Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ενταξει το λυσατε:) τι ρομ επρεπε να φλασαρει?

ενταξει μωρε, ενα bootloop ηταν, πηρε το βαφτισμα του το καημενουλι :grin:

Link to comment
Share on other sites

αμ εδώ σε θέλω δεν ήταν μόνο ένα bootloop, βασικά ο φίλος πήγε και πέρασε theme σε odexed rom με τα ανάλογα αποτελέσματα....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

αμ εδώ σε θέλω δεν ήταν μόνο ένα bootloop, βασικά ο φίλος πήγε και πέρασε theme σε odexed rom με τα ανάλογα αποτελέσματα....

ναι εννοω δεν το brickare τουλαχιστον. φανταζομαι εχασε τα παντα ομως; εβαλε αλλη ρομ;

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοω δεν το brickare τουλαχιστον. φανταζομαι εχασε τα παντα ομως; εβαλε αλλη ρομ;

 

Ας είναι καλά ο teppic με τις pre-rooted official rom του...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ας είναι καλά ο teppic με τις pre-rooted official rom του...

 

να ρωτησω

μπορει καποιος που εχει περασει μια rom πχ miui να περασει prerooted official? μαλλον οχι ετσι

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα περιεργο προβλημα με το desire μου. Ξαφνικα σταματησε να δειχνει υποτιτλους. Χρησιμοποιω Vplayer και εχω επιλεξει το show subtitles. Τι αλλο μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω

μπορει καποιος που εχει περασει μια rom πχ miui να περασει prerooted official? μαλλον οχι ετσι

 

Ναι φυσικά και μπορεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

τιςτελευταιεσ τρεισ μερεσ χρησιμοποιω την rc4. Σημερα ομως μου πεταει συνεχεια

"υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη τησ διαδικασιας android.process.media" εχει κανεισ καμοια ιδεα σε τι οφειλετε η" πωσ αντιμετωπιζετε γιατι κατα ταλλα η rc4 τα σπαει!!!!!!!!

:)
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις custom rom από HD ή Z μια χαρά ισχύει. Το έχω δοκιμάσει 2-3 φορές κι έπεσε τρελό ψάρωμα, ειδικά μια φορά με ένα φίλο iphonάκια που ακόμα το φυσάει!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Μπορείς να δώσεις κάποιες οδηγίες για το πώς λειτουργεί το όλο θέμα, να το δοκιμάσω κι εγώ;

Δεν μπόρεσα να συνδέσω το Desire (με rom από Z) στην Philips 42pfl8404h η οποία υποστηρίζει DLNA, αλλά ούτε και στα 2 pc που υπάρχουν στο σπίτι με Win7.

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποσο δικιο ειχατε για την oxygen:lol::lol:

ειναι τελεια,τι ν πω,ταχυτητα,smooth...απλα τελεια:D:D

απλα το μονο που χρειαζομαι ειναι ελληνικα στο πληκτρολογιο εκτος απο το greek keyboard το οποιο ειναι τελειως αθλιο συγνωμη κιολας.

αν υπαρχει καποιο αρχειο που περναμε οπως το htc ime ας το δωσει καποιος....:shifty::shifty:

ευχαριστω

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονια να μας μπει!

Κάτι πολυ απλό αν και δεν το έχω βρει 1,5 μήνα που το χω, αν γίνεται κιόλας. Η οθόνη γίνεται να μην κλειδώνει κάθε φορά που μπαίνει σε αναμονή, απλά να την κλειδώνω όταν θέλω εγώ? Είναι σπαστικό κάθε φορά που θα το πιάσω στα χέρια να το ξεκλειδώνω

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω καταφερει με ενα widget-ακι αυτο, αλαλ το εχω απο τα beautifull widgets ομως

 

λογιακ θα υπαρχει και σε free ξεχωριστα

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις κάποιες οδηγίες για το πώς λειτουργεί το όλο θέμα, να το δοκιμάσω κι εγώ;

Δεν μπόρεσα να συνδέσω το Desire (με rom από Z) στην Philips 42pfl8404h η οποία υποστηρίζει DLNA, αλλά ούτε και στα 2 pc που υπάρχουν στο σπίτι με Win7.

 

Ευχαριστώ.

Καταρχήν να πω για όποιον άλλο θέλει να το δοκιμάσει πως το DLNA υποστηρίζεται μόνο από Windows 7 ή Vista κι όχι από τα XP.

Ακόμα να πω ότι δεν το έχω δοκιμάσει με κάποια οθόνη γιατί η δικιά μου δεν υποστηρίζει DLNA οπότε εκεί πάτε ψάχνοντας.

