Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

παιζει ρολο ομως και πως οδηγει καποιος και που πηγαινει....

 

εγω πλεον στην 3αρα εχω 225/45/17 Μισλεν Παιλοτ Σπορτ...τα αλλαξα....πεταει....

 

600Ε με την τοποθετηση...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σκεφτομαι και εγω να αλλαξω τα ραν-φλατ αφου τα "σκισω" λιγο..οσοι τα εχετε αλλαξει,εχετε δει μεγαλη διαφορα στην ανεση??:worry:
Link to comment
Share on other sites

gmac apisteuto....40000 me ta idia lastixa?k einai mia xara? k ego thelw.... ego ta allaxa ta dika mou ta mamisia sta 23000 km k malista o tupos pou m ta allakse mou ta metrise k eipe oti imuna kindunos sto dromo pou kukloforousa etsi....to vathos twn aulakwsewn eixe perasei kata poli to epitrepto orio. k esu tin paleueis me ta idia? mpravo mpravo...

 

Υπερβολικο το ακουω αυτο alicee.

Ποσο μπορει να ηταν το υψος του πελματος στα 23000χλμ?

Να ξερεις οτι πολλοι εμποροι στο χωρο του αυτοκινητου,λενε του κοσμου τα ψεμματα για να πουλησουν.Ιδιως στις γυναικες,τις οποιες θεωρουν ασχετες με το θεμα.

Ευτυχως ομως τα τελευταια χρονια,αυτο αρχιζει να αλλαζει,αφου πλεον μπορεις να συναντησεις αρκετους εκπροσωπους του "ασθενους" φυλου,που γνωριζουν και ειναι ενημερες για τις εξελιξεις στο χωρο του αυτοκινητου.

Παντως εαν κανείς προσέξει τα λαστιχα του,αυτα,μπορουν να βγαλουν ανετα πανω απο 50000χλμ!

Οσον αφορα το χρονο ζωης,οι εταιρειες πλεον εγγυωνται τη χρηση τους χωρις προβλημα για 6 χρονια,στην περιπτωση που καποιος δεν κανει πολλα χλμ.

Φυσικα το νουμερο αυτο ειναι αρκετα μεγαλο και σιγουρα η εμπειρια δειχνει οτι ειναι καλυτερο να αλλαζονται πολυ πιο συντομα...

 

gmac.Εαν τα λαστιχα σου εχουν ακομη πελμα,βγαλε το καλοκαιρι και αλλαξε τα το Φθινοπωρο,χωρις ομως να εισαι υπερβολικος σε απαιτησεις απο αυτα μεχρι τοτε.Βαλε τα Continental Premium Contact 2 ή τα Hankook Ventus Prime,τα οποια εχω δοκιμασει και ειναι οτι καλυτερο για το βρεγμενο!

Επισης η τιμη τους ειναι πολυ λογικη ακομη και σε μη εμπορευσιμες διαστασεις.

 

http://www.ctyres.co.uk/tyres/continental.php

http://www.ctyres.co.uk/tyres/hankook.php

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

gmac apisteuto....40000 me ta idia lastixa?k einai mia xara? k ego thelw.... ego ta allaxa ta dika mou ta mamisia sta 23000 km k malista o tupos pou m ta allakse mou ta metrise k eipe oti imuna kindunos sto dromo pou kukloforousa etsi....to vathos twn aulakwsewn eixe perasei kata poli to epitrepto orio. k esu tin paleueis me ta idia? mpravo mpravo...

