Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

lpapachr δεν μπορω να σε καταλαβω......αφηνεις την γυναικα σου να κυκλοφορει με μαπα λαστιχα επειδη απλα δεν το οδηγεις εσυ το αμαξι???

 

και γιατι δεν της τα αλλαζεις να ειναι πιο ασφαλης?!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

lpapachr δεν μπορω να σε καταλαβω......αφηνεις την γυναικα σου να κυκλοφορει με μαπα λαστιχα επειδη απλα δεν το οδηγεις εσυ το αμαξι???

και γιατι δεν της τα αλλαζεις να ειναι πιο ασφαλης?!!!

 

Γιατί έτσι όπως πάει αρκούν και τα μάπα.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μακρυά από το NCT5. Μην το βάλεις σε καμία περίπτωση. Είναι άθλιο και επικίνδυνο. Το είχα πριν και μου γλυστρούσε ακόμη και σε στεγνό οδόστρωμα, και σπίνιαρε πάντα στο ξεκίνημα..

 

+111111111;)

 

Είχα εργοστασιακά τα good year eagle (nct5) σε 205-55/16. Πράγματι τραγικά τα λάστιχα. Δεν εχω ξαναδει τόσο σκληρό λάστιχο. Θα τα πρότεινα σε κάποιον με αγροτικό μηχάνημα!!:lol:

Τα πέταξα στα 60.000!!!! χμ. ήταν σαν καινούρια οταν τα έβγαλα.

Έβαλα τα michelin pilot exalto. είμαι 100% ευχαριστημένος απο όλες τις απόψεις και τα συνιστώ χωρίς κανένα ενδοιασμό!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τιποτε νεοτερο για Hankook Ventus Prime μηπως???

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση:

Θεωρείτε ότι πρέπει να αλλαχτεί το μπροστινό ελαστικό του αυτοκινήτου με το πίσω ή δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας; :confused: (Στη φωτό παραθέτω το μπροστινό ελαστικό)

Προκαταβολικά ευχαριστώ

 

http://img251.imageshack.us/img251/7775/dsc00241yc7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όταν ακούς αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο, δηλ. το "τσίριγμα", δεν είναι καθόλου καλό για την κατάσταση των ελαστικών και φυσικά για την ασφάλεια του αυτοκινήτου (δεν "πατάει" καλά)!

 

1ον Αν είναι καινούργια, σημαίνει ότι εκείνη την ώρα η φθορά των ελαστικών είναι πολύ μεγάλη.

 

2ον Αν τα λάστιχά σου δεν είναι καινούργια, απλά σημαίνει ότι είναι ήδη πάρα πολύ φθαρμένα!

 

Το ράδιο αρβύλα δίνει και παίρνει πάλι. Το "τσίριγμα" στις στροφές και το φρενάρισμα σημαίνει απλά μαλακή γόμα ή/και υψηλή θερμοκρασία στα λάστιχα.Αν ακούγεται και στην ευθεία ή με ελάχιστα στριμμένους τους τροχούς, τότε πιθανότατα το αυτοκίνητο έχει πρόβλημα ευθυγράμμισης.

Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.Τα φθαρμένα λάστιχα, σχεδόν πάντα "τσιρίζουν" λιγότερο έως καθόλου λόγω του ότι τους έχει απομείνει η τελευταία σκληρότερη γόμα.

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην ζεσταίνονται?Οι διαστασεις είναι 225Χ45Χ17 και πίσω 245Χ40Χ17 σε C200 Kompressor 163HP

 

Για 163 ίππους ένας δείκτης V ήταν υπεραρκετός.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω ενα kia picanto και θελω να βάλω ζαντα αλουμινιου. Οι διαστασεις που εχει τωρα ειναι 165/60R14. Να βάλω ζαντα καινουργια με τα υπαρχων ελαστικα, η να τα ανεβασω όλα ενα νουμερο μεγαλύτερο; Θα εχει διαφορα η συμπεριφορα του αυτοκινητου με τα νεα νουμερα? Το θεμα ειναι ομως και το οικονομικο. Τα λαστιχα ειναι καινουργια ακομα 17000 χιλιομετρα εχω κανει μεχρι τωρα (2 χρονια)
iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ενα FABIA 101 και φοράει 185/60 R14Η. Στην αρχή φορούσε κάτι Dunlop απαράδεκτα.. και μετά τα άλλαξα με POTENZA 720 πολύ καλά. Τώρα ήρθε ο καιρός να αλλάξω λάστιχα πάλι αλλά τα 720 έχουν σταματήσει οπότε έχω τις παρακάτω 3 επιλογές και θέλω την βοήθεια σας