Για Windows 7 λοιπόν έχουμε:

1) Πάμε στο "Network and sharing center"->"Choose homegroup and sharing options" και στο "Share media with devices" επιλέγουμε το "Choose media streaming options" και σιγουρευόμαστε ότι το "Media programs on this PC and remote connections" είναι στο Allowed.

 

2) Στη συνέχεια ανοίγουμε το Windows Media Player και στο κουμπί Stream επιλέγουμε το "Allow remote control of my player".

 

3) Με ανοιχτό το WMP τώρα πάμε στο κινητό στο "Σύνδεση με πολυμέσα" επιλέγουμε τι θέλουμε να δούμε/ακούσουμε και μετά επιλέγουμε που θέλουμε να το δούμε (το PC δηλαδή).

 

Αυτό ήταν λογικά τώρα θα παίζει. Σε περίπτωση που δεν παίξει τσεκάρουμε ότι στο Network επιτρέπουμε στο pc να βρίσκει άλλες συσκευές στο τοπικό δίκτυο όπως και να δέχεται συνδέσεις.

παιδια ποσο δικιο ειχατε για την oxygen:lol::lol:

ειναι τελεια,τι ν πω,ταχυτητα,smooth...απλα τελεια:D:D

απλα το μονο που χρειαζομαι ειναι ελληνικα στο πληκτρολογιο εκτος απο το greek keyboard το οποιο ειναι τελειως αθλιο συγνωμη κιολας.

αν υπαρχει καποιο αρχειο που περναμε οπως το htc ime ας το δωσει καποιος....:shifty::shifty:

ευχαριστω

Στο δεύτερο post στο thread της Oxygen ο Adam δίνει το HTC_ime mod που παίζει με την rom και έχει όλες τις γλώσσες, δοκίμασε το.

καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε!! Διαβάζοντας τα παραπάνω συμπεραίνω ότι αν είμαστε root και για λόγους εγγυησης θέλουμε να επεναφέρουμε το τηλ στην αρχική του μορφή ακολουθούμε τα βήματα της πρώτης σελίδας με τις οδηγίες. Ετσι; Ή όχι; Επειδη εκείνο το link δε δουλεύει που αλλού πάμε; Όταν αλλάζουμε rom και χάνουμε κάποιες εφαρμογές, εκτός από αυτές που μας δείχνει το market πώς αλλιως μπορούμε να τις βρούμε; Από το tittanium backup μπορούμε και πώς;

Για την επαναφορά απλά τρέχεις ένα επήσιμο RUU όπως αυτό που υπάρχει στην 1η σελίδα (και ναι το link δουλεύει, μόλις το τσέκαρα) καιεπαναφέρεις το τηλέφωνο στην εργοστασιακή κατάσταση.

 

Με το titanium μπορείς αλλά καλύτερα με την pro έκδοση γιατί με την απλή αργεί πολύ.

Πριν την αλλαγή της rom λοιπόν πας στο titanium στο ¨Αντ. ασφαλείας και επαναφορά" εκεί για ευκολία πάτα menu->Φίλτρα και στο "Φίλτρο κατά τύπο" βάλε Χρήστης και πάτα Apply πάνω δεξιά.

Μετά ξανά menu και επιλέγεις το Batch κι από κεί πατάς Εκτέλεση στο "Δημιουργία backup όλων των εφαρμογών χρήστη" και του λες να κρατήσει τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω καταφερει με ενα widget-ακι αυτο, αλαλ το εχω απο τα beautifull widgets ομως

 

λογιακ θα υπαρχει και σε free ξεχωριστα

 

δηλαδή το widgeet έχει εντολή να μην κλειδώνει την οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

ναι. το πατας και δε χρειαζεται μετα οταν σβηνει η οθονη και την ξανα-ανοιγεις απο το power button εινια εκει που το ειχες αφησει χωρις να χρειαζεται να ξεκλειδωσεις το κινητο (ραβωντας προς τα κατω αυτο που λεει συρετε για να ξεκλειδωσετε)

 

απλα το widget το βρηκα απο το power control plus

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

ναι. το πατας και δε χρειαζεται μετα οταν σβηνει η οθονη και την ξανα-ανοιγεις απο το power button εινια εκει που το ειχες αφησει χωρις να χρειαζεται να ξεκλειδωσεις το κινητο (ραβωντας προς τα κατω αυτο που λεει συρετε για να ξεκλειδωσετε)

 

απλα το widget το βρηκα απο το power control plus

ευχαριστώ φίλε, το κατέβασα και λειτουργεί μια χαρά:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Εμένα παντως το πρώτο link μου βγάζει error. Ίσως κάτι δε κανω καλα. Απλα για παν ενδεχόμενο το εγραψα. Οπότε όταν βάλουμε την καινούρια rom μετά εμφανίζονται μόνα τους ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Ευχαριστώ και καλή χρονιά!

