Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα βίντεο περιέχονται και στην συλλογή του ποστ 215. Αυτό όμως που θα ήθελα να πω, είναι ότι ο τύπος του πρώτου βίντεο, προσπαθεί να κάνει μια παρουσίαση, μένει όμως για ένα τέταρτο σε ένα μόνο χαρακτηριστικό και, τελικά, βγάζει και εντελώς λάθος συμπεράσματα. Πχ λέει συνέχεια ότι αργεί να εμφανίσει την εκάστοτε σελίδα ο browser και δεν αποκρίνεται σωστά, με την λεπτομέρεια ότι δεν έχει σύνδεση. Προφανώς δεν γνωρίζει ότι για να εμφανίσει και να φορτώσει περιεχόμενο ένας browser, πρέπει πρώτα να το κατεβάσει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα βίντεο περιέχονται και στην συλλογή του ποστ 215. Αυτό όμως που θα ήθελα να πω, είναι ότι ο τύπος του πρώτου βίντεο, προσπαθεί να κάνει μια παρουσίαση, μένει όμως για ένα τέταρτο σε ένα μόνο χαρακτηριστικό και, τελικά, βγάζει και εντελώς λάθος συμπεράσματα. Πχ λέει συνέχεια ότι αργεί να εμφανίσει την εκάστοτε σελίδα ο browser και δεν αποκρίνεται σωστά, με την λεπτομέρεια ότι δεν έχει σύνδεση. Προφανώς δεν γνωρίζει ότι για να εμφανίσει και να φορτώσει περιεχόμενο ένας browser, πρέπει πρώτα να το κατεβάσει.

 

Σωστό. Μην βλέπετε τα βίντεο αυτά για την ταχύτητα του loading των σελίδων γιατί αυτό εξαρτάται άμεσα και από την ταχύτητα σύνδεσης. Δείτε όμως πόσο γρήγορα αποκρίνεται η οθόνη και μάλιστα σχεδόν πάντα με την αφή μόνο χωρίς πενάκι. Αναρωτιέμαι αν και στα υπόλοιπα μενού του κινητού (βλέπε settings) έχουν δώσει τόσο προσοχή ώστε να μην χρειάζεται stylus. Επίσης , το περιβάλλον mulitasking είναι εντυπωσιακό και γρήγορο. Αυτό φαίνεται στα περισσότερα βίντεο... αν γίνεται να έχει άλλες βελτιώσεις στην αποκρισιμότητα μέχρι την κυκλοφορία του θα είναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

το ν81ο εχει ελληνικα μεσα σαν γλωσσα επιλογησ?δεν καταλαβαινω γιατι να μην κυκλοφορησει στην ελλαδα.η eu εκδοση τι γλωσσες αραγε να περιεχει?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

το ν81ο εχει ελληνικα μεσα σαν γλωσσα επιλογησ?δεν καταλαβαινω γιατι να μην κυκλοφορησει στην ελλαδα.η eu εκδοση τι γλωσσες αραγε να περιεχει?

 

Οπως εχουμε πει , Ελληνικα υπαρχουν μονο στο virtual πληκτρολογιο .

Αυτο που περιμενουμε σχετικα με το Ν900 ειναι και αντιστοιχα Ελληνικα

στο κανονικο.

Για Ελληνικα στο μενου θα δουμε τι θα γινει στο Ν900 ,οταν με το καλο

κυκλοφορησει και στην χωρα μας.

Οι ταμπλετες δεν εχουν παντως ./

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακόμα σίγουρο ότι δεν θα έρθει Ελλάδα εκτός και αν γνωρίζει κάποιος από πρώτο χέρι ;) :shifty::shifty:

 

Το λογική είναι αυτή; Δηλαδή σε όλες τις επόμενες συσκευές δεν πρέπει να υπάρχει στο πακέτο usb και φορτιστής επειδή, υποτίθεται, ότι θα τα έχουμε από την προηγούμενη συσκευή μας; Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μια συσκευή 600 ευρώ. Αν, όντως, δεν έχει καλώδιο usb στο πακέτο, είναι απλά απαράδεκτοι.

 

"People will not have to throw away their charger whenever they buy a new phone," said EU Industry Commissioner Guenter Verheugen, estimating that unwanted phone accessories accounted for thousands of tons of waste in Europe each year.

