Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Loipon paides meta apo ligo kairo psaksimatos k perisillogis apofasisa na valw ayta http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbestellen.pl?typ=R-106559&dsco=37

sto mikro mou japonezo!

http://www.imageshack.gr/files/10zfquhypm8rcw27bwix_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπηκα και εγω στο σαιτ και αν ακαταλαβα καλα σου δινει και αντιπροσωπους που συνεργαζονται με το συστημα ον λαιν και σου κανουν την εγκατασταση?πηρα εναν και μου ειπε ομως οτι μην παραξενευτεις αν σου ερθει λαστιχο με ημερομηνια προπερσινη.!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,είμαι κάτοχος του νέου civic 1.8 με διαστάσεις ελαστικών 225/45/17 και έχω τα michelin pilot primacy.H πίεση στα ελαστικά που δίνει η εταιρία είναι 30psi ή2.1 bar,μπροστά-πίσω.Όταν όμως τα πιέζω σε στροφές βλέπω ότι το λάστιχο διπλώνει και αφήνει το ίχνος από την άσφαλτο έως και στην μέση του πλαινού(από πέλμα έως ζάντα)Είναι λογικό αυτό ή θα πρέπει να τα δουλέψω σε μεγαλύτερη πίεση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ. Αν έβρισκα και τον τρόπο να περάσω φωτογραφία θα σας έβαζα για να δείτε τι ακριβώς λέω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,είμαι κάτοχος του νέου civic 1.8 με διαστάσεις ελαστικών 225/45/17 και έχω τα michelin pilot primacy.H πίεση στα ελαστικά που δίνει η εταιρία είναι 30psi ή2.1 bar,μπροστά-πίσω.Όταν όμως τα πιέζω σε στροφές βλέπω ότι το λάστιχο διπλώνει και αφήνει το ίχνος από την άσφαλτο έως και στην μέση του πλαινού(από πέλμα έως ζάντα)Είναι λογικό αυτό ή θα πρέπει να τα δουλέψω σε μεγαλύτερη πίεση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ. Αν έβρισκα και τον τρόπο να περάσω φωτογραφία θα σας έβαζα για να δείτε τι ακριβώς λέω!

 

 

Σύμφωνα με λινκ, θες άλλες πιέσεις 35 εμπρός και 32 πίσω...

 

http://www.michelin.co.uk/uk/auto/auto_TS_resultCar.jsp?tyreSelectorType=car&marquePreSelected=HONDA&marque=HONDA&gamme=Civic&modele=Civic&cylindree=1.8+i-VTEC&annee=10%2F2005-0%2F0&saison=S

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ειναι πολύ κατατοπιστικό το λινκ.Εδώ τελικά δεν ξέρουν την τύφλα τους.Στην honda μου λένε 30μπρος-πίσω και ένας λαστιχάς που ρώτησα μου είπε 32-30 psi

 

Πάντως τις τιμες αυτές τις αναφέρουν ως ενδεικτικές στο κάτω μέρος του site..........The pressures given above are indication only. Please refer to your vehicle manufacturers handbook, or the pressure stickers on the door pillar or fuel filler flap for recommended pressure information.

Link to comment
Share on other sites

σε ενα grand cherokee που θα πηγαινει αθηνα και 4-5 5ημερα σε χιονια τι ειδους λαστιχα μπαινουν?all terrain η ασφαλτινα μονο?αν μπουν χειμερινα (χιονο)λαστιχα θα φαγωθουν πιο γρηγορα και γενικα ποιο ειναι το μειον τους αν χρησιμοποιουνται ολο το χρονο αλλα θα βοηθανε στα δυσκολα τον χειμωνα??
Link to comment
Share on other sites

σε ενα grand cherokee που θα πηγαινει αθηνα και 4-5 5ημερα σε χιονια τι ειδους λαστιχα μπαινουν?all terrain η ασφαλτινα μονο?αν μπουν χειμερινα (χιονο)λαστιχα θα φαγωθουν πιο γρηγορα και γενικα ποιο ειναι το μειον τους αν χρησιμοποιουνται ολο το χρονο αλλα θα βοηθανε στα δυσκολα τον χειμωνα??

 

Η αλήθεια είναι ότι τα χιονολάστιχα σε συνθήκες καλοκαιρίας φαγώνονται πιο εύκολα απο τα άλλα ελαστικά ...!!!