 

Όταν λες το 1ο link ποιο εννοείς? Εσύ στην ουσία θες αυτό εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω να πω χίλια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευχαριστώ στον kollatos για τη απεριόριστη βοήθεια του καθώς και σε όσους άλλου ενδιαφέρθηκαν !!!:lol:

Συνάρρωστε ιταλόφρονα...

Για αυτό είχε γράψει κάποιος "σοφός" σε άλλο forum: "F@#ck the manual, we got the forum!"...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω για όποιον άλλο θέλει να το δοκιμάσει πως το DLNA υποστηρίζεται μόνο από Windows 7 ή Vista κι όχι από τα XP.

Ακόμα να πω ότι δεν το έχω δοκιμάσει με κάποια οθόνη γιατί η δικιά μου δεν υποστηρίζει DLNA οπότε εκεί πάτε ψάχνοντας.

Για Windows 7 λοιπόν έχουμε:

1) Πάμε στο "Network and sharing center"->"Choose homegroup and sharing options" και στο "Share media with devices" επιλέγουμε το "Choose media streaming options" και σιγουρευόμαστε ότι το "Media programs on this PC and remote connections" είναι στο Allowed.

 

2) Στη συνέχεια ανοίγουμε το Windows Media Player και στο κουμπί Stream επιλέγουμε το "Allow remote control of my player".

 

3) Με ανοιχτό το WMP τώρα πάμε στο κινητό στο "Σύνδεση με πολυμέσα" επιλέγουμε τι θέλουμε να δούμε/ακούσουμε και μετά επιλέγουμε που θέλουμε να το δούμε (το PC δηλαδή).

 

Αυτό ήταν λογικά τώρα θα παίζει. Σε περίπτωση που δεν παίξει τσεκάρουμε ότι στο Network επιτρέπουμε στο pc να βρίσκει άλλες συσκευές στο τοπικό δίκτυο όπως και να δέχεται συνδέσεις.

 

Τα 'χω κάνει αυτά που γράφεις, αλλά δεν λέει να συνδεθεί. Τρέχοντας το Connected Media στο Desire, αφού επιλέξω μία εικόνα κάνει scan, αλλά το μοναδικό αποτέλεσμα που βγάζει είναι το My Phone.

Έχω προσπαθήσει να το συνδέσω στην TV, στα pc με Win7 (έχοντας απενεργοποιημένο το AVG) & στο XBOX360. Τίποτα.

Ίσως να φταίει ότι όλα όσα έγραψα πλην του Desire συνδέονται στο router ενσύρματα;

 

παιδια ποσο δικιο ειχατε για την oxygen:lol::lol:

ειναι τελεια,τι ν πω,ταχυτητα,smooth...απλα τελεια:D:D

απλα το μονο που χρειαζομαι ειναι ελληνικα στο πληκτρολογιο εκτος απο το greek keyboard το οποιο ειναι τελειως αθλιο συγνωμη κιολας.

αν υπαρχει καποιο αρχειο που περναμε οπως το htc ime ας το δωσει καποιος....:shifty::shifty:

ευχαριστω

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Swype με ενσωμετωμένα τα ελληνικά.

Το κατεβάζεις από thread για το Galaxy S, εδώ στο myphone (link).

Το πιο πιθανό είναι να μην χρειάζεται να κάνεις τα βήματα που υπάρχουν στις οδηγίες, γιατί στο Desire δεν είναι προεγκατεστημένο το Swype, αλλά καλύτερα εκτέλεσέ τα ;)

Δουλεύει άψογα και σε FROYO.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω για όποιον άλλο θέλει να το δοκιμάσει πως το DLNA υποστηρίζεται μόνο από Windows 7 ή Vista κι όχι από τα XP.

Ακόμα να πω ότι δεν το έχω δοκιμάσει με κάποια οθόνη γιατί η δικιά μου δεν υποστηρίζει DLNA οπότε εκεί πάτε ψάχνοντας.

Για Windows 7 λοιπόν έχουμε:

1) Πάμε στο "Network and sharing center"->"Choose homegroup and sharing options" και στο "Share media with devices" επιλέγουμε το "Choose media streaming options" και σιγουρευόμαστε ότι το "Media programs on this PC and remote connections" είναι στο Allowed.

