Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[quote name=mirrorofsorrow

Σε ερώτηση ενός χρήστη του fοrum του maemo.org σε στέλεχος της Nokia ως προς το αν θα υπάρχει υποστήριξη των ΜΜS από το Ν900, έλαβε την εξής απάντηση:

 

"Yes, having MMS on a feature phone is important, but the N900 isn't a feature phone with limited resources. . We prioritized our resources to have brilliant multitasking of the frequent use cases. You can share photos easily to the Internet or by email. Implementing MMS would have meant dragging the ancient WAP 1.2.1 standard used for the push notificatiom to a modern computer OS in times when our target audience wants to share high quality images to Flickr, Facebook, Picasa, Ovi and so on. MMS receipt would maybe gotten us far enough, so others can send her photo to you, but we decided to put our R&D into other areas. I hope consumers will forgive us for the time being."

 

Μετά από τα νέα για την υποστήριξη των MMS, έχουμε επίσημη απάντηση και για το ραδιόφωνο:

 

Yes, the N900 has a FM receiver hardware inbuilt. Today, we do not ship FM-radio as a built-in application. However, we look forward to the community to build exciting mash-ups of FM radio and other media experiences on Nokia N900 with high local relevance.

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=318661&postcount=451

Ρε παιδια γραψτε και καμια κουβεντα στα Ελληνικα για μας τους "αγγλομαθεις"...:)..Εστω την περιληψη...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν το πιασετε στα χερια σας :ninja:,το λιγοτερο που θα σας απασχολησει

ειναι εαν θα στελνει mms ή οχι ( προς το παρον οχι) .

Φαινεται οτι η νοκια εχει κανει καλη δουλεια .

Περισσοτερα απο το mirrorofsorrow ο οποιος κατεχει το αθλημα των review.:bow:

 

Πέρασα ένα όμορφο απόγευμα παρέα με το Ν900.

Τα πουλακια μου ,τα δυο σας πηγατε για καφε ?:ρ

Δεν περασαν ουτε 2 ωρες και ξεχασες και τον πατερα του (Ν800) ?:baby:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα ένα όμορφο απόγευμα παρέα με το Ν900. Δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες (ίσως το κάνω αύριο που θα έχω χρόνο) αλλά έχω να πω ότι η συσκευή με εντυπωσίασε. Μαζεμένες διαστάσεις για αυτό που είναι (την περίμενα σημαντικά μεγαλύτερη), πάρα πολύ γρήγορη, απίστευτα όμορφο, απλό και λειτουργικό το περιβάλλον εργασίας, πολύ καλή στην αναπαραγωγή μουσικής μέσω ακουστικών, οθονάρα με ασύγκριτα καλύτερη ευαισθησία σε σχέση με Ν97, 5800, Ν97 mini κτλ, πανέξυπνη διαχείριση των επιφανειών εργασίας και ένας media palyer που παίζει νερό τα πάντα (κάτι που δεν έχουμε ξαναδει σε καμία συσκευή της nokia).

 

Αύριο, με την πρώτη ευκαιρία, θα προσπαθήσω να γράψω τα πάμπολλα θετικά αλλά και μερικά αρνητικά που εντόπισα από την σύντομη επαφή μαζί της.

 

Αν το πιασετε στα χερια σας :ninja:,το λιγοτερο που θα σας απασχολησει

ειναι εαν θα στελνει mms ή οχι ( προς το παρον οχι) .

Φαινεται οτι η νοκια εχει κανει καλη δουλεια .

Περισσοτερα απο το mirrorofsorrow ο οποιος κατεχει το αθλημα των review.

 

Τωρα ολοι εμεις ειμαστε διψασμενοι στην ερημο και εσεις οι δυο εχετε ενα μπουκαλακι νερο και το πετατε ο ενας στον αλλο, παιζοντας...:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα ένα όμορφο απόγευμα παρέα με το Ν900. Δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες (ίσως το κάνω αύριο που θα έχω χρόνο) αλλά έχω να πω ότι η συσκευή με εντυπωσίασε. Μαζεμένες διαστάσεις για αυτό που είναι (την περίμενα σημαντικά μεγαλύτερη), πάρα πολύ γρήγορη, απίστευτα όμορφο, απλό και λειτουργικό το περιβάλλον εργασίας, πολύ καλή στην αναπαραγωγή μουσικής μέσω ακουστικών, οθονάρα με ασύγκριτα καλύτερη ευαισθησία σε σχέση με Ν97, 5800, Ν97 mini κτλ, πανέξυπνη διαχείριση των επιφανειών εργασίας και ένας media palyer που παίζει νερό τα πάντα (κάτι που δεν έχουμε ξαναδει σε καμία συσκευή της nokia).

