Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το orrery ειναι κατι σαν κοπια του stellarium???εγω εχω το δευτερο στο ν και δουλευει μια χαρα...ενα προβλημα εχω μονο...πως κανουμε zoom σε καποιο αντικειμενο σε αυτην την εφαρμογη???

 

Zoom in - ctrl+πάνω βελάκι

Zoom out - ctrl+κάτω βελάκι

 

παιδια μια βοηθεια

εχω διαβασει ολα τα ποστ για το fmtransmitter εκανα κ backup οπως διαβασα σε καποια ποστ μετα την αναβαθμ αλλα τπτ αφαντο το fmtransmitter

εχει μεινει μονο το widgetaki στο desktop παταω πανω μπας κ κανει τπτ αλλα μου λεει "faild to change FMTX state"

το παταω παρατεταμενα να βγαλει το κλειδι για να δω τα settings ολα καλα το boost τσεκαρισμενω παταω change fequency κ μου λεει fmtransmitter disable

 

οποιος ξερει κατι για να το κανω παλι enable ας βοηθησει

 

Απεγκατέστησε το widget και το fmtx-faker, εγκατέστησε πρώτα την τελευταία έκδοση του fmtx-faker και μετά το widget και πες μας αν λύθηκε το πρόβλημά σου.

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

fmtx-faker ειναι στον extra-devel αν ναι δεν μπορω να το κατεβασω γιατι μου το βγαζει error το repository αυτο 404 not found[iP:.....]
Link to comment
Share on other sites

fmtx-faker ειναι στον extra-devel αν ναι δεν μπορω να το κατεβασω γιατι μου το βγαζει error το repository αυτο 404 not found[iP:.....]

 

Το επισύναψα. Βάλτο στο Ν900(αφού το κάνεις extract) και εγκατέστησέ το απλά πατώντας πάνω του.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλωσορισμα! :)

Με την προηγουμενη εκδοση δeν ειχα κανενα προβλημα ειχα εγκατεστημενο κ το fmtx faker και το repository με τα development. Τωρα παω να κανω add τον καταλογο κ μου γραφει "Application list partially refreshed.Some catalogues unavailable.Check catalogue details." Και στα details επειτα εχει κοκκινα γραμματα κατω απ την επιλογη disabled και αναμεσα στα υπολοιπα url αναφερει το γνωστο 404 not found [77.67.20.64 80].

 

Βρήκα τελικά άκρη κατεβάζοντας το αρχείο απ το Extras-Devel free armel repository κατευθείαν για εγκατάσταση στο κινητό της έκδοσης 0.7 του FMTX-faker. Για οσους αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα η παρόμοιο ας κοιτάξουν το λινκ

 

http://maemo.org/packages/package_instance/view/fremantle_extras-devel_free_armel/fmtx-faker/0.7/

 

και πατούν κατευθείαν εκεί που γράφει file fmtx-faker_0.7_armel.deb :rolleyes:

 

Αυτά ελπίζω να βοηθάω γτ εμένα μετά την αναβάθμιση σε 10.2010 μου πήρε λίγο χρόνο.

 

Παρεπιπτόντως μήπως ξέρει κανείς τις τελικές ρυθμίσεις για wind mms γτ αυτές που υπήρχαν εδώ μου κόλλησαν το πρόγραμμα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ansel-A Is A Powerful Photo Editor For The N900

http://themeegoblog.com/2010/06/14/ansel-a-is-a-powerful-photo-editor-for-the-n900/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+MaemoCentral+%28The+MeeGo+Blog%29&utm_content=Google+Reader

 

It is a ‘digital darkroom’ for the N900 that can perform:

 

  • Filtered-Black-&-White-Conversion
  • RGB-Color-Correction
  • Brightness, Saturation, Contrast and Sharpening
  • Pixel-level-Cropping (Portrait is still a little fishy)
  • Tonal Shadows/Highlights
  • Kinetic Photo Browser
  • 360-Degree-Precision-Rotation
  • EXIF-Browser-with-maps
  • Unlimited-Visual-Undo
  • Is Multi-Platform (Qt4.6, PyQt)

 

http://img52.imageshack.us/img52/1888/anselan9004733912.th.jpg

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Chromium στο N900

 

http://i40.tinypic.com/2qx5p36.png

 

Εδώ είναι το repository του jacekowski που το έφτιαξε. Δοκιμάστε το με δική σας ευθύνη.

