Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάτι σαν καινούργιος στα κόλπα του android, άμα βάλεις custom rom σε ενα desire μετά δεν μπορείς να το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση και να μην χάσεις την εγγύηση?

 

Μπορείς να το επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση, τρέχοντας το RUU που μπορείς να κατεβάσεις από εδώ.

 

Εγώ το παράγγειλα σήμερα και μάλλον θα το έχω αύριο. Ελπίζω να με κάνει να ξεχάσω το iPhone. Ξέρει κανείς αν υπάρχει πλέον η δυνατότητα αγοράς εφαρμογών από το το android market ή ακόμα είναι μόνο για free εφαρμογές;

 

Όχι, ακόμα. Μπορείς να το κάνεις, εάν βάλεις το Market Enabler, αλλά αυτό απαιτεί να αποκτήσεις πρόσβαση root στο κινητό σου (οδηγίες υπάρχουν εδώ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από που το παράγγειλες φίλε;

 

Από vnp.gr . Είναι παρεισαγωγή και μου είπαν ότι θα το έχουν αύριο ή το αργότερο μεθαύριο (520 ευρώ). Έχω μια μικρή ανησυχία με το θέμα της εγγύησης, αλλά δεν μπορώ να περιμένω 20 ημέρες ή και περισσότερο που λέει η εδώ αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους !

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος πως ενσωματωνουμε ενα απολο email (το in.gr στην περιπτωση μου) στο email-application του κινητου.. Προσπαθησα αρκετα με ολες τις επιλογες που μου δινει , αλλα μολις παταω next μου βγαζει οτι εχει καποιο server error (κατι τετοιο).. Γνωριζει καποις να μου πει πως να το κανω??

 

Φίλε μου δυστυχώς αυτό δε γίνεται. Το απλό in δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Μόνο αν ενεργοποιήσεις το pro το οποίο παρέχεται με χρέωση.

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς αυτό δε γίνεται. Το απλό in δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Μόνο αν ενεργοποιήσεις το pro το οποίο παρέχεται με χρέωση.

Καταλαβα... Απλα ρωτησα γιατι εχω ακουσει οτι μπαινουν κανονικα τα yahoo-mail , gmail κτλ και ελεγα οτι θα μπαινει και το in-mail...

Link to comment
Share on other sites

Από vnp.gr . Είναι παρεισαγωγή και μου είπαν ότι θα το έχουν αύριο ή το αργότερο μεθαύριο (520 ευρώ). Έχω μια μικρή ανησυχία με το θέμα της εγγύησης, αλλά δεν μπορώ να περιμένω 20 ημέρες ή και περισσότερο που λέει η εδώ αντιπροσωπεία.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση, οπως επισης δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει διαθεσιμο στη βοντα, οπως αναφερθηκε παραπανω, στις 27/5 και δεν ειναι θεμα ουτε vnp, ουτε βοντα...

Για την εγγυηση μην ανησυχεις, θα ισχυει κανονικα στη χωρα μας...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

υπαρχει τροπος να εχουμε zoom στην camera στο desire?

Κρατώντας το κινητό όρθιο zoom-αρεις με το δάχτυλο αριστερά - δεξιά στην οθόνη (αν το κρατάς οριζόντια τότε κάνεις την ίδια κίνηση ως προς το κινητό που ισοδυναμεί με πάνω - κάτω)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση, τρέχοντας το RUU που μπορείς να κατεβάσεις από εδώ.

 

 

 

Όχι, ακόμα. Μπορείς να το κάνεις, εάν βάλεις το Market Enabler, αλλά αυτό απαιτεί να αποκτήσεις πρόσβαση root στο κινητό σου (οδηγίες υπάρχουν εδώ).

