Jump to content

Cosmote internet on the phone! internet για όλους!


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ίδιο ακριβώ κάνει και σε μένα...αν γυρίσω το κινητό σε απλή σύνδεση gprs και όχι 3G τότε το κινητό δουλεύει κανονικά και μπαίνει στο ιντερνετ.... τι μπορεί να φταίει....όποιος μάθει ας μας ενημερώσει.. Εμένα το κάνει στο HTC Touch2.

 

Σήμερα πήρα πάλι τηλ και μου έλεγαν οτι τους κατέβαινε (τη μία οτι το Int. on the phone είναι wap και τίποτα άλλο, την άλλη οτι το έιναι θέμα μοντέλου και αφού δουλεύει το wap όλα καλά ).... τι το ήθελα... :mad: τους εκδικήθηκα όμως :ninja: αναλύοντας το λειτουργικό Android Linux και το μυαλό τους έβγαλε "μπλέ οθόνη" :hypno:

 

Τέλος πάντων.... Μπορούμε να δοκιμάσουμε σαν λύση το εξείς.

Κάποιος που έχει ενεργοποιημένη την υπηρεσία, ανεξάρτητα αν έχει android, δεν έχει σημασία να κάνει τον κόπο να γράψει εδώ τί έχει στο κινητό του συμπληρωμένα στα παρακάτω σημεία (στις συνδέσεις) :

 

Name:

APN:

Proxy:

Port:

Username:

Password:

Server:

MMSC:

MMSC Proxy:

MMS Port:

MCC:

NMC:

APN type:

 

Έτσι μπορούμε να τσεκάρουμε αν κάτι δεν παει καλά... ξαναλέω ¨οποιδήποτε μοντέλο κινητού με ενεργοποιημένη την υπηρεσία Cosmote Internet On the Phone 60... μας κάνει... :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σ' εμένα πάντως σήμερα, μυστηριωδώς, τα πάντα δούλεβαν. Με έστειλαν απο το service της Cosmote στο Γερμανό, για να δούμε μήπως είναι η SIM, περιγράφω το πρόβλημα στον υπάλληλο, και ταυτόχρονα, κάνω και τις ανάλογες κινήσεις στο κινητό, να του δείξω πόσο πολύ δε δουλεύει τίποτα. Φορτώνουν λοιπόν τα πάντα, και αφού ανταλλάξαμε 1-2 χαζομάρες με τον υπάλληλο, την έκανα με ελαφρά.

 

Μυστήριαι αι βουλαί της HTC

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα πάντως σήμερα, μυστηριωδώς, τα πάντα δούλεβαν. Με έστειλαν απο το service της Cosmote στο Γερμανό, για να δούμε μήπως είναι η SIM, περιγράφω το πρόβλημα στον υπάλληλο, και ταυτόχρονα, κάνω και τις ανάλογες κινήσεις στο κινητό, να του δείξω πόσο πολύ δε δουλεύει τίποτα. Φορτώνουν λοιπόν τα πάντα, και αφού ανταλλάξαμε 1-2 χαζομάρες με τον υπάλληλο, την έκανα με ελαφρά.

 

Μυστήριαι αι βουλαί της HTC

 

Λες και ήμασταν σε παράλληλο σύμπαν... ακριβώς τα ίδια συνέβησαν και στην περίπτωσή μου. Επισκέφθηκα τον τεχνικό του γερμανού ο οποίος έχει και αυτό desire να του δείξω οτι δε δουλεύει τίποτα και ως δια μαγείας μόλις άνοιξα το internet όλα τα widget (mail, friends κλπ) ενημερώθηκαν !

 

Οπότε καταλήγοντας... οι ρυθμίσεις για Internet on the phone είναι

Όνομα Cosmote Wireless Internet

APN Internet

MCC 202

MNC 01

Τύπος APN default

.....................................