 

Αύριο, με την πρώτη ευκαιρία, θα προσπαθήσω να γράψω τα πάμπολλα θετικά αλλά και μερικά αρνητικά που εντόπισα από την σύντομη επαφή μαζί της.

 

really? Γιατί σε ένα βιντεάκι demo φαίνεται να λαγκάρει κάπως. Το δοκίμασες μήπως με κάποια τελική firmware?

Στο review αν μπορείς να σταθείς ιδαίτερα στην ταχύτητα :O Είναι το βασικότερο που με ενδιαφέρει προσωπικά

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Directx ελεγα θα κρατηθω και δεν θα το σχολιασω αλλα δεν μπορω!:sorry: Συμφωνω απολυτα με οσα εγραψες σε προηγουμενο δημοσιευμα σου.Και επανερχομαι σε παλιοτερες αναφορες μου:δεν μπορει,κατι εχουν βρει εκει πανω στα κρυα μερη και δεν φτανει που χαλιουνται οι ιδιοι,δεν λενε τουλαχιστον το μυστικο.Δεν θα ελεγα οτι ειμαι οπαδος-χρηστης των mms.Δεν ειναι και πολλα αυτα που εχω στειλει εδω και χρονια.Δεν νομιζω οτι θα με επηρεασει στην αποφαση να παρω την συσκευη,οταν με το καλο ερθει.Αλλα να προσπαθουν να μας πεισουν οτι ειναι καλυτερα να στελνεις μηνυματα πολυμεσων μεσω web αρα αποκλειουμε τα mms+ οτι δεν κανουν για την πλατφορμα τους(το γιατι στο σχολιο σου αναλυεται πολυ σωστα) πολυ παει.

 

Φίλε μου, αυτά είναι όλα παρελκυόμενα του γεγονότος ότι αυτές οι πλατφόρμες όπως το iPhone OS, το Maemo, τα Windows Mobile έχουν τις ρίζες τους σε λειτουργικά συστήματα υπολογιστών τα οποία θέτουν σε δεύτερη μοίρα πράγματα που θεωρούνται δεδομένα στον κόσμο των κινητών τηλεφώνων εξ’ ου και διάφορες ελλείψεις τουλάχιστον στην αρχή.

 

Η συσκευή θα είναι, λέω δίχως να την έχω δει, ένα ικανότατο multimedia & internet tablet και λιγότερο ένα ικανό κινητό τηλέφωνο, κάποια στιγμή αυτό θα αλλάξει και οι δυο κόσμοι θα ισορροπήσουν όπως έγινε με το iPhone και όπως προσπαθεί να κάνει η Microsoft με τα WM.

 

Περίμενα βέβαια από την Nokia καθώς έχει εμπειρία στο άθλημα, ότι θα παρουσίαζε κάτι περισσότερο ολοκληρωμένο, αλλά όπως είπα είναι ξεκάθαρο αυτή την στιγμή ότι δεν έχει διάθεση (μετέφρασε το σε «χρόνο» εκτός και αν προς το παρόν το πάνε το Maemo πειραματικά και όπου βγει –κακός αλλά ..) ούτε καν να προσφέρει ένα Radio Applet, οπότε επαφίεται στην καλή διάθεση (που σίγουρα θα υπάρξει) από την κοινότητα των προγραμματιστών που θα ασχοληθούν με το Maemo, μπορεί σαν φιλοσοφία να ταιριάζει και με το Linux αλλά από εκεί και πέρα όπως και να το δει κανείς είναι πράγμα τουλάχιστον γελοίο για το μέγεθος και την εμπειρία της -δείχνει ένα «άρπα κόλλα» ρε παιδί μου, ένα «άντε να το βγάλουμε στην αγορά ΤΩΡΑ!!!»..

