Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Αν θυμαμαι καλα φορουσε απο την μανα του 215/45/17 η 215/40/17

Για λαστιχα θα σου ελεγα στα εξης

Michelin Pilot exalto 2

Continental Sport Contact 2

Continental Sport Contact 3

Τιμη υπολογισε απο 500 ευρω να ξεκινανε

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχουμε καποια πρόταση για

205/45/R17 για mini cooper s (205hp)

και καμια τιμούλα?

 

Επίσης, ξέρει κάποιος τι φορούσε από τη μαμά του

το cooper το s (του 2004)?

 

Ευχαριστώ

 

Και τα Toyo T1-R είναι πολύ καλά!

Τα βρήκα 554e στο elastika-online.gr για τις διαστάσεις που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Και τα Toyo T1-R είναι πολύ καλά!

Τα βρήκα 554e στο elastika-online.gr για τις διαστάσεις που ζητάς.

 

Το συγκεκριμενο site ειναι αρκετο ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

To Σαββατο θα μπουν 235/45/17 μπρος και 255/40/17 πισω Vredestein Ultrac σε RX7 FD3S μαζι με τις ολοκαινουριες Volk RE30

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για 195/45/15 τι λετε; Το αυτοκινητο ειναι polo 1.4 με τα 100, μεχρι τωρα ειχα goodyear f1 και michelin pilot exalto 2. Σκεφτομαι για continental sport contact 2 :worry: Οδηγηση 60% εκτος πολης - 40% εντος.

 

Ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι εκανες καλη επιλογη.Πληροφοριακα εβαλα τα premium contact 2 στο Peugeot 206XS που ειχα-το πουλησα εδω και ενα μηνα-πριν απο 14 μηνες περιπου.Το συγκεκριμενο λαστιχο ειναι πολυ καλο,με μεγαλα περιθωρια προσφυσης,μικρο χρονο ζεσταματος και πολυ πιο αθορυβο απο τα pilot Exalto (κορυφαια για την κατηγορια τους και κρατησαν αρκετα) που φορουσε το 206 μεχρι τοτε.Κινηση 70% εθνικη-αττικη οδο,30% πολη.Η δικη μου διασταση ηταν 185/55/R15 και η τετραδα κοστισε 345ευρω (Μαρτιος 2006).Να δω τωρα με τα Ηankook Ventus Prime που μου ηρθε το ΤSi...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι εκανες καλη επιλογη.Πληροφοριακα εβαλα τα premium contact 2 στο Peugeot 206XS που ειχα-το πουλησα εδω και ενα μηνα-πριν απο 14 μηνες περιπου.Το συγκεκριμενο λαστιχο ειναι πολυ καλο,με μεγαλα περιθωρια προσφυσης,μικρο χρονο ζεσταματος και πολυ πιο αθορυβο απο τα pilot Exalto (κορυφαια για την κατηγορια τους και κρατησαν αρκετα) που φορουσε το 206 μεχρι τοτε.Κινηση 70% εθνικη-αττικη οδο,30% πολη.Η δικη μου διασταση ηταν 185/55/R15 και η τετραδα κοστισε 345ευρω (Μαρτιος 2006).Να δω τωρα με τα Ηankook Ventus Prime που μου ηρθε το ΤSi...

 

Δεν εκανα πολλα χιλιομετρα γι'αυτο δεν εχω γραψει εντυπωσεις ακομα, τη Δευτερα ομως φευγω για Κεφαλονια οποτε θα εχω πολλα να πω στην επιστροφη. Αυτο που καταλαβαινεις αμεσως ειναι η διαφορα στον θορυβο - οπως σωστα ειπες-, ειναι οντως πολυ πιο αθορυβα απο τα exalto.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από 35.000 χλμ με τα απαράδεκτα μανίσια Goodyear NCT5 (σε Golf V 1.6 Sportline, 205/55 R16), έβαλα τα Michelin Exalto 2. Έχω μείνει εντυπωσιασμένος από τα συγκεκριμένα λάστιχα. Η διαφορά είναι τεράστια. Απίστευτο κράτημα και πολύ περισσότερη άνεση από τα προηγούμενα.

Τα άθλια NCT5 τα άλλαξα πολύ πριν φθαρούν εντελώς και δεν το μετανιώνω. Για το μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν τα άλλαξα από την πρώτη μέρα. Από την αρχή σπίνιαραν στο ξεκίνημα, γλυστρούσαν στις στροφές, στο δε βρεγμένο έκαναν πατινάζ. Τα Exalto δε σπινιάρουν καθόλου, κολλάνε στο δρόμο, ενώ ταυτόχρονα η άνεσή τους είναι κορυφαία. Ακόμη και στην ευθεία, σε μεγάλες ταχύτητες, δείχνουν να προσαρμόζονται στις ανωμαλίες του δρόμου και να πατάνε κάτω γερά, σε αντίθεση με τα προηγούμενα, με τα οποία ένιωθα κάποιες στιγμές ότι το λάστιχο δεν ακουμπάει στο δρόμο. Στο βρεγμένο δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά πιστεύω πως θα είναι εξίσου καλά (άλλωστε, όλες οι πληροφορίες μου αυτό λένε).

