Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Θα σου ελεγα το Contisportconact 2 γιατι ειναι ενα "κλικ" πιο σπορ λαστιχο...

Αλλα πρεπει να ειναι και ενα "κλικ" πιο σκληρο λαστιχο απο τα Michelin...

Τα Michelin ζεσταινοντα πιο ευκολα, γενικα τα Michelin εχουνε μαλακη γομα επανω τους και αυτο ειναι το καλο, γιατι αποροφαει καλυτερα τις λακουβες και γενικα εχεις καλυτερη κυληση στο αυτοκινητο...

Παντως και τα Michelin δεν θα σε απογοητευσουν πιστεψε με, ισα ισα που θα σε ικανοπιησουν πληρως

Πηγαινε τσεκαρε και ποσο εχουνε, πρωτευον ρολος ειναι η τσεπη μας :)

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά ευχαριστώ, μία ερώτηση ακόμη. Τα Exalto ΙΙ, ως πιο μαλακά, δε θα έχουν πρόβλημα με χωματόδρομους; Δεν μπαίνω συχνά και όταν τύχει να μπω πηγαίνω πιο αργά και από χελώνα, αλλά καλοκαίρι ήρθε, όλο και κάπου θα χρειαστεί. Επίσης, στη δουλειά μου, στο parking, υπάρχει κάτω χαλίκι. Αυτό θα είναι πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Amelidis με ποια λογικη λες ContiSportContact 2... με κλειστα τα ματια ???

Το εχεις δοκιμασει το συγκεκριμενο λαστιχο και το λες? η λες λογια του αερα??? (για το Michelin Pilot Exalto 2 μιλαω)

Απλα σκεφτειτε οτι το ContiSportContact 2 εχει "παλιωσει" γιαυτο και εχει βγει ο αντικαταστατης του "ContiSportContact 3"

Ενο τα Michelin Pilot Exalto 2 ειναι πολυ πιο καινουρια λαστιχα...

Οχι πως δεν ειναι καλο λαστιχο το ContiSportContact 2 προς θεου...

Απλα αν τυχει να τα αγορασει καποιος τα ContiSportContact 2 να κοιταξει οπως και δηποτε την ημερομηνια παραγωγης τους...

Οχι terrestial δεν θα εχεις κανενα προβλημα στους χωματοδρομους, γιατι αλλωστε να εχεις καποιο προβλημα ???

Οπως και κανενα μα κανενα προβλημα δεν θα εχεις προβλημα στο parking που λες οτι εχεις χαλικια απο κατω...

Αλλωστε πανω κατω ολα μα ολα τα λαστιχα το ιδιο συμπεριφερονται στον χωματοδρομο, στα parking, στα χαλικια κτλ κτλ.

Το θεμα ειναι στην "γρηγορη" οδηγηση τι κανουνε, και λεγοντας "γρηγορη" οδηγηση δεν ενοοω την ευθεια, αλλα τις στροφες...

Εκει θα δεις αν ενα λαστιχο ειναι καλο η οχι...α και στα νερα βεβαια και στην "γλιτσα" και πανω απ'ολα...στο φρεναρισμα...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Amelidis με ποια λογικη λες ContiSportContact 2... με κλειστα τα ματια ???

Το εχεις δοκιμασει το συγκεκριμενο λαστιχο και το λες? η λες λογια του αερα??? (για το Michelin Pilot Exalto 2 μιλαω)

Απλα σκεφτειτε οτι το ContiSportContact 2 εχει "παλιωσει" γιαυτο και εχει βγει ο αντικαταστατης του "ContiSportContact 3"

Ενο τα Michelin Pilot Exalto 2 ειναι πολυ πιο καινουρια λαστιχα...

Οχι πως δεν ειναι καλο λαστιχο το ContiSportContact 2 προς θεου...

Απλα αν τυχει να τα αγορασει καποιος τα ContiSportContact 2 να κοιταξει οπως και δηποτε την ημερομηνια παραγωγης τους...

Οχι terrestial δεν θα εχεις κανενα προβλημα στους χωματοδρομους, γιατι αλλωστε να εχεις καποιο προβλημα ???

Οπως και κανενα μα κανενα προβλημα δεν θα εχεις προβλημα στο parking που λες οτι εχεις χαλικια απο κατω...