 

Alicee συμφωνώ με τον αετό. Για να είσαι "δημόσιος κίνδυνος" στα 23000 χιλιόμετρα και να έχει πέσει το βάθος "πολύ κάτω από το επιτρεπτό όριο", σημαίνει ότι κανονικά σύμφωνα με τον τύπο θα έπρεπε να είχες αλλάξει μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα πίσω. Δηλαδή κάθε ποσο πρέπει να αλλάζουμε λάστιχα, 1 φορα το χρόνο;; Δε μπορώ να σκεφτώ τι είδους οδήγηση θα μπορούσες να έκανες και να τα έλιωσες τόσο. Aρα μάλλον ήταν απλά απατεώνας. :O

 

gmac.Εαν τα λαστιχα σου εχουν ακομη πελμα,βγαλε το καλοκαιρι και αλλαξε τα το Φθινοπωρο,χωρις ομως να εισαι υπερβολικος σε απαιτησεις απο αυτα μεχρι τοτε.Βαλε τα Continental Premium Contact 2 ή τα Hankook Ventus Prime,τα οποια εχω δοκιμασει και ειναι οτι καλυτερο για το βρεγμενο!

Επισης η τιμη τους ειναι πολυ λογικη ακομη και σε μη εμπορευσιμες διαστασεις.

 

http://www.ctyres.co.uk/tyres/continental.php

http://www.ctyres.co.uk/tyres/hankook.php

 

Έχουν ακόμα πέλμα. :)

 

Σήμερα πήγα στο λαστιχά και με συμβούλεψε να μην τα αλλάξω. Οποτε θα τα κρατήσω μέχρι το καλοκαιράκι. Ευχαριστώ πολύ και για τις προτάσεις, θα κοιτάξω τα Continental σίγουρα. Για τα Hankook δεν είμαι σίγουρος γιατί όσο καλά και να είναι, αν δεν είναι δοκιμασμένα από κόσμο γνωστό (μου), ψυχολογικά δύσκολα τα εμπιστεύομαι. :O

 

PS: Πάντως δεν έχω καταλάβει γιατί όλοι περιμένουν ευλαβικά μέχρι το φθινόπωρο για να αλλάξουν λάστιχα. :stupid:

Link to comment
Share on other sites

paidia molis pira timi gia ta continental premium k sport contact 2 ..apo ena gnwsto. gia premium leei 380, gia sport2 400.

(a gia dunlop fast response 350)..

exw ena opel astra g (sport) [1.4cc] ..

odigisi 90% sti poli... de mporw na pw k polu irema sto gkazi [oso paei toulaxiston]

 

to krima einai oti den exei sto 205/50 16 gia ta sport2 alla 205/55 16 k mpika sti diadikasia na vriskw diafora k an aksizei. pira tin opel k mou leei oti 8a pesei apiroelaxista i epitaxinsi k 8a auksi8ei analoga i teliki [koinws:8a xanei ligo to konter]

 

lete aksizei?? i timi einai kai?i na vrw tis idies akrivws,protinomenes diastaseis???mporei na xw kanena provlima? aksizoun ta sport s auto t amaksi??[xreiazontai arketo zestama??]

 

heeeeellllp

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα σου προτεινα τα πριμιουμ κοντακτ2!!

Αυτα φοραω τωρα στο αμαξι μου και ειμαι υπερευχαριστημενος... Ζεσταινεται γρηγορα, ειναι μαλακο, αθορυβο, εξαιρετικη προσφηση και στο βρεγμενο ειναι αστερι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

erwtisi: exw allaksei opws diavasate pio panw diastaseis lastixwn... ti piesi omws prepei na exoun? tin ergostasiaki analogia?

apo ti eksartatai i piesi gia ta lastixa? varos amakswmatos?..typos amakswmatos?varos epivatwn?taxitita?.........ti akrivws? diladi kapoios me tin idia diastasi lastixwn, deikti taxititas,klp se ena diaforetiko amaksi omws..8a eixe idia piesi elastikwn?

Link to comment
Share on other sites

εγω σε 195/55R15 εχω τα firestone SZ80.εχει αρχισει να βγαζει θορυβο.μαλλον λογω ασυμμετρου πελματος.οποτε οταν ερθει η ωρα μαλλον bridgestone ER300 ή continental για πιο ησυχα
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα SEAT LEON 2λιτρο TFSI 185HP Μοντέλο 2006 και έχω λάστιχα

Bridgestone Potenza RE050A με διάστασεις 225/45/R17.Καλό αλλά πολύ σκληρό λαστιχο και μου φαγώθηκαν τα μπροστά μόλις στα 47000 χμ(ΤΟΥ ΡΟΥΦΑΩ ΤΟ ΑΙΜΑ ΛΙΓΟ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙΟΥ!!!!!).Τα πισω είναι μια χαρα.

