Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω απο Leedroid 2.2f σε oxygen, ειδα αισθητη διαφορα στη μπαταρια..

 

Προς το καλύτερο ή χειρότερο; Και ποιά oxygen?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βάλε μία άλλη Rom και θα βελτιωθεί πολύ!! Το ίδιο προβλημα είχα κι εγώ και το έλυσα έτσι.

 

Ευχαριστώ. Κάποια προτίμηση σε ROM, αν και υπάρχουν πολλές επιλογές απ'ότι καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Προς το καλύτερο ή χειρότερο; Και ποιά oxygen?

 

Προς το καλυτερο βεβαια :) και οι ρυθμισεις οθονης, data κτλ, ηταν ακριβως οι ιδιες και στις δυο rom.

Εχω την 1.0.4, οταν βγουν και οι drivers για nexus, και βελτιωθει η RC, τοτε θα τη δοκιμασω!

 

 

Οσον αφορα το hboot της oxygen, που δινει 330mb internal.. Αν σε προηγουμενη rom με app2sd+, ειχαμε εξαντλησει σχεδον και την εσωτερικη μνημη (περιπου 120+mb αρχικα διαθεσιση), και την app2sd (450+mb περιπου αρχικα διαθεσιμη σε ext 512mb) , κανοντας restore ολα τα δεδομενα, ποση παραπανω μνημη θα εχουμε? Μηπως ερχεται μια η αλλη, και απλα σβηνοντας το ext θα εχουμε πιο γρηγορη αποκριση με ιδιες περιπου εφαρμογες? Kαποιος που το δοκιμασε και γνωριζει..

Edited by Billys_RR
Link to comment
Share on other sites

Για ΡΟΜ Προτίμησα την Oxygen RC5

Πολύ γρήγορη και με gingerbread!

 

Ξέρει κανεις αν υπάρχει support για Ελληνικά;

 

Κατι άκουσα για flashαρισμα σε recovery με HTC_IMEmod_update.

 

Ξερει κανεις τπτ;

Link to comment
Share on other sites

Για ΡΟΜ Προτίμησα την Oxygen RC5

Πολύ γρήγορη και με gingerbread!

 

Ξέρει κανεις αν υπάρχει support για Ελληνικά;

 

Κατι άκουσα για flashαρισμα σε recovery με HTC_IMEmod_update.

 

Ξερει κανεις τπτ;

Ελληνικη γλωσσα στο τηλεφωνο εχεις κανονικα, Ελληνικο

πληκτρολογιο δεν εχεις και γι αυτο φλασαρεις το HTC IME το οποιο ειναι και καλο βεβαια, εγω σε ολες τις ρομ το βαζω.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον χρησιμοποιεί rom από το HD και θέλει το powercontrol in notification menu, ετοίμασα ένα και είπα να σας το ανεβάσω.

http://img152.imageshack.us/img152/6624/powercontrol.th.png

 

DHD-PowerControl_v3_recent_apps_black.zip

 

Αργότερα θα δοκιμάσω να φτιάξω κι ένα με διάφανο background.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το hboot της oxygen, που δινει 330mb internal.. Αν σε προηγουμενη rom με app2sd+, ειχαμε εξαντλησει σχεδον και την εσωτερικη μνημη (περιπου 120+mb αρχικα διαθεσιση), και την app2sd (450+mb περιπου αρχικα διαθεσιμη σε ext 512mb) , κανοντας restore ολα τα δεδομενα, ποση παραπανω μνημη θα εχουμε? Μηπως ερχεται μια η αλλη, και απλα σβηνοντας το ext θα εχουμε πιο γρηγορη αποκριση με ιδιες περιπου εφαρμογες? Kαποιος που το δοκιμασε και γνωριζει..

 

Εξαρτάται τι θες να κάνεις. Αν συνεχίσεις να έχεις a2sd+ και ext partition τότε αυτό θα συνεχίζει να έχει την ίδια χωρητικότητα, απλά το internal storage θα είναι πολύ περισσότερο!

 

Το παραπάνω που θα έχεις στην internal είναι +170extra mb περίπου.

 

Για ΡΟΜ Προτίμησα την Oxygen RC5

Πολύ γρήγορη και με gingerbread!

 

Ξέρει κανεις αν υπάρχει support για Ελληνικά;

 

Κατι άκουσα για flashαρισμα σε recovery με HTC_IMEmod_update.

 

Ξερει κανεις τπτ;

 

Στο επίσημο thread έχει το htc ime mod

Και εδώ ένα faq για την oxygen

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!

