Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεσαι άδεια για να φτιάξεις ενα bmp ή ενα txt αρχείο. Επίσης η εταιρία λέγεται navngo.

 

δλδ οποιος θελει παιρνει μια εφαρμογη και την αλλάζει οπως θελει, χωρίς να ειναι ελευθερη? Δεν νομίζω. Αν η navngo ειχε αντιληφθεί οτι υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν χρήματα , θα είχε κάνει τις αγωγές της.

βγαίνουμε εκτός.

Link to comment
Share on other sites

δλδ οποιος θελει παιρνει μια εφαρμογη και την αλλάζει οπως θελει, χωρίς να ειναι ελευθερη? Δεν νομίζω. Αν η navngo ειχε αντιληφθεί οτι υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν χρήματα , θα είχε κάνει τις αγωγές της.

βγαίνουμε εκτός.

 

Αυτά που αλλάζεις στην εφαρμογή η ίδια η εταιρία σου έχει δώσει τη δυνατότητα να τα αλλάξεις. Και για τα windows υπάρχουν ενα σωρό προγράμματα που αλλάζουν την εμφάνιση χρησιμοποιώντας δυνατότητες του ίδιο του λειτουργικού. Και είναι απολύτως νόμιμα.

 

Άλλωστε η NNG έχει πλήρη επίγνωση του community που έχει σχηματιστεί γύρω απο το πρόγραμμα της και φυσικά δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα για να το σταματήσει. Αντιθέτως αν θυμάμαι καλά κάποτε είχε συνεργαστεί με κάποιον απο τους γνωστούς δημιουργούς skin.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αλλάζεις στην εφαρμογή η ίδια η εταιρία σου έχει δώσει τη δυνατότητα να τα αλλάξεις. Και για τα windows υπάρχουν ενα σωρό προγράμματα που αλλάζουν την εμφάνιση χρησιμοποιώντας δυνατότητες του ίδιο του λειτουργικού. Και είναι απολύτως νόμιμα.

 

Άλλωστε η NNG έχει πλήρη επίγνωση του community που έχει σχηματιστεί γύρω απο το πρόγραμμα της και φυσικά δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα για να το σταματήσει. Αντιθέτως αν θυμάμαι καλά κάποτε είχε συνεργαστεί με κάποιον απο τους γνωστούς δημιουργούς skin.

για να δημιουργήσει κάποιος μια εφαρμογή στα windows χρησιμοποιεί εργαλεια (net framework, visual κλπ) τα οποία διαθέτει η ιδια στους προγραμματιστές κατόπιν αποδοχής κάποιας συμφωνίας. Επίσης για να πιστοποιήσει κάποιον driver για μια συσκευή, απαιτεί χρήματα.

Δεν μπορείς πχ να βγάλεις τον Internet explorer η άλλα στοιχεία χωρίς να το επιτρέψει η ιδια και γι αυτό τον λόγο υποστηρίζει και τα προιόντα της με αναβαθμίσεις.

Επίσης όλες οι εκδόσεις των windows με διαφορετικό UI είναι σπασμένες και για νομιμοποιηθούν πρέπει να αγοραστεί κλειδι.

Υπάρχει κάποια ομοιότητα με την NNG? Ισως να μην ενδιαφέρονται για την ωρα, αλλά αν ενδιαφερθούν, θα τα κλειδώσουν όλα όπως οι άλλες και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες καθόλου τι εννοώ. Υπάρχουν προγράμματα που κάνουν theming. Αυτά χρησιμοποιούν τις δυνατότητες που προσφέρει η MS και είναι νόμιμα χωρίς να έχει πάρει ο δημιουργός τους καμία άδεια. Το ίδιο κάνει και όποιος φτιάχνει skin, φωνές κλπ για το igo.

Κανένας δεν μπορεί να σου απαγορεύσει να φτιάξεις ενα txt ή μια εικόνα. Αν για να custom-αρεις το igo χρειαζόταν reverse engineering και αλλαγές στον κώδικα τότε θα ήταν παράνομο. Όταν όμως απλά χρησιμοποιείς τις δυνατότητες που η ίδια η NNG σου δίνει τότε είναι νόμιμο.

