Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...

Τώρα γράφει "Operation failed timed out. Please check your settings"

Ανοιξε το fMMS, πάτα στον τίτλο για να εμφανιστεί το μενου -> ρυθμίσεις -> Τύπος δικτύου. Έχει 3 επιλογές: Polite/Rude/Havoc. Έχεις επιλέξει κάποια? H επιλεγμένη εμφανίζεται με γαλάζιο χρώμα και άσπρα γράμματα. Αν όχι δοκιμασε τες με την σειρά.

 

@liogr:

 

Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω : την υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας που πραγματοποιείται με το Wifi. Δεν έχω καταφέρει όμως να κάνω το bluetooth να δουλέψει. Υπάρχει κανεις που το έχει καταφέρει;

 

Η καλύτερη λύση αν δεν σου απαντήσει κάποιος εδώ, είναι να ψάξεις και να ρωτήσεις στο φορουμ του Maemo ( http://talk.maemo.org ). Κατα 99.99% θα σε βοηθησουν εκεί.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω και γω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον Cadfael. Κάνω κι εγώ με τον ίδιο τρόπο όλες τις ρυθμίσεις στο fmms με αυτά τα στοιχεία για Wind και μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα που αναφέρει ο φίλος. Τα έχω δοκιμάσει όλα, έκανα και επανεκκίνηση στο κινητό αλλά τίποτα. Αν κάποιος έχει τη λύση και μπορεί να βοηθήσει... ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το fMMS, πάτα στον τίτλο για να εμφανιστεί το μενου -> ρυθμίσεις -> Τύπος δικτύου. Έχει 3 επιλογές: Polite/Rude/Havoc. Έχεις επιλέξει κάποια? H επιλεγμένη εμφανίζεται με γαλάζιο χρώμα και άσπρα γράμματα. Αν όχι δοκιμασε τες με την σειρά.

 

Δυστυχώς ούτε κι έτσι γίνεται τίποτα. Η WIND πού τις έχει περασμένες τις ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εκμεταλευτώ το 3G internet της συσκευής μου στο laptop μου χρησιμοποιώντας το Bluetooth Dial-up Networking αλλά δεν τα έχω καταφέρει ως τώρα. Χρησιμοποίησα το initiation string στο bluetooth modem όπως αναφέρουν οι οδηγίες σε σχετικό site. Η κλήση γίνεται στον αριθμό *99# αλλά καταλήγει στο Registering your computer on the network. Μετα απο αρκετά δευτερόλεπτα εμφανίζει μήνυμα σφάλματος (error 734 The PPP link control protocol was terminated).

Έχει καταφέρει κανείς να συνδεθεί επιτυχώς χρησιμοποιώντας το δίκτυο της wind ;

 

Παντως εγω εχω ενα πιο απλο τροπο να εχω internet απο το ν900 στο laptop.

Ανοιγω το Ovi suite συνδεω το κινητο και παταω συνδεση στο internet μεσα απο το ovi suite και ετοιμος...

Το ιδιο μπορεινα γινει και με bluetooth αρκει να κανεις συνδεση το Ν900 με το ovisuite μεσω bluetooth...

 

Ουτε extra προγραμματα ουτε τιποτα...

 

Σημειωση. Εχω συνδεθει με αυτον τον τροπο και με τα 3 δικτυα (Vodafone, Wind, Cosmote).

Παντα η συνδεση γινοταν αυτοματα χωρις να χρειαστει να πειραξω τιποτα στο κινητο η στο laptop.

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις ισχύει αλλά μόνο όταν συνδέσεις το Ν900 μέσω καλωδίου. Δεν υποστηρίζεται μέσω Bluetooth. Το έχεις δοκιμάσει;

 

 

Σωστος δεν το ειχα δοκιμασει με bluetooth αλλα μονο με καλωδιο...