 

Δεν ξέρω, εγώ περίμενα ένα πλήρες πακέτο από το N900 και στον τηλεφωνικό τομέα, αν ήθελα ένα multimedia networking tablet θα κοίταζα προς Archos μεριά ή προς κανένα Sony P.

 

Υ.Γ.

Δεν έχει σημασία πόσες φορές χρειάζεται κανείς τα MMS, φτάνει μια φορά να μην τα έχεις όταν τα χρειασθείς για να βλασφημήσεις που δεν τα υποστηρίζει η συσκευή σου!

Πριν μερικά χρόνια χρειάσθηκα πάση θυσία Fax εκεί που ήμουν και το κινητό μου δεν υποστήριζε εκείνη την λειτουργία – μια φορά το χρειάσθηκα αλλά ήταν επιτακτική ανάγκη, το E90 δεν προσέφερε ποτέ hardware Fax support, δεν μπόρεσα να το χωνέψω ποτέ για επαγγελματική συσκευή διότι η έλλειψη του μου φάνηκε τότε.. δεν το αγόρασα, περίεργος; Μπορεί.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιμενα να δω απο κοντα ,συμφωνα με οσα εχουν γραφτει μεχρι

τωρα , ηταν κατι μεταξυ iphone σε πλατος & Ν97 σε παχος .

Τελικα απο κοντα ,φαινεται μικροτερη .

Αυτο που καταφερε η νοκια να κανει ,ειναι να συνδιασει το λογισμικο

που χρησιμοποιουσε στις ταμπλετες της με το περιβαλλον μιας τηλεφωνικης

συσκευης ,πακεταρισμενο με διαφορα καλουδια ..

 

Η συσκευη ειναι οντως ταχυτατη ,η μονη ενσταση ειναι σχετικα που εχω

να κανω,τουλαχιστοτον εγω, ειναι η αποκριση της οθονης που ορισμενες φορες δεν ανταποκρινοταν στο πατημα

για κλεισιμο παραθυρων κλπ. Βεβαιως ειχαμε να κανουμε με πρωιμη συσκευη ,οποτε

λογικα θα υπαρξει βελτιωση στο μοντελο παραγωγης .Να σημειωσω οτι η συσκευη δουλευε συνεχεια για σχεδον 2.5 ωρες

 

 

2ον ,δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα απο πλευρας κατασκευης ,

ειδικα στο ανοιγμα/κλεισιμο του slide πληκτρολογιου ,το οποιο απο οτι

καταλαβα ,δεν εχει καποια αυτοματη μηχανικη υποστηριξη ..

 

Το σιγουρο παντως ειναι οτι η νοκια μας παρουσιασε κατι πολυ

διαφορετικο αυτην την φορα ,το οποιο κατα την γνωμη μου ,

αξιζει την προσοχη μας ,,.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

nervous & mirror, σας άρεσε ε; ;)

 

Όταν το πρωτοείδα, ομολογώ ότι μου άφησε και εμένα άριστες εντυπώσεις. Μαζεμένο, ταχύτατο και σε πολλά πράγματα έξυπνο.

 

Επειδή όμως όντως ο mirror γουτάρει να γράφει reviews, θα επαναπαυτώ στο ό,τι είμαι σίγουρος πως θα συμφωνήσω με όσα σας μεταφέρει. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και πανω που τα πηρα με την νοκια και αρχισα να ψαχνω τον αντικαστατη του τηλ. μου που ειναι το ν82 και ημουνα μεταξυ του ν97 και του 8910 hd για να ξεφυγω απο την π......την νοκια πεφτω πανω στο ν900.και παρακαλω περνει και δευτερη sim αποτι καταλαβα.τελικα μαλλον προκειται για μια αρκετα σοβαρη προταση αν και δεν εχει και μεγαλες διαφορες εκτος του λειτουργικου του.μαλλον το ερωτευτηκα.