Τέλος.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..εχω το βιβαζ και εστειλα χτες να κανω ενεργοποιηση της υπηρεσιας internet on the phone 60 .μετα απο λιγο μ ηρθε ενα σμσ που μου ελεγε οτι δε μπορουσε να γινει αποστολη των ρυθμησεων..μετα ομωσ με χρεωσαν 3 ευρω και και μου στειλαν οτι η υπηρεσια ενεργοποιηθηκε,εγω ομως δε μπορω να μπω..επειδη ειμαι και λιγο ασχετος,ξερετε τι πρεπει να κανω?ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..εχω το βιβαζ και εστειλα χτες να κανω ενεργοποιηση της υπηρεσιας internet on the phone 60 .μετα απο λιγο μ ηρθε ενα σμσ που μου ελεγε οτι δε μπορουσε να γινει αποστολη των ρυθμησεων..μετα ομωσ με χρεωσαν 3 ευρω και και μου στειλαν οτι η υπηρεσια ενεργοποιηθηκε,εγω ομως δε μπορω να μπω..επειδη ειμαι και λιγο ασχετος,ξερετε τι πρεπει να κανω?ευχαριστω!

 

Τίποτα το δύσκολο. Απλά έλεγξε οτι έχεις τις ρυθμίσεις που έγραψα πιο πάνω από το σχόλιό σου... :) Αν τα έχεις περίμενε μερικές μέρες και δες πάλι οτι δουλεύει... Σε μένα πέρασαν 5 μέρες απο την ενεργοποίηση μέχρι να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!και που θα κοιταξω για να βρω αυτες τισ ρυθμισεις αν τις εχω?ασχετος οπως ειπα και πριν ;-)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!και που θα κοιταξω για να βρω αυτες τισ ρυθμισεις αν τις εχω?ασχετος οπως ειπα και πριν ;-)

 

Δεν γνωρίζω το μενού του Vivaz γιατι δεν είναι Android. Υποθέτω οτι πρέπει να υπάρχει και σαν "ρυθμίσεις ίντερνετ" αλλα κάτι παραπάνω δεν ξέρω. Πρέπει να καλύτερα να απαντίσει κάποιος που ξέρει το μενού του Symbian OS.

Link to comment
Share on other sites

Πως σταματάω το internet για όλους σαν προεπιλογή, μιά και κατά την εγκατάσταση των ρυθμίσεων σε ένα Nokia N95 8GB μου ζήτησε να είναι σαν προεπιλογή το cosmote intenet και τώρα που πάει να λήξει δεν το θέλω πλέον.:!:
Link to comment
Share on other sites

Λες και ήμασταν σε παράλληλο σύμπαν... ακριβώς τα ίδια συνέβησαν και στην περίπτωσή μου. Επισκέφθηκα τον τεχνικό του γερμανού ο οποίος έχει και αυτό desire να του δείξω οτι δε δουλεύει τίποτα και ως δια μαγείας μόλις άνοιξα το internet όλα τα widget (mail, friends κλπ) ενημερώθηκαν !

 

Οπότε καταλήγοντας... οι ρυθμίσεις για Internet on the phone είναι

Όνομα Cosmote Wireless Internet

APN Internet

MCC 202

MNC 01

Τύπος APN default

.....................................

Τέλος.....

 

καλημέρα και πάλι...Μόνο σε μένα παραμένει το ίδιο ****το. Να ρωτήσω λίγο έχω το HTC TOUCH2 όπως είπαμε και πιο πάνω με Windows mobile 6,5. τις ρυθμίσεις MCC,MNC και τις υπόλοιπες γνωρίζει κανείς που ακριβώς θα τις δω για να δω αν έχουμε τις ίδιες???? Ευχαριστώ.

I Zoi einai oraia alla ta exei me allon..

eutixos iparxei kai i elpida alla auti einai p.....a.

Link to comment
Share on other sites

Eνεργοποιησα και εγω την υπηρεσια. Εχω το iphone και μου ειπαν οτι δεν χρειάζεται καμία ρυθμιση αλλα δεν παιζει τπτ.. Δεν ενεργοποιείται κατευθειαν η υπηρεσία? Πρέπει να περάσουν καποιες ώρες πρώτα?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δυο-τρεις μέρες που ενεργοποίησα την υπηρεσία αυτή, για δοκιμή, έχω να πω ότι είναι : ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΟΥΦΑ-ΠΑΛΤΟ!. Η δεν μπαίνει στο intenet ή όταν το καταφέρνει με τα χίλια ζόρια, κατόπιν κολάει!:mad:
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δυο-τρεις μέρες που ενεργοποίησα την υπηρεσία αυτή, για δοκιμή, έχω να πω ότι είναι : ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΟΥΦΑ-ΠΑΛΤΟ!. Η δεν μπαίνει στο intenet ή όταν το καταφέρνει με τα χίλια ζόρια, κατόπιν κολάει!:mad:

