Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι ότι ούτε καν ξεκινάει η διαδικασία του restore... Εκεί λέει πως στο ΤΕΛΟΣ βγάζει error 1015 το οποίο είναι ψέμα :p

 

Βρήκα γιατί δεν θα σου δουλέψει :p

 

Αυτές είναι οδηγίες για την 3.1 Beta! Τότε (τέλη Ιουλίου είναι το post αν το παρατηρήσεις) η Apple έκανε κανονικά sign το fw 3.0x οπότε δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

 

Έχει καταντήσει κουραστικό πια, δεν γίνεται να κάνεις downgrade με τίποτα και ειδικά αν δεν έχεις τα iBSS και iBec αρχεία, μάλλον δεν θα κάνεις ΠΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν στέλνεις τίποτα στην apple! στην ουσία ξεγελάει το iphone για να νομίζει ότι έχει πάρει το πιστοποιητικό! γιαυτό έχει το i-recovery! οπότε πιάνει! προφανώς δεν τα διάβασες όλα! αν δεις πολλά άτομα με 3GS που έχουν γράψει από κάτω απαντήσεις είναι μετά τις 10-11-12 Σεπτεμβρίου!!! θα πει κανείς πως το βάζω στο DFU mode? παλεύω πολύ ωρα και μου ανοίγει! :O:O:O
Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι.... Χάνω τα λόγια μου απ'ότι φαίνεται....

 

Είπα, αυτή η διαδικασία ΔΕΝ πετυχαίνει στο 3GS! Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω πια... Αν έχεις τα αρχεία iBEC και iBSS, μπορεί ο saurik σύντομα να δώσει λύση για downgrade. Αλλιώς το ΞΕΧΝΑΣ, τουλάχιστον για την ώρα!

 

Αφού λοιπόν δεν πείθεσαι και θες να το δοκιμάσεις, δες εδώ για το DFU (το iPhone Guides τι το έχουμε αφού κανείς δεν το κοιτάει)

 

Πως μπορείτε να θέσετε τη συσκευή εντός και εκτός DFU και Recovery mode

 

p.s. Δεν βλέπω ούτε ένα Post αυτές τις ημερομηνίες που λες, που κάποιος με 3GS να λέει ότι του πέτυχε! Όλοι λένε ότι δεν κάνει τίποτε! Που το είδες εσύ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν στέλνεις τίποτα στην apple! στην ουσία ξεγελάει το iphone για να νομίζει ότι έχει πάρει το πιστοποιητικό! γιαυτό έχει το i-recovery! οπότε πιάνει! προφανώς δεν τα διάβασες όλα! αν δεις πολλά άτομα με 3GS που έχουν γράψει από κάτω απαντήσεις είναι μετά τις 10-11-12 Σεπτεμβρίου!!! θα πει κανείς πως το βάζω στο DFU mode? παλεύω πολύ ωρα και μου ανοίγει! :O:O:O

 

Στο Μεσαίωνα ένα συνέδριο σε μοναστήρι διήρκεσε 6 μήνες όπου οι μοναχοί διαπληκτίζονταν επικαλούμενοι είτε την Βίβλο είτε τους αρχαίους έλληνες φιλοσόφους σχετικά με το ζήτημα αν το λάδι παγώνει όταν το αφήσεις χειμώνα στο ύπαιθρο.

 

Κανείς δεν έβγαλε ένα πιάτο λάδι έξω από το κτίριο για να δει αν την άλλη μέρα έχει παγώσει επιβεβαιώνοντας τη διαμάχη πειραματικά και όχι θεωρητικά.

 

Δεν εφαρμόζεις και εσύ αυτά που διάβασες και αν σου δουλέψει γίνεσαι ευτυχής και το λες στους υπόλοιπους, αντί να προσπαθείς να αποδείξεις στο συνομιλητή σου αν έχει πολύ η λίγη γνώση του θέματος;

 

Το DFU mode αν το ψάξεις λίγο στο internet θα βρεις σαφέστατες οδηγίες για τη σειρά και το χρονισμό των κινήσεων, και να στο πει κάποιος αν δεν το δοκιμάσεις μόνος σου δεν το πετυχαίνεις.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχετε δίκιο τα μπέρδεψα όλα μου φαίνεται όντως τα παιδιά που τους δούλεψε είχαν 3G και όχι 3GS και όσοι είχαν 3GS δεν δούλεψε! λέει και αυτό κάπου :

This may work fine for 3G but what I have is a 3GS. When I do this, it cannot even go to step 7 because an error message coming back saying the “device is not eligible for the required build’. For those who said you are successfully do it, are you with 3GS and had been upgraded to 3.1. How come you did not see this message. I want to go to the error 1015 described in step 7 so that I can continue ! There is so little in internet to talk about how to deal with “isn’t eligible …..