Το έχω προτείνει πολλές φορές ... : Το καλύτερο θα ήταν να αγόραζες άλλες 4 ζάντες και να έβαζες πάνω τα χιονολάστιχα ....

και όταν έρχεται ο χειμώνας να τα βάζεις στο αυτοκίνητο .... και να μην έχεις πρόβλημα πουθενά ...!;)

Εμείς αυτό κανούμε και δεν έχουμε προβλήματα το χειμώνα !!!;)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τα χιονολάστιχα σε συνθήκες καλοκαιρίας φαγώνονται πιο εύκολα απο τα άλλα ελαστικά ...!!!

Το έχω προτείνει πολλές φορές ... : Το καλύτερο θα ήταν να αγόραζες άλλες 4 ζάντες και να έβαζες πάνω τα χιονολάστιχα ....

και όταν έρχεται ο χειμώνας να τα βάζεις στο αυτοκίνητο .... και να μην έχεις πρόβλημα πουθενά ...!;)

Εμείς αυτό κανούμε και δεν έχουμε προβλήματα το χειμώνα !!!;)

ναι ρε συ αλλα για 15 μερες και αν το χρονο να δωσω χρηματα για ζαντες και λαστιχα μου φαινεται υπερβολικο!καλυτερα να βαζω αλυσιδες στα καλοκαιρινα λαστιχα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται.... Αν ειναι για μερικες μερες τον χρονο απο τις οποιες μαλιστα δεν ξερεις καν σε ποσες θα ηταν απαραιτητο ενα χιονολαστιχο τοτε απλα καλοκαιρινα και ενα (η ακομα και 2!) σετ αλυσιδες!!
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ αλλα για 15 μερες και αν το χρονο να δωσω χρηματα για ζαντες και λαστιχα μου φαινεται υπερβολικο!καλυτερα να βαζω αλυσιδες στα καλοκαιρινα λαστιχα!

 

Εννοειται.... Αν ειναι για μερικες μερες τον χρονο απο τις οποιες μαλιστα δεν ξερεις καν σε ποσες θα ηταν απαραιτητο ενα χιονολαστιχο τοτε απλα καλοκαιρινα και ενα (η ακομα και 2!) σετ αλυσιδες!!

 

Εάν είναι για καμιά 15αριά μέρες μόνο εννοείται ότι δεν συμφέρει ..!!!

Αλλα άν πας π.χ. κάθε Σαββατοκύριακο στα χιόνια να ξέρεις ότι οι αλυσίδες μετά απο συνεχή χρήση θα πάθουν ζημιά οι ίδιες αλλά θα πληγώσουν ( κόψουν) και το ελαστικό ....!!

(Αναλόγος βέβαια και την ποιότητα των αλύσίδων) ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ειναι πολύ κατατοπιστικό το λινκ.Εδώ τελικά δεν ξέρουν την τύφλα τους.Στην honda μου λένε 30μπρος-πίσω και ένας λαστιχάς που ρώτησα μου είπε 32-30 psi

 

Πάντως τις τιμες αυτές τις αναφέρουν ως ενδεικτικές στο κάτω μέρος του site..........The pressures given above are indication only. Please refer to your vehicle manufacturers handbook, or the pressure stickers on the door pillar or fuel filler flap for recommended pressure information.

 

Το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου τι λέει; Και μένα προφορικά 30 γύρω γύρω μου λέγαν. Πίεση θα βάλεις ανάλογα πως βολεύεσαι, πχ στο δικό μου ο κατασκευαστής προτείνει 32-29, αλλά εμένα με βολεύει το 35-31.

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα ταμπελάκι στην πόρτα του οδηγού που αναφέρει 30psi μπρος-πίσω.Θα δοκιμάσω και το 35-32 που λένε οι άγγλοι αν και πιστεύω ότι θα έχει πολύ κοπάνημα γιατί το αυτοκίνητο έχει αρκετα σκληρές αναρτήσεις.Χτές έστειλα μαιλ στην mishelin-ellas και τους τα αναφέρω όλα αυτά......να δω τι θα μου πουν και αυτοί.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχουν βγει καπια λαστιχα κινεζικα και στους λαστιχαδεσ μου λενε οτι ειναι φασον τις michelin εσεις τι γνωμη εχετε ? τα λαστιχα εχουν 300 €
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια για bridgestone potenza re760 sport ξερετε τιποτα;ειναι καινουργιο ελαστικο,κυκλοφορει για ν.αμερικη για ευρωπη δεν ξερω,παντως ειναι φοβερος ο σχεδιασμος του πελματος του
Link to comment
Share on other sites

Ο οποιος σχεδιασμος θα επρεπε να ειναι το τελευταιο πραγμα που να σε ενδιαφερει!!