καλημερα.θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα.ενα τηλ απο αλλη χωρα που δεν εχει ελληνικα αν σου στειλουν μηνυμα στα ελληνικα θα μπορεσει να το δεχθει,να το αναπαραγαγει για να το διαβασεις?ευχαριστω πολυ

:)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα.ενα τηλ απο αλλη χωρα που δεν εχει ελληνικα αν σου στειλουν μηνυμα στα ελληνικα θα μπορεσει να το δεχθει,να το αναπαραγαγει για να το διαβασεις?ευχαριστω πολυ

 

Καλημερα & καλο μηνα !

 

Ναι, κανονικα

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη sim δεν παίρνει, που το είδες αυτό; Έχει 32GΒ ενσωματωμένη μνήμη και δέχεται κάρτα micrοSD θεωρητικά έως 32GΒ (πάμε σύνολο στα 64GΒ). Το περίεργο είναι ότι υπάρχει μια μνήμη για εγκατάσταση εφαρμογών η οποία περιορίζεται στα 20 περίπου ΜΒ. Αυτό ενδέχεται να αλλάξει στο μοντέλο παραγωγής ή σε κάποιο update.
Link to comment
Share on other sites

καμια φωτογραφια δεν θα ανεβασετε να το δουμε και εμεις οι υπολοιποι?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Το Maemo 5 απ' όσο γνωρίζω είναι ακόμα νέο. Κάπου διάβασα ότι θα δέχεται εφαρμογές που δέχονται και άλλα, οι οποίες όμως δεν νομίζω να είναι πολλές. Λογικά τώρα θα αρχίσει το developing (μακάρι δηλαδή).

To maemo είναι linux και δεν είναο καθόλου νέο. Έχουν κυκλοφορήσει και τα N770, N800 και Ν810, αλλά δεν είχαν gsm (τηλέφωνο) και 3G, ήταν απλά tablets.

Ώς κάτοχος του Ν810, θεωρώ το Maemo πολύ καλό, ώριμο, σταθερό και λειτουργικό. Μπορεί να το χειριστεί κι ένας πολύ απλός χρήστης, αλλά και ένας προχωρημένος στο Linux, ο οποίος θα έχει ένα υπερδύναμο εργαλείο με απεριόριστες δυνατότητες. (maemo.org)

 

Eλληνικα απο το hardware πληκτρολογιο δεν μπορει να γραψει μεν , το virtual keyboard που μπορει να εμφανισει στην οθονη του μπορει να εχει και να γραψει κανονικα ελληνικους χαρακτηρες αλλα....Unicode...! :O Αντε παλι 60 χαρακτηρες ανα μηνυμα στην αρχη .

 

Θα ηθελα να δω καποιον που τον ενδιαφερει και να ασχολειται με το Linux να δημιουργει για αυτο μια ελληνικη γραμματοσειρα για το πληκτρολογιο του βασισμενη ομως στο GSM Alphabet . :)

Ελληνικά υπάρχουν στο εικονικό πληκτρολόγιο, ενώ για το υλικό έχει φροντίσει ο χρήστης porfyras.(επίσης υπάρχουν ελληνικά και στην αναγνώριση γραφής)

Eνας οχι μεγαλος αλλα αρκετος για αρχη αριθμος εφαμοργων υπαρχει απο την μερικων χρονων υπαρξη των προηγουμενων συσκευων της Νοκια βασισμενων στο Maemo , των Ν800 και Ν810 .

 

Το Ν900 καποιες απο αυτες δεχεται να τις εγκαταστησει κανονικα , τον μεγαλυτερο αριθμο τους , αν και κανα δυο απο αυτες αρνουνται τελικα να ανοιξουν . Καποιες απο τις υπολοιπες ενημερωνουν οτι δεν μπορουν να εγκατασταθουν επειδη απο την συσκευη λειπουν καποια απαραιτητα Libraries , τα οποια ομως μπορουν να προστεθουν (τα καλα του Linux) και μερικες δεν εγκαθιστανται γιατι ερχονται σε ευθεια αντιθεση με εφαρμογες που εχει ηδη το κινητο και προσφερουν ακριβως την ιδια χρησιμοτητα . Αυτο το τελευταιο θα αλλαξει μεχρι την παραγωγη .

