Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αδελφέ μου

έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, πες μου τι έκδοση desire έχεις και λειτουργικό μπας και το περιορίσουμε εκεί το θέμα.

για την θερμοκρασία που αναφέρεις τώρα που το φορτίζω, ρεύμα όχι usb, έχει 39.2 αλλα και όταν απλά το χρησιμοποιώ είναι ζεστό.

όσο για τη φώτιση από usb που λες καμια φορα δεν είναι αρκετή, εμενα μου είχε σχεδόν τελειώσει και το έβαλα να φορτίζει από την usb του Η/Y και ενώ του έκανα χρήση μου βγάζει ένα μην ότι το usb δεν είναι αρκετό και πρέπει να του βάλω τον φορτιστή

 

Έχει τύχει και σε εμένα 1 φορά και το έχω ψάξει.

Κολλάει ο controller που φέρνει τα updates για τα widgets της HTC (αυτός που γενικώς δε πολυ-δουλεύει) και τρώει 100% CPU.

Αν έχεις root, το σκοτώνεις με το χέρι, αλλιώς με ένα reboot στρώνει :)

 

Γενικώς μιλώντας για την ποιότητα του software της HTC είμαι αρκετά απογοητευμένος.

Τα κομμάτια που είναι γραμμένα από τη Google παίζουν μια χαρά, αλλά τα κομμάτια της HTC θέλουν δουλειά.

Παραδείγματα:

*) Το παραπάνω

*) Το widget της HTC για RSS δεν κάνει ΠΟΤΕ auto refresh, ανεξάρτητα τι ρύθμιση του έχεις βάλει. Πρέπει να κάνεις κλικ πάνω του για να κάνει refresh.

*) Όλο το Sense συμπεριφέρεται σαν να είναι single threaded. Αν π.χ. το widget του RSS προσπαθεί να «χωνέψει» τα 300 feeds που μόλις του ήρθαν (να τα κάνει sort, να τα κατηγοριοποιήσει, να τα σπρώξει στην db του, κτλ) τότε δεν ανταποκρίνεται ΟΛΟ το Sense. Δεν είναι θέμα CPU usage, τα υπόλοιπα προγράμματα παίζουν, λίγο πιο αργά βέβαια, αλλά παίζουν. Το Sense περιμένει το widget...

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει και σε εμένα 1 φορά και το έχω ψάξει.

Κολλάει ο controller που φέρνει τα updates για τα widgets της HTC (αυτός που γενικώς δε πολυ-δουλεύει) και τρώει 100% CPU.

Αν έχεις root, το σκοτώνεις με το χέρι, αλλιώς με ένα reboot στρώνει :)

 

Γενικώς μιλώντας για την ποιότητα του software της HTC είμαι αρκετά απογοητευμένος.

Τα κομμάτια που είναι γραμμένα από τη Google παίζουν μια χαρά, αλλά τα κομμάτια της HTC θέλουν δουλειά.

Παραδείγματα:

*) Το παραπάνω

*) Το widget της HTC για RSS δεν κάνει ΠΟΤΕ auto refresh, ανεξάρτητα τι ρύθμιση του έχεις βάλει. Πρέπει να κάνεις κλικ πάνω του για να κάνει refresh.

*) Όλο το Sense συμπεριφέρεται σαν να είναι single threaded. Αν π.χ. το widget του RSS προσπαθεί να «χωνέψει» τα 300 feeds που μόλις του ήρθαν (να τα κάνει sort, να τα κατηγοριοποιήσει, να τα σπρώξει στην db του, κτλ) τότε δεν ανταποκρίνεται ΟΛΟ το Sense. Δεν είναι θέμα CPU usage, τα υπόλοιπα προγράμματα παίζουν, λίγο πιο αργά βέβαια, αλλά παίζουν. Το Sense περιμένει το widget...

 

ναί μάλλον έχεις δίκιο για τον controller. Σήμερα μετά απο reboot η κατανάλωση έχει επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα.

Και για την ποιότητα του software έχεις απόλυτο δίκιο και να προσθέσω οτι εγώ είμαι ψιλοαπογοητευμένος και απο την ποσότητα. Οκ τα βασικά υπάρχουν, αλλά δεν υπάρχει η ποικιλία του αpp store.

 

Και μια ερώτηση, έχω data packet με 500 ΜΒ τον μήνα και παρακολουθώ την κίνηση με το 3G watchdog. Επειδή βρίσκομαι στην αρχή της περιόδου χρέωσης και ήδη έχω "φάει" τα 100 ΜΒ τι ρυθμίσεις προτείνεται σχετικά με τον συγχρονισμό των εφαρμογών ωστέ να κάνω λίγη οικονομία στα data ?