 

2) Στη συνέχεια ανοίγουμε το Windows Media Player και στο κουμπί Stream επιλέγουμε το "Allow remote control of my player".

 

3) Με ανοιχτό το WMP τώρα πάμε στο κινητό στο "Σύνδεση με πολυμέσα" επιλέγουμε τι θέλουμε να δούμε/ακούσουμε και μετά επιλέγουμε που θέλουμε να το δούμε (το PC δηλαδή).

 

Αυτό ήταν λογικά τώρα θα παίζει. Σε περίπτωση που δεν παίξει τσεκάρουμε ότι στο Network επιτρέπουμε στο pc να βρίσκει άλλες συσκευές στο τοπικό δίκτυο όπως και να δέχεται συνδέσεις.

 

Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κάποιος, αλλά μπορούμε να κάνουμε stream και με το πρόγραμμα 2Player Network Music Player. Το χρησιμοποιώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αγόρασα και μία άδεια για να βοηθήσω τον developer.

 

ΥΓ. Κάνει stream μόνο μουσική.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες το 1ο link ποιο εννοείς? Εσύ στην ουσία θες αυτό εδώ.[/Q

Αυτό ναι ενταξει κατεβαινει!!! Αν θέλεις πες μου όταν βάλω την επόμενη rom μετά πώς ξανακατεβάζω τις εφαρμογες με τον τρόπο που μου είπες απο το titanium;

Titanium και unrooted official rom το ξεχνάς, απλά δεν δουλεύει.

Θέλει root για να παίξει.

 

Μην μπερδεύεσαι το link που σου έδωσα είναι για να επαναφέρεις το κινητό στην αρχική του κατάσταση όχι για update ειδικά αν είσαι rooted.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Σημερα πηγα στον ελεγχο για ενημερωσεις και ειδα οτι βγηκε η 2.29.405.5 (εγω εχω την 2.29.405.2 cl263770 release-keys)

Το προβλημα ειναι οτι ενω ακολουθω την κλασσικη μεθοδο να γινει η ενημερωση, οταν το κινητο κανει reboot και δουλευει στην ανανεωση στην μεση σταματαει κ βγαζει ενα θαυμαστικο. Αν μετα πατησω το κουμπι power μου βγαζει διαφορες επιλογες, εγω πηγα στο να κανει ανανεωση μεσω του update.zip (sdcard) αλλα κ παλι δεν κανει τπτ (σημειωση, την δευτερη φορα που το επιχειρησα μετεφερα το αρχειο που κατεβασε το κινητο στο sd folder και το μετονομασα update.zip, ετσι ειναι σιγουρο οτι ειναι αυτο το αρχειο). Για την ακριβεια βγαζει κατι μπερδεμενα κ μετα λεει aborted.

Εκανα ροοτ προχθες και εχω απορια μηπως φταει αυτο, ή κατι αλλο. Εσεις τι προτεινετε; (εχω την official rom)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Σημερα πηγα στον ελεγχο για ενημερωσεις και ειδα οτι βγηκε η 2.29.405.5 (εγω εχω την 2.29.405.2 cl263770 release-keys)

Το προβλημα ειναι οτι ενω ακολουθω την κλασσικη μεθοδο να γινει η ενημερωση, οταν το κινητο κανει reboot και δουλευει στην ανανεωση στην μεση σταματαει κ βγαζει ενα θαυμαστικο. Αν μετα πατησω το κουμπι power μου βγαζει διαφορες επιλογες, εγω πηγα στο να κανει ανανεωση μεσω του update.zip (sdcard) αλλα κ παλι δεν κανει τπτ (σημειωση, την δευτερη φορα που το επιχειρησα μετεφερα το αρχειο που κατεβασε το κινητο στο sd folder και το μετονομασα update.zip, ετσι ειναι σιγουρο οτι ειναι αυτο το αρχειο). Για την ακριβεια βγαζει κατι μπερδεμενα κ μετα λεει aborted.

Εκανα ροοτ προχθες και εχω απορια μηπως φταει αυτο, ή κατι αλλο. Εσεις τι προτεινετε; (εχω την official rom)

 

Ρε παιδια εχουμε πει εκατο φορες εδω μεσα ΟΧΙ OTA UPDATES ΣΕ ROOTED ΣΥΣΚΕΥΕΣ! Δεν γινεται! Τωρα το κινητο σου ανοιγει κανονικα? Αν θες την αναβαθμιση θα τη βρεις απο xda κατ θα την εγκαταστησεις

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...