Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ή χωρίς task killing, χωρίς να ανοίξω πολλά πολλά για να το τσεκάρω και φυσικά χωρίς εξωντοτική χρήση. Δέχομαι το να έπεσα σε περίπτωση (αν και διάβασα και και άλλους) αλλά όχι ότι λέω βλακείες

Φίλε δεν λες βλακείες .Η μπαταρία κρατάει μια μέρα με το ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

όπως γράφω και πιο πάνω και με task killer και χωρίς

 

A sorry κατάλαβα ότι το χες πάντα εγκατεστημένο αλλά δε το χρησιμοποιούσες μερικές φορές. my bad.

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχετε το 3G συνεχεια οn μαζι με τα data;

τι να πω ρε παιδια..διπλα μου το εχω, ειναι απο χθες το απογευμα αφορτιστο, το wifi συνεχεια on και συνδεδεμενο γιατι δε με πειραζει, χωρις να παιζω και εχει 39% ακομα.

Link to comment
Share on other sites

παιδες ολοι εχουμε δκιο αν το δουλευεις ελαφρια βγαζει 2 μερες κουτσα στραβα προσωπικα με βγαζει με το ζορι τη μερα με εντατικη χρηση οπως εξαλλου και το gs,hd2 κτλ...

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχετε το 3G συνεχεια οn μαζι με τα data;

τι να πω ρε παιδια..διπλα μου το εχω, ειναι απο χθες το απογευμα αφορτιστο, το wifi συνεχεια on και συνδεδεμενο γιατι δε με πειραζει, χωρις να παιζω και εχει 39% ακομα.

Προφανως σε αυτο το τηλ θα ειναι ολα μονιμως ανοιχτα.3g, wifi, sync, bluetooth και αυτοματος φωτισμος. Πολλες φορες με εγκαταλειπει το απογευμα. Αναμενομενο ομως, σε καθε περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και καλώς σας βρήκα μιας και είμαι κανούριο μέλος! :)

 

Είμαι και εγώ κάτοχος του Desire εδώ και μερικές εβδομάδες και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος!

 

Η μπαταρία κρατάει 1.5-2 μέρες με μέτρια χρήση, αλλά δε χρησιμοποιώ καθόλου το 3G. Κατά τα άλλα ανοίγω περιστασιακά το wifi, παίζω κανα game , ακούω μουσική κτλ.

 

Έχω ένα μικρό προβληματάκι με τα SMS! Έχω κανονικά παντού ελληνικά , και στο μενού και στα sms. Η πρόβλεψη Τ9 δουλεύει μετά το τελευταίο update , αλλά μπορώ να γράψω μόνο με κεφαλαίους χαρακτήρες με αποτέλεσμα να συμπληρώνει τη λέξη με τόνους ανάμεσα και να μη φαίνεται ωραίο.

 

Υπάρχει περίπτωση να οφείλονται τα κεφαλαία σε καμιά ρύθμιση της sim ? Στα αγγλικά πάντως μπορώ να γράψω με μικρά γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου κατι!περασα κατι mp3 με ελληνικους χαρακτηρεσ και μου τα εμφανιζει κινεζικα οταν παω να τα επιλεξω ως ringtones για παραδειγμα!τι μπορει να φταιει?αν γνωριζει καποιος κατι ας βοηθησει!thanks προκαταβολικα!
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που το επιλεξω εναντι του Wildfire μερικες γενικες ερωτησεις...

 

1)Mετα το root μπορει να γινει επαναφορα ή εγγυηση γιοκ?

 

2)Eριξα μια ματια στον παρακατω οδηγο...αν χρησιμοποιησω για goldcart την 4ρα sd που περιλαμβανεται στην συσκευασια θα μπορω μετα να την χρησιμοποιησω σαν κανονικη micro sd?..card reader πόσο εχουν κ που μπορω να βρω?

http://magic-tips.blogspot.com/search/label/HTC%20Desire

 

3)Με το ροοτ περα του οτι μπορεις να τρεχεις τις apps στην micro sd τι αλλο κερδιζεις?....apps συνεχιζω να κατεβαζω κανονικα απο market η υπαρχει κατι αντιστοιχο του cydia?....οσοι του εχετε κανει root τι firm του εχετε περασει?....το cyanogen?Τι παραπανω προσφερει απο το επισημο firm και οταν με το καλο βγει το froyo 2.2 ποτε θα το υποστηριξει?