Link to comment
Share on other sites

Για τις πιθανές ημερομηνίες κυκλοφορίας και τους λόγους για την καθυστέρηση κυκλοφορίας του HTC Desire συζητάμε σε αυτό το thread.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ,το εχω ρουταρει αλλά για να περνάω όποια ρομ θέλω πρέπει να μάλλον να ξεκλειδωσω το bootlander κανένα λινκ με οδηγίες υπάρχει, ευχαριστώ για τον χρόνο σας ..
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έκανες τη διαδικασία, για να αποκτήσεις πρόσβαση root, μπορείς να εγκαταστήσεις όποια custom ROM θέλεις. Ρίξε μια ματιά εδώ, για την εγκατάσταση της Cyanogen 5.0.6 test r1 για Desire.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε παιδια , πολυ καλο κινητο το desire πραγματικα , θα ελεγα το καλυτερο κινητο αυτην την στιγμη που μιλαμε , αλλα αυτα τα android μου φαινεται θελουν τεραααααστια δουλεια ακομα..

 

Δηλαδη πως γινετε να εχεις υποτίθεται 576mb ram και μολις ανοιγεις το κινητο να εχεις με το ζορι 260Mb?? και task manager που χρησιμοποιω και σβήνω ο,τι τρεχει , με το ζορι παει πανω απο 260mb.. Δηλαδη καμοια 320αρια mb ram που πανε ??? μπορει να μου πει καποιος ??? Το λειτουργικο android κανονικα δεν θα επρεπε να θελει πανω απο 128 -180 ..

 

Το αλλο παλι , αμα δεν ειχα task manager ουτε που θα το επερνα χαμπαρι... Αν δεν τον χρησιμοποιησεις για καμοια μερα μεσα σε λιγες ωρες θα εχουν μαζευτει στο παρασκινιο καμοια 500αρια εφαρμογες.. Και η ραμ πευτει κατω κ απο 100 mb !! Και εν το μεταξύ ανοιγουν απο μονες τους κατι ΤΕΛΕΙΩΣ ακυρες εφαρμογες.. Δηλαδη δεν ειναι οτι ανοιξα καποια και επρεπε να ανοιξει κ καποια αλλη επειδη συνδεετε απο καπου.. Μιλαμε για ΤΕΛΕΙΩΣ ακυρες..

 

Οσο για την μπαταρια , απο το κακο στο χειροτερο , αλλα δεν μου φαινεται και παραξενο με τετοιο προχειροφτιαγμενο λειτουργικο.. Δεν ξερω , ενω το κινητο ειναι πραγματικα απιστευτο και τα android μοντερνα , ελαστικα , γρηγορα και καινοτομα - πραγματικα τελειο interface- μου φαινεται ομως οτι εχουν καποιες τεραστιες ατελεις οπως οι παραπανω..

Εσεις τι λετε ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε παιδια , πολυ καλο κινητο το desire πραγματικα , θα ελεγα το καλυτερο κινητο αυτην την στιγμη που μιλαμε , αλλα αυτα τα android μου φαινεται θελουν τεραααααστια δουλεια ακομα..

 

Δηλαδη πως γινετε να εχεις υποτίθεται 576mb ram και μολις ανοιγεις το κινητο να εχεις με το ζορι 260Mb?? και task manager που χρησιμοποιω και σβήνω ο,τι τρεχει , με το ζορι παει πανω απο 260mb.. Δηλαδη καμοια 320αρια mb ram που πανε ??? μπορει να μου πει καποιος ??? Το λειτουργικο android κανονικα δεν θα επρεπε να θελει πανω απο 128 -180 ..

 

Το αλλο παλι , αμα δεν ειχα task manager ουτε που θα το επερνα χαμπαρι... Αν δεν τον χρησιμοποιησεις για καμοια μερα μεσα σε λιγες ωρες θα εχουν μαζευτει στο παρασκινιο καμοια 500αρια εφαρμογες.. Και η ραμ πευτει κατω κ απο 100 mb !! Και εν το μεταξύ ανοιγουν απο μονες τους κατι ΤΕΛΕΙΩΣ ακυρες εφαρμογες.. Δηλαδη δεν ειναι οτι ανοιξα καποια και επρεπε να ανοιξει κ καποια αλλη επειδη συνδεετε απο καπου.. Μιλαμε για ΤΕΛΕΙΩΣ ακυρες..

