Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα είχα την τύχη να το πιάσω στα χέρια μου και να θέσω τις ερωτήσεις μου σε υψηλόβαθμο στέλεχος της μαμάς Nokia. Σε γενικές γραμμές η συσκευή απλά παίζει σε άλλη κατηγορία. Το N900 χαρακτηρίζεται σαν Mobile Computer όχι smartphone και όχι άδικα, μίας και το Maemo 5 είναι πρώτα computer και μετά τηλέφωνο, με την θετική του έννοια φυσικά. H οθόνη έστω και resistive, μαζί με την απίστευτα μεγάλη ανάλυση, είναι εντυπωσιακή. Πραγματικά έμεινα εντυπωσιασμένος με την οθόνη και την ανταπόκριση της, νομίζεις σε μεγάλο βαθμό ότι είναι capacitive(!). Ο επεξεργαστής σε συνδυασμό με την πληθώρα των RAM και το απίστευτο φουτουριστικό multitasking του Maemo 5 καθιστούν για πρώτη φορά δυνατή την εμπειρία του desktop σε κινητή συσκευή! Η ευελιξία απλά δεν περιγράφεται πάρα μόνο όταν το πιάσετε στα χέρια σας. :)

 

Ο browser είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή σε κινητή συσκευή, το ίδιο και ο Media Player, τελεία και παύλα. Η συσκευή που είχα, περιείχε PDF reader και ZIP/RAR manager και άλλα χρήσιμα τέτοια εργαλεία. Υποστήριξη για Office θα υπάρξει πολύ σύντομα. Το πληκτρολόγιο είναι αρκετά πιο βολικό, τουλάχιστον για μένα, σε σύγκριση με του N97.

 

Το Maemo 5 είναι άκρως εντυπωσιακό επίσης και είναι με κάθε έννοια, ένα ολοκληρωμένο computing OS (και όχι smartphone OS). Διακριτικά notifications εμφανίζοντα στο πάνω μέρος της οθόνης, το threaded messaging και το full HTML email είναι όπως τα βλέπετε και στα βιντεοκλίπ, χάρμα οφθαλμών.

 

Στα αρνητικά του τώρα, το μόνο που δουλεύει σε κάθετη μορφή ήταν το dialpad :cry: και έτσι θα κυκλοφορήσει η συσκευή στην αγορά. Με διαβεβαίωσαν ότι με το πέρασμα του χρόνου και αναλόγως τις ανάγκες θα δούμε πολλές λειτουργίες όπως το Messaging, Browser, Notes κ.α να παίρνουν και κάθετη μορφή.

MMS επίσης δεν θα υπάρχουν εξαρχής και αυτό γιατί το Linux kernel δεν υποστηρίζει WAP profiles στο οποίο και βασίζονται τα MMS αλλά και για σε αυτό το θέμα μου επισημάνανε ότι κατά 99% θα έρθει με update. FM receiver υπάρχει ενσωματωμένος, αλλά το N900 δεν θα έρχεται εξαρχής με radio application, πολλές όμως σχετικές εφαρμογές είναι ήδη υπό αναπτύξει από την Maemo community, χωρίς να αποκλείεται και κάποια από την ίδια την Nokia. Στην έκδοση που είχα, virtual keyboard δεν υπήρχε πουθενά και δεν πρόλαβα να δω αν το N900 έρχεται με υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων μιας και ακριβώς εκεί μου έμεινε από μπαταρία... :(

 

Στόχος της Nokia είναι η άμεση διάθεση του N900, αν όλα πάνε καλά οι πρώτες συσκευές θα βρίσκονται στα καταστήματα τέλος Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου. :up:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως να βγάλει κάποιος ολοκληρωμένη εικόνα για την αυτονομία όταν περνάει μόνο μερικές στιγμές μαζί της; Πάντως, όσοι την έχουν χρησιμοποιήσει, και εγώ μέσα, λένε ότι ρουφάει αλύπητα. :) Λογικό μιας και, δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να την έχει πιάσει και να την έχει αφήσει στιγμή από τα χέρια του. ;)

 

Στην συσκευή που έπιασα, υπήρχε κανονικά ελληνικό εικονικό πληκτρολόγιο και, πιστεύω ότι, τα μοντέλα παραγωγής θα το έχουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Πως να βγάλει κάποιος ολοκληρωμένη εικόνα για την αυτονομία όταν περνάει μόνο μερικές στιγμές μαζί της; Πάντως, όσοι την έχουν χρησιμοποιήσει, και εγώ μέσα, λένε ότι ρουφάει αλύπητα. :) Λογικό μιας και, δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να την έχει πιάσει και να την έχει αφήσει στιγμή από τα χέρια του. ;)

 

Στην συσκευή που έπιασα, υπήρχε κανονικά ελληνικό εικονικό πληκτρολόγιο και, πιστεύω ότι, τα μοντέλα παραγωγής θα το έχουν κανονικά.