 

Reuters

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Oπως και να χει αν οντως λειπει το usb καλωδιο ειναι λαθος της νοκια. Και δεν ειναι θεμα κοστους γιατι ποσο στοιχιζει αυτο το καλωδιακι αλλα ειναι θεμα το οτι στην high end συσκευη δεν παρεχεται.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακόμα σίγουρο ότι δεν θα έρθει Ελλάδα εκτός και αν γνωρίζει κάποιος από πρώτο χέρι.

 

Οι 3 συσκευές που προηγήθηκαν του Ν900 δεν είχαν ελληνικό μενού - αυτές όμως δεν ήταν κινητά αλλά internet tablets, πράγμα που σημαίνει ότι απευθυνόντουσαν σε περιορισμένο κοινό. Με την έλευση του Ν900 τα πράγματα αλλάζουν καθώς το Ν900 θα κυκλοφορήσει σε όλο τον κόσμο και θα υπάρχει εντελώς διαφορετική πολιτική προώθησης. Οπότε, πιστεύω, αργά ή γρήγορα, θα υπάρξει πλήρη υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας.

 

"People will not have to throw away their charger whenever they buy a new phone," said EU Industry Commissioner Guenter Verheugen, estimating that unwanted phone accessories accounted for thousands of tons of waste in Europe each year.

Δεκτό αυτό αλλά απέχει από αυτό που είπα σε προηγούμενο ποστ. Ναι μεν η θύρα microUSB θα μας λύσει τα χέρια καθώς θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε φορτιστές και καλώδια από προηγούμενες συσκευές μας αλλά, σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται μια εταιρία, να μην προσφέρει τα σημαντικότερα αξεσουάρ μιας συσκευής, χρησιμοποιώντας την παραπάνω δικαιολογία. Πόσο μάλλον σε μία συσκευή επιπέδου Ν900.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σας παιδια και εγώ αλλά είναι ξεκάθαρος ο λόγος που δεν έβαλαν ή που δεν θα βάζουν σε μελλοντικές συσκευές ένα καλώδιο USB.
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά.. Έλεος

Ολόκληρη Ευρώπη αποφάσισε κ εξανάγκασε τις κατασκευάστριες εταιρίες να περιορίσουν την άσκοπη κατασκευή φορτιστών (κ σίγουρα οι εταιρίες το εφάρμοσαν κ για όποια καλώδια γίνεται).

 

Είμαι βέβαιος, πως όσοι είναι υποψήφιοι αγοραστές του Ν900 (έχουν δλδ την απαραίτητη τεχνολογική γνώση να αναγνωρίζουν την πραγματική αξία αυτής της συσκευής), έχουν στην κατοχή τους ένα τέτοιο καλώδιο από κάποια άλλη συσκευή, που πιθανόν να μην χρησιμοποιούν πλέον (προσωπικά, με το νέο μου κινητό, θα μου μείνει το καλώδιο αυτό, από το Ν82). Κ αν δεν έχουν οι ίδιοι, σίγουρα κάποιος γνωστός θα έχει ένα περίσσιο. Κ αν δεν έχουν ούτε οι φίλοι τους, είπαμε: " κοστίζει μόνο 3 € "

Δεν πρόκειται αυτό να με αποτρέψει από την αγορά του Ν900, ούτε κ να στενοχωρηθώ για την κατάντια της ίδιας της εταιρίας.

Ίσα ίσα, στον βωμό της οικολογικής βιομηχανίας, η ΝΟΚΙΑ δεν εισπράττει επιπλέον χρήματα από αυτήν την πράξη, αλλά εξοικονομεί πρώτες ύλες. Κ έτσι καταφέρνει να είναι στις πρώτες θέσεις των "Πράσινων Εταιριών Ηλεκτρονικών Συσκευών".

 

Κ αν κάποιοι εναντιωθούν πάλι, πως το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ένα από τα τοπ της ΝΟΚΙΑ κ δεν θα'πρεπε να λείπει ένα τόσο φτηνό εξάρτημα, μόνο κ μόνο για το γαμ..το, τότε στη συσκευασία της σειράς 8xxx, τι θα'πρεπε να υπάρχει μέσα? Μήπως θα θέλαμε το νέο Nokia Booklet 3G για να συγχρονίσουμε τις επαφές μας με αυθεντικές συσκευές, ώστε να μην μολυνθούν τα 800.. 1000.. 1200... ευρώ που ακουμπήσαμε για ένα "6230i με τεθωρακισμένο κάλυμμα"?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα ήταν καλύτερα να έβαζαν μέσα στη συσκευασία κάποιο δωροκουπόνι το οποίο θα εξαργυρώνεται με τον φορτιστή, έτσι ώστε αυτοί που δεν έχουν προηγούμενους φορτιστές να πάρουν τον καινούριο... :O Έτσι δεν θα έχουμε 1 καινούριο κινητό = 1 καινούριος φορτιστής...
Link to comment
Share on other sites

Ομως αυτη η λογικη του να παρω ενα φιλο η να κατεβω να παω να παρω το καλωδιο ειναι σωστη?