Υπεθεσα ομως οτι θα δουλευε.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Προς Lion και gnkgr,

Σωστος δεν το ειχα δοκιμασει με bluetooth αλλα μονο με καλωδιο...

Υπεθεσα ομως οτι θα δουλευε.

 

Για να αξιοποιησεις μεσω bluetooth και pc suite το modem, θα πρεπει να εγκαταστησεις το bluetooth dial-up networking. Νομίζω ακόμα ότι μετα θα πρεπει να ξανακανεις pairing με τον υπολογιστή για να ανανεώσει το bluetooth profile του N900.

Είναι στα extras..

Edited by phonee
Link to comment
Share on other sites

Flexi Spy

 

A spy application is available for the beast N900. It will be able to secretly capture SMS, Call Records, Instant Messages, GPS Locations, listen to surroundings and intercept live phone calls.

 

πηγή, thread & επίσημο site(το οποίο δεν ανανεώθηκε ακόμη αλλά αναμένεται τη Δευτέρα)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

SPB TV

 

SPB TV is a highly usable IP-TV solution, optimized to run on mobile devices. SPB TV provides users with lots of live channels in multiple languages with easy-to-use features and settings. Full screen, high quality playback.

 

http://i30.tinypic.com/33natt4.jpg

 

Μετά το brain evolution καινούρια (beta προς το παρών) εφαρμογή από την SPB software. Μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ (εφόσων είστε μέλος) ή να περιμένετε την τελική έκδοση της τσεκάρωντας το επίσημο site.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η καινούρια έκδοση του Opera 10.1 beta 6 και είναι απίστευτη.Πάει το browsing στο ν900 σε τελείως άλλο επίπεδο.Δεν υποστηρίζει flash ακόμα (αν και εγώ το θεωρώ καλό αυτό καθώς είμαι εναντίον της flash τεχνολογίας) αλλά για απλό σερφάρισμα δεν θα σας λείψει καθόλου.

Στα settings χρησιμοποίησα τα Fullscreen,mini Interface και Turbo Opera.

Έχει αυτόματο rotation και ένα δικό του εικονικό πληκτρολόγιο που είναι πάρα πολύ καλό.Μάλιστα πολλοί σε forums ζητάνε από τη Νόκια να το υιοθετήσει ως default του maemo.(Με τα ελληνικά βέβαια δεν τα πάει πολύ καλά από το λίγο που έπαιξα μαζί του αλλά γενικά είναι καλό).

To zoom είναι απίστευτα εύκολο και γίνετε είτε με διπλό tap είτε με λίγο παρατεταμένη πίεση σε ένα σημείο.Ο αλγόριθμος του zoom είναι εντυπωσιακός καθώς καταλαβαίνει το κείμενο στο οποίο ζουμάρεις και το προσαρμόζει στην οθόνη ώστε να μη χάσεις ούτε ένα γράμμα.Μετά το ζουμ απλά κάνεις κάτω την οθόνη και διαβάζεις όλο το κείμενο.Δε χρειάζεται να κάνεις δεξιά αριστερά καθόλου.Σε Fullscreen εμφανίζει 2 κουμπιά ακριβώς στους αντίχειρες και έχεις ότι χρειάζεσαι.(Το zoom out γίνεται από το αριστερό κουμπί)

Επίσης έχει κέρσορα ποντικιού που τον χειρίζεσαι από τα πλήκτρα κατεύθυνσης του hardware πληκτρολογίου(τα βελάκια).Απλά πατάς ένα βελάκι και εμφανίζεται.Αν θέλουμε να πατήσουμε ένα Link πάμε τον κέρσορα πάνω στο link και πατάμε enter.

Με space εμφανίζει ένα παραλληλόγραμμο.Το κουνάμε εκεί που θέλουμε με τα βελάκια,πατάμε enter και κάνει zoom στο σημείο αυτό.

Τέλος η ταχύτητα του σε σχέση με τους άλλους browsers είναι από άλλο πλανήτη και με έκανε να βαριέμαι να ανοίξω το desktop απλά για να σερφάρω.