 

Υπάρχει ακόμη ένας τρόπος. Τον χρησιμοποιώ και εγώ. Ψάξε αν μπορείς να βρείς μια sim card απο Αμερική (πήρα μια απο το ebay της T-Mobile που βασικά είναι απενεργοποιημένη). Αν την βάλεις στο κινητό μπορείς να μπείς στο αμερικάνικο μαρκετ (με όλες τις paid εφαρμογές) χρησιμοποιώντας wifi αφού το κινητό νομίζει ότι είσαι με αμερικάνικη εταιρεία συνδρομητής. Μετά το μόνο που χρείαζεσαι είναι ενα google check-out account και μπορείς να αγοράσεις ότι εφαρμογή θέλεις κ να την κάνεις κ update φτάνει η αμερικάνικη sim να είναι στο κινητό όταν μπαίνεις στο μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμη ένας τρόπος. Τον χρησιμοποιώ και εγώ. Ψάξε αν μπορείς να βρείς μια sim card απο Αμερική (πήρα μια απο το ebay της T-Mobile που βασικά είναι απενεργοποιημένη). Αν την βάλεις στο κινητό μπορείς να μπείς στο αμερικάνικο μαρκετ (με όλες τις paid εφαρμογές) χρησιμοποιώντας wifi αφού το κινητό νομίζει ότι είσαι με αμερικάνικη εταιρεία συνδρομητής. Μετά το μόνο που χρείαζεσαι είναι ενα google check-out account και μπορείς να αγοράσεις ότι εφαρμογή θέλεις κ να την κάνεις κ update φτάνει η αμερικάνικη sim να είναι στο κινητό όταν μπαίνεις στο μαρκετ.

 

Πολύ καλή low-tech λύση και ειδικά γι' αυτούς που δε θέλουν να "πειράξουν" το κινητό τους. Kudos:)

Link to comment
Share on other sites

v@gelis τι εννοείς ότι δεν θα το φέρει ούτε το vnp?για δώσε λεπτομέρειες με το τι εννοείς δεν είναι θέμα vnp?

 

Εννοω οτι αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει διαθεσιμο αποθεμα, για συγκεκριμενο λογο, πουθενα. Για να μην εχουμε τις ιστοριες που ειχαμε με παλιοτερο ποστ μου, δε θα επεκταθω σε αλλη λεπτομερεια επι του παροντος... Φυσικα, μακαρι να διαψευστω.

Παντως η αναμονη αξιζει τον κοπο, το τηλεφωνακι αξιζει 100% τα χρηματα του για οσους ακομα το σκεφτονται...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω διαβασει ενα μεγαλο μερος του thread αλλα δεν εχω βρει λυση.

Εγω το πηρα το Desire πριν μια εβδομαδα απο Αγγλια , κλειδωμενο στην Orange UK. Αφου το παρελαβα , το ξεκλειδωσα με εναν unlock code που αγορασα απο ενα site.

Μολις ανοιξα το κινητο με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ μου SIM εκανα τις ροθμισεις του google account , ωρας κτλ.. Δεν θυμαμαι αν μου ζητησε να επιλεξω καπου γλωσσα αλλα και να μου ζητησε , ΣΙΓΟΥΡΑ Ελληνικα ΔΕΝ ειχε γιατι προφανως θα τα ειχα επιλεξει . Οσο και να ψαξω τις ρυθμισεις του κινητου ΔΕΝ μπορω με τιποτα να βρω Ελληνικα. Εχω διαβασει το μεγαλυτερο μερος του Thread αυτου και πολλοι λενε οτι με το που βαλεις την ελληνικη SIM , εχεις Ελληνικα στο μενου. Εγω ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ. ΔΕΝ εχω δει Ελληνικα ουτε για ενα δευτερολεπτο σε ουτε μια λεξη παρολο που εχω βαλει ελληνικη sim. Και στις ρυθμισεις οι μονες γλωσσες που λεει οτι εχει να επιλεξω , ειναι αγγλικα/γαλλικα/ισπανικα. Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.

Μπορει καποιος που γνωριζει , να με βοηθησει να αλλαξω γλωσσα??

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχα με την γραμμή εξυπηρέτησης του Γερμανού στις 12 Μαίου μου είπαν για διαθεσημότητα μετά τις 15/5. Σήμερα μου είπαν για το πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου.

