Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

@Neo_Geo: Δεν είναι χιονολάστιχο,για αυτοκίνητα αυτής της κατηγορίας ενδείκνυται

ο δείκτης Τ, τέτοια φορούσε από τη μάνα του (τα energy), τέτοια γράφει και στο manual.

Άλλωστε η τελική του είναι γύρω στα 185.

 

@Veltiwths: Το ContiSport 3 δεν υπάρχει σ'αυτή τη διάσταση.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο τον Μάρτη έβαλα τα BFGoodrich G-Force Profiler σε 195-50-15 απο τα οποία είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος έως τώρα, έχοντας κάνει 12.000Km με αυτά!Τα έβαλα 260€.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
paidia psaxnw gia elastika gia to astra G (2003 modelo). 205/50/16 me deikti taxititas Η (210Km/h).

poia protinetai k kserete kapoio tilefwno na mou dwsete??

kapoia pou epsaksa einai

1)Bridgestone ER300

2)Dunlop SP Sport Fast Response

3)Michelin Primacy

 

an kserete k apo times 8a tan diafwtistikes oi plirofories sas!

 

κ εμενα μου προτειναν τα Dunlop SP Sport Fast Response με 380 ευρω.ειναι καλη τιμη ;σκεφτομαι να τα βαλω. τα εχει δοκιμασει κανεις να μας πει εντυπωσεις;καλες γιορτες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
exw to corsa c tou 05 allaxa ta manisia tou ta continental eco se diastasi 165/75/r14 k evala bridgestone 175/65/r14 (elpizw na ta thumamai kala).o pateras mou me eprize na valw michelin energy alla oloi pou elegan oti exoun idietera malaka plaina kai poli euaisthita sta pezodromia kai stis lakouves.kathoti loipon gunaika odigos kai epeidi thelw na anevainw pezodromio orismenes fores apofasisa na mi valw michelin.mporw na aousw kai ti diki sas gnwmi?etsi apo periergeia........
Link to comment
Share on other sites

exw to corsa c tou 05 allaxa ta manisia tou ta continental eco se diastasi 165/75/r14 k evala bridgestone 175/65/r14 (elpizw na ta thumamai kala).o pateras mou me eprize na valw michelin energy alla oloi pou elegan oti exoun idietera malaka plaina kai poli euaisthita sta pezodromia kai stis lakouves.kathoti loipon gunaika odigos kai epeidi thelw na anevainw pezodromio orismenes fores apofasisa na mi valw michelin.mporw na aousw kai ti diki sas gnwmi?etsi apo periergeia........

Πανω κατω τα λαστιχα σε αυτη την κατηγορια ειναι τα ιδια απο θεμα μαλακοτητας...Οποτε οποια και να βαζες πανω κατω το ιδιο ειναι, απειροελαχιστες διαφορες...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Τα Energy πάντως τα έχω οδηγήσει πάνω από 100.000χλμ σε διαστάσεις 175/65/13 και 195/65/15 και δεν είχαν ποτέ πρόβλημα με τα πεζοδρόμια, ούτε σε λακούβες. Σε φρενάρισμα στο βρεγμένο το συζητάμε...
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

τα michelin όντως είναι πιο μαλακά και ζεσταίνονται πιο γρήγορα.

αν οι μετακινήσεις σου είναι σύντομες βάλε michelin.

αν παλι τρέχεις, βγαίνεις περιφερειακούς πας ταξιδάκια και γενικα κάνεις γρήγορη οδήγηση βάλε bridgestone, όταν ζεσταθούν είναι κλάσης ανώτερα απο τα michelin.

Link to comment
Share on other sites

Τα bridgestone (σ΄αυτή τη διάσταση μάλλον τα Β250 πρέπει να έβαλε η κοπέλλα) έχουνε σίγουρα πιό σκληρά πλαϊνά από τα energy.

Αν τα πιάσεις φαίνεται αμέσως. Αλλά και όταν είναι φορεμένα φαίνεται γιατί τα energy μαγουλιάζουν πολύ περισσότερο.

Παρόλ'αυτά με τα παλιά μου energy και πεζοδρόμια ανέβηκα και σε κατσικόδρομους πήγα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Είχα όμως το ίδιο παράπονο με τον soterman: Φρενάρισμα στο βρεγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τα bridgestone (σ΄αυτή τη διάσταση μάλλον τα Β250 πρέπει να έβαλε η κοπέλλα) έχουνε σίγουρα πιό σκληρά πλαϊνά από τα energy.

Αν τα πιάσεις φαίνεται αμέσως. Αλλά και όταν είναι φορεμένα φαίνεται γιατί τα energy μαγουλιάζουν πολύ περισσότερο.

Παρόλ'αυτά με τα παλιά μου energy και πεζοδρόμια ανέβηκα και σε κατσικόδρομους πήγα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Είχα όμως το ίδιο παράπονο με τον soterman: Φρενάρισμα στο βρεγμένο.

 

Συμφωνω μαζι σου.