 

Οσο για την μπαταρια , απο το κακο στο χειροτερο , αλλα δεν μου φαινεται και παραξενο με τετοιο προχειροφτιαγμενο λειτουργικο.. Δεν ξερω , ενω το κινητο ειναι πραγματικα απιστευτο και τα android μοντερνα , ελαστικα , γρηγορα και καινοτομα - πραγματικα τελειο interface- μου φαινεται ομως οτι εχουν καποιες τεραστιες ατελεις οπως οι παραπανω..

Εσεις τι λετε ??

 

αν και εχει ειπωθει πολλες φορες εδω μεσα,θα σε συμβουλευα να απεγκαταστησεις τον task manager και να αφησεις το android να κανει τη δουλεια του οπως πρεπει.Το οτι η ραμ πεφτει κατω απο 100 mb εσενα τι σε πειραζει?Δεν ειναι windows mobile για να αγχωνεσαι,βγαλε το task manager και θα ξεχασεις τι ειναι το reboot-soft-hard reset

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως τα λέει ο sardas. Αν έχεις όρεξη, διάβασε αυτό (είναι αρκετά τεχνικό) και θα καταλάβεις ότι δεν έχει σημασία πόσες εφαρμογές έχεις ανοίξει κι ότι πράγματι δε χρειάζεται task manager στο Android.

 

Ο Cyanogen έχει αναφέρει στο twitter ότι δε θα λαμβάνει υπόψιν του bugs από ανθρώπους που τρέχουν task manager και δίνει μια εικόνα για την αποτελεσματικότητά τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι?αν η συσκευη δεν ειναι branded μπορουμε για το root να χρησιμοποιησουμε την ηδη υπαρχουσα καρτα μνημης του κινητου?
Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα ολα αυτα...:O Αρα μαλλον αχρηστος ο taskmanager..Αυτα παθαινεις αν δεν ξερεις καλα το αντικειμενο - λες μλκιες...:lost: Νομιζω ο flipz τεκμηρίωσε την αποψη του σε βαθμο που δεν χωραει αμφισβητηση απλα αφησε και μερικα ερωτηματα να αιωρούνται..πχ γιατι ανοιγουν ξεκαρφωτες εφαρμογες χωρις να τις εχει καλεσει ποτε ο χρηστης και γιατι πχ στο desire που εχει 576μβ ραμ , δεν βλεπεις εστω ενδεικτικά να εχεις τουλαχιστον 400μβ ελευθερα - οσα θα επρεπε δλδ περιπου να εχεις - και βλεπεις μονο καμια 250αρια..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι?αν η συσκευη δεν ειναι branded μπορουμε για το root να χρησιμοποιησουμε την ηδη υπαρχουσα καρτα μνημης του κινητου?

 

Ναι, μπορείς. H goldcard χρειάζεται μόνο στην περίπτωση που το κινητό είναι branded.

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα ολα αυτα...:O Αρα μαλλον αχρηστος ο taskmanager..Αυτα παθαινεις αν δεν ξερεις καλα το αντικειμενο - λες μλκιες...:lost: Νομιζω ο flipz τεκμηρίωσε την αποψη του σε βαθμο που δεν χωραει αμφισβητηση απλα αφησε και μερικα ερωτηματα να αιωρούνται..πχ γιατι ανοιγουν ξεκαρφωτες εφαρμογες χωρις να τις εχει καλεσει ποτε ο χρηστης και γιατι πχ στο desire που εχει 576μβ ραμ , δεν βλεπεις εστω ενδεικτικά να εχεις τουλαχιστον 400μβ ελευθερα - οσα θα επρεπε δλδ περιπου να εχεις - και βλεπεις μονο καμια 250αρια..

και η μπαταρορουφηχτρα που λες ειναι ο task manager :p

Link to comment
Share on other sites

και η μπαταρορουφηχτρα που λες ειναι ο task manager :p

 

:eek::shock: Λες ε ???? :eek::shock: Με εβαλες σε σκεψεις τωρα :rolleyes: !

