην τα διαβάζει. Η ακόμα και μια απλή (οχι TTS) φωνή που λέει μόνο τα βασικά. Αυτό είναι και το πλεονέκτημα του igo.

Απο την άλλη μερκοί προτιμάτε προγράμματα όπως το navigon που δεν αφήνει να αλλάξεις ούτε τη γλώσσα της φωνής. :lol: ΟΚ γούστα είναι αυτά αλλά προσωπικά προτιμώ τις επιλογές.

Τώρα μια και πιάσαμε το TTS, την Αριάδνη την είχα αγοράσει και εγώ γιατί δεν το είχα ψάξει. Μετά απο την κλασσική ρομποτική φωνή του android είναι η χειρότερη που υπάρχει. Δυστυχώς είναι η μόνη στο playstore οπότε ο περισσότερος κόσμος μένει σε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=googoo.android.btgps

 

αυτην βαλε χωρις να πειραξεις τιποτα απο ρυθμισεις.βρες με bt τον δεκτη πατα connect μεσα απο την εφαρμογη και τελος μεσα στις ρυθμισεις μονο βαλε να κανει auto reconnect για να βρισκςι αυτοματα το κινητο τον εξ.δεκτη!

Ευχαριστω, δουλεψε με αυτη την εφαρμογη :)

 

Ειχα δοκιμασε και καποιες αλλες εφαρμογες αλλα δεν εκαναν συνδεση, ''κολλαγε'' το bt του τηλεφωνου και εφτιαχνε μονο με επανεκκινηση.

 

Ο ''παντρεμα'' ειναι

Blackview JK809 MTK6589T (rom = thl w200) - copilot btgps3

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τα ονόματα των δρόμων είναι πολύ χρήσιμα μερικές φορές. Αλλά σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να βάλει μια φωνή που να μην τα διαβάζει. Η ακόμα και μια απλή (οχι TTS) φωνή που λέει μόνο τα βασικά. Αυτό είναι και το πλεονέκτημα του igo.

Απο την άλλη μερκοί προτιμάτε προγράμματα όπως το navigon που δεν αφήνει να αλλάξεις ούτε τη γλώσσα της φωνής. :lol: ΟΚ γούστα είναι αυτά αλλά προσωπικά προτιμώ τις επιλογές.

Τώρα μια και πιάσαμε το TTS, την Αριάδνη την είχα αγοράσει και εγώ γιατί δεν το είχα ψάξει. Μετά απο την κλασσική ρομποτική φωνή του android είναι η χειρότερη που υπάρχει. Δυστυχώς είναι η μόνη στο playstore οπότε ο περισσότερος κόσμος μένει σε αυτή.

 

Υπάρχει και η Acapela TTS Voice στο play.

Τώρα για τα ονόματα των δρόμων....τι να πει κανεις....Είναι τουλαχιστον ατυχές να χρησιμοποιει κάποιος αυτό το επιχειρημα για να εκφράσει την αντιπάθεια του για το iGO.

Εγώ προσωπικά χάρις σε αυτή τη λειτουργια, εκτός των αλλων, έμαθα τα ονόματα των δρόμων στη γειτονιά μου. Πραγματικα ντρεπόμουν όταν κάποιος περαστικός με ρωτούσε για κάποιο δρόμο και δεν ήξερα να του απαντήσω παρ' όλο που ηταν πολύ κοντά μου.

Και...έλεος...το να εχεις τόσες επιλογές και τόσες δυνατότητες παραμετροποιησης είναι πλεονέκτημα και όχι μειονέκτημα.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω σε αυτά που σωστά λέτε ότι το πλεονέκτημα των tts φωνών είναι ότι χρειάζεται να κοιτάζεις πολύ λιγότερο το κινητό κτλ κτλ... Εμένα προσωπικά με καλύπτει μιας και προτιμώ να ακούω πάρα να πρέπει τα μάτια μου να είναι καρφωμένα εκεί...
GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Το πλεονέκτημα των TTS φωνών είναι η ευελιξία. Σε συνδιασμό με τις άπειρες δυνατότητες του igo σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις όποια πληροφορία θες χωρίς να κοιτάς τη συσκευή. Εκτός απο τα ονόματα δρόμων μπορεί να σου πει δακτύλιο, επικίνδυνα σημεία, διόδια, στροφές, όρια ταχύτητας και ενα σωρό άλλα. Και για να μην πει πάλι κανένας οτι είναι δύσκολο, οι Ελληνικές TTS φωνές τα έχουν ήδη όλα αυτά.