 

Καλα εννοειται πως οσοι το πιανουν δεν το αφηνουν οποτε λογικο ειναι να καταναλωνει πολυ.

Ειναι σαν να σου δινουν για τεστ ντραιβ μια φεραρι και συ να την πηγαινεις στο ρελαντι. Γινεται? Δεν γινεται!

Ολοκληρωμενη αποψη θα υπαρξει μονο οταν καποιος το εχει μερες.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου N900 είχε ένα bug με την ένδειξη μπαταρίας για κάποιο λόγο έδειχνε συνέχεια ότι φορτίζει.. Στο μισάωρο πάνω μου πέθανε (και φυσικά με ξενέρωσε χεχε). Αλλά το έπιασα γύρο στις 7 το απόγευμα και το παιδί από την Nokia που το είχε, μου είπε ότι από της 10 το πρωί η συγκεκριμένη συσκευή δε σταμάτησε να αλλάζει χέρια...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όλα αυτά τα θεωρώ BS (κοινός μ....), απλά αυτή την στιγμή η πλατφόρμα δεν είναι full phone enabled και δεν έχουν χρόνο να βάλουν MMS support, ότι συνέβη με το iPhone, αντί λοιπόν να μπουρδολογούν περί WAP 1.2.1 και τι κακό θα έκανε στο OS τους (καλά εδώ γελάμε!!!) κτλ. ας πουν νέτα σκέτα ότι α)δεν έχουμε χρόνο και β)θέλουμε να το βγάλουμε άμεσα στην αγορά και γ)τα phone features θα τα βάλουμε στην συνέχεια (αλλά μην λένε BS για OS.. κτλ. όχι άλλες δικαιολογίες σε στυλ Apple μέχρι που το προσέφερε στο τέλος!!! :p)

 

Και όχι δεν τους συγχωρώ, όπως δεν συγχωρούσα και το iPhone. Τουλάχιστον είμαι συνεπείς στα πιστεύω μου! :/ (αι σιχτίρ κοινός το λεγόμενο, όπως έλεγα και για το iPhone τότε! :D)

 

Εύχομαι πάντως ολόψυχα καλές αγορές σε όλους όσους το επιλέξουν!

:)

 

+1

 

Καλά τα λέει ο φίλος. Τέρμα BS του χειρίστου βαθμού, τύπου apple. Επίσης με τις αναφορές παράδοσης sms, τι γίνεται? Κανείς σας δεν είπε τίποτα. Να μαντέψω ότι μαζί με τον περιορισμό των ελληνικών χαρακτήρων στα sms, θα μας λείπει παντελώς και η αναφορά παράδοσης (τακτικές apple πάλι).

 

Καλή και άγια η κοινότητα, αλλά δεν μπορούμε για βασικά πραγματάκια να την περιμένουμε. Έλεγα, η Nokia έχει χρόνια παράδοσης στο χώρο της κινητής οπότε θα ήταν έτοιμη για μία 100% εμπειρία κινητής τηλεφωνίας + mobile computing. Και όχι μισές δουλείες στο καλύτερο tablet-phone που έχει βγάλει ποτέ.

 

Επειδή έχω το Ν810, είμαι σίγουρος ότι το νέο maemo θα σπέρνει, παράλληλα με τις νέες hardware δυνατότητες. Αλλά, ελπίζω να μην έχει τόσες πολλές υποχωρήσεις στον τομέα της τηλεφωνίας. Δεν με νοιάζουν τα threaded conversations στα sms, καλύτερα να είχε π.χ. αναφορές, mms, και μη περιορισμό στο μέγεθος αποστολής ελληνικών χαρακτήρων.

