Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά απο 46000 και κατι km άλλαξα τα Continental sport contact 2 με τα αντίστοιχα 3.Αλλη με μια διαφορά , τα παλιά είχαν δείκτη ταχύτητας W ενώ αυτά που έβαλα ZR.

Για να δούμε τι θα δούμε ,μέχρι στιγμής πάντως τα ''στρώνω''

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 46000 και κατι km άλλαξα τα Continental sport contact 2 με τα αντίστοιχα 3.Αλλη με μια διαφορά , τα παλιά είχαν δείκτη ταχύτητας W ενώ αυτά που έβαλα ZR.

Για να δούμε τι θα δούμε ,μέχρι στιγμής πάντως τα ''στρώνω''

Τι αμαξι εχεις?? Ποσα αλογα ειναι??

Σε τι διαστασεις τα εβαλες??

Καπως υπερβολικος δεν ειναι ο δεικτης ZR για τα ελληνικα δεδομενα?? Που να ζεσταθει αυτο το λαστιχο μεσα στην πολη?!?!

Link to comment
Share on other sites

Τι αμαξι εχεις?? Ποσα αλογα ειναι??

Σε τι διαστασεις τα εβαλες??

Καπως υπερβολικος δεν ειναι ο δεικτης ZR για τα ελληνικα δεδομενα?? Που να ζεσταθει αυτο το λαστιχο μεσα στην πολη?!?!

Λες να μην ζεσταίνονται?Οι διαστασεις είναι 225Χ45Χ17 και πίσω 245Χ40Χ17 σε C200 Kompressor 163HP

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Λες να μην ζεσταίνονται?Οι διαστασεις είναι 225Χ45Χ17 και πίσω 245Χ40Χ17 σε C200 Kompressor 163HP

Και σε εμένα τα Sportcontact 2 σε 225/40/18 & 255/35/18 με δείκτη ZR είχαν έρθει, απο το εργοστάσιο κιόλας!

Μπορεί μέσα στην πόλη να μην ζεσταίνονται τόσο εύκολα, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αφού δεν μπαίνω μέσα στην πόλη με το αμαξι αλλά έξω σε ανοιχτό δρόμο εάν ζεσταθούν δεν ξεκολλάνε!

Link to comment
Share on other sites

θα αλλαξω και εγω λαστιχα μες στο μηνα και προβληματιζομαι.τα fulda που εβαλα περσυ ηταν απλα ικανοποιητικα εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο λαστιχο??σκεφτομαι να βαλω 245/45/17 πισω απο 225 αλλα φοβαμαι μηπως ειναι υπερβολη..any ideas?
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα τα Sportcontact 2 σε 225/40/18 & 255/35/18 με δείκτη ZR είχαν έρθει, απο το εργοστάσιο κιόλας!

Μπορεί μέσα στην πόλη να μην ζεσταίνονται τόσο εύκολα, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αφού δεν μπαίνω μέσα στην πόλη με το αμαξι αλλά έξω σε ανοιχτό δρόμο εάν ζεσταθούν δεν ξεκολλάνε!

Μίλησα με άνθρωπο της αντιπροσωπείας και μου είπε οτι η διαφορά στον δείκτη ταχύτητας δενείναι στην γόμα συγκεκριμένα στην περίπτωση ZR είναι ποιό ενισχυμένα τα πλαϊνά λόγω μεγαλύτερων φορτίων.Αρα διαφορά στο ποιός τύπος ζεσταίνεται γρηγορότερα ή όχι δεν υφίσταται.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Και ομως τα λαστιχα με ZR δεικτη δεν θα ζεσταθουνε ποτε στη Ελλαδα...

Αυτα που σου λεει ο ανθρωπος της αντιπροσωπιας ειναι π@π@ριες φιλε μου...

Για πατα με το δαχτυλο σου την γομα ενος ελαστικου με δεικτη Η και πατα με το δαχτυλο σου ελαστικο με δεικτη Y η ZR...

Απο αυτο το μικρο "κολπακι" θα καταλαβεις την διαφορα της γομας και γενικα του ελαστικου για το ποιο ζεστενεται και ποιο οχι...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Και ομως τα λαστιχα με ZR δεικτη δεν θα ζεσταθουνε ποτε στη Ελλαδα...

Αυτα που σου λεει ο ανθρωπος της αντιπροσωπιας ειναι π@π@ριες φιλε μου...

Για πατα με το δαχτυλο σου την γομα ενος ελαστικου με δεικτη Η και πατα με το δαχτυλο σου ελαστικο με δεικτη Y η ZR...

Απο αυτο το μικρο "κολπακι" θα καταλαβεις την διαφορα της γομας και γενικα του ελαστικου για το ποιο ζεστενεται και ποιο οχι...

Αν εσυ καταλαβααίνεις την διαφορα στο δείκτη ταχύτητας ενος ελαστικου πατώντας με το δάκτυλο σου την γόμα ,ε τότε τι να πω σου βγάζω το ''καπέλο''.Πάντως αυτό οπου το είπα με κοιτάγανε καλά καλά.

Είπαμε όμως ο καθένας εχεις τις απόψεις του.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Σου εδωσα ενα μικρο παραδειγμα για να δεις το ποσο μαλακο και ποσο σκληρο θα ειναι το λαστιχο...

