Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τωρα την ξαναπερναω με αλλη καρτα αντε να δουμε

 

Τότε ίσως να μην είναι ποιοτικά καλή η κάρτα.

Μ' αυτά που διαβάζω στο xda για τα test που κάνουν οι τύποι έχω μείνει, για να καταλάβεις

επειδή το android βασίζεται σε μια βάση δεδομένων για τις πληροφορίες του (sqlite) παίζει

τεράστιο ρόλο στην απόδοση του κινητού όχι τι class είναι η κάρτα αλλά τι controller φοράει

και πόσο γρήγορα μπορεί ο controller να κάνει τις εγγραφές στη βάση.

Γι' αυτό βλέπεις κάτι class4 8gb sandisk καρτούλες να είναι πιο ακριβές ακόμα και από αντίστοιχες class10 που κυκλοφορούν στο net.

 

Αυτό συμβαίνει κυρίως σε a2sd+ λύσεις ή d2sd γιατί μεταφέρεται η βάση στην κάρτα μνήμης, και γι΄αυτό σου είπα να δοκιμάσεις χωρίς ext partition.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με την 2.2 (Froyo) και στα 720p έχει 30fps :rolleyes:

 

Αυτό δεν το ήξερα, είσαι σίγουρος όμως ότι μιλάμε για 30fps?

Κι όχι κάτι εικονικό? Με Sense rom ή AOSP?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα, είσαι σίγουρος όμως ότι μιλάμε για 30fps?

Κι όχι κάτι εικονικό? Με Sense rom ή AOSP?

Εικονικό; Μα είναι μέρος των αναβαθμίσεων της 2.2. Αρχικά το Desire είχε 2.1 όπου (μεταξύ άλλων) έλειπε το 30fps. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η rom αλλά θεωρώ ότι κανένας developer δεν θα έκοβε αυτή τη δυνατότητα. Ειδικά η LeeDroid και κάποιες άλλες Sense ROMs είναι χτισμένες πάνω στην αρχική 2.2 και περιλαμβάνουν το 720p/30fps.
Link to comment
Share on other sites

Τότε ίσως να μην είναι ποιοτικά καλή η κάρτα.

Μ' αυτά που διαβάζω στο xda για τα test που κάνουν οι τύποι έχω μείνει, για να καταλάβεις

επειδή το android βασίζεται σε μια βάση δεδομένων για τις πληροφορίες του (sqlite) παίζει

τεράστιο ρόλο στην απόδοση του κινητού όχι τι class είναι η κάρτα αλλά τι controller φοράει

και πόσο γρήγορα μπορεί ο controller να κάνει τις εγγραφές στη βάση.

Γι' αυτό βλέπεις κάτι class4 8gb sandisk καρτούλες να είναι πιο ακριβές ακόμα και από αντίστοιχες class10 που κυκλοφορούν στο net.

 

Αυτό συμβαίνει κυρίως σε a2sd+ λύσεις ή d2sd γιατί μεταφέρεται η βάση στην κάρτα μνήμης, και γι΄αυτό σου είπα να δοκιμάσεις χωρίς ext partition.

 

η καρτα που ειχα ειναι η transcend 8gb class6 δεν ξερω αν ειναι καλη & αν οχι ποια 8gb μου προτεινεις

Link to comment
Share on other sites

Εικονικό; Μα είναι μέρος των αναβαθμίσεων της 2.2. Αρχικά το Desire είχε 2.1 όπου (μεταξύ άλλων) έλειπε το 30fps. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η rom αλλά θεωρώ ότι κανένας developer δεν θα έκοβε αυτή τη δυνατότητα. Ειδικά η LeeDroid και κάποιες άλλες Sense ROMs είναι χτισμένες πάνω στην αρχική 2.2 και περιλαμβάνουν το 720p/30fps.

 

στην πραξη παντως το αποτελεσμα δεν ειναι ικανοποιητικο στα 720p..

Link to comment
Share on other sites

Εικονικό; Μα είναι μέρος των αναβαθμίσεων της 2.2. Αρχικά το Desire είχε 2.1 όπου (μεταξύ άλλων) έλειπε το 30fps. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η rom αλλά θεωρώ ότι κανένας developer δεν θα έκοβε αυτή τη δυνατότητα...

 

Άρα μιλάμε για Sense rom, σωστά? Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο net δεν βρήκα πουθενα video ταβηγμένο από το Desire με 720p@30fps στην καλύτερη τραβάει με 26 και υπάρχουν αναφορές ακόμα και για 19-21. Καταλαβαίνεις τώρα τι εννοώ?

