Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 Σεπτεμβρίου στο Nokia World 2009 θα ξεκαθαρίσουν πολλά.

Εγώ μέσα στις επόμενες 10-15 μέρες θα το έχω στα χέρια μου (prototype φυσικά) αν έχετε κάποια απορία, ευχαρίστως.

 

Το Maemo 5 φαίνεται εντυπωσιακό ειδικά στον τομέα του computing, αυτό που με προβληματίζει όμως είναι το πόσο καλά θα ανταποκρίνεται στις λειτουργίες τηλεφώνου και τι επιλογές προσφέρει σε κάθετη λειτουργία... Γιατί μέχρι τώρα σε όλα τα βιντεοκλίπ και φωτογραφίες η μόνη εφαρμογή που φαίνεται να τρέχει σε κάθετη λειτουργία είναι το dialpad! Όλα τα άλλα τρέχουν οριζόντια... Πράγμα πολύ ανησυχητικό για μένα τουλάχιστον...

 

Σωστή η ανησυχία σου, εγώ θα ήθελα να μάθω όταν το έχεις στα χέρια σου, αν τελικά υποστηρίζει ή όχι MMS και αν υπάρχει υποστήριξη έξυπνου κειμένου (T9 / auto word complete) στην σύνταξη μηνυμάτων μέσο QWERTY.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ μέσα στις επόμενες 10-15 μέρες θα το έχω στα χέρια μου (prototype φυσικά) αν έχετε κάποια απορία, ευχαρίστως.

 

Που ειπαμε οτι μενεις?????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αλλά, αν θυμάμαι καλά, δεν είχε ποτέ ελληνικά ούτε το Ν800 ούτε το Ν810 (για το 770 ούτε λόγος). Το θέμα είναι να έχουμε ελληνικό qwerty.

 

Δεν θυμασαι καλα :p .

Ελληνικο πληκτρολογιο εχει το Ν800 (οπως και το Ν810,για το 770 δεν γνωριζω))

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2282224#post2282224

Ελληνικο μενου δεν εχει .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

τα ελληνικα εμενα προσωπικα δεν με πειραζουν μονο στα sms..οποτε και αγγλικα να ειναι καλωσ να ναι

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια αξιολογη συσκευη που εχει τα παντα ...και πανω που πηγα να ξεφυγω απο την ΝΟΚΙΑ εκανε παλι το κομματι της :) ανα δουμε ομως τι προβληματα θα βγαλει...γιατι κακα τα ψεματα οσο καλα και να εχει αν το παρεις και σου σπα τα νευρα τοτε ....ηθελα να ρωτησω θα εχει gps κανονικο ή μονο a-gps?
Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί σε εκατομμύρια φόρουμ, εκατομμύρια φορές. Έχει κανονικά GPS ;) ;) Με απλά λόγια το A-GPS (υποβοηθούμενο GPS) βοηθάει το κινητό να βρει-κλειδώσει πιο γρήγορα δορυφόρους ή όταν το GPS δεν μπορεί να βρει σε δύσκολο σημείο τότε βρίσκει αυτό με την βοήθεια του δικτύου και με ελάχιστη χρέωση.
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα φτάνει να γράφει ελληνικά για να μπορούμε να κάνουμε post στο forum :p

 

Σωστά. Αλλιώς, θα αναγκάζομαι να διαγραφώ τα ίδια μου τα ποστ. :p :D

Δεν θυμασαι καλα :p .

Ελληνικο πληκτρολογιο εχει το Ν800 (οπως και το Ν810,για το 770 δεν γνωριζω))

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2282224#post2282224

Ελληνικο μενου δεν εχει .

 

Μα για ελληνικό μενού μιλούσα, άρα, καλά θυμόμουν. :)

 

Το Ν810 που ήρθε στην ελληνική αγορά, είχε ελληνικό hardware πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Το hardware πληκτρολόγιο δεν έγραφε ελληνικά.

Γι αυτό το λόγο άλλωστε ο Porfyras έκανε αυτό.

 

Τώρα... με το N900 ελπίζω η ελληνική γλώσσα να υποστηριχθεί πλήρως, και όχι μόνο σε Unicode διότι θα ζήσουμε εποχές 6600 πάλι με sms...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αλλιώς, θα αναγκάζομαι να διαγραφώ τα ίδια μου τα ποστ. :p :D

 

Σκεφτεσαι να το παρεις απο τους πρωτους ? :shifty:

 

Μα για ελληνικό μενού μιλούσα, άρα, καλά θυμόμουν. :)

Το ειχα σιγουρο οτι θυμοσουν οτι δεν ειχαν ελληνικο μενου τα Ν800

για αυτο και αναφερθηκα στο πληκτρολογιο που μπορει να μην θυμοσουν . :)

 

 

 

 

Τώρα... με το N900 ελπίζω η ελληνική γλώσσα να υποστηριχθεί πλήρως, και όχι μόνο σε Unicode διότι θα ζήσουμε εποχές 6600 πάλι με sms...