Έχεις μαντικές ικανότητες και προβλέπεις τις προθέσεις της NNG; 7 χρόνια τώρα πάντως δεν έχει κάνει κάτι, άρα το επιχείρημα σου είναι μάλλον... σαθρό.

 

Υ.Γ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ κάνει καμία συμφωνία η MS με όλους τους προγραμματιστές που φτιάχνουν εφαρμογές windows και χρησιμοποιούν τα API της. Αυτό έλλειπε. Μην γράφεις οτι ναναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το trial του Sygic και μου φαίνεται εξαιρετικό.

 

Υποστηρίζει αποφυγή δακτυλίου? Δεν μπορώ να βρω αυτή την επιλογή.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το trial του Sygic και μου φαίνεται εξαιρετικό.

 

Υποστηρίζει αποφυγή δακτυλίου? Δεν μπορώ να βρω αυτή την επιλογή.

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει.

Έχω δοκιμάσει όλες τις εκδόσεις και ποτέ δεν είχε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπας και μπορεί κανένας να βοηθήσει δεν βρισκω το τελευταίο Sygic. Θα εκτιμούσα ένα πμ.

 

Ευχαριστώ.

Όποιος δεν είναι σίγουρος για το τι εννοώ ας μην απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το βρεις εδώ!

Οτιδήποτε άλλο, όπως πειρατικό περιεχόμενο κλπ, απαγορεύεται ρητά από τους Ο.Π.Χ που αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου στο forum!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το βρεις εδώ!

Οτιδήποτε άλλο, όπως πειρατικό περιεχόμενο κλπ, απαγορεύεται ρητά από τους Ο.Π.Χ που αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου στο forum!

 

Να είσαι καλά σε ευχαριστώ είχα φάει τον κόσμο και δεν το έβρισκα πουθενά.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Εγώ έχω κατεβάσει το sygic και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Παρατήρησα όμως ότι δεν υπάρχει ολόκληρος ο χάρτης της Κύπρου, παρά μόνο οι τέσσερις πόλεις (Λευκωσία, Λεμεσός, Λάρνακα και Πάφος). Στην υπόλοιπη Κύπρο απλά φαίνονται οι δρόμοι χωρίς ονομασίες. Πως μπορώ να κατεβάσω ολόκληρο το χάρτη της Κύπρου; Έψαξα στο google αλλα τίποτα :blink: Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν με βοηθήσει κάποιος!

Ευχαριστώ! :rolleyes:

Ευθύμης από Κύπρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Εγώ έχω κατεβάσει το sygic και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Παρατήρησα όμως ότι δεν υπάρχει ολόκληρος ο χάρτης της Κύπρου, παρά μόνο οι τέσσερις πόλεις (Λευκωσία, Λεμεσός, Λάρνακα και Πάφος). Στην υπόλοιπη Κύπρο απλά φαίνονται οι δρόμοι χωρίς ονομασίες. Πως μπορώ να κατεβάσω ολόκληρο το χάρτη της Κύπρου; Έψαξα στο google αλλα τίποτα :blink: Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν με βοηθήσει κάποιος!

Ευχαριστώ! :rolleyes:

Ευθύμης από Κύπρο

 

Δεν υπάρχουν διαφορετικοί χάρτες ανά χώρα για το Sygic.

Αν κατέβασες πρόσφατα το πρόγραμμα και τον χάρτη, τότε έχεις τις τελευταίες εκδοσεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν διαφορετικοί χάρτες ανά χώρα για το Sygic.

Αν κατέβασες πρόσφατα το πρόγραμμα και τον χάρτη, τότε έχεις τις τελευταίες εκδοσεις.

 

Είσαι σίγουρος; Και εγώ αυτό πίστευα, αλλά ενώ μέχρι τώρα οι χάρτες ήταν ΤΤ (η ονομασία τους συνεχίζει να παραμένει ΤΑ) ο 2013.09 είναι απο τη Navteq.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω 1 χάρτης κυκλοφορεί ανά χώρα.

Πώς διαπίστωσες ότι ο τελευταίος είναι Nav;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο sygic/maps θα δεις το φάκελο με τα αρχεία του χάρτη.

Ο Navteq έχει όνομα: grc.nt.2013......

Ο tom έχει όνομα: grc.ta.2013.....