 

Επίσης, κανείς δεν σχολιάζει για τον τηλεφωνικό κατάλογο. Εντάξει, θαυμάσαμε στα video τα widget με τις επαφές στο desktop, αλλά δεν γίνεται να βάλουμε όλες τις επαφές μας εκεί. Πως δουλεύει ο τηλεφωνικός κατάλογος? Αλφαβητικά σειρά? Υποστηρίζει ταξινόμηση στα ελληνικά? Ταχεία εύρεση (εκτός από τα widget)? Λίστες εισερχομένων, αναπάντητων κλήσεων? (γιατί πλέον πρέπει να ρωτάμε και για τα αυτονόητα εδώ και δεκαετία στα κινητά)

 

Επίσης, πως λειτουργεί το multitasking την στιγμή που δέχεσαι κλήση?

 

Εν κατακλείδι, είμαι σίγουρος ότι θα είναι η καλύτερη maemo συσκευή που έβγαλε ποτέ η nokia. Θα είναι όμως εξίσου καλό (για την τιμή του) ως τηλέφωνο? Χλωμό το κόβω. Tηλεφωνικές δυνατότητες που de facto θεωρούμε δεδομένες στα κινητά των 50 ευρώ λείπουν και από εδώ, και αναμένουμε update... Ποιότητα κλήσης? Σχόλια κανείς?

 

 

Μετά από τα νέα για την υποστήριξη των MMS, έχουμε επίσημη απάντηση και για το ραδιόφωνο:

 

Yes, the N900 has a FM receiver hardware inbuilt. Today, we do not ship FM-radio as a built-in application. However, we look forward to the community to build exciting mash-ups of FM radio and other media experiences on Nokia N900 with high local relevance.

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=318661&postcount=451

 

 

Δεν μου λέτε οι παλιοί αν θυμάστε: στο nokia n800, την εφαρμογή ράδιο την είχε

από την nokia ή έπρεπε να περιμένουμε την κοινότητα? Εγώ νομίζω ότι ήταν έτοιμο να παίξει ράδιο από τη Nokia... Αν όντως ισχύει, γιατί δεν το έβαλαν και εδώ? Τεχνικός λόγος ή μας δουλεύουν?

 

 

Αλλα να προσπαθουν να μας πεισουν οτι ειναι καλυτερα να στελνεις μηνυματα πολυμεσων μεσω web αρα αποκλειουμε τα mms+ οτι δεν κανουν για την πλατφορμα τους(το γιατι στο σχολιο σου αναλυεται πολυ σωστα) πολυ παει.

 

:respect:

 

 

Το δικό μου N900 είχε ένα bug με την ένδειξη μπαταρίας για κάποιο λόγο έδειχνε συνέχεια ότι φορτίζει.. Στο μισάωρο πάνω μου πέθανε (και φυσικά με ξενέρωσε χεχε). Αλλά το έπιασα γύρο στις 7 το απόγευμα και το παιδί από την Nokia που το είχε, μου είπε ότι από της 10 το πρωί η συγκεκριμένη συσκευή δε σταμάτησε να αλλάζει χέρια...

 

Σε ένα βιντεάκι στο youtube, κάποιος μιλάει με έναν υπεύθυνο της nokia σε ένα hands on και ρωτάει για την μπαταρία. Εκείνος του απαντάει ότι στόχος τους ήταν μια μέρα φουλ τυπικής χρήσης για την αυτονομία. Οπότε πάλι προς iphone τύπου αυτονομία θα έχει μάλλον με κάθε μέρα να θέλει φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα παντως μου αρεσει η ιδεα που το γυρνας καθετα και ανοιγει την εφαρμογη του τηλεφωνου.

Ειναι σαν να εχεις δυο συσκευες.

Οταν το εχεις καθετα ειναι απλα ενα τηλεφωνο ενω οταν το γυρισεις οριζοντια ειναι ενας υπολογιστης.

Μου θυμιζει την λογικη των παλιοτερων comunicators.

Προσωπικα αυτο εμενα δεν με πειραζει καθολου αφου μονο στο τηλεφωνο θελω καθετο προσανατολισμο της οθονης και πουθενα αλλου.