Τα Michelin Pilot Exalto που ειχα χρησιμοποιησει παλαιοτερα αποδειχθηκαν ανθεκτικα και αποδοτικα-με τον απαραιτητο σεβασμο φυσικα-ακομη και μετα απο κινηση σε αθλιους χωματοδρομους στα Ζαγοροχωρια!

Σε πεζοδρομια ακομη και ερπυστριες να βαλω,αποφευγω να ανεβαινω.Παρολα αυτα ειναι σιγουρο οτι τα Bridgestone στο συγκεκριμενο θεμα υπερεχουν,αφου εχουν ενισχυμενα πλαινα,οπως και στο περασμα στροφων με μεγαλη ταχυτητα.

Κυριο μειονεκτημα τους ειναι οτι αργουν να πιασουν τη βελτιστη θερμοκρασια λειτουργιας με αποτελεσμα να πρεπει να ειναι κανεις προσεκτικος για τα πρωτα χιλιομετρα της διαδρομης του!

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω Pirelli και ειμαι και για αλλαγμα,αλλα αυτον τον καιρο δεν εχω μια :(

παντως παλι θα βαλω ιδια μαρκα..αλλα καποιο καλυτερο.

υποψην οτι εχω μοτοσυκλετα και ενα ζευγαρι λαστιχα εχουν κοντα στα 400 ευρο :cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο YARIS έχω 185/60/14 goodyear f1 και είναι απαράδεκτα!!

Μόνο θόρυβο κάνουν!!Στο CIVIC έχω toyo cf1 195/60/15 και είναι πολύ καλά!!Τίμια πρόταση για κάποιον που δεν έχει λεφτά για πέταμα.Πρίν είχα dunlop και περίμενα πότε θα κάνουν χλμ να τα πετάξω.

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Μάρτη έβαλα τα BFGoodrich G-Force Profiler σε 195-50-15 απο τα οποία είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος έως τώρα, έχοντας κάνει 12.000Km με αυτά!Τα έβαλα 260€.

 

 

mipws ta evales 360 euro?? giati parigeila egw xtes ta BFGoodrich profiler2 se 185 60 15 kai mou eipan 370 arxiki... kai ta pairnw 310.

 

ta exei foresei kanenas? genika einai aksiopisti san marka?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/532490/t-panoramix2.jpg Ο Panoramix μίλησε !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας ενημερωσω οτι σε ολα τα ελαστικα που η διασταση των προφιλ ειναι

/25/35/45/55/65 (γενικα οτι τελειωνει σε 5 πχ. 195/(55)/15 ειναι αρκετα ακριβοτερες απο τις διαστασεις των προφιλ 30/40/50/60 κτλ. (π.χ 195/50/15)

Για την συγκεκριμενη διασταση 195/50/15 επειδη ειναι η πιο φορεμενη σε αυτοκινητα για αυτο ειναι και χαμηλες οι τιμες τους, δηλαδη για ενα παρα πολυ καλο λαστιχο (το κορυφαιο ας πουμε στην κατηγορια του) σε διασταση 195/50/15 η μεγαλυτερη τιμη που μπορουνε να εχουνε ειναι στα 370 με 400 ευρω περιπου...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

bridgestone

 

Μετα απο αρκετες μαρκες ελαστικων..εχω καταληξει οτι ειναι οτι πρεπει για το τουτου μου...εχουν ακριβως την συμπεριφορα που αποζηταω απο το αμαξι μου.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

euxaristw poli paidia ga tis plirofories...kai geika nai kanw taxidakia...kathimerina paei mesa stin poli ala sigoura 3 fores ti vdomada vgainei egnatia k 2 fores to mina pernaei ta tempi pigaine ela..gia na mi valoume k ta xionodromika kati kathimerines pou de exw sxoli......
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω ένα Yaris με λάστιχα Goodyear (μαμισια) τα οποια ήρθε ο καιρός να τα αλλάξω. Διαστάσεις 175/65T14. Οδηγάω και μες στην πόλη (αποστάσεις 3-4km) αλλα και βγαίνω αρκετά συχνά στην Εθνική για μεσαίες/μεγάλες αποστάσεις (100+ km). ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ: όλα αυτά στην Αγγλία όπου ο δρόμος είναι αρκετά συχνά βρεγμένος:O. Τι έχετε να προτείνετε που να είναι καλο για βρεγμένες καταστάσεις και γρηγορη οδήγηση (σχετικά πάντα, Yaris είναι αυτό) :p

 

Thanks :)

 

edit: A! Τα λάστιχα τα έχω περίπου 3.5 χρονια και έχω κάνει σχεδόν 40000 km. Σκέφτομαι ότι πρέπει να τα αλλάξω, αλλα βλέπω ότι πολλοί τα κρατάνε παραπάνω. Μήπως είναι ακόμα νωρίς; Πάντως δεν είναι φαγωμένα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

paidia psaxnw gia elastika gia to astra G (2003 modelo). 205/50/16 me deikti taxititas Η (210Km/h).

poia protinete ?

kapoia pou epsaksa einai

1)Bridgestone ER300

2)Dunlop SP Sport Fast Response

3)Michelin Primacy

4) yokohama A.drive 205/55 R16 91H AA01, RPB

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα Seat Toledo 12-1993 που φοράει 185/60/14.