  1. Bridgestone Turanza ER300
  2. Continental Premium Contact 2
  3. Goodyear Excellence

 

Κάνω μικτή χρήση πόλης και έξω και θα ήθελα κάτι ασφαλές και για βρεγμένο καθότι έχω γίνει πρόσφατα μπαμπάς....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ενα FABIA 101 και φοράει 185/60 R14Η.

[*]Bridgestone Turanza ER300

[*]Continental Premium Contact 2

[*]Goodyear Excellence

-Continental Premium Contact 2.Tα εχω χρησιμοποιησει για εναμιση χρονο σε διασταση 185/55 R15 και ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις για τη χρηση που θελεις,ακομη και οταν μονος σου στο αυτοκινητο,αισθανθεις την αναγκη να ικανοποιησεις τις οδηγικες σου ανησυχιες...Υπαρχουν αρκετες κριτικες αλλωστε σε προηγουμενα posts.

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Πεζω 106 τα λάστιχα που φοράω 165/65 Ρ13 θέλω να τα αλλάξω και θέλω την γνώμη σας για ΤΟΥΟ 190 euro, Michelin Energy 220 euro, BRIDGESTONE 200 euro. Ξέρω πως σε αυτή την διάσταση δεν έχω και πολλές επιλογές για την ποιότητα του ελαστικού.
:what: Μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις να σου κάνουν
Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous

erxete i ora na allakso lastixa, os tora eixa ta manisia dunlop sp 2000E sti klasiki diastasi 185/60/R16

 

ti proteinete se logiko kostos kato apo ta 270-300E

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous

erxete i ora na allakso lastixa, os tora eixa ta manisia dunlop sp 2000E sti klasiki diastasi 185/60/R16

 

ti proteinete se logiko kostos kato apo ta 270-300E

Απαραδεκτο λαστιχο....

Δεν κρατουσε πουθενα οταν τα ειχα στην 147! Μεχρις τις 20.000χλμ ηταν αποδεκτα, μετα στα 30.000 εγιναν απαραδεκτα και στις 40.000χλμ ηταν επικινδυνα!

Με τα πριμιουνκοντακτ2 ευτυχως δεν εχουν καμια σχεση!

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτο λαστιχο....

Δεν κρατουσε πουθενα οταν τα ειχα στην 147! Μεχρις τις 20.000χλμ ηταν αποδεκτα, μετα στα 30.000 εγιναν απαραδεκτα και στις 40.000χλμ ηταν επικινδυνα!

Με τα πριμιουνκοντακτ2 ευτυχως δεν εχουν καμια σχεση!

 

einai sta 30000 kai einai xalia exeis kamia protasi?

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα τα Dunlop φορεσα τα Continental PremiumContact2 και εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος... Μετα απο 15.000χλμ δεν γλιστρανε, στο βρεγμενο ειναι πολυ καλα και επειδη κατεβηκα και ενα δεικτη ταχυτητας (απο V σε Η) το λαστιχο ζεσταινεται πολυ ευκολα ακομα και μεσα στην πολη~!

 

Δεν γνωριζω ομως την τιμη τους... Θα πρεπει να ρωτησεις καποιο λαστιχα!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και εγώ προς Continental ήμουν αλλά μου είπαν ότι τα Premium Contact 2 δεν βγαίνουν σε διάσταση 185/60/14Η που τα θέλω εγώ και μου είπε ο λαστιχάς να βάλω ή τα Premium Contact το 1 ή τα Turranza ER300 που έχουν τον ίδιο σχεδιασμό με τα Premium Contact 2.. και τώρα τι κάνω...γιατί τα Contact τα 1 όσο να είναι κατασκευαστικά και από άποψη σχεδιασμού είναι παλιά .... χρειάζομαι την βοήθειά σας !!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...