Ουτε στο κρατημα προσφερει τιποτα, ουτε στον θορυβο βελτιωνει τα πραγματα, ουτε κανει το λαστιχο πιο ανετο η πιο σπορ -αναλογα με τις προτιμησεις!-

Απλα δινει "μουρη" στο αυτοκινητο.... :down:

 

Απο Bridgeston εχω ακουσει τα καλυτερα για το Potenza Re050A!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αλλάξω ελαστικά και ψάχνω κάτι ποιοτικό στην διάσταση 205/50/17. Αυτή την στιγμή έχω τα Pilot Exalto. Έχει κανείς καμιά ιδέα;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

 

Απο Bridgestone εχω ακουσει τα καλυτερα για το Potenza Re050A!

 

Τα φοράω σε GrandePunto diesel 1.9 σε διάσταση 205/45/17

 

Μέχρι τα 20.000 ήταν απίστευτα σε όλα τους. Από 20 ως 25.000 είχαν μια δραματική πτώση στην απόδοση και από εκεί και μετά είναι τελείως ξερά.

 

Συμπέρασμα μου: άριστα σαν καινούργια αλλά δεν κρατάνε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ξεραθηκε το ελαστικο δεν ειναι θεμα μονο του ελαστικου... Ολα τα ελαστικα (αυτοκινητου και μη!) απο την φυση τους αν τα αφηνεις κατω απο το ηλιο θα ξεραινονται!!

Θελουν ακομα και αυτα φροντιδα... Παρκαρισμα σε σκιερο μερος, σωστες πιεσεις για να δουλευουν συνεχως στο max της αποδοσης τους!

 

Ασε που αν ηταν και ελαστικα πρωτης τοποθετησης δεν ειναι αξιολογο μετρο! Γενικα τα ελαστικα πρωτης τοποθετησης ειναι παντως δευτερης και τριτης ποιοτητας για λογους μειωσης κοστους!! Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με τα Dunlop Sp Sport2000E...

Στα 20.000χλμ ειχαν ξεραθει και γλιστρουσαν απιστευτα! Βεβαια και φρεσκα οταν ηταν δεν ηταν τιποτα το φοβερο....

Τωρα τα PremiumContact2 ειναι αλλη κατασταση! Εχουν ηδη 25.000χλμ και ειναι ακομα σε εξαιρετικη κατασταση! Καθολου γλιστριματα ενω στο βρεγμενο ειναι φανταστικα!

 

Το επομενο θα ειναι το SportContact3! To οποιο το βλεπω μετα το καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από μένα. Αυτά τα Fulda αξίζουν τελικά ή είναι πεταμένα λεφτά; Πιο συγκεκριμένα μιλάω για το Carat Progresso σε διάσταση 175/50/13. Ένας λαστιχάς μου είπε ότι είναι της Goodyear....

 

http://www.fulda.com/fulda_gr_el/our_tires/passenger/overview_summer/Carat_Progresso.jsp#benefits

 

Ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν της Goodyear θα ελεγε Goodyear επανω...

Τα φοραει το αυτοκινητο της μανας μου επανω! Οταν φορεθηκαν ηταν αρκετα καλα... Απλα μεσα σε 2 χρονια το λαστιχο εχει χασει ολες του τις ιδιοτητες! Γλυστραει στο στεγνο, γλυστραει στο βρεγμενο, εχει πολυ αυξημενο επιπεδο θορυβου!

Εγω θα ελεγα να πας σε κατι αλλο αν θες την αποψη μου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Μια διευκρίνηση μόνο. Το αυτοκίνητο της μητέρας σου φοράει τόσο τη συγκεκριμένη διάσταση όσο και τον συγκεκριμένο τύπο (Carat Progresso); (πέρα από την μάρκα δηλαδή)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...