Θέλω να αλλάξω λάστιχα και μου είπαν για TOYO 760 euro και τα Continental 720 euro η τετράδα(τα μισα το ζευγάρι υπολογιστε).Προς το παρόν θέλω να αλλάξω τα μπροστά.Εσείς τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις σωστη δουλεια καλο ειναι να αλλαξεις και τα 4, δεν παιζπθμε με την ασφαλεια μας...ειδικα με τους δρομους - μπανανοφλουδες - σαπουνοδρομους που εχουμε...
Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

παιδες τα 40.000χλμ ειναι κοντα και θελω να αλλαξω τα λαστιχα μου...το αμαξι μου ειναι honda civic 5d 4/06 και τα λαστιχα που εχω ειναι τα michelin pilot sport 225/45/17 τα οποια ειναι αριστα πιστευω...ομως ο λαστιχας(φιλος) με εβαλε στην πριζα για continental contisportcontact3 τα οποια μου λεει ειναι πολυ καλυτερα απο τα Michelin....επισης σαν μαρκα παραδεχομαι και τα yokohama...

 

για πειτε μου την γνωμη σας να καταληξω...υπ οψιν οτι το οικονομικο δεν το σκεφτομαι..θελω το καλυτερο

 

ααααααα και μην μου αρχισετε να προτεινετε τιποτα μαρκες Pirelli πχ η falken γιατι θα φουνταρω.......:!:

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδες τα 40.000χλμ ειναι κοντα και θελω να αλλαξω τα λαστιχα μου...το αμαξι μου ειναι honda civic 5d 4/06 και τα λαστιχα που εχω ειναι τα michelin pilot sport 225/45/17 τα οποια ειναι αριστα πιστευω...ομως ο λαστιχας(φιλος) με εβαλε στην πριζα για continental contisportcontact3 τα οποια μου λεει ειναι πολυ καλυτερα απο τα Michelin....επισης σαν μαρκα παραδεχομαι και τα yokohama...

 

για πειτε μου την γνωμη σας να καταληξω...υπ οψιν οτι το οικονομικο δεν το σκεφτομαι..θελω το καλυτερο

 

ααααααα και μην μου αρχισετε να προτεινετε τιποτα μαρκες Pirelli πχ η falken γιατι θα φουνταρω.......:!:

 

ευχαριστω

File mou sou proteinw anepifilaxta ta continetal giati kai egw 8elw na allaksw kai mou proteinan ta continetal kai ta toyo.Einai poly kalla lastixa!Analogw kai me to budget pou 8eleis na dia8eseis,kostizoun gyrw 720 euro.To kserw giati exoume tis idies diastaseis.

Link to comment
Share on other sites

Ελαστικά: Pirelli P-Zero Nero

Διαστάσεις : 225/45/17

Αυτοκίνητο: Mini cooper S

 

Πολύ ικανοποιημένος απο τα ελαστικά αυτά.

stonebug... :!:

https://www.stonebug.gr

Link to comment
Share on other sites

ξαναπηγα σημερα στο βουλκανιζατερ για τις τελικες λεπτομερειες...