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο sygic/maps θα δεις το φάκελο με τα αρχεία του χάρτη.

Ο Navteq έχει όνομα: grc.nt.2013......

Ο tom έχει όνομα: grc.ta.2013.....

σε οσα μαγαζια εχω βρει το εν λογω προγραμμα με το mapdownloader μονο ta μου εχει!
Link to comment
Share on other sites

Εγω τελευταιο επισημο Ελληνικο χαρτη ta.2013.06 εχω.

Δεν ξερω για αλλες χωρες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω 1 χάρτης κυκλοφορεί ανά χώρα.

Πώς διαπίστωσες ότι ο τελευταίος είναι Nav;

 

Απο το όνομα του folder grc.nt.2013.09 αλλά το έλεγε και στη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Απο το όνομα του folder grc.nt.2013.09 αλλά το έλεγε και στη σελίδα.

 

Και πώς γίνεται σε άλλους να δίνει ta και αλλού nt;

Εσύ έχεις βρει κάπου το grc.nt.2013.09;

Μου κάνει εντύπωση γιατί σε μένα 2013.06 έχει ως τελευταίο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! εχω ενα θεμα με το sygic: δεν μου εμφανιζει τα pois στον χαρτη. :(Μιλησα με sygic (παρα παρα πολλες φορες) και το αποτελεσμα ειναι να μου λενε συνεχεια πως δεν ειναι δυνατον να μην δειχνει τα pois στον χαρτη απο την στιγμη που ειναι επιλεγμενα στις ρυθμισεις!

Μου ειπαν επισης οτι τα pois φαινονται στον χαρτη ολα μονον σε πλοηγηση και οχι σε ελευθερη περιηγηση, πραγμα που δεν νομιζω να ισχυει καθολου, αλλα ουτε και ετσι οπως μου λενε δουλευει. Το προβλημα μου συνεχιζεται και παρολο που εχω επιλεξη στις ρυθμισεις να τα δειχνει αυτο αρνειτε πεισματικα να τα δειξει εκτος απο τα βενζιναδικα. Εχει κανεις καμια ιδεα του τι μπορει να φταιει? Επισης ενα παραξενο ειναι οτι με την εκδοση 13.2.2 που ειχα παλιοτερα δουλευαν ολα αψογα! Ενω με αυτην την εκδοση 13.4.1 εχω αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! εχω ενα θεμα με το sygic: δεν μου εμφανιζει τα pois στον χαρτη. :(Μιλησα με sygic (παρα παρα πολλες φορες) και το αποτελεσμα ειναι να μου λενε συνεχεια πως δεν ειναι δυνατον να μην δειχνει τα pois στον χαρτη απο την στιγμη που ειναι επιλεγμενα στις ρυθμισεις!

Μου ειπαν επισης οτι τα pois φαινονται στον χαρτη ολα μονον σε πλοηγηση και οχι σε ελευθερη περιηγηση, πραγμα που δεν νομιζω να ισχυει καθολου, αλλα ουτε και ετσι οπως μου λενε δουλευει. Το προβλημα μου συνεχιζεται και παρολο που εχω επιλεξη στις ρυθμισεις να τα δειχνει αυτο αρνειτε πεισματικα να τα δειξει εκτος απο τα βενζιναδικα. Εχει κανεις καμια ιδεα του τι μπορει να φταιει? Επισης ενα παραξενο ειναι οτι με την εκδοση 13.2.2 που ειχα παλιοτερα δουλευαν ολα αψογα! Ενω με αυτην την εκδοση 13.4.1 εχω αυτο το θεμα

 

Δοκίμασε απεγκαταστηση σβήσιμο το φάκελο Sygic χειροκίνητα και ξαναβαλτο από την αρχή. Ίσως κάτι δεν πέρασε σωστά στην αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δυο φιλοι μου που εχουν δοκιμασει στην πραξη το sygic στην εκδοση 13.1.4 μου εχουν πει οτι αντιμετωπιζουν και οι δυο το ιδιο προβλημα. Χανει συχνα το σημα απο τον δορυφορο. Αυτο το προβλημα δεν το ειχαν με την 11.2.6.

Εχει κανεις το ιδιο προβλημα με την 13.1.4? Ποια αλλη εκδοση να δοκιμασω και ειναι καλη?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...