 

Αν δεν σκόπευα να ανανεώσω το συμβόλαιό μου και να εκμεταλλευτώ την επιδότηση θα το είχα πάρει από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω διαβασει ενα μεγαλο μερος του thread αλλα δεν εχω βρει λυση.

Εγω το πηρα το Desire πριν μια εβδομαδα απο Αγγλια , κλειδωμενο στην Orange UK. Αφου το παρελαβα , το ξεκλειδωσα με εναν unlock code που αγορασα απο ενα site.

Μολις ανοιξα το κινητο με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ μου SIM εκανα τις ροθμισεις του google account , ωρας κτλ.. Δεν θυμαμαι αν μου ζητησε να επιλεξω καπου γλωσσα αλλα και να μου ζητησε , ΣΙΓΟΥΡΑ Ελληνικα ΔΕΝ ειχε γιατι προφανως θα τα ειχα επιλεξει . Οσο και να ψαξω τις ρυθμισεις του κινητου ΔΕΝ μπορω με τιποτα να βρω Ελληνικα. Εχω διαβασει το μεγαλυτερο μερος του Thread αυτου και πολλοι λενε οτι με το που βαλεις την ελληνικη SIM , εχεις Ελληνικα στο μενου. Εγω ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ. ΔΕΝ εχω δει Ελληνικα ουτε για ενα δευτερολεπτο σε ουτε μια λεξη παρολο που εχω βαλει ελληνικη sim. Και στις ρυθμισεις οι μονες γλωσσες που λεει οτι εχει να επιλεξω , ειναι αγγλικα/γαλλικα/ισπανικα. Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.

Μπορει καποιος που γνωριζει , να με βοηθησει να αλλαξω γλωσσα??

 

Καλωσήρθες στο forum.

 

Εγκατέστησε την εφαρμογή morelocale από το Market και θα δεις τη ρύθμιση για ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά κανε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με την Ελληνική sim, και μετά το reboot, όταν σου ζητήσει να επιλέξεις γλώσσα, πατά άπλα επόμενο, χωρίς να ακουμπήσεις τις επιλογές.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση, οπως επισης δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει διαθεσιμο στη βοντα, οπως αναφερθηκε παραπανω, στις 27/5 και δεν ειναι θεμα ουτε vnp, ουτε βοντα...

Για την εγγυηση μην ανησυχεις, θα ισχυει κανονικα στη χωρα μας...

 

Γιατί δεν υπάρχει περίπτωση?

Αφού σήμερα μίλησα με την βοντα και μου είπαν ότι για όσους εχουν εταιρικό συμβόλαιο (το 27/5 αναφερόταν σε αυτό και όχι σε απλά συμβόλαια) η βοντα θα παραλάβει το κινητό στις 27/5, άρα 27με 28 θα αρχισει και η διανομή για αυτούς που εχουν εταιρικό λογικά.

Edited by Ariskos07
Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά κανε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με την Ελληνική sim, και μετά το reboot, όταν σου ζητήσει να επιλέξεις γλώσσα, πατά άπλα επόμενο, χωρίς να ακουμπήσεις τις επιλογές.

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις ! Μια ερωτηση οσον αφορα την επαναφορα ρυθμισεων και γενικα το hardreset. Mηπως επειδη το κινητο ηταν κλειδωμενο στην Orange UK , εαν κανω επαναφορα εργοστασιακων ριθμισεων ή Hardreset , μηπως μου ξανακλειδωσει ??

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι θα κλειδώσει, γιατί η διαδικασία ξεκλειδώματος δεν μπορεί ν' αλλάξει τα περιεχόμενα της ROM (θα απαιτούσε πρόσβαση root για κάτι τέτοιο, εκτός κι αν έχουν προβλέψει για ειδική διαδικασία). Ακόμη κι αν κλειδώσει μετά από soft ή hart reset, θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο unlock code που χρησιμοποίησες και την πρώτη φορά.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη κι αν κλειδώσει μετά από soft ή hart reset, θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο unlock code που χρησιμοποίησες και την πρώτη φορά.