Αλλωστε πανω κατω ολα μα ολα τα λαστιχα το ιδιο συμπεριφερονται στον χωματοδρομο, στα parking, στα χαλικια κτλ κτλ.

Το θεμα ειναι στην "γρηγορη" οδηγηση τι κανουνε, και λεγοντας "γρηγορη" οδηγηση δεν ενοοω την ευθεια, αλλα τις στροφες...

Εκει θα δεις αν ενα λαστιχο ειναι καλο η οχι...α και στα νερα βεβαια και στην "γλιτσα" και πανω απ'ολα...στο φρεναρισμα...

Μα φυσικα και τα εχω δοκιμασει... Και μαλιστα για 50.000 ολοκληρα χιλιομετρα οπου και αλλαχτηκαν με τα ιδια γιατι ηταν απλα Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο λαστιχο!!

 

-Πολυ ευκολο ζεσταμα (ειδικα αν μπει και ο σωστος δεικτης ταχυτητας με τις σωστες διαστασεις και οχι ας πουμε 245 λαστιχο σε πισωκινητο με 150 αλογα με δεικτη W γιατι τετοιο λαστιχο δεν ζεσταινεται μεσα στη πολη!!)

 

-Απιστευτο κρατημα και σε στεγνο αλλα και σε βρεγμενο

 

-Πλαινα με πολυ καλη ελαστικοτητα (ουτε πολυ σκληρα ωστε να θυσιαστει η ανεση ουτε μαλακα για να θυσιαστει το κρατημα!!) Κατα την αποψη μου η ζυγαρια θα απειχε ελαφρως απο την χρυση τομη προς το σκληρο μιας και ειναι σπορ ελαστικο!

 

-Πολυ λογικη φθορα (μετα απο 50.000 χιλιομετρα αλλαχτηκαν με τα ιδια προληπτικα αν και ειχαν ακομα ψωμι μιας και τα λαστιχα τα πληρωνε η εταιρια μακροχρονιας μισθωσης)!!

 

Η επιλογη μου αν ο ανθρωπος τις ειχε στις επιλογες του θα ηταν σαφεστατα το SportContact3 αλλα:

1)Δεν το προτεινε ο ανθρωπος

2)Ακομα και να το ειχε προτεινει το συγκεκριμενο ελαστικο βγαινει μονο σε μεγαλες διαστασεις! Συγκεκριμενα ξεκιναει απο 17αρα ζαντα και 205/50 και καταληγει σε 20αρα ζαντα και 325/25!

 

Αποψη μου ειναι οτι η Continental αυτη τη στιγμη εχει κανει πολυ μεγαλη δουλεια στα λαστιχα της και ολα τα αυτοκινητα της οικογενειας μας φερουν τα λαστιχα της! EcoContact το 106, PremiumContact2 η 147, SportContact2 Run Flat η BMW!

 

Αρκει οπως ειπε και ο Neo_Geo τα λαστιχα να εχουν "καλη" ημερομηνια παραγωγης και να ελενξεις το πως ηταν αποθηκευμενα!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται.Ειμαι καινουριος στα διτροχα και θα ηθελα την βοηθεια σας.Εχω μια Vespa Gt 200L και θελω λαστιχα με κρατηματα και με σχετικα μαλακη γομα.Οι διαστασεις ειναι:130/70/12.Τι μου προτεινετε?
The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

amelidis εσυ πριν βαλεις τα PremiumContact2, τι λαστιχα φορουσες??? γιατι αν θυμαμαι καλα δεν φορουσες τα ContiSportContact 2, η κανω λαθος ???

Στην Alfa φορουσα τα -απαραδεκτα- Dunlop Sp Sport 2000E και τα αλλαξα με τα Premium2! Η BMW φορουσε τα SportContact2 απο την μαμα της και αλλαχτηκαν με τα ιδια πριν απο λιγους μηνες... ;)

Link to comment
Share on other sites

amelidis και τοτε πως μπορεις να φερεις γνωμη για το Michelin Pilot Exalto 2???

Αφου δεν το εχεις δοκιμασει...

Εγω για οτι λεω το 99% το εχω δοκιμασει, γι'αυτο...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αναφερθηκα καθολου στα Pilot Exalto2!! ;)

Απλα ειπα οτι αν ειχα το ιδιο διλλημα με τον φιλο απο πανω και με βαση την εμπειρια μου απο τα Continental θα εβαζα τα SportContact2... με κλειστα τα ματια!!