 

 

Το ενδιαφερον ειναι οτι ο Application manager της συσκευης εχει την δυνατοτητα να συνδεθει στο ιντερνετ και να σου παρουσιασει μια λιστα διαθεσιμων εφαρμογων ταξινομημενων σε κατηγοριες ( internet , media , system κλπ κλπ )

Το επισης καλυτερο ειναι οτι αν ανοιξεις μια σελιδα στον browser της συσκευης και δοκιμασεις να κατεβασεις απο εκει μια εφαρμογη η συσκευη σε ρωταει αν θελεις να προσθεσεις αυτο το site στο application repository που εχει , ωστε στην συνεχεια να σου εμφανιζει τις διαθεσιμες εφαρμογες και απο αυτη την σελιδα στον application manager .

 

Και πολλα αλλα... :)

 

Από εφαρμογές, αυτή τη στιγμή στην τελευταία έκδοση υπάρχουν τουλάχιστον 500, σχεδόν όλες αξιόλογες και με ποιοτικό έλεγχο όπως στα αποθετήρια των desktop διανομών λίνουξ (http://maemo.org/downloads/OS2008/). Τα πιθανά προβλήματα συμβατότητας έχουν λυθεί στις περισσότερες εφαρμογές, αφού οι developers έχουν εδώ και μήνες το SDK

Link to comment
Share on other sites

καμια φωτογραφια δεν θα ανεβασετε να το δουμε και εμεις οι υπολοιποι?

 

Δεν τράβηξα πολλές φωτο αλλά, θα ανεβάσω μερικές με την πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα ένα όμορφο απόγευμα παρέα με το Ν900. Δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες (ίσως το κάνω αύριο που θα έχω χρόνο) αλλά έχω να πω ότι η συσκευή με εντυπωσίασε. Μαζεμένες διαστάσεις για αυτό που είναι (την περίμενα σημαντικά μεγαλύτερη), πάρα πολύ γρήγορη, απίστευτα όμορφο, απλό και λειτουργικό το περιβάλλον εργασίας, πολύ καλή στην αναπαραγωγή μουσικής μέσω ακουστικών, οθονάρα με ασύγκριτα καλύτερη ευαισθησία σε σχέση με Ν97, 5800, Ν97 mini κτλ, πανέξυπνη διαχείριση των επιφανειών εργασίας και ένας media palyer που παίζει νερό τα πάντα (κάτι που δεν έχουμε ξαναδει σε καμία συσκευή της nokia).

 

Αύριο, με την πρώτη ευκαιρία, θα προσπαθήσω να γράψω τα πάμπολλα θετικά αλλά και μερικά αρνητικά που εντόπισα από την σύντομη επαφή μαζί της.

 

Στο review αν μπορείς να πεις και για την αυτονομία, αν και δεν περιμένω κάτι καλό με 1350mAh όταν το N810 έχει 1500 και λιγότερη κατανάλωση... Επίσης πού είναι ο porfyras να μας πει αν έχει περάσει το elkeyboard στο νέο SDK;;

Link to comment
Share on other sites

Kαλα απο αυτονομια δεν νομιζω να χει ολοκληρωμενη αποψη καθως το ειχε λιγες ωρες οποτε ποσα συμπερασματα να βγαλει?
Link to comment
Share on other sites

Kαλα απο αυτονομια δεν νομιζω να χει ολοκληρωμενη αποψη καθως το ειχε λιγες ωρες οποτε ποσα συμπερασματα να βγαλει?

Όντως. Πάντως απ' τα επίσημα νούμερα δεν βγαίνει συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι χρειαστηκε τουλαχιστον μια μπαταρια στις περιπου 2.5 ωρες

που το ειχαμε συνεχως στα χερια μας (η μαλλον το ειχε :geek:,γι'αυτο ρωτηστε τον οτι θελετε !!!!! http://www.3-3-3.org/forum/images/smilies/priest.gif)

Λογικο αλλωστε να κρατησει τοσο..

 

Δεν τράβηξα πολλές φωτο αλλά, θα ανεβάσω μερικές με την πρώτη ευκαιρία.

Τι ,τσαμπα κουβαλησες την καμερα ? :grin:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο maemo.org ότι αρχικά ως browser θα παραμείνει ο παλιός (και σχετικά αργός) microb, ο οποίος βασίζεται στον mozilla. Στη συσκευή που είχατε τι είχε;
Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι χρειαστηκε τουλαχιστον μια μπαταρια στις περιπου 2.5 ωρες

που το ειχαμε συνεχως στα χερια μας (η μαλλον το ειχε :geek:,γι'αυτο ρωτηστε τον οτι θελετε !!!!! )

Λογικο αλλωστε ..