 

τα continental contispotcontact3 μου ειπε ειναι καινουργια λαστιχα στην πιατσα(περιπου 1 χρονος) και ειναι καλυτερα απο τα pilot sport γιατι ειναι λιγο πιο ενισχυμενα στα πλαινα(οχι πιο σκληρα) με αποτελεσμα την καλυτερη προσφυση στο βρεγμενο και την καλυτερη εισοδο στις στροφες...και ζεσταινονται αμεσως και γενικοτερα ειναι οπως τα michelin... εχουν και ενα αυλακι παραπανω...ειναι και κοπης 2008 αυτα που θα μου βαλει

 

επισης μου ειπε πως οσοι βαζανε pilot sport τωρα ζητανε αυτα και ειναι ενθουσιασμενοι με την αλλαγη...παντως τα pilot sport κυκλοφορουν χρονια και ειναι κριμα να μην εχει βγαλει αντικαταστατη ακομα

 

η τιμη που μου δινει τα continental contisportcontact3 ειναι 620ευρω για 225/45/17...η τιμη για τα michelin pilot sport ειναι 640ευρω

 

μαλλον τα continental θα βαλω γιατι και πιο καινουργιας τεχνολογιας ειναι και τον λαστιχα εμπιστευομαι σε αυτα που μου ειπε...ειναι και φιλος...το πως ειναι σχεδιαστικα τα λαστιχα με αφηνει αδιαφορο

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Mazda 6 1.8 και ηρθε ο καιρος να του αλλαξω τα μανατα του λαστιχα (άργησα κιολας). Τι μου προτεινετε?Για πελμα 195/55/15 αν θυμαμαι καλα.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Mazda 6 1.8 και ηρθε ο καιρος να του αλλαξω τα μανατα του λαστιχα (άργησα κιολας). Τι μου προτεινετε?Για πελμα 195/55/15 αν θυμαμαι καλα.

 

Continental φυσικα εγω εχω τα contact premium 2 αλλα υπαρχουν και τα premium 3 οποτε πας σε ενα μαγαζι και ρωτας......εγω απο τα premium 2 ειμαι απολυτα ικανοποιημενος,ειναι το καλυτερο λαστιχο που εχω φορεσει μεχρι στιγμης στο αμαξι μου.

http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/themes/pcar/summer/conti_sport_contact3/contisportcontact3_en.html

Link to comment
Share on other sites

αντε ρε παιδια γραφτε τι προτεινετε απο τα 2.....και ειδικα απο αυτους που εχουν τα continental......τα pilot sport ηδη τα φοραω και σκεφτομαι να περασω ta contisportcontact...κανενας στο φορουμ δεν εχει τα συγκεκριμενα continental να εκφερει αποψη?
Link to comment
Share on other sites

αντε ρε παιδια γραφτε τι προτεινετε απο τα 2.....και ειδικα απο αυτους που εχουν τα continental......τα pilot sport ηδη τα φοραω και σκεφτομαι να περασω ta contisportcontact...κανενας στο φορουμ δεν εχει τα συγκεκριμενα continental να εκφερει αποψη?

 

αφου αυτα contact premium 2 ειναι κορυφη το ιδιο θα συμβαινει και με τη νεοτερη γενια.

Link to comment
Share on other sites

Τα contact premium 2 πόσο κανουνε περιπου?

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Τα contact premium 2 πόσο κανουνε περιπου?

 

πριν δυο χρονια τα ειχα βαλει και μου κοστισαν 330 ευρω,ηταν η καλυτερη τιμη που βρηκα και μαλιστα σε μαγαζι της γειτονιας μου αλλοι ζητουσαν απο 360 και πανω.οι διαστασεις ειναι 195/60/15......μη τα παρεις στα τυφλα,οταν πας για να στα φορεσουν να πεις σε αυτον που θα στα βαλει να σου δειξει την ημερομηνια ληξης των ελαστικων......το γραφει πανω στο καθε λαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Michelin Pilot Exalto 205/55/16 σε Mercedes.Η ημερομηνία αναγράφεται στο σημείο που γράφει DOT.Στο τέλος των γραμμάτων ή αριθμών υπάρχει ένας τετραψήφιος αριθμός σε πλαίσιο.Οι 2 πρώτοι αριθμοί είναι η εβδομάδα παραγωγής και οι 2 τελευταίοι το έτος.Όσο πιο κοντά στην τρέχουσα ημερομηνία τόσο καλύτερα τα λάστιχα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...