Δηλαδη θα παρω εγω το κινητο να θελω την ιδια μερα να το συγχρονισω με το pc μου και θα παιρνω τηλεφωνο τον ξαδερφο του μπατζανακη μου να μου φερει το καλωδιο?

Δεν λεω καλες οι οικολογικες ανησυχιες και η πρασινη λογικη μιας εταιριας αλλα αυτο ειναι το προβλημα του πλανητη? Ενα καλωδιο usb που θα βαλει στη συσκευασια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω καλες οι οικολογικες ανησυχιες και η πρασινη λογικη μιας εταιριας αλλα αυτο ειναι το προβλημα του πλανητη? Ενα καλωδιο usb που θα βαλει στη συσκευασια?

 

Το οτι δεν ειναι το μεγαλυτερο προβλημα του πλανητη δεν σημαινει οτι δεν ειναι προβλημα και αρα πρεπει να αντιμετωπιστει.

Εγω εχω 5-6 καλωδια usb στο συρταρι μου απο εξωτερικους σκληρους και αλλα ηλεκτρονικα και δεν ξερω τι θα τα κανω.

Επισης αν σκεφτεις ποσα εκατομυρια συσκευες πωλουνται καθε χρονο θα καταλαβεις οτι δεν ειναι ενα καλωδιο αλλα πολλα, μα παρα πολλα.

 

Η προσωπικη μου αποψη ειναι συγχαρητηρια στη νοκια για την οικολογικη πολιτικη της και μαλιστα θα προτιμουσα να μην ειχε καν φορτιστη και να παω να τον παρω ξεχωριστα ακομα κι αν η τιμη ηταν ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Εκ μέρους μου, μακάρι να μην είχε κανένα από τα "κοινά" εξαρτήματα μέσα η συσκευασία. Κ μακάρι να είχαν κ πάρα πολύ μικρές συσκευασίες για τα κινητά (όπως η apple). Μακάρι να μην υπήρχε κ το εγχειρίδιο χρήσης. Από τη μια, λίγοι είναι αυτοί που το ξεφυλλίζουν κ από την άλλη, υπάρχει κ σε ηλεκτρονική μορφή.

 

Όσο για τον συγχρονισμό απαραίτητων δεδομένων (επαφές, ημερολόγιο, υποχρεώσεις κτλ.), είναι εξίσου γρήγορο κ εύκολο να το κάνεις κ μέσω Bluetooth. Μην ακούσω τώρα πως δεν έχετε τον σχετικό Bluetooth-αντάπτορα...

 

Όποιος βέβαια είναι μέσα στα τεχνολογικά πράματα, θα ήξερε πως, αρκετές διαδικτυακές υπηρεσίες, όπως η google, αλλά κ η OVI της μαμάς ΝΟΚΙΑ, προσφέρουν την δυνατότητα, ενός πλήρη συγχρονισμού μέσω ίντερνετ.

Που πρακτικά σημαίνει: αγοράζεις το κινητό σου, κ πριν πας σπίτι σου να το ανοίξεις, πας μια βόλτα, κοντά σε ένα Wifi-Spot, να συγχρονίσεις κ να τελειώσεις με αυτό.

 

Όποιος έχει χρησιμοποιήσει τoν συγχρονισμό της υπηρεσίας OVI, ξέρει τα πλεονεκτήματα. Κ μάλλον το Ν900, θα υποστηρίζεται πλήρως από αυτήν

 

(κ όσο για την δικαιολογία του ποιες κινήσεις θα σώσουν τον πλανήτη, εγώ έχω μάθει: πετρούλι το πετρούλι, θα γεμίσει το σακούλι...

