Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξέρω από το πρωτο treo 650 με την μεγαλη μπαταρια τι ειναι να κουβαλας (όγκος, βαρος) ενα τετοιο μηχανημα...

αλλα αν καποιος το χρειαζεται πραγματικα..

Τι είναι δηλαδή; Εγώ κουβαλάω το Ν810 που είναι μεγαλύτερο και δεν έχω πρόβλημα. Το Ν900 θα ναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια η συσκευη μεταφερεται πανευκολα ,τι λεμε τωρα ...:shifty:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Και ενα live coverage απο το phonearena:

 

http://www.phonearena.com/htmls/Nokia-World-2009-Live-Report-article-a_6700-p_3.html

 

Για αυτους που πιστευουν οτι ειναι μεγαλο δειτε την εικονα διπλα στο Ε75...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα να κάνω μαι χαζή ερώτηση.Είναι σίγουρο ότι μπορείς να κάνεις κανονικές(παραδοσιακές) κλήσεις μέσω GSM voice ή απλά κάνει voip κλήσεις μέσω του GSM Data που σίγουρα διαθέτει??

 

Το ξέρω ότι ακούγετε χαζή η ερωτησή μου αλλά το περίμενα καιρό αυτό το τηλέφωνο και μέχρι στιγμής δεν ξεκαθαρίζεται πουθενά το παραπάνω που ρωτάω... και επειδή μια voip κλήση μέσω των Data υπηρεσιών ενός παρόχου είναι φθινότερη από μια κανονική κλήση γι αυτό και έχω την παραπάνω απορία...

Αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας απάντησει.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα να κάνω μαι χαζή ερώτηση.Είναι σίγουρο ότι μπορείς να κάνεις κανονικές(παραδοσιακές) κλήσεις μέσω GSM voice ή απλά κάνει voip κλήσεις μέσω του GSM Data που σίγουρα διαθέτει??

 

Το ξέρω ότι ακούγετε χαζή η ερωτησή μου αλλά το περίμενα καιρό αυτό το τηλέφωνο και μέχρι στιγμής δεν ξεκαθαρίζεται πουθενά το παραπάνω που ρωτάω... και επειδή μια voip κλήση μέσω των Data υπηρεσιών ενός παρόχου είναι φθινότερη από μια κανονική κλήση γι αυτό και έχω την παραπάνω απορία...

Αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας απάντησει.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων...

 

Αυτό λογικα θα εξαρτάται από την ύπαρξη αντίστοιχου προγράμματος, δεν εξαρτάται από τις δυνατότητες της συσκευής

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ποια η διαφορα μιας resistive οθονης με μιας capa..... πως την λενε την αλλη.αν καποιος θελει να πει με δυο λογια .ευχαριστω.
:)
Link to comment
Share on other sites

Το ότι παίρνει δεύτερη sim πού το διάβασες ακριβώς?

εδω διαβασα για δυο sim.Nokia N900, Η επανάσταση και το λειτουργικό Maemo 5 | MyNextPhone.gr

Ενώ το Mobile-Review έχει ήδη γράψει ένα ολόκληρο άρθρο για το Nokia N900 γεμίζοντας το με λαχταριστές φωτογραφίες, η Nokia έδωσε και την πρώτη Official ...

mynextphone.gr/nokia-n900-by-nokia-3422/ -

:)
Link to comment
Share on other sites

Λαθος. Δεν παιρνει 2η sim .

Η αλλη θεση ειναι για καρτα μνημης

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ποια η διαφορα μιας resistive οθονης με μιας capa..... πως την λενε την αλλη.αν καποιος θελει να πει με δυο λογια .ευχαριστω.

 

Η capacitive λειτουργεί με ένα απλό άγγιγμα και έχει και multitouch. Η resistive θέλει λίγο περισσότερη πίεση για να αντιληφθεί το tap η οθόνη και δεν έχει multitouch. Αυτά νομίζω εν ολίγοις.