Η acapela είναι καλύτερη απο τη svox σίγουρα. Υπάρχουν και καλύτερες βέβαια απο nuance και loquendo που είναι οι γίγαντες του χώρου αλλά δεν τις έχουν βάλει στο play.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια! Εχω αγοράσει το sygic και εχω το εξής θεμα: ενω εχω επιλέξει στις ρυθμισεις να φαίνονται ολες οι κατηγοριες poi στον χάρτη, σε εμένα φαινονται μόνο τα βενζιναδικα και κατι ξενοδοχεία. Πως διορθώνεται αυτο?:(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια! Εχω αγοράσει το sygic και εχω το εξής θεμα: ενω εχω επιλέξει στις ρυθμισεις να φαίνονται ολες οι κατηγοριες poi στον χάρτη, σε εμένα φαινονται μόνο τα βενζιναδικα και κατι ξενοδοχεία. Πως διορθώνεται αυτο?:(

Μήπως οι υποκατηγορίες δεν είναι επιλεγμένες κάτω από τις βασικές κατηγορίες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι υποκατηγορίες δεν είναι επιλεγμένες κάτω από τις βασικές κατηγορίες;

 

Ειναι κανονικα επιλεγμενες...! και που τους εστειλα... mail αυτν μου ειπαν απο το support. Εχω κανει πολλές εγκαταστάσεις απεγκαταστασεις αλλα τιποτα. Πριν απο λιγο σκεφτηκα να δοκιμασω μια προηγουμενη εκδοση και σε αυτην φαινονταν ολα...! Ξανα εβαλα την τελευταία και παλι τιποτα. Και μου φαίνεται πολυ παραξενο. αν καποιος του εχει τυχει και ξερει ας βοηθήσει διοτι εγω δεν ξερω τι άλλο να κάνω:(

Link to comment
Share on other sites

Το πλεονέκτημα των TTS φωνών είναι η ευελιξία. Σε συνδιασμό με τις άπειρες δυνατότητες του igo σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις όποια πληροφορία θες χωρίς να κοιτάς τη συσκευή. Εκτός απο τα ονόματα δρόμων μπορεί να σου πει δακτύλιο, επικίνδυνα σημεία, διόδια, στροφές, όρια ταχύτητας και ενα σωρό άλλα. Και για να μην πει πάλι κανένας οτι είναι δύσκολο, οι Ελληνικές TTS φωνές τα έχουν ήδη όλα αυτά.

Η acapela είναι καλύτερη απο τη svox σίγουρα. Υπάρχουν και καλύτερες βέβαια απο nuance και loquendo που είναι οι γίγαντες του χώρου αλλά δεν τις έχουν βάλει στο play.

 

Τις nuance και loquendo πως μπορούμε να τις βάλουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τις nuance και loquendo πως μπορούμε να τις βάλουμε;

Όπως και της Αριάδνης.

Τις αγοράζεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παρέλαβα το καινούργιο μου κινητό (inew v3) και προσπάθησα να βάλω το navigon χωρίς αποτέλεσμα. Κάποιος συμφορουμίτης μου ανέφερε ότι φταίει ο σειριακός αριθμός.

Υπάρχει λύση; Ή να πάω σε άλλο πρόγραμμα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν φταίει οι σειριακός αριθμός αλλά το γεγονός ότι θέλεις να το εγκαταστάσεις σπασμένο. Ως εκ τούτου δεν μπορούμε να το αναλύσουμε περισσότερο στο παρόν φόρουμ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει οι σειριακός αριθμός αλλά το γεγονός ότι θέλεις να το εγκαταστάσεις σπασμένο. Ως εκ τούτου δεν μπορούμε να το αναλύσουμε περισσότερο στο παρόν φόρουμ.

 

Έψαξα αλλά δεν βρήκα navinon trial. Έχω επεξεργατή mediatek και δεν θα πληρώσω 50+ χωρίς να είμαι σίγουρος αν παίζει. Δοκίμασα το sygic trial αλλά ενώ κάνει εγκατάσταση δεν ξεκινάει. Και θέλω να δοκιμάσω και της navigon.

 

Ούτε προωθώ σπασμένα προγράμματα και δεν ήταν και αυτός ο στόχος μου.

 

Γνωρίζεις κάποιον άλλον τρόπο για να δω αν υποστηρίζεται της navigon;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κάνε μια ερώτηση στη navigon. Να είσαι σίγουρος ότι θα σου απαντήσουν.
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε η SYGIC δωρεάν εφαρμογή στο Store μόνο για Speedcams.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.speedcamapp&utm_campaign=website&utm_source=mailing&utm_medium=email

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα αλλά δεν βρήκα navinon trial. Έχω επεξεργατή mediatek και δεν θα πληρώσω 50+ χωρίς να είμαι σίγουρος αν παίζει. Δοκίμασα το sygic trial αλλά ενώ κάνει εγκατάσταση δεν ξεκινάει. Και θέλω να δοκιμάσω και της navigon.

 

Ούτε προωθώ σπασμένα προγράμματα και δεν ήταν και αυτός ο στόχος μου.

 

Γνωρίζεις κάποιον άλλον τρόπο για να δω αν υποστηρίζεται της navigon;

 

Ευχαριστώ.

 

το αγοραζεις και το κατεβαζεις κανονικα απο το playstore και αν για οποιοδηποτε λογο δεν δουλευει ή δε σε ικανοποιει εχεις τη δυνατοτητα να το απεγκαταστησεις και να ζητησεις τα χρηματα σου πισω εντος 15 λεπτων απο την αγορα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

το αγοραζεις και το κατεβαζεις κανονικα απο το playstore και αν για οποιοδηποτε λογο δεν δουλευει ή δε σε ικανοποιει εχεις τη δυνατοτητα να το απεγκαταστησεις και να ζητησεις τα χρηματα σου πισω εντος 15 λεπτων απο την αγορα σου ;)

ναι καλα μονο να το σεταρεις θες μια ωρα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...