 

 

Α ενταξη τοτε δεν υπαρχει προβλημα !! Απο την στιγμη που θα κανει ο ιδιος κωδικος ολα οκ.. (φαντασου μετα απο καθε HR να επρεπε να αγορασω καινουργιο κωδικο...:cry:)

Link to comment
Share on other sites

@ v@gelis

 

γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.. απο τη στιγμη που ξερεις κατι, μοιρασου το.. αυτη δεν ειναι και η σημασια του forum? περιμενουμε πολλοι να κυκκλοφορησει και απο τη στιγμη που οι εταιρειες ειτε δεν ξερουν ειτε δεν λενε την αληθεια, η μονη ελπιδα να μαθουμε αν πρεπει να περιμενουμε η οχι ειναι απο καποιον καταναλωτη που ξερει κατι παραπανω. εκτος αν δουλευεις σε καποια εταιρεια που σχετιζεται με το ολο θεμα και εισαι δεσμευμενος οποτε σε καταλαβαινω και παω πασο

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

@ v@gelis

 

γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.. απο τη στιγμη που ξερεις κατι, μοιρασου το.. αυτη δεν ειναι και η σημασια του forum? περιμενουμε πολλοι να κυκκλοφορησει και απο τη στιγμη που οι εταιρειες ειτε δεν ξερουν ειτε δεν λενε την αληθεια, η μονη ελπιδα να μαθουμε αν πρεπει να περιμενουμε η οχι ειναι απο καποιον καταναλωτη που ξερει κατι παραπανω. εκτος αν δουλευεις σε καποια εταιρεια που σχετιζεται με το ολο θεμα και εισαι δεσμευμενος οποτε σε καταλαβαινω και παω πασο

 

απο τη στιγμη που δεν θελει να επεκταθει περισσοτερο (και θα χει τους λογους του), σεβαστο...

 

απο κει και περα αν θες να το αγορασεις, υπαρχουν και τα «ιντερνετικα» καταστηματα, που θα το βρεις σε ακρως ανταγωνιστικη τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε equi σε μια vodafone που ρωτησα μου ειπε οτι εχουν ερθει τα πρωτα κομματια και απο τελος της εβδομαδας θα ειναι διαθεσιμο,αλλα στο πλαισιο που μιλησα με το τμημα τηλεφωνιας μου ειπανε μεσα ιουνιου!Αντε βγαλε ακρη μετα!Οσον αφορα το φιλο jpsih ο v@ggelis ειπε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα πουθενα ακομα και στα online καταστηματα!Τουλαχιστον φιλε V@ggeli αν γνωριζεις καποια ημερομηνια πες την και ας μην μας πεις το λογο της καθυστερησης!

 

ps Μου φαινεται θα χτυπησω το Galaxy!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το expansys που ήταν το 1ο που είχε διαθεσιμότητα στην Ελλάδα, από την 1η κιόλας μέρα, αναφέρει ότι θα το έχει από 5/6!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε equi σε μια vodafone που ρωτησα μου ειπε οτι εχουν ερθει τα πρωτα κομματια και απο τελος της εβδομαδας θα ειναι διαθεσιμο,αλλα στο πλαισιο που μιλησα με το τμημα τηλεφωνιας μου ειπανε μεσα ιουνιου!Αντε βγαλε ακρη μετα!Οσον αφορα το φιλο jpsih ο v@ggelis ειπε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα πουθενα ακομα και στα online καταστηματα!Τουλαχιστον φιλε V@ggeli αν γνωριζεις καποια ημερομηνια πες την και ας μην μας πεις το λογο της καθυστερησης!

 

ps Μου φαινεται θα χτυπησω το Galaxy!!!!!!

 

Σήμερα είδαμε στον υπολογιστή πως αναμένεται στις αποθήκες στα κεντρικά στις 27/5. Οπότε αν ισχύει αυτό, κάνουμε τους ανάλογους υπολογισμούς για το πότε θα φτάσει στα κατά τόπους καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...