Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, υπαρχουν θήκες για το desire? και αν ναι που θα μπορουσα να τις βρω.

Ευχαριστω για την οποιαδηποτε βοηθεια

 

Εγω πηρα θηκη απο το netimes.com και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

 

 

 

http://www.netimes.com/shop/htc-dopod-htc-desire-c-80_753.html

 

Και εγω απο εδω κανω τα ψωνια μου.:)

Link to comment
Share on other sites

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε ελληνικά στο desire, στη έκδοση 2.2;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Edited by vman
Μετατροπή greeklish
Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε ελληνικά στο desire, στη έκδοση 2.2;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

βαλε το HTC_IME v25 για Froyo.

Link to comment
Share on other sites

το expansys ακόμα 3 μέρες αντε να δούμε .... μάλλον θα το πάρω με το Froyo εχεχεχεχχεχεεχε

 

πως το συμπερανες αυτο? ακομα καλα καλα δεν εχει παρει froyo το Ν1.. πολυ δυσκολο εως απιθανο μου φαινεται. :wacko:

 

ασε που εχω μεγαλες αμφιβολιες ακομα και για την διαθεσιμοτητα της συσκευης σε 3 μερες

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα σε ένα κατάστημα και μου είπαν ότι θα το φέρουν σε λίγες μέρες αλλά θα έχει μόνο αγγλικά και γερμανικά. Είναι δυνατόν; Δεν αναγνωρίζει τη γλώσσα από τη sim card;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε ελληνικά στο desire, στη έκδοση 2.2;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

βαλε το HTC_IME v25 για Froyo.

Που ακριβώς θα το βρω; Αν μπορείς στείλε μου ένα pm.

 

 

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Edited by vman
Μετατροπή από greeklish. Το επόμενο μήνυμα θα διαγραφεί χωρίς προειδοποίηση.
Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα σε ένα κατάστημα και μου είπαν ότι θα το φέρουν σε λίγες μέρες αλλά θα έχει μόνο αγγλικά και γερμανικά. Είναι δυνατόν; Δεν αναγνωρίζει τη γλώσσα από τη sim card;

 

δεν μας λες το καταστημα ομως.. μαλλον θα πετυχες καποιον φωστηρα και πληρως ενημερωμενο υπαλληλο που καταφερε να σου πει 2 ******** μεσα σε 10 λεξεις

1) συντομη διαθεσιμοτητα (κατι που δεν προβλεπεται)

2) αγγλικα γερμανικα (κατι που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση). απλα προφανως ηθελε να πει οτι θα ειναι εισαγωγης και δεν ηξερε οτι βαζοντας τη sim σου βαζει ελληνικα

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

το expansys ακόμα 3 μέρες αντε να δούμε .... μάλλον θα το πάρω με το Froyo εχεχεχεχχεχεεχε

 

βαστα τα αλογα σου....

 

froyo σε καμια περιπτωση δεν θα εχει...

Link to comment
Share on other sites

Νέο επίσημο OTA firmware update + Radio update σήμερα.

Firmware version: 1.21.405.2

Radio version: 32.36.00.28U_4.06.00.02_2

 

Σε περίπτωση που χαρήκατε, ΔΕΝ είναι το Froyo.

 

Το δικό μου desire έκανε update κανονικά, χρειάστηκε περίπου ένα τεταρτάκι.

Καλό θα είναι να κάνετε το update από WiFi γιατί είναι 23 MB περίπου.

Επίσης θυμηθείτε να έχετε καλά φορτισμένη τη μπαταρία σας :)

Link to comment
Share on other sites

Νέο επίσημο OTA firmware update + Radio update σήμερα.

Firmware version: 1.21.405.2

Radio version: 32.36.00.28U_4.06.00.02_2

 

Σε περίπτωση που χαρήκατε, ΔΕΝ είναι το Froyo.

 

Το δικό μου desire έκανε update κανονικά, χρειάστηκε περίπου ένα τεταρτάκι.

Καλό θα είναι να κάνετε το update από WiFi γιατί είναι 23 MB περίπου.

Επίσης θυμηθείτε να έχετε καλά φορτισμένη τη μπαταρία σας :)

 

Το 'κανα και τι αλλάζει;

Edited by vman
Αλλαγή από greeklish

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα, 3 αλλαγές.