 

 

Τι ,τσαμπα κουβαλησες την καμερα ? :grin:

 

Φανταζομαι 2.5 ωρες το γονατισατε το εργαλειο.

Η αποκριση οθονης πως σας φανηκε? Το ξερω οτι θα μας τα γραψει ο mirrorofsorrow αναλυτικα αλλα δωσε μας μια πρωτη γευση.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι 2.5 ωρες το γονατισατε το εργαλειο.

Η αποκριση οθονης πως σας φανηκε? Το ξερω οτι θα μας τα γραψει ο mirrorofsorrow αναλυτικα αλλα δωσε μας μια πρωτη γευση.

 

Αν γονατισε λεει .. Χρησιμοποιηθηκαν ομως ολες οι λειτουργιες

της συσκευης : Απο avi video μεχρι facebook :p

Αν και πρωιμη συσκευη , μονο 2-3 restart- ακια εκανε :p

 

Για την αποκριση , ειπα καποια πραγματακια εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2908116#post2908116

Σε γενικες γραμμες παντως ,πολυ καλη η οθονη ,με ομορφα εφε κλπ .

 

Ώς κάτοχος του Ν810, θεωρώ το Maemo πολύ καλό, ώριμο, σταθερό και λειτουργικό. Μπορεί να το χειριστεί κι ένας πολύ απλός χρήστης, αλλά και ένας προχωρημένος στο Linux, ο οποίος θα έχει ένα υπερδύναμο εργαλείο με απεριόριστες δυνατότητες. (maemo.org)

 

 

Ειδικα για σενα φιλε gerstavros2 ,η συσκευη θα σου φανει πανευκολη .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο maemo.org ότι αρχικά ως browser θα παραμείνει ο παλιός (και σχετικά αργός) microb, ο οποίος βασίζεται στον mozilla. Στη συσκευή που είχατε τι είχε;

 

Αυτόν είχε αλλά, τις λίγες στιγμές που είχαμε καλό σήμα, τον είδα να πηγαίνει γρήγορα. Δυστυχώς, χωρίς καλό ασύρματο δίκτυο, δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Πάντως, σε λίγο καιρό θα έχουμε τον fennec.

 

Φανταζομαι 2.5 ωρες το γονατισατε το εργαλειο.

Η αποκριση οθονης πως σας φανηκε? Το ξερω οτι θα μας τα γραψει ο mirrorofsorrow αναλυτικα αλλα δωσε μας μια πρωτη γευση.

 

Η απόκριση είναι κορυφαία. Τα οποία κολληματά υπήρχαν, δεν οφείλεται στην οθόνη αλλά στο λειτουργικό (όντας η συσκευή πρωτότυπη). Η οθόνη με εντυπωσίασε. Έκανα αρκετα τεστ καθώς με ενδιαφέρει παρά πολύ και το λέω με σιγουριά.

 

Στο review αν μπορείς να πεις και για την αυτονομία, αν και δεν περιμένω κάτι καλό με 1350mAh όταν το N810 έχει 1500 και λιγότερη κατανάλωση... Επίσης πού είναι ο porfyras να μας πει αν έχει περάσει το elkeyboard στο νέο SDK;;

 

Δεν μπορώ φυσικά να πω για αυτονομία καθώς ούτε μπαταρία φορτισμένη πλήρως είχε, ούτε την είχα στην διάθεση μου μέρες ώστε να παρατηρήσω την κατανάλωση.

 

Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι μετά από 2,5 ώρες ασταμάτητο και ανελέητο σκαλισμα, η στάθμη κατέβαινε πολύ πολύ γρήγορα. Αναμενόμενο, βέβαια.

 

Ο Πορφύρας μου είπε ότι προς το προν δεν θα ασχοληθεί με αυτό καθώς έχει πάρει το Ν97 και ετοιμάζει κάποια ωραία εργαλεία για αυτό. Ίσως αργότερα (ας ελπίσουμε). :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...