 

Το N900 βέβαια λένε πως έχει ένα συνδιασμό αυτών των δύο λειτουργιών. Δεν έχει multitouch, όμως :(

 

Περισσότερα στο review που θα κάνουν τα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα να κάνω μαι χαζή ερώτηση.Είναι σίγουρο ότι μπορείς να κάνεις κανονικές(παραδοσιακές) κλήσεις μέσω GSM voice ή απλά κάνει voip κλήσεις μέσω του GSM Data που σίγουρα διαθέτει.

Φυσικά και μπορείς να κάνεις κανονικές κλήσεις. Είναι κινητό. Ξεχάστε ότι ξέρατε με τα internet tablets.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να κάνεις κανονικές κλήσεις. Είναι κινητό. Ξεχάστε ότι ξέρατε με τα internet tablets.

 

Ναι επιτέλους το είδα και στην πράξη στο youtube να κάνει κανονική κλήση οπότε ok.

Thanks...

 

καλημερα.ποια η διαφορα μιας resistive οθονης με μιας capa..... πως την λενε την αλλη.αν καποιος θελει να πει με δυο λογια .ευχαριστω.

 

Μερικά χρήσιμα links για καλύτερη κατανόηση των touch screens.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Touchscreen

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Resistive_touchscreen

 

http://wapedia.mobi/en/Capacitive_sensing

 

Η capacitive λειτουργεί με ένα απλό άγγιγμα και έχει και multitouch. Η resistive θέλει λίγο περισσότερη πίεση για να αντιληφθεί το tap η οθόνη και δεν έχει multitouch. Αυτά νομίζω εν ολίγοις.

 

Το N900 βέβαια λένε πως έχει ένα συνδιασμό αυτών των δύο λειτουργιών. Δεν έχει multitouch, όμως :(

 

Περισσότερα στο review που θα κάνουν τα παιδιά

 

http://www.umpcportal.com/2009/02/multi-touch-comes-to-resistive-touchscreens/

 

Δείτε και αυτό.Βαρέθηκα να ακούω για το μύθο ότι οι resistive-touchscreens δεν έχουν multitouch

Link to comment
Share on other sites

leonidastri στο άρθρο έγραψα "Αυτό που κάνει το Nokia N900 είναι το ότι μπορεί να δεχθεί και κάρτες SIM για τις κλήσεις...". Βλέπεις πουθενά να λεω "δύο κάρτες SIM"? Απλά είπα ότι σε σχέση με τα άλλα μπορεί να δεχθεί κάρτες SIM (όχι 2 κάρτες) για τηλέφωνα SMS κτλ.
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Η capacitive λειτουργεί με ένα απλό άγγιγμα και έχει και multitouch. Η resistive θέλει λίγο περισσότερη πίεση για να αντιληφθεί το tap η οθόνη και δεν έχει multitouch. Αυτά νομίζω εν ολίγοις.

 

Το N900 βέβαια λένε πως έχει ένα συνδιασμό αυτών των δύο λειτουργιών. Δεν έχει multitouch, όμως :(

 

Περισσότερα στο review που θα κάνουν τα παιδιά

 

[...]

Δείτε και αυτό.Βαρέθηκα να ακούω για το μύθο ότι οι resistive-touchscreens δεν έχουν multitouch

Η resistive ΈΧΟΥΝ multitouch δυνατότητα. Υπάρχει εφαρμογή demo στο Ν810 που το αξιοποιεί, αλλά δεν αξιοποιείται απ' το γραφικό περιβάλλον του maemo.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανενα νεο για την ημερομηνια διαθεσης?σε εξωτερικο και ελλαδα?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανενα νεο για την ημερομηνια διαθεσης?σε εξωτερικο και ελλαδα?