 

Βέβαια όλα αυτά μου είναι γνωστά από το καλοκαίρι που βγήκε η 2.2 απλά είπα να το σηζητήσουμε λίγο το θέμα.

Α και να ξέρεις το πρόβλημα δεν είνα τόσο στο software του Desire όσο στην αδυναμία του hardware να υποστηρίξει τα 30fps@720p.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις Ελληνικά στο πληκτρολόγιο έκανες κάτι επιπλέον; Θέλω να έχω αγγλικό μενού με εναλλαγή En-Gr στο πληκτρολόγιο...

 

 

Δοκιμασε να το φτιαξεις απο εδω:

http://www.gimpsta.com/themer/index.php

Το ειχε αναφερει ο Nikoskat σε αλλο topic, και εχω φτιαξει κι εγω απο εκει, ειναι αξιοπιστο.

Οτι αλλαγες θες, και συντομευσεις σε αλλαγης γλωσσας κτλ τις εχει στις ρυθμισεις οταν θα το εγκαταστησεις.

 

Τότε ίσως να μην είναι ποιοτικά καλή η κάρτα.

Μ' αυτά που διαβάζω στο xda για τα test που κάνουν οι τύποι έχω μείνει, για να καταλάβεις

επειδή το android βασίζεται σε μια βάση δεδομένων για τις πληροφορίες του (sqlite) παίζει

τεράστιο ρόλο στην απόδοση του κινητού όχι τι class είναι η κάρτα αλλά τι controller φοράει

και πόσο γρήγορα μπορεί ο controller να κάνει τις εγγραφές στη βάση.

Γι' αυτό βλέπεις κάτι class4 8gb sandisk καρτούλες να είναι πιο ακριβές ακόμα και από αντίστοιχες class10 που κυκλοφορούν στο net.

 

Αυτό συμβαίνει κυρίως σε a2sd+ λύσεις ή d2sd γιατί μεταφέρεται η βάση στην κάρτα μνήμης, και γι΄αυτό σου είπα να δοκιμάσεις χωρίς ext partition.

 

Λες να ειναι αυτο το προβλημα σε μενα που ανεφερα σε προηγουμενη σελιδα?

Εχω kingston class4 16gb, και απο τη στιγμη που χωρισα τα partitions στο gparted αργει πολυ το copypaste ακομα και στο card reader. Δεν νομιζω να ναι τοσο χαλια η καρτα.. Ειχα δει στο xda κανα δυο που ανεφεραν με class2 μαλιστα, δεν ειχαν πει τιποτα για κολληματα..

Δεν ξερω μηπως επαιζε ρολο κατι ρυθμισεις που ειχε δεξια, εκανα διαμορφωση και στα δυο partitions, fat32 και ext4, και στο ext4 εβαλα priority αν θυμαμαι καλα, και οχι extended. Στο fat32 στο τελος στα δεξια της γραμμης που εβγαλε .lba , print screen δεν μπορουσα να βγαλω...

Link to comment
Share on other sites

η καρτα που ειχα ειναι η transcend 8gb class6 δεν ξερω αν ειναι καλη & αν οχι ποια 8gb μου προτεινεις

 

Για την ίδια κάρτα αλλά με 16gb υπάρχουν αναφορές ότι είναι καλή, δηλαδή είναι άνω του μετρίου.

Αλλά το παλικάρι που έκανε τα τεστ με τέτοια κάρτα αναφέρει ότι έχει πρόβλημα με αργό boot και μερικά lag ιδιαίτερα με d2we.

 

Με την άλλη κάρτα που δοκίμασες τι έγινε? Πάει καλύτερα?

 

Λες να ειναι αυτο το προβλημα σε μενα που ανεφερα σε προηγουμενη σελιδα?

Εχω kingston class4 16gb, και απο τη στιγμη που χωρισα τα partitions στο gparted αργει πολυ το copypaste ακομα και στο card reader. Δεν νομιζω να ναι τοσο χαλια η καρτα.. Ειχα δει στο xda κανα δυο που ανεφεραν με class2 μαλιστα, δεν ειχαν πει τιποτα για κολληματα..

Δεν ξερω μηπως επαιζε ρολο κατι ρυθμισεις που ειχε δεξια, εκανα διαμορφωση και στα δυο partitions, fat32 και ext4, και στο ext4 εβαλα priority αν θυμαμαι καλα, και οχι extended. Στο fat32 στο τελος στα δεξια της γραμμης που εβγαλε .lba , print screen δεν μπορουσα να βγαλω...

Δεν αποκλείεται δοκίμασε πάλι με gparted αλλά επέλεξε το Allign to ΜιΒ έχει.