 

Δεν βλεπω αμεση υποστηριξη παντως :O

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτεσαι να το παρεις απο τους πρωτους ? :shifty:

 

Μάλλον όχι. Όπως φαίνεται, θα κυκλοφορήσει πρώτα στις επιλεγμένες αγορές και αργότερα, θα έρθει και επίσημα στην χώρα μας. Οπότε, θα περιμένω το ελληνικό.

Το ειχα σιγουρο οτι θυμοσουν οτι δεν ειχαν ελληνικο μενου τα Ν800

για αυτο και αναφερθηκα στο πληκτρολογιο που μπορει να μην θυμοσουν . :)

 

Για το Ν800 ήμουν σίγουρος καθώς το είχα δει μπόλικες φορές και από κοντά. Για το Ν810 όμως, που είναι και το μόνο με hardware keyboard, δεν ήμουν σίγουρος ούτε για το μενού, ούτε για την υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων στο πληκτρολόγιο.

 

Και πάμε στο φλέγον ζήτημα των ΜΜS.

 

Σε ερώτηση ενός χρήστη του fοrum του maemo.org σε στέλεχος της Nokia ως προς το αν θα υπάρχει υποστήριξη των ΜΜS από το Ν900, έλαβε την εξής απάντηση:

 

"Yes, having MMS on a feature phone is important, but the N900 isn't a feature phone with limited resources. . We prioritized our resources to have brilliant multitasking of the frequent use cases. You can share photos easily to the Internet or by email. Implementing MMS would have meant dragging the ancient WAP 1.2.1 standard used for the push notificatiom to a modern computer OS in times when our target audience wants to share high quality images to Flickr, Facebook, Picasa, Ovi and so on. MMS receipt would maybe gotten us far enough, so others can send her photo to you, but we decided to put our R&D into other areas. I hope consumers will forgive us for the time being."

Link to comment
Share on other sites

"Yes, having MMS on a feature phone is important, but the N900 isn't a feature phone with limited resources. . We prioritized our resources to have brilliant multitasking of the frequent use cases. You can share photos easily to the Internet or by email. Implementing MMS would have meant dragging the ancient WAP 1.2.1 standard used for the push notificatiom to a modern computer OS in times when our target audience wants to share high quality images to Flickr, Facebook, Picasa, Ovi and so on. MMS receipt would maybe gotten us far enough, so others can send her photo to you, but we decided to put our R&D into other areas. I hope consumers will forgive us for the time being."

 

Προσωπικά όλα αυτά τα θεωρώ BS (κοινός μ....), απλά αυτή την στιγμή η πλατφόρμα δεν είναι full phone enabled και δεν έχουν χρόνο να βάλουν MMS support, ότι συνέβη με το iPhone, αντί λοιπόν να μπουρδολογούν περί WAP 1.2.1 και τι κακό θα έκανε στο OS τους (καλά εδώ γελάμε!!!) κτλ. ας πουν νέτα σκέτα ότι α)δεν έχουμε χρόνο και β)θέλουμε να το βγάλουμε άμεσα στην αγορά και γ)τα phone features θα τα βάλουμε στην συνέχεια (αλλά μην λένε BS για OS.. κτλ. όχι άλλες δικαιολογίες σε στυλ Apple μέχρι που το προσέφερε στο τέλος!!! :p)

 

Και όχι δεν τους συγχωρώ, όπως δεν συγχωρούσα και το iPhone. Τουλάχιστον είμαι συνεπείς στα πιστεύω μου! :/ (αι σιχτίρ κοινός το λεγόμενο, όπως έλεγα και για το iPhone τότε! :D)

 

Εύχομαι πάντως ολόψυχα καλές αγορές σε όλους όσους το επιλέξουν!

:)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, θα περιμένω το ελληνικό.

 

Καλο αυτο , θα περιμενεις αρκετα ομως ..

Καλος πολιτης :D

Θα παμε για το επομενο τοτε ..:D

 

 

Και πάμε στο φλέγον ζήτημα των ΜΜS.

 

Ενταξει ,οχι και φλεγον ζητημα τα mms .

Ειναι παραγοντας που θα μας αποτρεψει να την αγορασουμε ?

 

 

Ας ειναι σε ολα τα αλλα ενταξει , και στο μελλον θα υποστηριχθει

με καποιο update ή προσθηκη εφαρμογης .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα είμαι πολίτης όταν το πάρω, δεν γίνεται αλλιώς, άλλωστε. :)

 

Περιμένουμε και το επόμενο, το Ν920, αλλά το Ν900 ήρθε δυναμικά και πιστεύω ότι η μείνει αρκετό καιρό στην αγορά πριν ανακοινωθεί ουσιαστικός αντικαταστάτης.