Link to comment
Share on other sites

ήμουν off για μια μέρα και πριν λίγο είδα τις απαντήσεις, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να βγάλω τους task managers, ναι είχα και 2 πανάθεμα με, και μετά τις 3 εφαρμογές που είχα για να βλέπω την μπαταρία, κατανάλωση και υπόλοιπο,δεν ξέρω αν έκανα καλά ο χρόνος θα δείξει
Link to comment
Share on other sites

ρε παιαδες ακουω δεξια και αριστερα οτι θα παρει το froyo κατα τισ 23 ιουνιου!!!!:D λετε να το παρει και να μασ κανει εκπληξη??? εγω πιστευω πως ολα μπορουν να γινου απο τη στιγμη που ετοιμαζεται να ριξει στην αγορα iphone 4g...λετε για αυτο να τα πηρε πισω ολα τα κινητα??? δεν βρισκεις κανενα ουτε για αστειο...:lol:
Link to comment
Share on other sites

απλα αφησε και μερικα ερωτηματα να αιωρούνται..πχ γιατι ανοιγουν ξεκαρφωτες εφαρμογες χωρις να τις εχει καλεσει ποτε ο χρηστης και γιατι πχ στο desire που εχει 576μβ ραμ , δεν βλεπεις εστω ενδεικτικά να εχεις τουλαχιστον 400μβ ελευθερα - οσα θα επρεπε δλδ περιπου να εχεις - και βλεπεις μονο καμια 250αρια..

Γιατί βασανίζετε το μυαλό μας με άχρηστα πράγματα?

Τι σε ενδιαφέρει πόση ραμ είναι ελεύθερη?

Το μηχάνημα κάνει αυτά που θές? Πάει γρήγορα? Όλα είναι οκ? Τέλος._

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι ημουν με τον Ηρωα αλλα μετα απο ψαξιμο εμαθα πως δεν χρησιμευουν σε τιποτα απολυτως . Ο μονος λογος που εχω task manager ειναι για να κλεινω εφαρμογες που μπορει να κολλησουν

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βασανίζετε το μυαλό μας με άχρηστα πράγματα?

Τι σε ενδιαφέρει πόση ραμ είναι ελεύθερη?

Το μηχάνημα κάνει αυτά που θές? Πάει γρήγορα? Όλα είναι οκ? Τέλος._

 

Γιατι ολα τα προηγουμενα κινητα που ειχα , ειχαν task managers απο τη μανα τους και εκλεινα εφαρμογες μονος μου για να "πηγαινουν" καλυτερα.. Βλεπεις ειναι το πρωτο android που εχω και λογικο ειναι να μην ξερω και τοσα πολλα πραγματα για το πως δουλευει το λειτουργικο.. Πες το λοιπον "κόλλημα" , πες το "εμμονή" , εγω πιστευα οτι οσο πιο πολυ ελευθερη ραμ εχεις , τοσο ποιο γρηγορα και απροβληματιστα παει το κινητο και καιει λιγοτερη μπαταρια.. Ε τελικα μαλλον κατι τετοιο ειναι λαθος και δεν ισχυει στα android οποτε αναθεωρησα.. Θα δειξουν βεβαια και οι επομενες μερες χωρις τον task manager αν πηγαινουν ολα καλυτερα στο κινητο..

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα ολα αυτα...:O Αρα μαλλον αχρηστος ο taskmanager..Αυτα παθαινεις αν δεν ξερεις καλα το αντικειμενο - λες μλκιες...:lost: Νομιζω ο flipz τεκμηρίωσε την αποψη του σε βαθμο που δεν χωραει αμφισβητηση απλα αφησε και μερικα ερωτηματα να αιωρούνται..πχ γιατι ανοιγουν ξεκαρφωτες εφαρμογες χωρις να τις εχει καλεσει ποτε ο χρηστης και γιατι πχ στο desire που εχει 576μβ ραμ , δεν βλεπεις εστω ενδεικτικά να εχεις τουλαχιστον 400μβ ελευθερα - οσα θα επρεπε δλδ περιπου να εχεις - και βλεπεις μονο καμια 250αρια..

 

Αυτό γίνεται λόγω του τρόπου που τα σύγχρονα λειτουργικά χρησιμοποιούν την μνήμη. Βάζουν ένα target, το οποίο συνήθως είναι ποσοστό επί της συνολικής μνήμης (στο desire πρέπει να βγαίνει γύρω στα 20-30 MB), το οποίο προσπαθούν να κρατήσουν free. Όλη την άλλη μνήμη τη χρησιμοποιούν για να πάει το σύστημα πιο γρήγορα, κυρίως για disk caches, file caches και περισσότερο χώρο για δικτυακά δεδομένα (buffers και metadata).

Όταν χρειαστεί παραπάνω μνήμη, τότε το λειτουργικό θα μικρύνει κάποιον από τους άλλους χώρους για να δώσει.