Επίσης τα 2 partition τα βάζουμε πάντα primary.

Edited by Nikos_s3

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω επιλεξει και τα δυο οπως τα ειπες, primary οχι priority που ειπα. Θα το κανω με την 4gb δοκιαμστικα να δω πως θα ειναι στο copy paste, και μετα θα το κανω και στην αλλη γιατι θα θελει 1 ωρα να ξαναντιγραψω τα αρχεια...
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους

 

Χθες ''εφτιαξα'' κι εγω το desire αφου τοσο καιρο δεν ειχα βρει χρονο,και περασα την τελευταια leedroid.Aυτο που παρατηρησα ειναι οτι πλεον στα εισερχομενα μηνυματα δεν εμφανιζεται η εικονα του αποστολεα,ουτε σε αυτα που ειχα κανει backup ουτε σε αυτα που παρελαβα μετα το φλασαρισμα.Ετυχε σε καποιον αλλο αυτο?????

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!

Επιτελους βγηκε η rc5 :-)

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους! Την auraxTSense θα την ευχαριστηθείς περισσότερο από τη leedroidV2.3C. Αυτή έχω τωρα και είναι πάρα πολύ καλή!! Η Aurax απλά αργεί να ανοιξει λίγο αλλά είναι πολύ καλή για μπαταρία και μνήμη.

Σε αυτή αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι αλλο υπαρχει που μπορουμε να κανουμε?να μεγαλωσει παραπανω η μνημη?

 

Τώρα που είσαι s-off μπορείς να μεγαλώσεις την μνήμη αλλάζοντας hboot

Link to comment
Share on other sites

ναι αναφέρομαι στην auraxTsense8.2 πολύ καλή είναι απλά αργεί λίγο να ανοίξει το τηλ. μετά όλα πάρα πολύ καλά!! Ισως καλύτερα από τη leedroid 2.3c. εσύ θα το κρίνεις!!
Θα τη δοκιμάσω σήμερα :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την O2 RC5 πάνω από την RC3 χωρίς wipe και μου πάει σφαίρα, το μόνο που χρειάστηκε ήταν το HTC_IME. Από τη στιγμή που δεν έχει βγεί gingerbread στο nexus που έχουν σχεδόν το hardware λογικό να υπάρχουν κάποια κολληματα, το ότι έχουμε τόσο σταθερή 2.3 είναι παράξενο.

Εγώ εχω AMOLED δεν θα μου έκανε εντύπωση αν όσοι έχουν πρόβλημα έχουν LCD

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την O2 RC5 πάνω από την RC3 χωρίς wipe και μου πάει σφαίρα, το μόνο που χρειάστηκε ήταν το HTC_IME. Από τη στιγμή που δεν έχει βγεί gingerbread στο nexus που έχουν σχεδόν το hardware λογικό να υπάρχουν κάποια κολληματα, το ότι έχουμε τόσο σταθερή 2.3 είναι παράξενο.

Εγώ εχω AMOLED δεν θα μου έκανε εντύπωση αν όσοι έχουν πρόβλημα έχουν LCD

 

Εγώ έχω SLCD, με RC5 και oxygen hboot και πάω σφαίρα!Δεν έχω κανένα πρόβλημα! :p

Δε νομίζω να έχει σχέση η οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ μόνο την οθόνη, η οθόνη είναι η μόνη που ξέρουμε ότι έχει αλλάξει, μπορεί κάποιες παρτίδες να έχουν και άλλες αλλαγές.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πες μου εντυπώσεις και συγκριση με τη leedroid
Λειτουργικά και στις ρυθμίισεις καμμία διαφορά με τη LeeDroid αν εξαιρέσεις ότι στην κρυφή task bar εμφανίζει μερικές επιλογές on/off (καλό και χρήσιμο αυτό). Κατά τα άλλα λίγο πιο αργή από τη LeeDroid, με τη ρύθμιση της αυτόματης φωτεινότητας σε χαμηλό επίπεδο κατά την άποψή μου. Κατανάλωση μπαταρίας μάλλον ίδια. Θα ξαναγυρίσω στη LeeDroid...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάναμε ένα thread με συζήτηση για την oxygen; Έχει πάρει φωτιά το φόρουμ!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάναμε ένα thread με συζήτηση για την oxygen; Έχει πάρει φωτιά το φόρουμ!
Προσωπικά βρήκα την Oxygen εξαιρετικά λιτή, γι' αυτό και είναι κάπως πιο γρήγορη. Όταν όμως από μέσα λείπουν βασικές εφαρμογές, θα πρέπει να τις εγκαταστήσεις εκ νέου. Επίσης δεν μου άρεσε η αυτόματη φωτεινότητά της και ότι δεν υποστηρίζει εξ αρχής τα Ελληνικά. Δεν έχω γνώμη για την αυτονομία της και θεωρώ πως αυτό είναι το μόνο πρόβλημα της LeeDroid. Γούστα είναι αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βρήκα την Oxygen εξαιρετικά λιτή, γι' αυτό και είναι κάπως πιο γρήγορη. Όταν όμως από μέσα λείπουν βασικές εφαρμογές, θα πρέπει να τις εγκαταστήσεις εκ νέου. Επίσης δεν μου άρεσε η αυτόματη φωτεινότητά της και ότι δεν υποστηρίζει εξ αρχής τα Ελληνικά. Δεν έχω γνώμη για την αυτονομία της και θεωρώ πως αυτό είναι το μόνο πρόβλημα της LeeDroid. Γούστα είναι αυτά...

