Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω ακούσει ότι πολλοί (απο Βόρεια Ελλάδα κυρίως) πηγαίνουν στη Βουλγαρία και αλλάζουν λάστιχα, με τιμές 40Ευρώ τα 4...Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω; Το έχει κάνει κανείς απο εδω μέσα;
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εβαζα ποτε λαστιχα απο την Βουλγαρια...Ποτε μα ποτε...

Λαστιχα παιρνεις, που βασικα ειναι οτι κυριοτερο για την ασφαλεια σου, με τα λαστιχα δεν παιζουνε και ουτε βαζουνε με 40 ευρω...

Δωσε παραπανω χρηματα να παρεις πολυ καλα λαστιχα και ασε τα made in boulgaria, made in africa και made in mauros maurikios...

(Γνωμη μου)

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εβαζα ποτε λαστιχα απο την Βουλγαρια...Ποτε μα ποτε...

Λαστιχα παιρνεις, που βασικα ειναι οτι κυριοτερο για την ασφαλεια σου, με τα λαστιχα δεν παιζουνε και ουτε βαζουνε με 40 ευρω...

Δωσε παραπανω χρηματα να παρεις πολυ καλα λαστιχα και ασε τα made in boulgaria, made in africa και made in mauros maurikios...

(Γνωμη μου)

 

to idio isxiei kai gia tin venzini apo tin voulgaria

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ένα λάστιχο χάλασε τελείως και θέλει πέταμα.Αλλά δε γίνετε να αλλάξω 1 λάστιχο.Θα αλλάξω 2 και θα βάλω πίσω τα πιο παλιά.θα έχω πρόβλημα?Ξέρω ότι πρέπει να τα αλλάζεις με διαφορά 10000κμ τα μπρος με τα πίσω.(μπροστοκίνητο ειναι το αυτοκίνητο)

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά να ζητήσω και εγώ τη βοήθεια σας! Έχω ένα Α-class το τρέχον μοντέλο και με τα ,μανίσια λάστιχα της Michelin έχω κάνει 70.000 χιλιόμετρά!! Ξέρω, το παράκανα λιγάκι άλλα ήρθε η ώρα να τα αλλάξω. Ύστερα από ενδελεχή μελέτη στο διαδίκτυο κατέληξα σε τρία ελαστικά που είναι τα εξής: 1ον. Goodyear, Excellence, 2ον. Continental. Premium contact 2 και 3ον Michelin, primacy ειδικά γιαMercedes A class(δηλαδή πρώτη τοποθέτηση). Μπορείτε να με βοηθήσετε να επιλέξω με βάση τις ανάγκες μου που είναι οι εξής: Κάνω περίπου 600 χιλιόμετρα τη βδομάδα από τα αποία τα μισά είναι εντός περιμέτρου της πόλης και τα άλλα μισά στην εθνθκή οδό με ταχύτητες γύρο στα 140 με 150 χιλιόμετρα την ώρα. Η διαστάσεις των ελαστικών είναι 195/55/R16.

Υ.Γ.: Γέρνω περισσότερο προς τα goodyear για τα οποία διάβασα πολύ καλά σχόλια άλλα όχι από έλληνες και ως εκτούτου δεν αφορούν τους Ελληνικούς δρόμους!!!!!!!! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πανω κατω αυτης της κατηγοριας τα λαστιχα ειναι ιδια....

Εγω θα σου ελεγα η σε Continental η σε Michelin,

Εχω ιδιεταιρη εκτιμηση στα Michelin μιας και εχω αρκετη εμπειρια σε αυτα και με εχουνε βγαλει ασπροπροσωπο...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

για μενα ειναι 2 τα λαστιχα,dunlop sp sport max και pirelli p zero.και φυσικα ακολουθουν και τα michelin.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Μάλλον, στα Continental θα καταλήξω γιατί έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια για τη χρήση που τα θέλω. Μόλις τα περάσω και τα τεστάρω θα σας πω την προσωπική μου άποψη...
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν προτεινω Continental

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

γενικα σαν εταιρια ή μήπως η εμπειρία σου με κάποιο λάστιχο δεν ήταν και τόσο καλή?
γενικα φοραω τετοια λαστιχα χωρις καποιο προβλημα.. (οχι αγωνιστικη οδηγηση!)
Link to comment
Share on other sites

γενικα φοραω τετοια λαστιχα χωρις καποιο προβλημα.. (οχι αγωνιστικη οδηγηση!)

37000km έχω με τα Conti SportContact2 εδώ και 1.5 χρόνο και μόνο ευχαριστημένος μπορώ να πω ότι είμαι! Το έχω πάει και γρήγορα

αλλά και normal, μαλακό δεν θα το έλεγα το ελαστικό! Και βρίσκονται σε πάρα πολύ κατάσταση!

 

Premium Contact σε Yaris, απλά βεντούζες, ο απόλυτος συνδυασμός πόλης και πλέον Premium Contact σε Auris!

Με κλειστά μάτια σε κάθε αλλαγή ελαστικών τα βάζω τα Premium!

Link to comment
Share on other sites

Παλαιοτερα,πραγματι η φθορα έρχοταν πιο γρηγορα απο τα άλλα,ομως απο τα μεσα της δεκαετιας του 90,αυτο αρχισε να αλλαζει σιγα,σιγα.

Εχω κανει απο το 2002 εως το 2005,75000χλμ με Michelin Pilot Exalto σε P206XS και το λαστιχο ειχε ακομη περιθωρια χρησης.Φυσικα το παραπανω πραγματοποιηθηκε με λογικη χρηση,οδηγηση-οχι απαραιτητα αργη-και οχι με ασκοπα "πατιλικια" σαν "καγκουρας",εδω και εκει.Εμεινα πολυ ευχαριστημενος!