 

Έχει κάποιος τα αρχεία (libxss & chromium), που χρειάζονται για την εγκατάσταση του Chromium στο Ν900;;; Έχουν κατέβει από τo maemo-extras και δεν μπορω να τα βρω πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

 

κατι τετοιο που εβγαλε η νοκια για σιμπιαν υπαρχει περιπτωση να το δουμε σε ν900?

 

Αυτό αναρωτιόμουνα κι εγώ. Υπάρχει το i am here αλλά είναι μπέρδεμα στο να το ρυθμίσεις και μάλλον δεν ασχολείται πια ο developper του.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αναρωτιόμουνα κι εγώ. Υπάρχει το i am here αλλά είναι μπέρδεμα στο να το ρυθμίσεις και μάλλον δεν ασχολείται πια ο developper του.

 

εμενα παντως το i am here που εχω βαλει και που το δοκιμασα μου δουλευει μια χαρα!:D

Link to comment
Share on other sites

Bless N900

 

Bless N900 gives you all you've been missing with the standard camera: non-blurry low-noise photos in low light, high quality zoom not available on any mobile device before, high dynamic range photos.

 

More light, less blur

http://www.blessn900.com/images/example_blurless.jpg

 

Zoom you will want to use

http://www.blessn900.com/images/example_superzoom.jpg

 

High dynamic range - no clipping in highlights and shadows

http://www.blessn900.com/images/example_hdr.jpg

 

Το site & το repository της εφαρμογής.

 

***************************

 

http://ansela.garage.maemo.org/images/About.png

 

Features:

 

* Filtered-Black-&-White-Conversion

* RGB-Color-Correction

* Brightness, Saturation, Contrast and Sharpening

* Pixel-level-Cropping (Portrait is still a little fishy)

* Tonal Shadows/Highlights

* Kinetic Photo Browser

* 360-Degree-Precision-Rotation

* EXIF-Browser-with-maps

* Unlimited-Visual-Undo

* Multi-Platform (Qt4.6, PyQt)

* An active developer taking feature requests

 

Ενδιαφέρον

για το promo της εφαρμογής, εδώ το blog του maintainer και εδώ το repository της.

 

εχμ , το εγκατεστησα εκανα ρεσταρτ , αλλα δε το βλεπω πουθενα για να το τρεξω. και υπαρχει προς απεγκατασταση στο app manager. κανενα hint ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το δοκίμασα δουλεύει μια χαρά χωρίς να κάνω επανεκκίνηση.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετισματα απο εναν νεο κατοχο.

Το anselA πολυ καλο.

Για το εικονιδιο.. Στο τελευταιο build φαινεται εχουν παραλειψει το εικονιδιο.

Κανενα προβλημα. μεχρι να υπαρξει νεοτερο build, από το terminal

$ python /opt/anselA/ansela.py

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες,καμιά εφαρμογή να καταγράφει το χρόνο ομιλίας που μίλησες κλτπ τυπου exLog της Pciloc εχεει βρεί κανείς?
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες,καμιά εφαρμογή να καταγράφει το χρόνο ομιλίας που μίλησες κλτπ τυπου exLog της Pciloc εχεει βρεί κανείς?

 

Αν εννοείς πόσα λεπτά μίλησες(εξερχόμενες, εισερχόμενες, σύνολο) υπάρχει built in μετρητής. Πήγαινε phone->call timers(πατώντας πάνω στο phone δίπλα στην ένδειξη της μπαταρίας).

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γνωρίζω,αλλά είναι πολύ γενικό.Θέλω να μπορώ να βάζω χρόνο ομιλίας,να μην υπολογίζει αριθμούς που καλώ,ημερομηνίες που να ανανεώνεται ο χρονος κτλπ κτλπ.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γνωρίζω,αλλά είναι πολύ γενικό.Θέλω να μπορώ να βάζω χρόνο ομιλίας,να μην υπολογίζει αριθμούς που καλώ,ημερομηνίες που να ανανεώνεται ο χρονος κτλπ κτλπ.