 

Διαβασα ότι : Do NOT root / unbrand or downgrade phones with SLCD Display or HBOOT 0.93 or 0.83
Εγώ πάντως με 0.93 και s-LCD είμαι root... Και μάλιστα χρησιμοποίησα το unrevoked.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θες να κάνεις. Αν συνεχίσεις να έχεις a2sd+ και ext partition τότε αυτό θα συνεχίζει να έχει την ίδια χωρητικότητα, απλά το internal storage θα είναι πολύ περισσότερο!

 

Το παραπάνω που θα έχεις στην internal είναι +170extra mb περίπου.

 

 

 

Στο επίσημο thread έχει το htc ime mod

Και εδώ ένα faq για την oxygen

 

Τώρα κατάλαβα, νόμιζα ότι ουσιαστικά λειτουργούσε χωρίς app2sd, δεν κατάλαβα ότι μπορείς να κρατήσεις και τα 2! Οπότε πράγματι κερδίζεις πολύ χώρο, πιθανόν να το δοκιμάσω γιατί με data2ext, πολύ lag..

 

 

jastonas + kollatos, ότι έπρεπε για mod :up:

Link to comment
Share on other sites

jastonas + kollatos, ότι έπρεπε για mod :up:

 

Χεχε βλέπω τα νέα κυκλοφόρησαν ήδη!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το ebuddy για messenger στο κινητό. Κάθε φορά όμως που κάνω log in, δίπλα από το username μου, μού αλλάζει το προσωπικό μήνυμα και μου βάζει ένα άλλο (σχετικό με το ebuddy). Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να αφαιρεθεί αυτή η δυνατότητα;

κι εγώ το διάβασα αυτό και είμαι root με unrevoked. Τι να σημαίνει αυτό;
Δεν έχω ιδέα... Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι παίζει με το πληκτρολόγιο; υποτίθεται ότι υπάρχει ένα κουμπί για αλλαγή διάταξη σύμφωνα με το manual.. αλλά είναι άφαντο..

το κινητό είναι unrooted και δεν υπάρχει κουμπί για να αλλάξω διάταξη μέσα από το πληκτρολόγιο (πχ από QWERTY σε Συμπαγές QWERTY).. το ίδιο πρόβλημα υπήρχε απ' όταν άνοιξα το κινητό με 2.1 και μετά την αναβάθμιση σε 2.2, αλλά και στο προηγούμενο desire που είχα και το επέστρεψα για αντικατάσταση. αλλαγή διάταξης μέσα από το πληκτρολόγιο είδα μόνο σε custom rom, δεν θυμάμαι αν υπήρχε αυτό το κουμπί ή απλά κραταγα το shift παρατεταμένο.. αλλά στην official rom τίποτα..

 

έστειλα μήνυμα και στην htc αλλά αυτή η Christina μου λέει κάτι χαζομάρες για να δοκιμάσω σε ασφαλή λειτουργία, να κάνω εργαστασιακή επαναφορά κτλ.. ότιναναι..

Edited by mosky
Link to comment
Share on other sites

Αν πας Settings -> Language & keyboard -> Touch Input -> Keyboard types θα βρεις διάφορες διατάξεις. Στο ίδιο το πληκτρολόγιο (την ώρα που γράφεις) δεν βλέπω κάποια επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Αν πας Settings -> Language & keyboard -> Touch Input -> Keyboard types θα βρεις διάφορες διατάξεις. Στο ίδιο το πληκτρολόγιο (την ώρα που γράφεις) δεν βλέπω κάποια επιλογή.

 

δεν με καλύπτει αυτή η επιλογή.. θέλω πχ να γράφω με Συμπαγές Qwerty στα SMS και με Qwerty στον browser κτλ.. στο manual του Desire (σελίδα 62) γράφει ότι γίνεται μέσα από το πληκτρολόγιο αυτή η αλλαγή.. και γίνεται σίγουρα με custom roms και στο desire και σε άλλα android κινητά που έχουν φίλοι μου.. το θέμα είναι γιατί δεν γίνεται στην επίσημη rom αφού αναφέρεται στο manual;;; και προσπαθώ να το αναφέρω στην htc να το κοιτάξουν αν είναι κάποιο γενικό λάθος και μου απαντάνε άσχετα πράγματα..

 

edit: απ' ότι βλέπω στο manual το κουμπί αυτό είναι στην θέση που τώρα έχει την επιλογή γλώσσας.. και αν πας για να διαλέξεις γλώσσες στο διεθνές πληκτρολόγιο δεν σε αφήνει να διαλέξεις μόνο μια, αλλά και αυτό δεν θα ήταν λύση.. προφανώς απ' ότι καταλαβαίνω αντικαταστάθηκε από την επιλογή γλώσσας και ξέχασαν να το βάλουν σε άλλη θέση..

 

edit2: απ' ότι διαπιστώνω η μόνη λύση με το υπάρχον πληκτρολόγιο είναι να βάλεις 3 γλώσσες πληκτρολογίου για να σου εμφανίσει κουμπί με συντόμευση στο "Γλώσσα και πληκτρολόγια".. πραγματικά ποντιακό..