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά δεν θέλω να το παίξω ειδήμων αλλα αναφέρθηκα στο θέμα της μπαταρία και πριν από μερικές σελίδες, να ανακεφαλαιώσω, μόλις το πείρα το τηλ την πρώτη μέρα, μετά από 18όρη φόρτιση μου κράτησε 4 !!! ώρες χωρίς πολύ χρήση, ρωτάω και μου λένε ότι είναι λογικό αφού είναι καινούργιο και θα στρώσει και είπα να κάνω υπομονή 2-3 μέρες.

μετά από 4 μέρες μου κρατούσε 6 ώρες max και άρχισα να την ψάχνω τη δουλειά,όπως αρκετοί με task killers κλπ κλπ, ψάχνοντας όμως διαφορα forum βρήκα τελικά την λύση.

υπάρχει πρόβλημα, το οποιο κανένας δεν ξέρει από που ξεκινάει, και κολλάει συνήθως το ημερολόγιο και δεν αφήνει το τηλ να μπει σε κατάσταση αναμονής,ο εύκολος τρόπος να βρείς αν έχεις πρόβλημα είναι πηγαίνοντας

ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλ > μπαταρία

εκεί έχει δυο ρολόγια

(χρόνος από τελ. εκκίνηση και χρόνος αφύπνισης)

αν αυτά έχουν τον ίδιο χρόνο τότε την κάτσατε.

μην απελπίζεστε όμως στρώνει κάνοντας επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, αφού πρώτα κάνουμε back up.

εμενα δεν μου δούλεψε έτσι, δεν κατάλαβα το γιατί αλλα κάτι έπαιζε με την sd card, όταν της έκανα format και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ήταν όλα ΤΈΛΕΙΑ

σήμερα πχ έφυγα από το σπίτι στις 8 το πρωί με 39%, ξέχασα να το φορτίσω, και μου έβγαλε μέχρι να γυρίσω σπίτι στις 11 το βραδυ, στο κόκκινο 7% αλλα με έβγαλε. το είχα βάλει σε λειτουργία αεροπλάνου για κάνα τρίωρο που είχα μάθημα αλλα μετά του έκανα κανονική χρήση και με Wi-Fi.

συγγνώμη αν σας κούρασα καθώς τεράστιο το μήνυμα μου αλλα θέλω να πιστεύω ότι βοήθησα μερικούς.

φαντάζομαι την έσπασα στον alexzz που το έδωσε γι αυτό τον λόγο.

 

Έχω ένα μικρό προβληματάκι με τα SMS! Έχω κανονικά παντού ελληνικά , και στο μενού και στα sms. Η πρόβλεψη Τ9 δουλεύει μετά το τελευταίο update , αλλά μπορώ να γράψω μόνο με κεφαλαίους χαρακτήρες με αποτέλεσμα να συμπληρώνει τη λέξη με τόνους ανάμεσα και να μη φαίνεται ωραίο.

Υπάρχει περίπτωση να οφείλονται τα κεφαλαία σε καμιά ρύθμιση της sim ? Στα αγγλικά πάντως μπορώ να γράψω με μικρά γράμματα.

 

το έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα, δεν νομίσω να έχει σχέση με την sim αφού εγώ του έχω sim της orange UK.

ας μας πει κανένας άλλος αν έχει παρόμοιο πρόβλημα.