Για κανε μια βολτα με ιδιο αυτοκινητο, αλλα με λαστιχα με Η δεικτη και με λαστιχα με ZR δεικτη...Εκει να δεις διαφορες...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα Polo 75αρι και φοραω Michelin exalto II. Πριν ειχα Michelin exalto I το οποιο ηταν φανταστικο! Απο το exalto ΙΙ δεν ειμαι ευχαριστημενος.

 

 

Τι εννοείς δεν είσαι ευχαριστημένος..??

Εγώ τα έχω σε ένα Golf III!

:happy: :happy:

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Oi prwtes odigikes entypwseis apo to sport contact 3 einai poly kales.Moy ekane idiaitera entyposi h anesi poy prosferoyn (profil 45-40) kai o hamilos thoryvos toys kata thn kinisi.Ta de kratimata eidika se eparchioako dromo me strofilikia (se voyna) htan special.Ayta pros to paron
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για 195/45/15 τι λετε; Το αυτοκινητο ειναι polo 1.4 με τα 100, μεχρι τωρα ειχα goodyear f1 και michelin pilot exalto 2. Σκεφτομαι για continental sport contact 2 :worry: Οδηγηση 60% εκτος πολης - 40% εντος.
Link to comment
Share on other sites

Oi prwtes odigikes entypwseis apo to sport contact 3 einai poly kales.Moy ekane idiaitera entyposi h anesi poy prosferoyn (profil 45-40) kai o hamilos thoryvos toys kata thn kinisi.Ta de kratimata eidika se eparchioako dromo me strofilikia (se voyna) htan special.Ayta pros to paron

 

Φίλος μου τα έχει σε SLK και μου έχει πει ότι είναι τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ που έχει δοκιμάσει ποτέ....:(

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πλακα θα κανεις...το continental sport contact 2 ειναι απο τα καλυτερα λαστιχα που εχουνε βγει, βεβαια εχει βγει και ο αντικαταστατης του το 3, που ειναι αρκετα καλυτερο σε πολλους τομεις...

Φιλε Nrg θα σου ελεγα πολυ απλα αγορασε τα με κλειστα τα ματια...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Neo_Geo για το 3 μιλάω και εγώ...

Και το περίεργο είναι ότι φορούσε τα continental sport contact 2 στην SLK και ήταν απόλυτα ευχαριστημένος...¨ετσι με κλειστά μάτια πήγε στα 3 και απογοητεύτηκε 100%....μετά έκανε ένα search στα ξένα forums και διαπίστωσε ότι υπήρχαν πολλές άσχημες κριτικές γενικά για αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Για τα SportContact2 μπορώ να πω και γώ πολλά θετικά. Έχει πονέσει ο λαιμός μου στις στροφές...
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σημερα εβαλα τα sportcontact 2 195/45/15 στα 360 Ευρω (φιλικη τιμη, κανονικα ειναι στα ~450 Ευρω). Προς το παρον με τα λιγα χιλιομετρα εντος πολης που εκανα οι εντυπωσεις ειναι πολυ καλες. Λογικο βεβαια γιατι μιλαμε για καινουρια λαστιχα, αφου γραψουν μερικα χιλιομετρα θα επανελθω με νεοτερα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια! θα ηθελα να ρωτησω το εξης: Σε ενα πουντο μοντελο 2001 1242 cc 80 αλογα που απο τον εργοστασιο φοραει 165 / 70/ 14 αν βαλω 185 / 60 /14 θα αυξηθει η καταναλωση??? ....γιατι κατι τετοια κουφα μου ειπε ενας εκει στην fiat.....και επισεις οτι το αμαξι θα γινει αισθητα πιο αργο στις ρεπριζ...και στην εκκινιση....."ισως αν βαλεις και 4 ζαντες αλλουμινιου και βγαλεις τις σιδερενιες ζαντες οι τροχοι στο συνολο τους θα ελαφρυνουνε και ετσι θα εξισσοροπιστει η κατασταση".........:wacko: :wacko:

 

Τι ισχει ρε παιδια και τι οχι απο ολα αυτα?? ας βοηθησει καποιος που το εχει κανει...η που ξερει..:worry:

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

 

Πήγαινε εδώ και βάλε τις διαστάσεις του παλιού και του νέου μεγέθους ελαστικών.

 

Θα δεις ότι:

α) η νέα διάσταση είναι λίιιιγο πιο μικρή σε περιφέρεια, οπότε θα κερδίσεις κάτι σε επιταχύνσεις, θα χάσεις κάτι σε τελική ταχύτητα.

β) από άνεση θα είσαι περίπου στα ίδια, καθώς το ύψος του ελαστικού μικραίνει μόνο 4 χιλιοστά (πταίσματα...)

γ) η νέα διάσταση είναι φαρδύτερη. Θα αυξηθούν κράτημα και φρενάρισμα στο στεγνό, η κατανάλωση θα ανέβει και θα έχεις λίγο χειρότερη συμπεριφορά στο βρεγμένο.

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε καποια πρόταση για

205/45/R17 για mini cooper s (205hp)

και καμια τιμούλα?

 

Επίσης, ξέρει κάποιος τι φορούσε από τη μαμά του

το cooper το s (του 2004)?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...