Edited by mosky
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια 2 ερωτησεις

1)τι ειναι το kernel κ τι ειναι το setcpu?

2)πως τα περναμε στο τηλ?

ειμαι rooted

ευχαριστω πολυ

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια 2 ερωτησεις

1)τι ειναι το kernel κ τι ειναι το setcpu?

2)πως τα περναμε στο τηλ?

ειμαι rooted

ευχαριστω πολυ

Kαλσπέρα φίλε μου!

1) Kernel είναι ο πυρήνας του λειτουργικού συστήματος (δηλαδή αυτό που ενώνει το software με το hardware ας πούμε). Το setcpu είναι μια εφαρμογή για android, με την οποία όταν ο kernel το υποστηρίζει, μπορείς να κάνεις overclocking ;)

2) Ουσιαστικά το flashάρεις όπως και μια rom, με τη διαφορά ότι δεν πρέπει να κάνει wipe τίποτα... Αν δεν είσαι σίγουρος, καλύτερα να μην κάνεις κάτι ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, δυστυχώς το htc desire τα έπαιξε. Κάτι πήγε λάθος σε ένα φλασάρισμα ROM και έτσι το κινητό όταν άνοιγε εμφάνιζε μόνο το λογότυπο της HTC και τέσσερα θαυμαστικά(!) στις τέσσερεις γωνιές της οθόνης.

Το πήρα στην αντιπροσωπεία της Κύπρου για επισκευή όμως με ενημέρωσαν ότι το λειτουργικό τους δεν το υποστηρίζει και ότι πρέπει να το πάω στην Βουλγαρία από που το αγόρασα.

Έπειτα, όταν το πήρα από την αντιπροσωπεία το πήγα σε ένα άλλο μαγαζί για να μου το φτιάξουν, ωστώσο και οι προσπάθειες αυτών απέβηκαν άκαρπες.

Πλέον όταν ανοίγω το κινητό δεν αντιδράει καθόλου, δονείται απλά στιγμιαία.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιάξω εγώ;;;;;;;;;;

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

εχω την rcmixhd rom λεω ν δονκιμασω εδω εκανα s-off εκει θα κολησω...χαχα

ευχαριστω;);)

Πάρε πρώτα ένα nandroid backup για παν ενδεχόμενο και είσαι οκ!

Και πάλι προσοχή: "μην κάνεις wipe"! :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

οκ wish me luck!!!:cry::cry::cry:

ευχαριστω πολυ villis:bow:

 

EDIT: μια ερωτηση ακομα πρωτα περνσαμε τον κερνελ κ μετα το πραγραματακι setupcpu?

Edited by mgeo81
Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, δυστυχώς το htc desire τα έπαιξε. Κάτι πήγε λάθος σε ένα φλασάρισμα ROM και έτσι το κινητό όταν άνοιγε εμφάνιζε μόνο το λογότυπο της HTC και τέσσερα θαυμαστικά(!) στις τέσσερεις γωνιές της οθόνης.

Το πήρα στην αντιπροσωπεία της Κύπρου για επισκευή όμως με ενημέρωσαν ότι το λειτουργικό τους δεν το υποστηρίζει και ότι πρέπει να το πάω στην Βουλγαρία από που το αγόρασα.

Έπειτα, όταν το πήρα από την αντιπροσωπεία το πήγα σε ένα άλλο μαγαζί για να μου το φτιάξουν, ωστώσο και οι προσπάθειες αυτών απέβηκαν άκαρπες.

Πλέον όταν ανοίγω το κινητό δεν αντιδράει καθόλου, δονείται απλά στιγμιαία.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιάξω εγώ;;;;;;;;;;

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Δε μπορείς να βάλεις το κινητό σε recovery mode;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για το άσχετο της συνέχειας του παραπάνω θέματος, αλλά να ρωτήσω αν παίζει καμία μέθοδος ή έστω αν προβλέπεται στο μέλλον να γιάνει κάτι με το θέμα της εσωτερικής μνήμης που τελειώνει συνέχεια στο κινητό και δεν σε αφήνει να μεταφέρεις τα πάντα στην εξωτερική μνήμη?

Γιατί αν δεν παίζει κάτι με βλέπω να το αλλάζω σύντομα το Desire, γιατί μου την έχει δώσει το όλο θέμα με τα 147ΜΒ, που έχει ελεύθερα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

οκ wish me luck!!!:cry::cry::cry:

ευχαριστω πολυ villis:bow:

 

EDIT: μια ερωτηση ακομα πρωτα περνσαμε τον κερνελ κ μετα το πραγραματακι setupcpu?

Πρώτα ο kernel :)

 

 

Sent from my HTC Wildfire

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...