να πω εδώ ότι του έχω μονο το morelocale2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα προτιμούσα να μη του βάλω άλλο πληκτρολόγιο η γλωσσική υποστήριξη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Δειτε εδω:http://www.navimania.gr/showpost.php?p=261398&postcount=10 , τι γραφει ο Πανος, για το πως μπορουμε να κρυψουμε εικονες η οτιδηποτε αλλο.Το δοκιμασα στο Desire και ολα εικονιδια του N Drive εξαφανιστηκαν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που το επιλεξω εναντι του Wildfire μερικες γενικες ερωτησεις...

 

1)Mετα το root μπορει να γινει επαναφορα ή εγγυηση γιοκ?

 

2)Eριξα μια ματια στον παρακατω οδηγο...αν χρησιμοποιησω για goldcart την 4ρα sd που περιλαμβανεται στην συσκευασια θα μπορω μετα να την χρησιμοποιησω σαν κανονικη micro sd?..card reader πόσο εχουν κ που μπορω να βρω?

http://magic-tips.blogspot.com/search/label/HTC%20Desire

 

3)Με το ροοτ περα του οτι μπορεις να τρεχεις τις apps στην micro sd τι αλλο κερδιζεις?....apps συνεχιζω να κατεβαζω κανονικα απο market η υπαρχει κατι αντιστοιχο του cydia?....οσοι του εχετε κανει root τι firm του εχετε περασει?....το cyanogen?Τι παραπανω προσφερει απο το επισημο firm και οταν με το καλο βγει το froyo 2.2 ποτε θα το υποστηριξει?

 

1) Ναι, μπορεί να γίνει. Εάν ψάξεις πιο πάνω, έχει ήδη αναφερθεί.

2) Η goldcard χρειάζεται μόνο στην περίπτωση που το κινητό είναι branded (πχ Vodafone). Γενικά επειδή η διαδικασία δημιουργίας goldcard είναι περίπλοκη, όταν φτιάξεις μία, είναι καλό να τη χρησιμποιείς μόνο ως goldcard (όχι ότι δε θα δουλέψει ως κανονική SD, αλλά εάν πάει κάτι στραβά, θα χρειαστεί να την φτιάξεις από την αρχή).

3) Δες εδώ για τα οφέλη της πρόσβασης root.

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η ιδανικη καρτα μνημης για το κινητο μας? microsd η sdhc? ποια class?

 

θελω να παρω την πιο γρηγορη στα 16gb μιας και αφου θα ερθει το froyo με official εγκατασταση εφαρμογων στην καρτα μνημης, καλο ειναι να υπαρχει μια γρηγορη καρτα μνημης

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

κανεις να του εχει συμβει αυτο?

 

Μηπως φταιει η κωδικοποιηση ? Τα αγγλικα σου τα εμφανιζει κανονικα ? Για δοκιμασε να βαλεις ενα αλλον media player μηπως αυτος βλεπει τα ελληνικα :)

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μου τα ανοιγει κανονικα στο media player οταν παω να επιλεξω ringtone μου τα εμφανιζει κινεζικα!επι τη ευκαιρια προτεινε μου κανα καλο media player αν και το βλεπω να χρειαζομαι root γιατι το τιγκαρα εφαρμογες!
Link to comment
Share on other sites

ένας καλός media player είναι το MixZing . Κατεβάζει αυτόματα το art work για το album του τραγουδιού που ακούς και το αποθηκεύει.

 

Το μόνο αρνητικό είναι ότι η δωρεάν έκδοση έχει διαφημίσεις

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι γιατί με εχετε βάλει σε σκέψεις τώρα..:

Το κινητό ναι οκ είναι λογικό να κρατάει λίγο αν του κανεις χρήση και σίγουρα είναι υποκειμενικό το πόσο κρατάει αν το χρησιμοποιείς, η ερώτησή μου είναι αν δεν το χρησιμοποιείς (δύσκολο για το κινητό αυτό αλλά λέμε..) αν δεν το χρησιμοποιείς, δηλαδή είναι συνέχεια σ'αυτό που λέμε αναμονή, πόσο κρατάει??

Το εχει τεστάρει κανείς αυτό?