κ ποιος σου λέει πως αυτή η πράξη δε γίνεται κ για παραδειγματισμό. Τα παιδιά μας, θα έχουν απαίτηση να μην αγόραζουν φορτιστές. Αν τους το μάθουμε από τώρα.)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν ειναι το μεγαλυτερο προβλημα του πλανητη δεν σημαινει οτι δεν ειναι προβλημα και αρα πρεπει να αντιμετωπιστει.

Εγω εχω 5-6 καλωδια usb στο συρταρι μου απο εξωτερικους σκληρους και αλλα ηλεκτρονικα και δεν ξερω τι θα τα κανω.

Επισης αν σκεφτεις ποσα εκατομυρια συσκευες πωλουνται καθε χρονο θα καταλαβεις οτι δεν ειναι ενα καλωδιο αλλα πολλα, μα παρα πολλα.

 

Η προσωπικη μου αποψη ειναι συγχαρητηρια στη νοκια για την οικολογικη πολιτικη της και μαλιστα θα προτιμουσα να μην ειχε καν φορτιστη και να παω να τον παρω ξεχωριστα ακομα κι αν η τιμη ηταν ιδια.

 

Eμενα αλλο με προβληματιζει. Οπως ειπα δεν λεω καλο ειναι αυτο απο την μια αλλα εγω θυμαμαι τα τελευταια μοντελα της νοκια οπως πχ το 5800 οπου η ακρη του καλωδιου που συνδεεται στη συσκευη ειναι λιγο διαφορετικη απο τα mini-usb.

Το καλωδιο εκεινο δεν ηταν συμβατο με το νοκια N95 8GB.

Θελω να πω οτι αν η θυρα στο Ν900 ειναι σαν του 5800 εγω που εχω το Ν95 δεν ειμαι αναγκασμενος να το εχω το συγκεκριμενο καλωδιο. Απο τα αλλα mini-usb και γω συμφωνω πως εχω ενα σωρο!

Link to comment
Share on other sites

Eμενα αλλο με προβληματιζει. Οπως ειπα δεν λεω καλο ειναι αυτο απο την μια αλλα εγω θυμαμαι τα τελευταια μοντελα της νοκια οπως πχ το 5800 οπου η ακρη του καλωδιου που συνδεεται στη συσκευη ειναι λιγο διαφορετικη απο τα mini-usb.

Το καλωδιο εκεινο δεν ηταν συμβατο με το νοκια N95 8GB.

Θελω να πω οτι αν η θυρα στο Ν900 ειναι σαν του 5800 εγω που εχω το Ν95 δεν ειμαι αναγκασμενος να το εχω το συγκεκριμενο καλωδιο. Απο τα αλλα mini-usb και γω συμφωνω πως εχω ενα σωρο!

 

Ως κοινό πρότυπο θύρας για φορτιστές όλων των εταιρίων, έχει επιλεγεί αυτή του "micro-usb". Μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο, τεχνολογικά πιο προηγμένο. Θα αντέξει δλδ κάποια χρόνια. Λογικά, οι εταιρίες, θα χρησιμοποιήσουν την ίδια θύρα κ για τη σύνδεση με pc.

 

Η λύση, που θα πρότεινα εγώ, θάταν να υπάρχει ένα καλώδιο usb, όπως το θέλουμε, με έναν σχετικό αντάπτορα πρίζας ρεύματος. Κ από 01-01-2010 να μην υπάρχει στη συσκευασία, τίποτα από τα δυό. Κ να μπορεί να τα αγοράζει ο καταναλωτής, ξεχωριστά. Αν πάντα αυτό έιναι τεχνικά δυνατό

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το παρων θεμα για παρακολουθηση.Στην τελευταια σελιδα+ ειμαι υποχρεωμενος να διαβαζω ασκοπες και Offtopic κουβεντες.

Ακομα δεν τον ειδαμε...Γιαννη τον βαφτισαμε.

Link to comment
Share on other sites

Nokia N900 - Quick Hands On & Impressions

 

http://farm4.static.flickr.com/3521/3894923415_026831d900.jpg

 

http://www.nokiausers.net/Videos-and-Media/Nokia-N900-Quick-Hands-On-Impressions.html

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει ;) :)

 

The keyboard is very easy to use, and whilst testing a few sentences, found myself not making a single typing error, it’s to me, far better than the keyboard on the N97

 

Βέβαια υπάρχουν και αρνητικά

 

One thing I will say however, is that the N900 is a fingerprint magnet, and found myself having to wipe it clean every now and again in between photos of the device. Taking the N900 outside to see how visibility of the screen would be in sunlight, it was quite difficult to see, but not impossible, at the right angle, you could still work with the device. It was nowhere near as bad as viewing an OLED in sunlight for sure.