Όσον αφορά την μπαταρία σίγουρα καίει λιγότερο από firefox.Σε σχέση με microb δεν παρατήρησα αισθητή διαφορά.

 

Η μνήμη που καταναλώνει είναι 17-23% κατά τι διάρκεια browsing ( στο http://www.sport24.gr)

και cpu 20-50 %

Στο in.gr που είναι δύσκολο site σε μνημη ήταν στα ίδια επίπεδα ενώ το cpu έφτασε το 70%

Τα αντίστοιχα μεγέθη για microb είναι memory =23% και cpu έως 80% για το in.gr.

Το in.gr φόρτωσε ποιο γρήγορα όμως στον Opera.Πιστεύω όταν βγει final έκδοση θα γίνει default browser σε όλους μας.

Edited by mamalinio
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον φιλο mamalinio!!!

πλεον το κινητο με τον Opera παει σε αλλο επιπεδο...

το σερφαρισμα ειναι απιστευτο....ξεκούραστο και δεν χανεις λεξη απο το κειμενο χωρις να κουνήσεις το δαχτυλακι σου...:)

απλα μονο δεν μπορεσα να καταλαβω πως μαρκάρεις κειμενο......σε αυτο αν μπορουσε να βοηθησει κανεις....?

 

Ανοιξε το fMMS, πάτα στον τίτλο για να εμφανιστεί το μενου -> ρυθμίσεις -> Τύπος δικτύου. Έχει 3 επιλογές: Polite/Rude/Havoc. Έχεις επιλέξει κάποια? H επιλεγμένη εμφανίζεται με γαλάζιο χρώμα και άσπρα γράμματα. Αν όχι δοκιμασε τες με την σειρά.

 

Δυστυχώς ούτε κι έτσι γίνεται τίποτα. Η WIND πού τις έχει περασμένες τις ρυθμίσεις;

 

φιλε τι προβλημα εχεις...?

και εγω wind εχω και στελνω και παιρνω mms πλεον με το τελευταιο update του προγραμματος κανονικοτατα....:)

 

παιδια κατι τελευταιο...

θα κανω το προγραμμα της wind large που σου δινει 1000 giga καθε μηνα για σερφαρισμα στο κινητο...

υπαρχει τροπος να μετραω τα mb που καταναλωνω(χωρις αυτα του wifi....) ?

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον φιλο mamalinio!!!

πλεον το κινητο με τον Opera παει σε αλλο επιπεδο...

το σερφαρισμα ειναι απιστευτο....ξεκούραστο και δεν χανεις λεξη απο το κειμενο χωρις να κουνήσεις το δαχτυλακι σου...:)

απλα μονο δεν μπορεσα να καταλαβω πως μαρκάρεις κειμενο......σε αυτο αν μπορουσε να βοηθησει κανεις....?

?

 

Πατάς παρατεταμένα πάνω στο κείμενο που θες και εμφανίζει επιλογή copy text...

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι τελευταιο...

θα κανω το προγραμμα της wind large που σου δινει 1000 giga καθε μηνα για σερφαρισμα στο κινητο...

υπαρχει τροπος να μετραω τα mb που καταναλωνω(χωρις αυτα του wifi....) ?

 

Personal dataplan monitor

 

*********************************************

 

MouthPot

 

MouthPot turns your phone into a virtual mouth which tracks your speech and moves accordingly to your voice. Place it in front of your mouth and speak, sing or scream into it. Surprise family and friends and have lots of fun! 15 different kinds of mouths are provided, ranging from beautiful, lovely, funny to scary.

 

http://p.d.ovi.com/p/g/store/1565848/mouthpot_ovi_screenshot_3_256x256-192x192.jpg?q=RoikcN8SwDOqGZTHhUBUmX-aiVdJB1mm&c=ovi_store http://p.d.ovi.com/p/g/store/1474877/mouthpot_ovi_screenshot_1_256x256-192x192.png?q=w87OHJATImXESJPS4mhdEXMUDQDklj3V&c=ovi_store

 

Καινούρια εφαρμογή στο ovi store που πιστεύω θα μας καταπλήξει!