 

Να εισαι σιγουρος οτι οταν υπαρξει καποιο νεοτερο ,

θα το διαβασεις εδω.. (εκτος αν θελουμε να το κρατησουμε κρυφο :p)

 

Εχουν ξεκινησει προπαραγγελιες σε καποιες χωρες

(ιταλια,γερμανια)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω δουλεψει παρομοιο λογισμικο ειναι δυνατο ννα επεμβουμε ...με αλλαγη γλωσσας 'η για hacking?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω δουλεψει παρομοιο λογισμικο ειναι δυνατο ννα επεμβουμε ...με αλλαγη γλωσσας 'η για hacking?

Τι εννοείς αλλαγή γλώσσας; Έρχετε με όλες τις γλώσσες και επιλέγεις ποια θες. Ελληνικά μάλλον ξέχνα τα. Hacking τι εννοείς; Linux είναι, οπότε του κάνεις ό,τι θες. Εδώ είμαι, ό,τι θες ρώτα με (του έχω αλλάξει τα φώτα του Ν810:p)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αλλαγή γλώσσας; Έρχετε με όλες τις γλώσσες και επιλέγεις ποια θες. Ελληνικά μάλλον ξέχνα τα. Hacking τι εννοείς; Linux είναι, οπότε του κάνεις ό,τι θες. Εδώ είμαι, ό,τι θες ρώτα με (του έχω αλλάξει τα φώτα του Ν810:p)

 

αυτο σημαινει οτι αν ερθει ελλαδα δεν θα υποστηριζει ελληνικα? και κατι αλλο...με το ραδιο τελικα τι εγινε?εχει η δεν εχει?αν δεν εχει παντως ειναι πολυ ακυρο

Link to comment
Share on other sites

ελληνικα δεν μενοιαζουν.

εφαρμογη για mms?

ελληνικο πληκτρολογιο?(να γραφει ελληνικα οχι στο πληκτρολογιο)

εφαρμογες?

απεξω θα το παρω

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ελληνικα δεν μενοιαζουν.

εφαρμογη για mms?

Όχι. Έλεος, ποιος στέλνει mms με τις τιμές που επικρατούμ και τους περιορισμούς στο μέγεθος;;;

ελληνικο πληκτρολογιο?(να γραφει ελληνικα οχι στο πληκτρολογιο)
προς το παρόν μόνο εικονικό, αλλά ο porfyras έχει φτιάξει εφαρμογή για τις παλιές εκδόσεις που δεν ξέρουμε αν δουλεύει στο Maemo 5.

εφαρμογες?

Σύμφωνα με την ιστορία (OS2006,2007,2008), πολλές και αξιόλογες

Link to comment
Share on other sites

με το ραδιο τελικα τι εγινε?εχει η δεν εχει?αν δεν εχει παντως ειναι πολυ ακυρο

Αρχικά θα κυκλοφορήσει με FM Transmitter. Έχει και FM Receiver αλλά σύμφωνα με αυτά που διάβασα σε ποιο πίσω σελίδες δεν υπάρχει η εφαρμογή (η οποία μάλλον φτιάχνεται "εύκολα" ;))

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ειναι δυνατον να εχει receiver και να μην του εχουν βαλει εφαρμογη για να ακους ραδιοφωνο?δεν καταλαβαινω ?εχει λογικη αυτο?
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ειναι δυνατον να εχει receiver και να μην του εχουν βαλει εφαρμογη για να ακους ραδιοφωνο?δεν καταλαβαινω ?εχει λογικη αυτο?

Υπάρχει λογική στον κόσμο;; Είναι λογικοί οι άνθρωποι; Να ζει κανείς ή να μη ζει;;:lol:

Πέρα απ' την πλάκα, δεν ακούγεται λογικό, αλλά μάλλον μέχρι να κυκλοφορήσει η συσκευή, θα έχει φτιαχτεί κάποια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει δωθει η απαντηση για το ραδιο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2907583#post2907583

Αν ειναι λογικο η οχι αυτο ειναι αλλη ιστορια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...