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει αναρτηθει ξανα:

 

http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/hands-on-nokia-n900-review-631040?artc_pg=1

 

But the cool thing about the N900 isn't what you can do on it necessarily, it's how you can do it. You don't need forward and back arrows, you simply touch an element off the screen to go back to the homescreen, which is much like a desktop experience.

 

Οπως λεει και το maemotalk ολοι οι reviewers που το εχουν δοκιμασει λενε τα καλυτερα και κυριολεκτικα δεν εχω ακουσει καποιον να την "θαβει" την συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αναρωτιώνται αν θα έρθει το N900 στην Ελλάδα, το γεγονός ότι στο Nokia.gr έχει το μοντέλο στη λίστα τηλεφώνων με τη σήμανση "Σύντομα κοντά σας" δεν είναι διαφωτιστικό; (Και άκρως ευχάριστο να συμπληρώσω!). Ας ελπίσουμε ότι θα εξελληνιστεί πλήρως τόσο σε software όσο και σε hardware.

 

Ας ελπίσουμε επίσης ότι δεν θα επιβληθεί "φόρος πρωτοτυπίας" όπως γίνεται σε αντίστοιχες συσκευές!

 

Υ.Γ. φόρος πρωτοτυπίας, ο [fóros prototipías] : αύξηση του κόστους ενός προιόντος στην Ελλάδα (και αντιστοίχως του κέρδους του πωλητή) σε σχέση με το αντίστοιχο στις υπόλοιπες χώρες επειδή το προϊον είναι πρωτότυπο ή/και μοδάτο ή/και φέρει cool όνομα. Ο φόρος πρωτοτυπίας δημιουργήθηκε στην Ελλάδα όταν αντιλήφθηκαν οι έμποροι κινητών τηλεφώνων ότι ο Έλληνας καταναλωτής αγοράζει τα παραπάνω κινητά όσο ακριβά και αν είναι, προκειμένου να είναι ο πρώτος στο οικείο του περιβάλλον που τα διαθέτει. Το Apple iPhone αποτελεί το πρώτο προϊόν γενναίας εφαρμογής του φόρου. Χαρακτηριστικό γνώρισμα οι παραπλανητικές διαφημήσεις π.χ. αποκτήστε το iPhone με 99€ και 12 μήνες σε πάγιο 75€ δηλ. τελική τιμή 99+12x75 = 999€ !!!

Link to comment
Share on other sites

θερμη παρακληση οτι υπαρχει σε ξενη σελιδα και λενε για την συσκευη καλο ειναι να γραφουμε και λιγο ελληνικα να ξερουμε και εμεις που δεν γνωριζουμε ξενη γλωσσα ωστε να βγαζουμε ενα συμπερασμα.ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

θερμη παρακληση οτι υπαρχει σε ξενη σελιδα και λενε για την συσκευη καλο ειναι να γραφουμε και λιγο ελληνικα να ξερουμε και εμεις που δεν γνωριζουμε ξενη γλωσσα ωστε να βγαζουμε ενα συμπερασμα.ευχαριστω :)

 

Εχεις δικιο φιλε.

Για το λινκ που ανεβασα λιγο πριν ο τυπος ουσιαστικα μενει πολυ ευχαριστημενος απο τη συσκευη, λεει οτι οπωσδηποτε θα την αγορασει και υποστηριζει οτι το φοβερο με αυτη τη συσκευη δεν ειναι αυτα που κανει αλλα το οτι τα κανει με πολυ καλο τροπο (δηλαδη γρηγορα, ευχρηστα και ομορφα). Επισης υποστηριζει οτι η αισθηση που σου αφηνει ειναι πραγματικα αισθηση υπολογιστη αφου δεν εχει βελακια πισω μπροστα πανω κατω αλλα με ενα πατημα της οθονης μπορεις να βρεθεις εκει που θες. Χαρακτηριστικο ειναι οτι για να πας στις ρυθμισεις μιας εφαρμογης δεν χρειαζεται να πας Μενου>Ρυθμισεις κ.τ.λ. αλλα απλα πατας μια φορα στην πανω μπαρα.

 

Ελπιζω τα παιδια απο εδω που το ειχαν στα χερια τους να φτιαξουν ενα ελληνικο review για να πληροφορηθουμε απο πρωτο χερι.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...