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Personal dataplan monitor

 

*********************************************

 

 

αυτο μετραει μονο το ιντερνετ και οχι το wifi ετσι....?

και κατι αλλο παιδια υπαρχει ενα προγραμμα σαν το shazam για το ν900?....:)

το χρησιμοποιούσα συνεχεια στο 5800....

ακουγες ενα τραγουδι στο ραδιο?

δεν ηξερες ποιο ειναι ?

ανοιγες το προγραμματι και τελος...

:)

ειχα κανει ολοκληρο playlist με το συγκεκριμενο προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

αυτο μετραει μονο το ιντερνετ και οχι το wifi ετσι....?

Ναι μετράει μόνο ότι κατεβάζεις από τον πάροχο σου, γι' αυτό άλλωστε λέγεται και έτσι :)

 

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει τέτοια εφαρμογή. Κάνε μια αναζήτηση στο maemo.org ή στο application manager και σίγουρα θα την βρεις αν υπάρχει.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι μετράει μόνο ότι κατεβάζεις από τον πάροχο σου, γι' αυτό άλλωστε λέγεται και έτσι :)

 

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει τέτοια εφαρμογή. Κάνε μια αναζήτηση στο maemo.org ή στο application manager και σίγουρα θα την βρεις αν υπάρχει.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Είναι widget. Μπορεί να το κατεβάσει από δω πατώντας στο download δεξιά.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

εγινε παιδια ευχαριστω.....την κατεβασα σουπερ....εφαρμογη....:)

θα κανω συντομα συμβολαιο με ιντερνετ στο κινητο μου και ηταν αυτο που χρειαζομουν...:)

τωρα εψαξα λιγο για shazam και βρηκα οτι μπορουμε να κανουμε αυτο....

ηχογραφείς το κομματι που ακους εκεινη την ωρα στο ραδιο....πχ και μετα ανεβαζεις το αρχειο σε αυτην την σελιδα...

http://audiotag.info/

σε λιγα λεπτα λενε οτι σου δινουν το τιτλο του τραγουδιου που θελεις....

δεν το δοκιμασα ακομη και δεν ξερω αν δουλευει με την πρωτη ευκαιρία θα σας πω....

Link to comment
Share on other sites

Tweak Flash Version

Δινει την πληροφορια στα sites οτι ο default browser υποστηριζει flash 10.

Δειτε εδώ

Το δοκίμασα με http://www.skai.gr/player/tvlive

και καταφερνει να παιξει ικανοποιητικα ζωντανη τηλεοραση ενω εως τωρα εβγαζε μηνυμα οτι δεν μπορει να παιξει flash 10.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ταλαιπωρούμαι αρκετό καιρό με το fmms (για WIND). Όποιος έχει χρόνο και διάθεση ας με κατευθύνει με pm. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Tweak Flash Version

Δινει την πληροφορια στα sites οτι ο default browser υποστηριζει flash 10.

Δειτε εδώ

Το δοκίμασα με http://www.skai.gr/player/tvlive

και καταφερνει να παιξει ικανοποιητικα ζωντανη τηλεοραση ενω εως τωρα εβγαζε μηνυμα οτι δεν μπορει να παιξει flash 10.

 

μου ζηταει pass οταν παταω την εντολη που δειχνει στο βιντεο

γιατι?

Link to comment
Share on other sites

μου ζηταει pass οταν παταω την εντολη που δειχνει στο βιντεο

γιατι?

 

Σε αυτη την περιπτωση και αν εχεις ηδη εγκαταστησει το rootsh

δινεις

root

και μετα

/usr/bin/tweakflashver

χωρις το sudo

Link to comment
Share on other sites

Tweak Flash Version

Δινει την πληροφορια στα sites οτι ο default browser υποστηριζει flash 10.