 

Αλλωστε ενα ρητο λεει "Συνταγη που δουλευει δεν την αλλαζεις..." :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα sportcontact2 σε 17άρα και δείκτη V για την 147 που φαίνονται παραπάνω από τέλεια για το χειμώνα που ζεσταίνονται πριν καν γυρίσεις το κλειδί στη μίζα, αλλά το καλοκαίρι θα ήθελα ένα λίγο πιο σκληρό πλαϊνό.

Τα exalto 2 τα θεωρώ εξίσου καλά αν και τα έχω οδηγήσει μόνο σε 15άρια με δείκτη v αλλά και σε διαφορετικό αυτοκίνητο οπότε δεν θα τα συγκρίνω άμεσα.

Η ουσία είναι πως ότι και να βάλει ικανοποιημένος θα μείνει κατά τη γνώμη μου.

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μία ερώτηση ακόμη. Πήγα σε κάποιους λαστιχάδες και οι περισσότεροι μου πρότειναν να βάλω λάστιχα με δείκτη ταχύτητας H (παρόλο που από τη μάνα του είχε V). Νομίζω ότι έχουν δίκιο, ο δείκτης V είναι υπερβολικός για αυτοκίνητο με τελική ταχύητα 195Km/h και τα λάστιχα δε θα ζεσταίνονται (σαν οδηγός είμαι γρήγορος, αλλά την τελική του αυτοκινήτου δεν μπορώ να την ξεπεράσω :p).

(Η:210Km/h, V:240Km/h)

 

Ποια είναι η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να βαλεις τα V μιας και η διαφορα τους στον σκελετο του ελαστικου ειναι απειροελαχιστη...

Αν βαλεις τα Η να ξερεις οτι θα ζεστενονται σχετικα ευκολα, με αποτελεσμα να ακους στριγγλισματα και θα σε σπαει τα νευρα (θα ειναι θορυβωδη)...πχ οταν γυρνας το τιμονι θα ακουγεται σαν τους ταξιτζηδες το λαστιχο εκεινο το "ιιιιιι" που ακουγεται λογω του οτι ζεσταθηκαν τα λαστιχα πολυ..

Και αν πχ κανεις μια αποτομη στροφη με το τιμονι σου, το λαστιχο θα "τσιριζει" με αποτελεσμα να φαγονονται πιο ευκολα...

Οσο πιο μαλακο ειναι το λαστιχο, τοσο πιο ευκολα φαγονεται....

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτοκίνητο το οποίο φοράει κάποια BFGoodrich (είναι βέβαια σε πολύ καλή κατάσταση τα λάστιχα). Έχει ακούσει κανείς αυτή τη μάρκα; Σκοπεύω να τα αλλάξω αλλά όχι άμεσα, εκτός κι αν είναι εντελώς μούφα η μάρκα. Για πείτε γνώμες!

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μία ερώτηση ακόμη. Πήγα σε κάποιους λαστιχάδες και οι περισσότεροι μου πρότειναν να βάλω λάστιχα με δείκτη ταχύτητας H (παρόλο που από τη μάνα του είχε V). Νομίζω ότι έχουν δίκιο, ο δείκτης V είναι υπερβολικός για αυτοκίνητο με τελική ταχύητα 195Km/h και τα λάστιχα δε θα ζεσταίνονται (σαν οδηγός είμαι γρήγορος, αλλά την τελική του αυτοκινήτου δεν μπορώ να την ξεπεράσω :p).

(Η:210Km/h, V:240Km/h)

 

Ποια είναι η άποψή σας;

 

Η δική μου άποψη, είναι περίπου ίδια με εκείνη του Neo_Geo!

 

Τα δικά μου έχουν δείκτη ταχύτητας T=190 km/h!

 

Έχουν κάνει λίγα χιλιόμετρα, αλλά μετά από κάποιες μεγάλες αποστάσεις με όχι πολύ μεγάλη ταχύτητα (100-110 Km/h) παρατηρώ πολύ έντονα αυτό που περιγράφει Neo_Geo.

 

Αλλά αυτό το "στρίγγλισμα" με την έννοια του "θορύβου" είναι από τα τελευταία πράγματα που θα πρέπει να σε ανησυχούν!

Γενικά όταν ακούς αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο, δηλ. το "τσίριγμα", δεν είναι καθόλου καλό για την κατάσταση των ελαστικών και φυσικά για την ασφάλεια του αυτοκινήτου (δεν "πατάει" καλά)!