 

Τα Continental Premium Contact 2,που ακολουθησαν μετα ηταν και αυτα πολυ καλα,με ελαφρως πιο ενισχυμενα πλαινα και σιγουρα πιο ησυχα απο τα Michelin.Για τα 20000χλμ περιπου που τα χρησιμοποιησα-γιατι το αμαξι πουληθηκε-τα πηγαν περιφημα!Πιστευω οτι αυτα αποτελουν τη χρυση τομη μεταξυ κοστους-αποδοσης,για τον οδηγο που κινειται στην πολη και θελει ταυτοχρονα ενα καλο λαστιχο,για τις εξορμησεις του εκτος αυτης.

 

Τα Bridgestone Potenza RE720,τα φορώ σε μια Alfa 156 1.8 TS-η οποια προοριζεται για χρηση κατα 70% εκτος πολης-ειναι αρκετα τιμια λαστιχα,ενα κλικ πιο κατω σε φρεναρισμα και κρατημα στο βρεγμενο απο τα προηγουμενα,χρειαζονται πιο πολυ χρονο για να αποκτησουν θερμοκρασια λειτουργιας,ομως σε κλειστες καμπες και σλαλομ,στο στεγνο,ειναι η χαρα του οδηγου που θελει να κινηθει στο όριο,λογω της σχεδιασης και των ενισχυμενων πλαινων τους τοιχωματων...

 

 

Το συμπερασμα παντως ειναι,οτι σιγουρα το κοστος παιζει σημαντικο ρολο στην επιλογη ενος ελαστικου,αυτη ομως πρεπει να γινεται συμφωνα με το τριπτυχο,Πως οδηγουμε,Που οδηγουμε και Τι οδηγουμε...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

paidia psaxnw gia elastika gia to astra G (2003 modelo). 205/50/16 me deikti taxititas Η (210Km/h).

poia protinetai k kserete kapoio tilefwno na mou dwsete??

kapoia pou epsaksa einai

1)Bridgestone ER300

2)Dunlop SP Sport Fast Response

3)Michelin Primacy

 

an kserete k apo times 8a tan diafwtistikes oi plirofories sas!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά έχω ακούσει ότι πολλοί (απο Βόρεια Ελλάδα κυρίως) πηγαίνουν στη Βουλγαρία και αλλάζουν λάστιχα, με τιμές 40Ευρώ τα 4...Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω; Το έχει κάνει κανείς απο εδω μέσα;

 

Ο θείος μου πήγε και έβαλε λάστιχα στο Αγροτικό

( Toyota Hilux διπλοκάμπινο 3.0ltr )

 

Εδώ του ζητάγανε για τα χιονολάστιχα περίπου 650 € και εκεί έβαλε τα ίδια με 115 €

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά!

Τώρα γύρισα απο έρευνα αγοράς...

 

Τα λάστιχα στα οποία έχω καταλήξει είναι τα Brigestone Potenza RE050A σε διαστάσεις 205/50 R17 Y 93

 

Η καλύτερη τιμή που άκουσα είναι 850€

Το elastika-online τα έχει 700€

Τι προτείνετε να κάνω;;;

Είναι καλή η τιμή που βρήκα ή μου κόβουν τον ****;;

 

Ξέρει κανε΄ςι μαγαζί να μου προτείνει που θα μου κάνει καλύτερη τιμή;;;

 

 

Ή μήπως να τα πάρω τελικα μέσω net;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά!

Τώρα γύρισα απο έρευνα αγοράς...

 

Τα λάστιχα στα οποία έχω καταλήξει είναι τα Brigestone Potenza RE050A σε διαστάσεις 205/50 R17 Y 93

 

Η καλύτερη τιμή που άκουσα είναι 850€

Το elastika-online τα έχει 700€

Τι προτείνετε να κάνω;;;

Είναι καλή η τιμή που βρήκα ή μου κόβουν τον ****;;

 

Ξέρει κανε΄ςι μαγαζί να μου προτείνει που θα μου κάνει καλύτερη τιμή;;;

 

 

Ή μήπως να τα πάρω τελικα μέσω net;;

 

Σε αντίστοιχη διάσταση, με ίδιο δείκτη ταχύτητας, πήρα τα Continental SportContact2 (3 μηνών όταν τα πήρα) στα 600 ευρώ. Καλύτερα ψάξε και αλλού.....

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη διάσταση, με ίδιο δείκτη ταχύτητας, πήρα τα Continental SportContact2 (3 μηνών όταν τα πήρα) στα 600 ευρώ. Καλύτερα ψάξε και αλλού.....

 

3 μηνων εννοεις ελαφρως μεταχειρισμενα η κατασκευης προηγουμενου τριμήνου;;

Link to comment
Share on other sites

Ήταν 48η εβδομάδα του 06 (τέλος Νοέμβρη) και τα πήρα Φλεβάρη.
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αλλάξω λάστιχα σε xsara 1600 '98, φοράει 185/65/R14 και σκέφτομαι για continental.

 

Σ'αυτή τη διάσταση υπάρχει το ecocontact 3 με δείκτη Τ.

 

Υπάρχει κανείς που να έχει εμπειρία απο αυτό το λάστιχο;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου gongismone τα λαστιχα που θα βαλεις πρεπει να ειναι χινολαστιχα, εξισου και ο δεικτης Τ (Τ = 190 χιλιομετρα)

Πηγαινε σε αλλα λαστιχα με δεικτη Η η V καλυτερα (Η = 210 χιλιομετρα) (V = 240 χιλιομετρα)

Εχεις πολλες επιλογες σε αυτη την κατηγορια ...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...