 

Όσον αφορά την υποστήριξη ΜΜS, δεν τα θεωρώ μεν σημαντικα αλλά, πρόκειται για μια βασική λειτουργία που είναι κρίμα να λείπει. Από την άλλη, δεν προβληματίζομαι καθώς θα προστεθεί αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Maemo 5 user interface

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Au_uRmoy8Fs]YouTube - Maemo 5 user interface[/ame]

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τα νέα για την υποστήριξη των MMS, έχουμε επίσημη απάντηση και για το ραδιόφωνο:

 

Yes, the N900 has a FM receiver hardware inbuilt. Today, we do not ship FM-radio as a built-in application. However, we look forward to the community to build exciting mash-ups of FM radio and other media experiences on Nokia N900 with high local relevance.

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=318661&postcount=451

Link to comment
Share on other sites

Ωραια νεα :),ας ειναι καλα η κοινοτητα , οπως εγινε και με το Ν800

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν υπάρχουν οι περιορισμοί από το λειτουργικό και τον κατασκευαστή, ότι και αν λείπει από το λειτουργικό, θα προστεθεί με εφαρμογή. Αυτό που θέλω να δω είναι αν θα υπάρχει το αναλυτικό μητρώο που υπάρχει στην δεξιά καρτέλα των series 60.
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν υπάρχουν οι περιορισμοί από το λειτουργικό και τον κατασκευαστή, ότι και αν λείπει από το λειτουργικό, θα προστεθεί με εφαρμογή. Αυτό που θέλω να δω είναι αν θα υπάρχει το αναλυτικό μητρώο που υπάρχει στην δεξιά καρτέλα των series 60.
Εγω γιατι δεν καταλαβα ποιο μητρωο εννοεις;:p

 

Παντως μου άρεσε που σου δειχνει σε μικρογραφια τις ανοιχτες εφαρμογες και επιλεγεις ποια θες.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τα νέα για την υποστήριξη των MMS, έχουμε επίσημη απάντηση και για το ραδιόφωνο:

 

Yes, the N900 has a FM receiver hardware inbuilt. Today, we do not ship FM-radio as a built-in application. However, we look forward to the community to build exciting mash-ups of FM radio and other media experiences on Nokia N900 with high local relevance.

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=318661&postcount=451

 

Αυτό είναι θετικό, βέβαια πετά το μπαλάκι στην κοινότητα, αυτό δεν είναι κακό διότι υπάρχει όλη η υποδομή το Radio API υποθέτω (έτσι όπως το θέτει), αντίθετα με το MMS το οποίο από τα λεγόμενα τους δεν έχει καθόλου το ανάλογο API οπότε η ανάπτυξη ενός MMS client μπορεί να αποδειχθεί μια δύσκολη ή χρονοβόρα διαδικασία σε αντίθεση με εκείνη της σχεδίασης ενός ραδιοφωνικού applet για το οποίο απλά χρειάζεται η ανάπτυξη ενός UI -το πόσο εντυπωσιακό, χρηστικό, δυνατό κτλ. εξαρτάται από τον προγραμματιστή του (και τον γραφίστα του).

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Directx ελεγα θα κρατηθω και δεν θα το σχολιασω αλλα δεν μπορω!:sorry: Συμφωνω απολυτα με οσα εγραψες σε προηγουμενο δημοσιευμα σου.Και επανερχομαι σε παλιοτερες αναφορες μου:δεν μπορει,κατι εχουν βρει εκει πανω στα κρυα μερη και δεν φτανει που χαλιουνται οι ιδιοι,δεν λενε τουλαχιστον το μυστικο.Δεν θα ελεγα οτι ειμαι οπαδος-χρηστης των mms.Δεν ειναι και πολλα αυτα που εχω στειλει εδω και χρονια.Δεν νομιζω οτι θα με επηρεασει στην αποφαση να παρω την συσκευη,οταν με το καλο ερθει.Αλλα να προσπαθουν να μας πεισουν οτι ειναι καλυτερα να στελνεις μηνυματα πολυμεσων μεσω web αρα αποκλειουμε τα mms+ οτι δεν κανουν για την πλατφορμα τους(το γιατι στο σχολιο σου αναλυεται πολυ σωστα) πολυ παει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα ένα όμορφο απόγευμα παρέα με το Ν900. Δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες (ίσως το κάνω αύριο που θα έχω χρόνο) αλλά έχω να πω ότι η συσκευή με εντυπωσίασε. Μαζεμένες διαστάσεις για αυτό που είναι (την περίμενα σημαντικά μεγαλύτερη), πάρα πολύ γρήγορη, απίστευτα όμορφο, απλό και λειτουργικό το περιβάλλον εργασίας, πολύ καλή στην αναπαραγωγή μουσικής μέσω ακουστικών, οθονάρα με ασύγκριτα καλύτερη ευαισθησία σε σχέση με Ν97, 5800, Ν97 mini κτλ, πανέξυπνη διαχείριση των επιφανειών εργασίας και ένας media palyer που παίζει νερό τα πάντα (κάτι που δεν έχουμε ξαναδει σε καμία συσκευή της nokia).

 

Αύριο, με την πρώτη ευκαιρία, θα προσπαθήσω να γράψω τα πάμπολλα θετικά αλλά και μερικά αρνητικά που εντόπισα από την σύντομη επαφή μαζί της.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...