Φανταστειτε στο pc σας να μπορουσατε να γυρισετε την οθονη καθετα. Ποιος θα το εκανε;

Αυτη ειναι και η λογικη του Ν900 οτι δηλαδη ειναι υπολογιστης και λιγοτερο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πριν αρχίσετε να το θάβετε να περιμένετε το μοντέλο παραγωγής. Ποιος είπε ότι δεν θα έχει ελληνικά? Ξέρει κανείς; Όχι, στο μοντέλο παραγωγής θα τα μάθουμε όλα ;) ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Καλή και άγια η κοινότητα, αλλά δεν μπορούμε για βασικά πραγματάκια να την περιμένουμε. Έλεγα, η Nokia έχει χρόνια παράδοσης στο χώρο της κινητής οπότε θα ήταν έτοιμη για μία 100% εμπειρία κινητής τηλεφωνίας + mobile computing. Και όχι μισές δουλείες στο καλύτερο tablet-phone που έχει βγάλει ποτέ.

 

Επειδή έχω το Ν810, είμαι σίγουρος ότι το νέο maemo θα σπέρνει, παράλληλα με τις νέες hardware δυνατότητες. Αλλά, ελπίζω να μην έχει τόσες πολλές υποχωρήσεις στον τομέα της τηλεφωνίας. Δεν με νοιάζουν τα threaded conversations στα sms, καλύτερα να είχε π.χ. αναφορές, mms, και μη περιορισμό στο μέγεθος αποστολής ελληνικών χαρακτήρων.

 

Συμφωνώ απολύτως σε όλα. Για μένα τα βασικότερα στοιχεία σε μία συσκευή που θέλει να λέει ότι είναι τηλέφωνο είναι οι επαφές με όλα τα καλούδια που μας έχει συνηθίσει η Nokia, το αναλυτικό μητρώο επικοινωνιών (όχι μόνο κλήσεων), τα μηνύματα και το ημερολόγιο.

 

Απ'όσο είδα, το ημερολόγιό του είναι καταπληκτικό. Από τις καλύτερες υλοποιήσεις που έχουμε δει. Για το μητρώο δεν είδα κάτι περισσότερο από την λίστα με αναπάντητες, κληθέντες και εξερχόμενες. Δεν μπορούσα να το ψάξω παραπάνω καθώς η συσκευή δεν είχε sim (παρά μόνο για λίγα λεπτά) και έτσι δεν υπήρχαν επικοινωνίες (κλήσεις, μηνύματα, χρεώσεις data κτλ). Τα μηνύματα λέγονται comunications και είναι σχετικά απλά στην χρήση. Δεν μπόρεσα να δω αν υπάρχει αναφορά παράδοσης. Θα το μάθουμε σύντομα. ;)

 

Επίσης, κανείς δεν σχολιάζει για τον τηλεφωνικό κατάλογο. Εντάξει, θαυμάσαμε στα video τα widget με τις επαφές στο desktop, αλλά δεν γίνεται να βάλουμε όλες τις επαφές μας εκεί. Πως δουλεύει ο τηλεφωνικός κατάλογος? Αλφαβητικά σειρά? Υποστηρίζει ταξινόμηση στα ελληνικά? Ταχεία εύρεση (εκτός από τα widget)? Λίστες εισερχομένων, αναπάντητων κλήσεων? (γιατί πλέον πρέπει να ρωτάμε και για τα αυτονόητα εδώ και δεκαετία στα κινητά)

 

Επίσης, πως λειτουργεί το multitasking την στιγμή που δέχεσαι κλήση?

 

Όσο για τις επαφές, είναι σε λίστα με αλφαβητική ταξινόμηση με την εικόνα τις επαφής σε πρώτο πλάνο. Υπάρχουν συγκεντρωμένες σε κάθε επαφή όλες οι δυνατές πληροφορίες αλλά και οι υπηρεσίες ΙΜ. Δεν είδα επιλογή για γκρουπ, αντιστοίχιση ήχου και προεπιλογές αλλά ελπίζω να υπάρχουν. Το αρνητικό που εντόπισα είναι ότι δεν μπορούν να μετονομαστούν οι ετικέτες των καταχωρήσεων, κάτι που με έχει βολέψει αφάνταστα χρόνια τώρα.