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Το καλό με αυτό το κινητό ειναι οτι οταν δεν είναι ανοιχτή η οθόνη, χαλάει λίγη σχετικά μπαταρία. Όπως είπα και πριν λίγα post, με μια απλή χρήση κινητού κρατάει 2 μέρες (σε εμένα τουλάχιστον). Το μαξιμουμ που μου έχει κρατήσει είναι δυο μιση. Τωρα τελείως σε αναμονή δε ξέρω και ούτε νομίζω να βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

η αναβαθμιση του android 2.1 σε froyo 2.2 με ποιο τροπο θα γινεται;

θα ειναι free?

αν καποιος π.χ παρει το desire τωρα που θα βγει διαθεσιμο στην ευρεια αγορα

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι γιατί με εχετε βάλει σε σκέψεις τώρα..:

Το κινητό ναι οκ είναι λογικό να κρατάει λίγο αν του κανεις χρήση και σίγουρα είναι υποκειμενικό το πόσο κρατάει αν το χρησιμοποιείς, η ερώτησή μου είναι αν δεν το χρησιμοποιείς (δύσκολο για το κινητό αυτό αλλά λέμε..) αν δεν το χρησιμοποιείς, δηλαδή είναι συνέχεια σ'αυτό που λέμε αναμονή, πόσο κρατάει??

Το εχει τεστάρει κανείς αυτό?

 

Δοκίμασα εγώ κάτι παρόμοιο, καθαρά από περιέργεια. Το αποτέλεσμα ήταν να κρατήσει η μπαταρία περίπου 3.5 μέρες!

 

Η χρήση που του έκανα ήταν: περίπου 25 λεπτά ομιλίας (συνολικά), συν καμια 10αριά sms. Όλα τα άλλα off. Ούτε παιχνίδια, ούτε μουσική, ούτε GPS, ούτε τίποτα.

 

Γενικά, με wifi on, 3G off και συχνή ενασχόληση με το κινητό μου βγάζει μια με μιάμιση μέρα. Τώρα, στο άλλο άκρο, με gps navigation βγάζει περίπου 3.5 ώρες με το wifi/3G off. Οπότε για navigation χρήση στο αυτοκίνητο θέλει φορτιστή συνδεμένο, αν το ταξίδι είναι πάνω από 2-3 ώρες

DRIVE LIKE THE WIND
Link to comment
Share on other sites

η αναβαθμιση του android 2.1 σε froyo 2.2 με ποιο τροπο θα γινεται;

θα ειναι free?

αν καποιος π.χ παρει το desire τωρα που θα βγει διαθεσιμο στην ευρεια αγορα

καποια απαντηση γι'αυτο?

ευχαριστώ!

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

καποια απαντηση γι'αυτο?

ευχαριστώ!

 

Θα σε παρακαλέσω να κάνεις λίγο υπομονή. Δεν πέρασε ούτε ώρα από τότε που έκανες το προηγούμενο post.

 

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, εάν η HTC αποφασίσει να δώσει το froyo στο Desire (το θεωρώ αρκετά πιθανό, γιατί είναι από τα high class κινητά της), αυτό θα είναι δωρεάν και θα γίνει είτε OTA είτε τρέχοντας κάποιο αρχείο RUU, που θα κατεβάζεις από το site της.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε εκει που τα εχεις βρει μεσα απο τον media player να πατησεις το τραγουδι για πολυ ωρα λογικα θα σου βγαλει μερικες επιλογες και η επιλογη σαν ηχο κλησης θα ειναι εκει , μου ειχαν πει τα παιδια ενα καλο αλλα δεν με πολυ βολεψε προσωπικά και το εβγαλα θα ψαξω να το βρω

 

Edit

 

Το βρηκα λεγεται MixZing Media Player ειναι πολυ καλος δοκιμασε σου βρισκει μεχρι και την εικονα του album απο το τραγουδι

Edited by Spireto_2158

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά....................

αν ευθυνεται το ημερολογιο δε μπορεις απλα να το "σκοτωσεις" και να μην τρεχει καθολου σα διεργασια;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...