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος δεν νομίζω να υπάρχει. Μπορείς να κάνεις ένα brainstorm στο maemo talk περιγράφοντας αυτό που θέλεις;).

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.οταν ειμαι στο ιντερνετ και διαβαζω μια σελιδα χρησιμοποιωντας τα βελακια του πληκτρολογιου π.χ. κατω βελακι η σελιδα τρεχει ανεξελεγκτα προς τα κατω.αυτο συμβαινει με τη νεα αναβαθμιση.με την προηγουμενη οχι.μολις αφηνα το βελακι σταματουσε να τρεχει.συμβαινει και σε σας ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.οταν ειμαι στο ιντερνετ και διαβαζω μια σελιδα χρησιμοποιωντας τα βελακια του πληκτρολογιου π.χ. κατω βελακι η σελιδα τρεχει ανεξελεγκτα προς τα κατω.αυτο συμβαινει με τη νεα αναβαθμιση.με την προηγουμενη οχι.μολις αφηνα το βελακι σταματουσε να τρεχει.συμβαινει και σε σας ;

 

θα προτιμουσα ενα "PgUp-PgDn" στο keyboard :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν κοιμαστε εσείς ;

εμένα αφου προσπαθησα να περασω την εφαρμογη ' pelota ' ( δεν μπορεσα να την περασω ) μου βγαζει ερρορ ' unable to install app ' σε οτιδήποτε και να δοκιμασω , αλλα η εφαρμογη εγκατεστατε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν κοιμαστε εσείς ;

εμένα αφου προσπαθησα να περασω την εφαρμογη ' pelota ' ( δεν μπορεσα να την περασω ) μου βγαζει ερρορ ' unable to install app ' σε οτιδήποτε και να δοκιμασω , αλλα η εφαρμογη εγκατεστατε κανονικα.

 

Κι εμένα το ίδιο οπότε πάρε το .deb αρχείο(αφού το κάνεις extract) και εγκατέστησέ το χειροκίνητα, έτσι έκανα κι εγώ.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδες HELP ! πρεπει να κανα μλκια :) εβαλα το i am here και αφου τελειωσα με το configuration ειπα να το δοκικασω. για να ξεκιναει μαιλ και σμσ εχω βαλει start και για να σταματαει stop και κωδικο για να βγαινει το configuration window 0937. στειλα λοιπον start και το βλεπω να μπαινει στο πρωτο wifi που βρηκε. περιμενα , περιμενα , τιποτα . ουτε μαιλ ουτε σμσ.... στελενω στοπ τιποτα. στελνω 0937 τιποτα , στελνω config τιποτα , παω για uninstall , unable to uninstall app. εχω πακετωθει πως θα τη σταματησω τη μλκια μπαινει ολη την ωρα wifi και δε κανει τιποτα. οθτε σμσ μου στελνει ουτε μαιλ. ουτε το configuration window δε ξερω πως να εμφανισω για να το απενεργοποιησω τουλαχιστον...

 

ελεος μου ρθε ενα μαιλ οτι η μπαταρια επεσε στο 37% δεν επρεπε να στειλει και σμσ κανονικα ?

το διαβασα το configuration ευκολο ηταν , επρεπε να χει στειλει και σμσ κανονικα ..

 

ok το βρηκα .. ουφ.. απλα μη το κατεβασετε απο app manager ειναι bugged version

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=656485&postcount=393

Edited by lucifsg
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο το ειδατε....?

http://mynokiablog.com/2010/06/19/infinite-rotation-for-the-n900/

 

αν καταλαβα καλα μιλαει επιτελους για εφαρμογη που κανει το κινητο να δουλευει σε portrait !!!!!!!!

το δοκιμασε κανεις....?

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο το ειδατε....?

http://mynokiablog.com/2010/06/19/infinite-rotation-for-the-n900/

 

αν καταλαβα καλα μιλαει επιτελους για εφαρμογη που κανει το κινητο να δουλευει σε portrait !!!!!!!!

το δοκιμασε κανεις....?

 

Δουλεύουν όλα σε portrait κτλ αλλά δεν φαίνονται σωστά, τα κλασικά δηλαδή.

 

Εγώ αυτό πρόσεξα περισσότερο: "There doesn’t seem to be any way to turn it off, short of uninstalling the software".

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...