 

Το σημαντικότερο με όλες τις τυχόν και επιβεβαιωμένες ελλείψεις, είναι ότι μπορούν να προστεθούν πολύ εύκολα. Δεν χρειάζεται να περιμένουμε την εταιρία να αποφασίσει να μας την προσφέρει όπως γίνεται και θα γίνεται στο άιφορ. Αυτά είναι τα καλά του ανοιχτού (όσο δεν πάει) λειτουργικού. :)

 

Δεν μου λέτε οι παλιοί αν θυμάστε: στο nokia n800, την εφαρμογή ράδιο την είχε

από την nokia ή έπρεπε να περιμένουμε την κοινότητα? Εγώ νομίζω ότι ήταν έτοιμο να παίξει ράδιο από τη Nokia... Αν όντως ισχύει, γιατί δεν το έβαλαν και εδώ? Τεχνικός λόγος ή μας δουλεύουν?

 

Όχι, δεν είχε εφαρμογή και πολύς κόσμος δεν ήξερε καν ότι υπάρχει δέκτης. Αργότερα, κυκλοφόρησε εφαρμογή και μπορούσες να αξιοποιήσεις τον δέκτη. Με το Ν900 ισχύει το ίδιο. Μόνο που τώρα, το ξέρουμε από πολύ νωρίς και, μέχρι να φτάσει η συσκευή στα χέρια μας, πολύ πιθανόν να υπάρχει έτοιμη μια αξιόλογη εφαρμογή για ράδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι και η λογικη του Ν900 οτι δηλαδη ειναι υπολογιστης και λιγοτερο τηλεφωνο.

 

 

Αυτό φοβάμαι και εγώ, πόσο λιγότερο τηλέφωνο θα είναι... :lol:

 

Συμφωνώ απολύτως σε όλα. Για μένα τα βασικότερα στοιχεία σε μία συσκευή που θέλει να λέει ότι είναι τηλέφωνο...

 

Thanx φίλε για όλες τις απαντήσεις. Ήσουν διευκρινιστικός. Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι με παρόμοιες προσδοκίες (όχι κάτι εξωφρενικό, αυτά τα απλά πραγματάκια που θεωρούμε δεδομένα), άντε να δούμε πόσο θα μας απογοητεύσει η nokia σε αυτόν τον τομέα (ελπίζω όχι πολύ).

 

Το σημαντικότερο με όλες τις τυχόν και επιβεβαιωμένες ελλείψεις, είναι ότι μπορούν να προστεθούν πολύ εύκολα. Δεν χρειάζεται να περιμένουμε την εταιρία να αποφασίσει να μας την προσφέρει όπως γίνεται και θα γίνεται στο άιφορ. Αυτά είναι τα καλά του ανοιχτού (όσο δεν πάει) λειτουργικού

 

Το γνωρίζω αυτό και το έχω δει και στην πράξη με το συγγενικό N810, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να περιμένουμε θαύματα λόγω ανοιχτού λειτουργικού π.χ. το n810 είχε υποδεέστερα τεχνικά χαρακτηριστικά και αυτό φρέναρε πολλές φορές την κοινότητα στο development. Αν λοιπόν, για παράδειγμα, ο kernel δεν υποστηρίζει mms και η nokia δεν μπορεί να κάνει γι αυτό, θα περιμένουμε experimental kernel της κοινότητας που ένα χαρακτηριστικό μπορεί να προσθέτει και 5 να χαλάει. Και εντάξει στο σκέτο tablet μου γούσταρα την φάση ψάξε βρες το τάδε hack, αλλά στο κινητό - tablet με το νέο maemo ήλπιζα ότι όλα θα δουλεύουν από την αρχή... Δεν έχω διάθεση για πειράματα και fails στο τηλεφωνικό κομμάτι του N900.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πώς πρέπει επιτέλους να συνειδητοποιήσουμε ότι η Νοκια (αλλά και άλλες εταιρείες), έχει αρχίσει να έχει οικονομικά προβλήματα, με αποτέλεσμα να κάνει ότι μπορεί για να κρατήσει τη θέση της και να μην βρεθεί σε πιο δύσκολη κατάσταση. Αυτό έχει φανεί ήδη στα smartphones, όπου μειώνει το κόστος παραγωγής στα υλικά και στην συναρμολόγηση (π.χ. Ν95 κλπ) αλλά και στη βιασύνη να κυκλοφορήσει το S60 5th -5800, Ν97- τη στιγμή που ακόμη υπήρχαν bugs. Το ίδιο μάλλον συμβαίνει και με το Maemo 5. Βιάζεται, γιατί τα οικονομικά είναι δύσκολα, και η Νόκια δεν έχει φθηνά εργατικά χέρια όπως οι γιαπωνέζοι κι οι κινέζοι...
Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ αξιόλογη συλλογή με τα καλύτερα άρθρα και βίντεο που έχουν ανέβει μέχρι σήμερα για το Ν900.