Απορώ γιατί οι αυτοκινητοβιομηχανίες τοποθετούν τόσο άθλια λάστιχα στα αυτοκίνητά τους. Ξέρω, είναι θέμα κόστους, αλλά θα έπρεπε να σου δίνουν τουλάχιστον το δικαίωμα να επιλέξεις ένα κορυφαίο λάστιχο, με κάποια επιπλέον χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες ειναι φιλε terrestial

Εδω βγαζουνε ακομα σε καινουρια αυτοκινητα το χειροτερο λαστιχο που εχει παραχτει ποτε...Τα Pirelli 6000

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

καταρχην χαιρετω ολους σαν καινουργιος στο post. εχω ενα outlander του 2004 και θελω να κερδισω 1 εκατοστο ελευθερο υψος απο το εδαφος αλλαζοντας ελαστικα ετσι απο 215/60/16 λεω να βαλω 215/65/16 παλι γιοκοχαμα γεολαντερ λετε να επηρεαστουν πολυ οι επιδοσεις του ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

mporeite na mou proteinete kapoia athoryba lastixa apo tiseira continental+michekin jai poia h gnwmi sa gia ta goodyear nct5.diastaseis 215/55-16

 

Μακρυά από το NCT5. Μην το βάλεις σε καμία περίπτωση. Είναι άθλιο και επικίνδυνο. Το είχα πριν και μου γλυστρούσε ακόμη και σε στεγνό οδόστρωμα, και σπίνιαρε πάντα στο ξεκίνημα. Τα Michelin Exalto 2 που έβαλα είναι πάρα πολύ καλά, πολύ καλό κράτημα, άνετα και αθόρυβα. Σου τα συνιστώ. Βέβαια ξεκινάνε από 206/55 R16, αν έχεις πιο μικρή διάσταση θα πρέπει να κοιτάξεις για κάτι άλλο. Πάντως σε κάθε περίπτωση, μακρυά από τη Goodyear (με μία επιφύλαξη για το F1, για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια).

Link to comment
Share on other sites

Για 195/55/R15 τι να διαλέξω; Από όσα έχω διαβάσει βλέπω τις καλύτερες κριτικές για τα continental sport contact 2.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα πολλα χιλιομετρα γι'αυτο δεν εχω γραψει εντυπωσεις ακομα, τη Δευτερα ομως φευγω για Κεφαλονια οποτε θα εχω πολλα να πω στην επιστροφη. Αυτο που καταλαβαινεις αμεσως ειναι η διαφορα στον θορυβο - οπως σωστα ειπες-, ειναι οντως πολυ πιο αθορυβα απο τα exalto.

 

Επανερχομαι με εντυπωσεις λοιπον. :happy:

 

Εκανα σε 5 μερες 1700χλμ σε αρκετα δυσκολους δρομους (Κεφαλλονια, αλλα και ταξιδι μεχρι τη Κεφαλλονια μεσω Μπραλου κτλ), οι εντυπωσεις αριστες. Οτι και να εκανα με τιποτα δεν ξεκολουσαν απο το δρομο, πραγματικα οτιδηποτε βλακεια και να εκανα δεν με προδοσαν καθολου!

 

Η μονη μου επιφυλαξη ειναι η αντοχη στο χρονο, κατι το οποιο δε μπορω να το ξερω απο τωρα. Τα συνιστω παρολο αυτα!

Link to comment
Share on other sites

...Παντως τα Ρremium contact 2 που ειχα στο προηγουμενο αυτοκινητο,μετα απο 22000χλμ και 14 μηνες χρησης ηταν σε πολυ κατασταση.Τα εμπρος ειχαν μια λογικη φθορα-εβγαζαν ακομη χλμ αν και το χειμωνα θα τα μετεφερα πισω-ενω τα πισω ηταν σχεδον καινουργια και ακομη μαλακα.Τα συνιστω αφοβα σε διαστασεις οπου δεν παιζει το Sport contact 2 (Amelidis) η σε περιπτωσεις που η ανεση και το γρηγορο ζεσταμα παιζουν πρωτευοντα ρολο οπως οι πολλες καθημερινες μετακινησεις, χωρις μαλιστα υποχωρησεις στο κρατημα και το φρεναρισμα.Για τα "μαμισια" Goodyear δε μπορω παρα να συμφωνησω με τον Terrestial μιας και οι δικες μου εμπειριες δεν ηταν οι καλυτερες,ενω για τα Michelin-με σεβασμο παντα στα πεζοδρομια-μονο καλα λογια εχω να πω.Τωρα για τα Hankook Ventus prime 205/55R16 91V που εχει το καινουργιο,μετα απο 1450χλμ δειχνουν πολλα υποσχομενα και να πω την αληθεια δεν το περιμενα,παρολα τα καλα λογια που ειχα ακουσει για αυτα.Νεοτερα στα 10000χλμ με αντιπαλο το χειμωνα πλεον...(Αν εχει κανεις απο την παρεα μας εμπειρια απο τα Ηankook πολυ θα με ενδιεφερε πολυ να τη διαβασω.Ευχαριστω!)