1) Το Sense είναι αρκετά πιο γρήγορο από ότι πριν

2) Ο media player σταμάτησε να παίζει τα M4V H264 AAC αρχεία video που έχω σε 800x480. Έστειλα support request στην HTC και περιμένω απάντηση.

3) Σύμφωνα με αυτούς που δοκίμασαν πρώτοι την έκδοση αυτή, το radio update δίνει λίγο καλύτερη αυτονομία και λίγο καλύτερη λήψη. Εγώ επιφυλάσσομαι 3-4 ημέρες να δω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα, 3 αλλαγές.

1) Το Sense είναι αρκετά πιο γρήγορο από ότι πριν

2) Ο media player σταμάτησε να παίζει τα M4V H264 AAC αρχεία video που έχω σε 800x480. Έστειλα support request στην HTC και περιμένω απάντηση.

3) Σύμφωνα με αυτούς που δοκίμασαν πρώτοι την έκδοση αυτή, το radio update δίνει λίγο καλύτερη αυτονομία και λίγο καλύτερη λήψη. Εγώ επιφυλάσσομαι 3-4 ημέρες να δω πως θα πάει.

 

Λειπει όμως το widget ημερολογίου της HTC και αυτό με τις επαφές. Το λέω γιατί μετά την αναβάθμιση εξαφανίστηκαν και δεν υπάρχουν για να τα βάλεις.

 

 

Σπύρος

Edited by mariadne
Link to comment
Share on other sites

Εγω που τα ειχα ηδη παντως δεν φυγανε απο κει που τα εχω

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναφερθώ σε μερικά προβλήματα που έχω συναντήσει.

 

1) Μερικές φορές (δεν έχω καταλάβει ακόμα τον λόγο) το κινητό δεν μπαίνει σε sleep με αποτέλεσμα να καταναλώνει πολύ μπαταρία άδικα. Να σημειώσω ότι δεν έτρεχα κάποιο πρόγραμμα που θέλει ανοιχτή οθόνη, όπως gps, video, cam.

2) Το μεγαλύτερο πρόβλημα (αλλά ταυτόγχρονα εν μέρη θετικό) είναι το εξής. Κάθε φορά που κάνεις αναζήτηση για ασύρματα δίκτυα και πατήσεις να συνδέεται σε ένα ανοιχτό ONTELECOMS για παράδειγμα, τότε οπουδήποτε αλλού βρει ανοιχτό δίκτυο με το ίδιο όνομα θα συνδεθεί αυτόματα. Επίσης, αν κάπου είναι κλειδωμένο και το έχεις αποθηκεύσει με κωδικό πάλι θα συνδέεται αυτόματα. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν θέλεις να έχεις αποθηκευμένα πάνω από 1 κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα με το ίδιο όνομα. Το κινητό δεν αντιλαμβάνεται ότι πρόκειται για διαφορετικό router με συνέπεια να πρέπει να διαγράψεις τον παλιό κωδικό και να αποθηκεύεις τον καινούριο. Το πολύ θετικό όμως είναι ότι αν αποθηκεύσεις τα flocafe κάθε φορά που περνάς κοντά από flo, τότε συνδέεται!

3) Δεν μπορείς να κάνεις minimize όταν βλέπεις κάτι στο youtube, η απλά να κλείσεις την οθόνη και να συνεχίζει να παίζει.

4) Ενίοτε είχα πρόβλημα με διάφορα jacks στην υποδοχή. Αν δεν παραμένουν σταθερά, τότε αλλάζουν η σταματάνε τα τραγούδια.

5) Από το facebook app δεν μπορείς να δεις το inbox.

6) Από το gmail app δεν μπορείς να κατεβάσεις οποιαδήποτε επισύναψη, μπορείς όμως από το mail app.

7) Κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση τότε το contact app ξεχνάει ποιον αριθμό της κάθε επαφής έχω ορίσει ως προεπιλογή. (Παρατηρώ ότι μόλις διορθώθηκε με το update)

8) Μπορείς να κάνεις dismount την sd αλλά όχι mount..

9) Όταν κάνεις συγχρονισμό τις επαφές με το fcb δεν αποθηκεύει τα γενέθλια στην επαφή (google, κινητό) αλλά απλά το αναφέρει μέσα στην επαφή.