 

Ένα σημείο που αξίζει να σημειώσουμε είναι το εξής σχόλιο από την παρουσίαση του TechRadar UK οπού, στην παρουσίαση του Χ6, γράφτηκε το εξής:

 

The new screen, a 3.2-inch effort, is a lot, lot better than previous resistive options from Nokia (although bizarrely not as good as the N900)

 

NOKIA N900 VIDEOS AND FIRST LOOK

 

http://maemotalk.com/2009/09/03/nokia-n900-videos-and-first-look/

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό που λέει. Σίγουρα μπορεί να είναι εφικτό αλλά δύσκολο να το πιστέψω. Πρέπει να το δούμε για να βγάλουμε συμπέρασμα. Αν είναι έτσι τότε μιλάμε η ευαισθησία της οθόνης είναι πάρα πολύ καλή ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Nokia N900: Hands On Video and Pictures

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ieeQDnUm8xs]YouTube - Nokia N900 Hands On[/ame]

 

http://farm4.static.flickr.com/3017/3887168658_1f9e1de5f4.jpg

 

http://farm3.static.flickr.com/2453/3887164538_da6519ffe8.jpg

 

http://farm4.static.flickr.com/3489/3886365823_d3c7a1dcd4.jpg

 

http://farm4.static.flickr.com/3454/3886365579_b81345fcd5.jpg

 

http://farm3.static.flickr.com/2654/3887163392_94c9fd7853.jpg

 

Περισσοτερα εδω:

 

http://symbianworld.org/1787-nokia-n900-hands-on-video-and-pictures/

 

Τωρα ψαχνουμε απελπισμενα για λυση , γιατι του σβησαμε ενα theme απο μεσα , και ενω προσπαθει να ανοιξει , στο τελος κανει επανεκκινηση λιγο πριν μπει στην οθονη αναμονης και παμε παλι απο την αρχη :cry::cry::cry:

 

 

Κανενα νεοτερο,περα απο αυτα που ειπαμε ?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Στα βιντεακια που παρεθεσε ο φιλος παραπανω φαινεται η λειτουργια του σαν τηλεφωνο αλλα ειναι στα ιταλικα και δεν καταλαβα και πολλα.

Οποιος καταλαβε ας ενημερωσει κι εμας.

 

Επισης προσεξτε την ταχυτητα του οταν παιζει βιντεο.

Το βαζει ο τυπος να παιξει ενα βιντεακι και παταει πανω στην μπαρα του χρονου και το βιντεο συνεχιζεται ακαριαια.

 

Πολυ θετικο αυτο γιατι με τις συσκευες που ειχα εως τωρα (windows mobile) η ταχυτητα ειναι κατι που μου εχει μεινει απωθημενο.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο τελικα το ν900...αλλα το μονο που μου τη δινει ειναι που το ν97 ειναι πιο προσεγμενο εμφανισιακα,ειδικα ο τροπος που ανοιγει ειναι πολυ μπροστα...αν το βαζανε στο ν900 αυτο το μηχανισμο ανοιγματος θα ηταν τελειο... ασχετο αυτο με το interactive festival τι ακριβως ειναι?
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω πριν τις γιορτες να εχει βγει εδω με ελληνικα και αν δεν εχει πολλα προβληματα οπως Ν97 σιγουρα θα ειναι το επομενο τηλ μου...:D
Link to comment
Share on other sites

πιο νωρις το βλεπω τελη οκτωβρη με αρχεσ νοεμβρη

το εχουν ολα τα νοκια ον λαιν stores σε προπαραγγελια(ευρωπη)

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Παντως μια φορα νωριτερα απο το Satio..:shifty:

Αραγε τι αλλο να περιεχει η συσκευασια? Το ερωτημα βεβαια ειναι ρητορικο εδω αλλα βασικοτερα δεν ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις την επίσημη σελίδα για το Ν900 θα δεις ότι το αναφέρει,

 

What´s in the box

  • Nokia N900
  • Nokia Battery (BL-5J)
  • Nokia High Efficiency Charger (AC-10)
  • Nokia Stereo Headset (WH-205)
  • Video out cable (CA-75U)
  • Nokia charger adaptor (CA-146C)
  • Cleaning cloth

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...