 

Θελω να σας ρωτήσω τι ελαστικα λέτε να βάλω?

 

Για αυτά τί γνώμη εχετε? Yokohama C.drive - AC01

 

http://www.motorsokk.hu/php/upload4/2007_04/17/117681563436598992/03_c.drive.jpg

 

Να είστε καλα. Ευχαριστω. :blink:

Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

Τα YOKOτσόκο C-Drive τα έβαλα πριν 2 χρόνια και τώρα πάνε για αλλαγή επειγόντως ειδικά μετά από μια επίσκεψη στις Σέρρες.

 

Να σου πω εγώ με τα C-Drive την πάτησα... στο γράμμα C. Όπου C=Confort... Το 306 μου έχει ακριβώς την ίδια διάσταση με το Civic σου και πριν δύο χρόνια τα είχα επιλέξει σαν μονόδρομο (αυτά και τίποτε άλλο, τέλος).

Στην αρχή ήταν πολύ καλά, κρατούσαν στο στεγνό, κρατούσαν στο βρεγμένο, κανένα πρόβλημα μέχρι τα 10.000 - 15.000 χλμ. μετά ήταν άστα να πάνε. Τραγικά... Γλιστρούσαν παντού και πάντα σε σημείο να φοβάμαι να το τρέξω.

Ίσως μετά από έναν αριθμό θερμικών εναλλαγών (κρύωμα, ζέσταμα, λιώσιμο, κρύωμα) να τα φτήνουν μόνιμα, οπότε δεν είναι καλά για γρήγορη οδήγηση.

Πήγα το Νοέμβριο στην υπογραφή του jimarasss ελπίζοντας ότι θα τα λιώσω τελείως και θ' αναγκαστώ να τα πετάξω ακόμη πιο γρήγορα. Πράγματι έλιωσαν, όμως φεύγοντας από την πίστα διαπίστωσα πως άρχισαν να κρατάνε σαφώς καλύτερα, γιατί άλλαξαν πέλμα...

Τεσπα, στα προτείνω αν και μόνο αν το στυλ οδήγησής σου είναι σχετικά χαλαρό και δεν θα μπεις επανειλλημένα σε στροφιλίκι να τρέξεις. Αλλιώς, πέτα τις 14άρες και βάλε 15άρες που υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές. Εγώ μάλλον αυτό θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

dunlop se bmw 330 ci

 

dunlop sport maxx kai toyo proxes

 

Παιδια να σας ενημερωσω οτι σε ολα τα ελαστικα που η διασταση των προφιλ ειναι

/25/35/45/55/65 (γενικα οτι τελειωνει σε 5 πχ. 195/(55)/15 ειναι αρκετα ακριβοτερες απο τις διαστασεις των προφιλ 30/40/50/60 κτλ. (π.χ 195/50/15)

Για την συγκεκριμενη διασταση 195/50/15 επειδη ειναι η πιο φορεμενη σε αυτοκινητα για αυτο ειναι και χαμηλες οι τιμες τους, δηλαδη για ενα παρα πολυ καλο λαστιχο (το κορυφαιο ας πουμε στην κατηγορια του) σε διασταση 195/50/15 η μεγαλυτερη τιμη που μπορουνε να εχουνε ειναι στα 370 με 400 ευρω περιπου...

 

den exei sxesh h seira alla kata poso exei forethei 1 diastash

 

Τι λάστιχα έχετε παιδιά?παρακαλώ να αναφέρετε μάρκα και μοντέλο ελαστικού καθώς και το αυτοκίνητο :)

kai paidia? makria apo michelin se normal car. tsampa xrima

 

αν και πάντα υποστηρικτής της Βridgestone (B530,RE720,RE040-πολύ ικανοποιημένος και από τα τρία) εδώ και κανά τρίμηνο φοράω τα pirelli P Zero Rosso. Καλά λάστιχα προς το παρόν,αν και θέλουν λίγο ζέσταμα παραπάνω,λογικό για την κατηγορία τους.

 

makria apo bridgestone. einai kala mono gia 7 mhnes. oso gia ta rosso arista alla gia dynato piswkinito k mono gia pista. den zestenetai me tipota

Link to comment
Share on other sites

gmac apisteuto....40000 me ta idia lastixa?k einai mia xara? k ego thelw.... ego ta allaxa ta dika mou ta mamisia sta 23000 km k malista o tupos pou m ta allakse mou ta metrise k eipe oti imuna kindunos sto dromo pou kukloforousa etsi....to vathos twn aulakwsewn eixe perasei kata poli to epitrepto orio. k esu tin paleueis me ta idia? mpravo mpravo...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...