 

1ον Αν είναι καινούργια, σημαίνει ότι εκείνη την ώρα η φθορά των ελαστικών είναι πολύ μεγάλη.

 

2ον Αν τα λάστιχά σου δεν είναι καινούργια, απλά σημαίνει ότι είναι ήδη πάρα πολύ φθαρμένα!

Link to comment
Share on other sites

terrestial εξαρτάται και από τη μάρκα του ελαστικού. Προσωπικά θα έβαζα V αλλά δεν ξέρω τις προτιμήσεις σου και το πως οδηγείς.

 

Πήρα αυτοκίνητο το οποίο φοράει κάποια BFGoodrich (είναι βέβαια σε πολύ καλή κατάσταση τα λάστιχα). Έχει ακούσει κανείς αυτή τη μάρκα; Σκοπεύω να τα αλλάξω αλλά όχι άμεσα, εκτός κι αν είναι εντελώς μούφα η μάρκα. Για πείτε γνώμες!

 

Η εταιρεία αν θυμάμαι καλά είναι θυγατρική της michelin και συμμετέχει και στο wrc με κορυφαίες ομάδες. Απ' όσο έχω ακούσει είναι πολύ καλά λάστιχα, ειδικά για τα λεφτά τους. Το πιο σημαντικό είναι σε τι κατάσταση βρίσκονται. Αλήθεια πήρες 147 τελικά;

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια. Τελικά θα βάλω V. Πράγματι, παλαιότερα που είχα τα Energy σε H, στρίγγλιζαν το καλοκαίρι, ενώ όταν τα άλλαξα με Exalto I σε V δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Οπότε πηγαίνω μάλλον για Exalto II 205/55 R16 V (το βρήκα φθηνότερο από το αντίστοιχο SportContact2, και έχω και μία προτίμηση στη Michelin όπως καταλάβατε ;))
Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρεπεται ποσο βρηκες τα contintental και ποσο τα Michelin ???

Ετσι απο περιεργεια...

 

€500 και €480 αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία αν θυμάμαι καλά είναι θυγατρική της michelin και συμμετέχει και στο wrc με κορυφαίες ομάδες. Απ' όσο έχω ακούσει είναι πολύ καλά λάστιχα, ειδικά για τα λεφτά τους. Το πιο σημαντικό είναι σε τι κατάσταση βρίσκονται. Αλήθεια πήρες 147 τελικά;

 

Οπότε μπορεί να καθυστερήσει λιγάκι η αλλαγή τους :) Είναι σε καλή κατάσταση αλλά με φόβιζε το ότι δε γνώριζα τη μάρκα.

Ναι, εδώ και λίγες μέρες είμαι και εγώ alfistas! :rolleyes: Πήρα την 147 3dr.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εχω ενα Polo 75αρι και φοραω Michelin exalto II. Πριν ειχα Michelin exalto I το οποιο ηταν φανταστικο! Απο το exalto ΙΙ δεν ειμαι ευχαριστημενος. Ξερει κανεις αν το continental premiumcontact 2 βγαινει σε διασταση 195/50/15 Η? Δεν θελω V. Στη VW μου ειπαν οτι εχουν με 310€ αλλα ενας λαστιχας μου ειπε οτι δεν υπαρχει σε Η. Τι λετε ???
Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι να μην εισαι ευχαριστημενος...με 75 αλογα δεν βαζεις δεικτη V και λογικο ειναι να μην αποδωσουνε τα συγκεκριμενα λαστιχα, διοτι το συγκεκριμενο λαστιχο θελει δυναμη - αλογα για να ζεσταθει και να δουλεψει στα μεγιστα του...

Θα σου προτιμουσα να πας σε καποιο αλλο λαστιχο με δεικτη ταχυτητας T ή H το πολυ ...

Αναρωτιεμαι ποιος λαστιχας σου πουλησε αυτα τα λαστιχα, καλα δεν ηξερε τι αμαξι ειχες και ποια ητανε η ιπποδυναμη του ???

Φταιει καθαρα ο λαστιχας σου φιλε μου, μια και εγω τον θεωρω αντι-επαγγελματια για την κινηση του αυτη που εκανε σε εσενα...

Να του τα πας πισω και να ζητησεις αλλαγη ελαστικων χωρις εξτρα χρηματα...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...