10) Ο ενσωματωμένος player δεν υποστηρίζει bt ακουστικά

11) Μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα να συγχρονίσω λίστες με μουσική που είχα στον media player, με το DoubleTwist. Παρόλα αυτά, οι ελληνικοί χαρακτήρες στα περισσότερα τραγούδια φαίνονται κινέζικα.

 

Αυτά προς στιγμήν.

Προφανώς τα θετικά είναι πολύ περισσότερα και σημαντικότερα και έχουν αναφερθεί κατά καιρούς για αυτό δεν κρίνω σκόπιμο να τα αναφέρω. Απλά αν διορθωθούν τα παραπάνω θα έχουμε να κάνουμε με ένα εξαίσιο λειτουργικό.

 

Όσο για το ΟΤΑ update, να σημειώσω πως εμφανίζεται κανονικά το contact app και το ημερολόγιο της htc και ακόμα προστέθηκε latitude widget.

Edited by maden123456

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Λειπει όμως το widget ημερολογίου της HTC και αυτό με τις επαφές. Το λέω γιατί μετά την αναβάθμιση εξαφανίστηκαν και δεν υπάρχουν για να τα βάλεις.

 

 

Σπύρος

 

Σε εμένα υπάρχουν κανονικά και τα 2, και στο desktop και στη λιστα με widgets.

Κάτι άλλο πάει στραβά Σπύρο

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναφερθώ σε μερικά προβλήματα που έχω συναντήσει.

 

Σχολιάζω ενδιάμεσα

 

1) Μερικές φορές (δεν έχω καταλάβει ακόμα τον λόγο) το κινητό δεν μπαίνει σε sleep με αποτέλεσμα να καταναλώνει πολύ μπαταρία άδικα. Να σημειώσω ότι δεν έτρεχα κάποιο πρόγραμμα που θέλει ανοιχτή οθόνη, όπως gps, video, cam.

Αυτό το είχαμε συζητήσει πριν μερικές σελίδες. Κάποια applications της HTC κατά καιρούς κολλάνε....

2) Το μεγαλύτερο πρόβλημα (αλλά ταυτόγχρονα εν μέρη θετικό) είναι το εξής. Κάθε φορά που κάνεις αναζήτηση για ασύρματα δίκτυα και πατήσεις να συνδέεται σε ένα ανοιχτό ONTELECOMS για παράδειγμα, τότε οπουδήποτε αλλού βρει ανοιχτό δίκτυο με το ίδιο όνομα θα συνδεθεί αυτόματα. Επίσης, αν κάπου είναι κλειδωμένο και το έχεις αποθηκεύσει με κωδικό πάλι θα συνδέεται αυτόματα. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν θέλεις να έχεις αποθηκευμένα πάνω από 1 κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα με το ίδιο όνομα. Το κινητό δεν αντιλαμβάνεται ότι πρόκειται για διαφορετικό router με συνέπεια να πρέπει να διαγράψεις τον παλιό κωδικό και να αποθηκεύεις τον καινούριο. Το πολύ θετικό όμως είναι ότι αν αποθηκεύσεις τα flocafe κάθε φορά που περνάς κοντά από flo, τότε συνδέεται!

Αυτό είναι by design. Όταν 2 access points έχουν το ίδιο SSID κάθε συσκευή τα θεωρεί μέρος ενός εναίου δικτύου με πολλαπλά AP για ευρύτερη κάλυψη.

3) Δεν μπορείς να κάνεις minimize όταν βλέπεις κάτι στο youtube, η απλά να κλείσεις την οθόνη και να συνεχίζει να παίζει.

Αυτό γίνεται γιατί το youtube application υλοποιείται σαν activity, χωρίς controller. Δεν πρόκειται αν διορθωθεί με τον τρόπο που είναι υλοποιημένο. Ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάποιον άλλο youtube player από το market

4) Ενίοτε είχα πρόβλημα με διάφορα jacks στην υποδοχή. Αν δεν παραμένουν σταθερά, τότε αλλάζουν η σταματάνε τα τραγούδια.

Αυτό γίνεται γιατί χρησιμοποιείς jacks που έχουν μόνο 3 διαφορετικά σιδεράκια στο βύσμα και όχι 4 όπως τα original. Το κινητό μπερδεύεται και νομίζει ότι του έχει έρθει σήμα από handfree με controls για pause, next, κτλ. Λογικά θα κυκλοφορεί στο εμπόριο μετατροπέας που θα απομονώνει το σιδεράκι του signal, αλλά δεν γνωρίζω σίγουρα.