 

Εγω παλι που το ενεργοποιησα απο τη πρωτη μερα δουλευει τελεια!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δυο-τρεις μέρες που ενεργοποίησα την υπηρεσία αυτή, για δοκιμή, έχω να πω ότι είναι : ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΟΥΦΑ-ΠΑΛΤΟ!. Η δεν μπαίνει στο intenet ή όταν το καταφέρνει με τα χίλια ζόρια, κατόπιν κολάει!:mad:

 

ξεκινα τοτε πετωντας το τηλέφωνο στα σκουπίδια! Προφανώς και δεν γίνεται όλοι να είμαστε ΟΚ και συ με προβλήματα :) Τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια? :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα nokia 6700 slide και εχω ενα προβλημα, αγορασα το πακετο 60. Εκανα εγκατασταση τις ρυθμισεις και επελεξα την συνδεση COSMOTE INTERNET στον opera mιni αλλα δεν με συνδεει με τιποτα και στον ενσωματωμενο browser του κινητου μου λεει το εξης μυνημα "Πακετα δεδομενων:Μη διαθεσημη συνδεση πακετων δεδομενων.Ελενξτε τις υπηρεσ. δικτυου". Μπορει κανεις να μου πει τι φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα nokia 6700 slide και εχω ενα προβλημα, αγορασα το πακετο 60. Εκανα εγκατασταση τις ρυθμισεις και επελεξα την συνδεση COSMOTE INTERNET στον opera mιni αλλα δεν με συνδεει με τιποτα και στον ενσωματωμενο browser του κινητου μου λεει το εξης μυνημα "Πακετα δεδομενων:Μη διαθεσημη συνδεση πακετων δεδομενων.Ελενξτε τις υπηρεσ. δικτυου". Μπορει κανεις να μου πει τι φταιει;

 

Μπες στις ρυθμίσεις του Προφίλ COSMOTE INTERNET και δες αν στο APN (Σημείο Πρόσβασης) είναι το internet. Πιθανόν να είναι το 3g-internet που είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογες που με αφηνει να δω ειναι οι εξης

 

Προορισμοι δικτυου

Ονομα συνδεσης: COSMOTE INTERNET

Φορεας δεδομενων: Πακετα δεδομενων

Ονομα σημ. προσβασης: Internet

Ονομα χρηστη: Κανενα

Προτρ. Κωδικου προσβ: Οχι

Κωδικος προσβασης: **** (Δηλαδη εχει καποιον που δεν μπορω να δω)

Ελενχος στοιχειων: Κανονικος

Αρχικη σελιδα: http://cosmote.gr

Χρηση σημειου προσβ.: Με επιβεβαιωση

 

Πακετα δεδομενων

Συνδ. πακετων δεδομ.: Οταν απαιτειται

Σημειο προσβασης: Κανενα

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω, τα 300μβ προκύπτουν από την αθροιση upload και download η μόνο τα mb που έχω κάνει download??

 

Νομίζω περιλαμβάνει το άθροισμα download και upload.

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα τωρα μετα καινουργια κινητα που κυκλοφορουν τι θα κανεις με 120mb?

πλακα μας κανουνε. δωσε ιντερνετ στο λαο

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα δε βγαίνουν όπως νά'ναι. Προφανώς κοιτάνε τις ανάγκες και τη χρήση των πελατών και τα προσαρμόζουν.
Link to comment
Share on other sites

πιστευω εστω 300mb επρεπε να εχει για να μπορεισ να κανεις την δουλεια σου

οντας κατοχος smartphone, και γω θα ελεγα πως τα 300mb ειναι πολυ ποιο ρεαλιστικο νουμερο απο τα 100mb...

 

Εχω το πακέτο με τα 100 και βλέπω πως δεν με βγάζει...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω εστω 300mb επρεπε να εχει για να μπορεισ να κανεις την δουλεια σου

 

Συμφωνω απολυτα, το 300αρι θα ηταν ρεαλιστικο, ουτε λιγο, ουτε υπερβολικο. Απλα κανονικο.

Το 100αρι...απλα δεν φτανει σχεδον για τιποτε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...