Οπότε το ηθικό δίδαγμα είναι να ανησυχείτε όταν το λειτουργικό ΕΧΕΙ πολλή ελεύθερη RAM, γιατι προφανώς δεν καταφέρνει να τη χρησιμοποιήσει αποδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται λόγω του τρόπου που τα σύγχρονα λειτουργικά χρησιμοποιούν την μνήμη. Βάζουν ένα target, το οποίο συνήθως είναι ποσοστό επί της συνολικής μνήμης (στο desire πρέπει να βγαίνει γύρω στα 20-30 MB), το οποίο προσπαθούν να κρατήσουν free. Όλη την άλλη μνήμη τη χρησιμοποιούν για να πάει το σύστημα πιο γρήγορα, κυρίως για disk caches, file caches και περισσότερο χώρο για δικτυακά δεδομένα (buffers και metadata).

Όταν χρειαστεί παραπάνω μνήμη, τότε το λειτουργικό θα μικρύνει κάποιον από τους άλλους χώρους για να δώσει.

Οπότε το ηθικό δίδαγμα είναι να ανησυχείτε όταν το λειτουργικό ΕΧΕΙ πολλή ελεύθερη RAM, γιατι προφανώς δεν καταφέρνει να τη χρησιμοποιήσει αποδοτικά.

 

Ααα αρα πχ στο desire ενω κανονικα η ελευθερη ραμ θα επρεπε να ειναι γυρω στα 400Mb το λειτουργικο κραταει γυρω στα 150-200 για να κανει τις διεργασιες που θελει για να ειναι "γρηγορο" και απο τα υπολοιπα 200 που εχει για τις εφαρμογες που τρεχει ο χρηστης , εχει στοχο να μεινουν μεχρι 30mb ελευθερα...Αν χρειαστουν παραπανω , τοτε μονο "τρωει" απο τα αρχικα 150-200 που λεγαμε..

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα π.χ. που το κοιτάω τώρα είναι 400MB total, 4 MB free, 34 MB disk cache, 330 MB used από προγράμματα και τα υπόλοιπα σε διάφορα μικρά.

Αυτά όσον αφορά τον kernel.

 

Όσον αφορά τώρα το userspace (μέσα στα 330 MB used δηλαδή) πάλι υπάρχει περιθώριο «ελιγμών» λόγω του application life cycle στο Android. Τα low level libraries του android εφαρμόζουν δικό τους memory policy, ένα level πιο πάνω από του kernel ώστε να κάνουν aggressive "application caching".

Αν θες να δεις πως υλοποιείται αυτό δες εδώ http://www.androidcompetencycenter.com/2009/01/android-application-lifecycle/ ένα ενδεικτικό link και αν έχεις απορίες ρωτάς :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ολα τα προηγουμενα κινητα που ειχα , ειχαν task managers απο τη μανα τους και εκλεινα εφαρμογες μονος μου για να "πηγαινουν" καλυτερα.. Βλεπεις ειναι το πρωτο android που εχω και λογικο ειναι να μην ξερω και τοσα πολλα πραγματα για το πως δουλευει το λειτουργικο.. Πες το λοιπον "κόλλημα" , πες το "εμμονή" , εγω πιστευα οτι οσο πιο πολυ ελευθερη ραμ εχεις , τοσο ποιο γρηγορα και απροβληματιστα παει το κινητο και καιει λιγοτερη μπαταρια.. Ε τελικα μαλλον κατι τετοιο ειναι λαθος και δεν ισχυει στα android οποτε αναθεωρησα.. Θα δειξουν βεβαια και οι επομενες μερες χωρις τον task manager αν πηγαινουν ολα καλυτερα στο κινητο..

 

Όσο πιο πολύ ελεύθερη ραμ> τόσο μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας.

Αυτό γενικά δεν ισχύει. Απλά συμβαίνει συχνά, μια εφαρμογή που είναι ανοιχτή (WinMo κυρίως) και δεσμεύει ραμ να χρησιμοποιεί παράλληλα και τον επεξεργαστή. Ο επεξεργαστής είναι αυτός που καίει την μπαταρία. Εάν μια εφαρμογή (στο Android) δεν λειτουργεί ενεργά στο προσκήνιο και απλά έχει δεσμεύσει λίγη μνήμη, τότε δεν καταναλώνει καθόλου μπαταρία. Το μόνο που συμβαίνει είναι όταν την χρειαστείς να έχει πιο άμεση απόκριση αφού θα έχει γίνει cashed στην ram.

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...