5) Από το facebook app δεν μπορείς να δεις το inbox.

Η εφαρμοφή του facebook είναι αρκετά ελεεινή... Προσωπικά προτιμώ το mobile site που είναι πάρα πολυ καλό :)

6) Από το gmail app δεν μπορείς να κατεβάσεις οποιαδήποτε επισύναψη, μπορείς όμως από το mail app.

Μπορείς κανονικά. Πάτα το κουμπί του μενού ενώ είσαι στο compose new message.

7) Κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση τότε το contact app ξεχνάει ποιον αριθμό της κάθε επαφής έχω ορίσει ως προεπιλογή. (Παρατηρώ ότι μόλις διορθώθηκε με το update)

Δεν το είχα παρατηρήσει, αλλά αφού φτιάχτηκε μια χαρά!

8) Μπορείς να κάνεις dismount την sd αλλά όχι mount..

Τώρα το πρόσεξα... Τραγικό... Έχεις δίκιο... αν έχεις όρεξη, ανέφερέ το στην HTC από το support page μπας και το φτιάξουν.

9) Όταν κάνεις συγχρονισμό τις επαφές με το fcb δεν αποθηκεύει τα γενέθλια στην επαφή (google, κινητό) αλλά απλά το αναφέρει μέσα στην επαφή.

 

Αυτά προς στιγμήν.

Προφανώς τα θετικά είναι πολύ περισσότερα και σημαντικότερα και έχουν αναφερθεί κατά καιρούς για αυτό δεν κρίνω σκόπιμο να τα αναφέρω. Απλά αν διορθωθούν τα παραπάνω θα έχουμε να κάνουμε με ένα εξαίσιο λειτουργικό.

 

Όσο για το ΟΤΑ update, να σημειώσω πως εμφανίζεται κανονικά το contact app και το ημερολόγιο της htc και ακόμα προστέθηκε latitude widget.

Link to comment
Share on other sites

Σχολιάζω ενδιάμεσα

 

 

Αυτό το είχαμε συζητήσει πριν μερικές σελίδες. Κάποια applications της HTC κατά καιρούς κολλάνε....

 

Αυτό είναι by design. Όταν 2 access points έχουν το ίδιο SSID κάθε συσκευή τα θεωρεί μέρος ενός εναίου δικτύου με πολλαπλά AP για ευρύτερη κάλυψη.

 

Αυτό γίνεται γιατί το youtube application υλοποιείται σαν activity, χωρίς controller. Δεν πρόκειται αν διορθωθεί με τον τρόπο που είναι υλοποιημένο. Ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάποιον άλλο youtube player από το market

 

Αυτό γίνεται γιατί χρησιμοποιείς jacks που έχουν μόνο 3 διαφορετικά σιδεράκια στο βύσμα και όχι 4 όπως τα original. Το κινητό μπερδεύεται και νομίζει ότι του έχει έρθει σήμα από handfree με controls για pause, next, κτλ. Λογικά θα κυκλοφορεί στο εμπόριο μετατροπέας που θα απομονώνει το σιδεράκι του signal, αλλά δεν γνωρίζω σίγουρα.

 

Η εφαρμοφή του facebook είναι αρκετά ελεεινή... Προσωπικά προτιμώ το mobile site που είναι πάρα πολυ καλό :)

 

Μπορείς κανονικά. Πάτα το κουμπί του μενού ενώ είσαι στο compose new message.

 

Δεν το είχα παρατηρήσει, αλλά αφού φτιάχτηκε μια χαρά!

 

Τώρα το πρόσεξα... Τραγικό... Έχεις δίκιο... αν έχεις όρεξη, ανέφερέ το στην HTC από το support page μπας και το φτιάξουν.

 

Δεν ήθελα να μου πεις γιατί δεν δουλεύουν, δεν με ενδιαφέρει άλλωστε. Το θέμα είναι να βρεθούν λύσεις. Κάποια στιγμή θα τα αναφέρω και στην Htc. Όσο για τις επισυνάψεις, ανέφερα να τις κατεβάσεις και όχι να τις ανεβάσεις!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...