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλοι μου με goodyear F1 σε golf ιv 1.6 ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κρατημα με την προυποθεση να ειναι καλα ζεσταμενα!οταν ειναι κρυα ναι γλυστρανε αλλα οταν ελθουν σε θερμοκρασια λειτουργιας ειναι γ@ματα..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ένα μοντέλο μιας εταιρίας όταν βγαίνει με διάφορες διαστάσεις ελαστικών, έχει καλιμπραριστεί το κοντέρ του από το εργοστάσιο για τη συγκεκριμένη διάσταση, ή όλα βγαίνουν ίδια και απλώς ανάλογα με τη διάσταση ελαστικών σε άλλες εκδόσεις το κοντέρ χάνει και σε άλλες "κλέβει";

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για βοηθηστε λιγο κι απο δω ρε παιδες...

Bora 1400 με Michellin Energy Τ δεικτη 195/65/15 θελει να αλλαξει λαστιχα...

Πηγα ρωτησα σημερα για

Michellin Energy

Continental Premium Contact 2

Continental Contact 3

 

Σε τιμες πανω κατω τα ιδια ειναι (γυρω στα 350) αλλα ο μαστορας δεν ειχε χρονο να μου εξηγησει ποια η διαφορα μεταξυ Continental Premium Contact 2 και Continental Contact 3...Ξερει κανεις?

Επισης γενικα ξερω οτι τα Michellin κρατανε για περισσοτερα χλμ ενω τα Continental εχουν καλυτερη αποδοση για οσο κρατησουν..Επισης για τα Continental Premium Contact 2 που τα χει φορεσει πολυς κοσμος εχω ακουσει τα καλυτερα! Καποιος που εχει γνωση και για τα 3 αν θα μπορουσε να βοηθησει...

Τελος αξιζει να αλλαξει διασταση και να παω για 205/60/15 ? Σαν διαμετρος ειναι μικροτερη απλα λιγο μαγαλωνει το πελμα...

Αποψεις?

Link to comment
Share on other sites

στις ιδιες διαστασεις στο civic μου εχω τα michelin pilot sport.....

 

για μενα το καλυτερο λαστιχο....και απο αποδοση και απο θορυβο...υπερευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

στις ιδιες διαστασεις στο civic μου εχω τα michelin pilot sport.....

 

για μενα το καλυτερο λαστιχο....και απο αποδοση και απο θορυβο...υπερευχαριστημενος!

 

Δεν το συζητω τα michelin πολυ καλα αλλα δεν βλεπω να δοκιμαζετε και καμια αλλη μαρκα! Βεβαια με τα λαστιχα δεν παιζουμε αλλα υπαρχουν εταιρειες με χρονια στις ξενες αγορες και χρονια σε αγωνες που ειναι πολυ αξιοπιστες! Εγω εχω ενα Nissan Almera N16 και φοραω τα Avon ZZ3 σε διασταση 205/50/16! Ζεσταινονται ποοοολυ γρηγορα κρατανε πολυ καλα σε στεγνο ενω σε βρεγμενο χωρις να ειναι κατι εξαιρετικο "οπως τα Rainsport ths Uniroyal", δεν σε προδιδουν ενω παραλληλα οι αντιδρασεις τους στο οριο ειναι πολυ "γλυκιες"! Τα εχω 1 χρονο και δεν ξερω ποσο θα αντεξουν, αλλα η συσταση της γομας τους ειναι μαλακη προς το σκληρο οποτε εχουν "ψωμι"! Αυτα απο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

 

Φοράω bridgestone Potenza RE050A 205/45/17 σε ένα GrandePunto 1.9 και έχω άριστες εντυπώσεις. Θέλουν -λίγο- ζέσταμα αλλά μετά είναι βεντούζες.

Τα έχω κάνει 15.000χλμ σε 8 μήνες και είναι ακόμα σαν καινούργια.

 

Ένα Picanto 1.1 που οδηγάει η γυναίκα μου φοράει τα μανίσια hankook 165/70/14 ( δεν θυμάμαι τύπο ) τα οποία αν οδηγούσα εγώ το αυτοκίνητο θα τα είχα πετάξει από την 1η μέρα μιας και είναι παντελώς άχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...