Δειτε εδώ

Το δοκίμασα με http://www.skai.gr/player/tvlive

και καταφερνει να παιξει ικανοποιητικα ζωντανη τηλεοραση ενω εως τωρα εβγαζε μηνυμα οτι δεν μπορει να παιξει flash 10.

 

Τί ρυθμίσεις θα πρεπει να κάνω για να δουλέψει. πες μας τα βήματα που έκανες για να παίξεις το πχ skai.tv

Link to comment
Share on other sites

Τί ρυθμίσεις θα πρεπει να κάνω για να δουλέψει. πες μας τα βήματα που έκανες για να παίξεις το πχ skai.tv

 

βηματα

1. εγκατασταση του rootsh αν δεν το εχετε ηδη

2. εγκατασταση του Tweak Flash Version απο extras devel

3. ανοιγμα x terminal και

3α. root

3b. /usr/bin/tweakflashver

3c. επιλογη του Linux 10.0.45 (Desktop) - recommended

3d. Change -> Done

3e. κλεισιμο Tweak Flash Version, κλεισιμο X terminal.

ετοιμο! δεν χρειαζεται reboot.

 

πριν και μετα screenshots.

Και μια πολυ πολυ προχειρη μετρηση που εκανα με το personal dataplan monitor. Μεσω 3g σημα της wind εβλεπα χωρις διακοπες skai tv live κατεβαζοντας περιπου 3,5 Mb το λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

βηματα

1. εγκατασταση του rootsh αν δεν το εχετε ηδη

2. εγκατασταση του Tweak Flash Version απο extras devel

3. ανοιγμα x terminal και

3α. root

3b. /usr/bin/tweakflashver

3c. επιλογη του Linux 10.0.45 (Desktop) - recommended

3d. Change -> Done

3e. κλεισιμο Tweak Flash Version, κλεισιμο X terminal.

ετοιμο! δεν χρειαζεται reboot.

 

πριν και μετα screenshots.

Και μια πολυ πολυ προχειρη μετρηση που εκανα με το personal dataplan monitor. Μεσω 3g σημα της wind εβλεπα χωρις διακοπες skai tv live κατεβαζοντας περιπου 3,5 Mb το λεπτο.

το δοκίμασα δουλεύει. φοβερό!!! ευχαριστώ πολύ

 

 

 

ξέρει κάποιος να μου πει αν υπάρχει καμία εφαρμογή που να ´´κόβει´´ τραγούδια ή βίντεο ή γενικά να κάνουμε επεξεργασία ήχων για να τα βάζουμε για ήχους κλήσεις. ευχαριστώ

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,χρησιμοποίησε την Τροποποίηση !
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εμαθα για το project ThinkContacts του Forum.Nokia και επαθα πραγματικα την πλακα μου :X

 

τι θα λεγατε αν μπορουσατε να χρησιμοποιησετε το κινητο σας απλα και μονο με την σκεψη?

 

Το ThinkContacts ερχετε να "δωσει χερια" σε αναπηρους ανθρωπους οι οποιοι χρησιμοποιωντας την σκεψη τους,

θα μπορουν να πραγματοποιουν κλησεις μεσω του nokia n900.

 

Για την αναγνωση της σκεψης απο τα νευρα του εγκεφαλου χρησιμοποιειτε το mindset της neurosky το οποιο μετραει τα ηλεκτρικα ερεθισματα στον ανθρωπινο εγκεφαλο και στελνει τις πληροφοριες στο κινητο μεσω bluetooth.

 

μπορειτε να παρετε μια γευση του προγραματος στο παρακατω βιντεο ομως η εφαρμογη ειναι ακομα υπο αναπτυξη

 

περιμενω τις εντυπωσεις σας, εγω δεν πιστευω στα ματια μου :up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...