 

Το ότι είναι λιτή δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα της. Οι περισσότερες aosp έτσι είναι αλλά η ταχύτητα της oxygen δεν έχει ξαναυπάρξει σε ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάναμε ένα thread με συζήτηση για την oxygen; Έχει πάρει φωτιά το φόρουμ!

 

εχω που παλευω με το γνωστο θεμα με την oxygen και το οτι σε μενα ειναι λαγκυ ,

εκανα κι αυτο που μου ειπε ο kollatos εβαλα μια αλλη καρτα και οντως ηταν λιγοτερο λαγκυ ομως παρεμενε αρκετα :(:cry:

λεω μηπως φταιει που εχω lcd οθονη οπως αναφερε και ενα παιδι πιο πανω ,ετσι λοιπον εβαλα την τελευταια miui 12 .31 με αγγλικα και παω σφαιρα με τα ιδια widgets και τον ιδιο launcher

Link to comment
Share on other sites

Αν βάζεις μερικές εφαρμογές που σου λείπουν απο το τις άλλες roms, δεν θα γίνει πιο αργή. Άρα με τις ίδιες ή και περισσότερες εφαρμογές απο τις sense roms ή ακόμα και απο άλλες aosp roms, η oxygen στο 90% των χρηστών είναι γρηγορότερη.

Αλλά σε κάποιους λείπει το sense, ή και μερικές υπηρεσίες του. Δεν μπορεί να γίνει κάτι γι αυτό.

 

@timos: Εντάξει, αν δεν σου κάθεται οκ μην νοιάζεσαι. Βασικά όλοι μας εδώ ξεχνάμε οτι είναι 2.3 RC, και οτι σε καμία άλλη συσκευή, καμία rom δεν τρέχει τόσο καλά. Η miui είναι και αυτή καλογραμμένη rom, και συνέχεια εξελίσσεται.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Αν βάζεις μερικές εφαρμογές που σου λείπουν απο το τις άλλες roms, δεν θα γίνει πιο αργή. Άρα με τις ίδιες ή και περισσότερες εφαρμογές απο τις sense roms ή ακόμα και απο άλλες aosp roms, η oxygen στο 90% των χρηστών είναι γρηγορότερη.

Αλλά σε κάποιους λείπει το sense, ή και μερικές υπηρεσίες του. Δεν μπορεί να γίνει κάτι γι αυτό.

 

@timos: Εντάξει, αν δεν σου κάθεται οκ μην νοιάζεσαι. Βασικά όλοι μας εδώ ξεχνάμε οτι είναι 2.3 RC, και οτι σε καμία άλλη συσκευή, καμία rom δεν τρέχει τόσο καλά. Η miui είναι και αυτή καλογραμμένη rom, και συνέχεια εξελίσσεται.

 

ναι οντως η miui ειναι πολυ καλη & εξαιρετικα γρηγορη ,αλλα ειπα να παω σε 2.3 ρε γμτ

θα παει και η miui σε2.3?

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι θα είναι απο τις τελευταίες. Δηλαδή θα πάνε πρώτα οι aosp roms, μετά θα βγουν και με sense unofficial και μετά η miui.

Έτσι υποθέτω. Ίσως βάλουν όμως μερικά στοιχεία απο την 2.3 σχετικά πιο νωρίς, έτσι κι αλλιώς έχουν αλλάξει μεγάλο μέρος του κώδικα.

Και εγώ όμως με lcd είμαι, με oxygen hboot και χωρίς ext στην sd. Πάντα μετά απο wipe+flash τρέχει κανονικά η oxygen, απο τότε που βγήκε η 0.2.2 beta με froyo.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...