Ακριβώς αυτό έβγαλε και σε μένα! οπότε δεν μπορώ να συνεχίσω.

Εξάλλου στα win δεν παίζει το i-Recovery με κανέναν τρόπο (δεν το βλέπει καν σαν πρόγραμμα!!!) και για linux που πήγα να το βάλω έγινε αυτό :

desktop:/250GB/irecovery# make linux

gcc irecovery.c -o irecovery -lusb -lreadline

irecovery.c: In function ‘main’:

irecovery.c:323: error: ‘SIGINT’ undeclared (first use in this function)

irecovery.c:323: error: (Each undeclared identifier is reported only once

irecovery.c:323: error: for each function it appears in.)

make: *** [linux] Error 1

 

Οπότε το παρατάω έτσι και περιμένω jailbreak για την 3.1, ήδη έφαγα τσάμπα πόσες ώρες! κρίμα γιατί χάρηκα τσάμπα! και για να το ξέρουν όσοι δεν έχουν ακόμα την 3.1 αυτό που λένε μερικοί ότι η μπαταρία κρατάει περισσότερο απλά δεν ισχύει! δεν είδα καμία διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αισιόδοξη εκτίμηση τα 10 εκατ. jailbroken τηλέφωνα! ... δες το παρακάτω link:

http://www.iphonespies.com/iphone-hacks/iphone-jailbreak-app/number-of-jailbroken-iphones-rose-after-gv-mobile-rejection/

 

Kαι πάλι 3.000.000 jailbroken phones δεν είναι και λίγα! Δεν συμφέρει την apple να αποκόψει τόσο μεγάλο μέρος της πίτας! :X

Link to comment
Share on other sites

Kαι πάλι 3.000.000 jailbroken phones δεν είναι και λίγα! Δεν συμφέρει την apple να αποκόψει τόσο μεγάλο μέρος της πίτας! :X

 

Εξαρτάται πως μετράς την πίτα, αν βάζεις μέσα και το κέρδος χρήσης (από πωλήσεις εφαρμογών και άλλων υπηρεσιών) που μπορεί προοδευτικά να ξεπεράσει το κέρδος αρχικής πώλησης ανά συσκευή ;)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως μετράς την πίτα, αν βάζεις μέσα και το κέρδος χρήσης (από πωλήσεις εφαρμογών και άλλων υπηρεσιών) που μπορεί προοδευτικά να ξεπεράσει το κέρδος αρχικής πώλησης ανά συσκευή ;)

 

Mα νομίζω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό πάει στους developers και όχι στην apple. Για μένα είναι κάτι σαν την εξάπλωση των Windows, όπου η πειρατεία ανθούσε με την ανοχή της Microsoft. Το ίδιο και για τα cd (compact disc)! Αnyway είμαστε εκτός! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν ενα μηνα περιπου αγορασα το iphone 3gs απο την vodafone....θελω να ρωτησω αμα κανω jailbreak το κινητο με την redsnow θα λειτουργει μετα κανονικα το κινητο χωρις να χρειαζεται να κανω κανενα unlock???????????????
Link to comment
Share on other sites

ναι, μια χαρά. Αλλά μην βάλεις την 3.1 γιατί δεν έχει βγει γι'αυτήν jailbreak ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου στα win δεν παίζει το i-Recovery με κανέναν τρόπο (δεν το βλέπει καν σαν πρόγραμμα!!!)

Το iRecovery παιζει στα windows xp. Για οποιον το χρειαστει, πρεπει πρωτα να εγκαταστησεις το libusb-win32-filter-bin-0.1.12.1 για να μπορει να επικοινωνησει με την usb σου, κανεις το iRecovery extract στο desktop,

πας στο Start-Run-πληκτρολογεις cmd- cd desktop - iRecovery -s και συνεχιζεις με οτι λεει ο εκαστοτε οδηγος

Link to comment
Share on other sites

Fun!

please read the whole post in full before attempting anything.

http://blog.iphone-dev.org/post/188779017

 

 

iPhone Dev-Team Releases PwnageTool 3.1 for iPhone 2G, 3G

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=5207

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. Εδώ και μία εβδομάδα πήρα απο κάποιο φίλο μια συσκευή 2g η οποία ήταν αγορασμένη αρχικά μέσω ebay απο Αμερική. Είχε γίνει ήδη unlock και jailbrake στην έκδοση 2.2.1 και μιας κι έχω φάει τα ματάκια μου να διαβάζω τα άπειρα τόπικ στο φόρουμ λέω να περάσω την 3. Εχω μπροστά μου τον οδηγό απο το link του Περικλή έχω εγκατεστημένο το itunes στην έκδοση 8.2.1.6 είμαι έτοιμος να ξεκινήσω και μου ήρθε μια χαζή ερώτηση. Την Sim card την αφήνουμε μέσα στο τηλέφωνο ή όχι; (μην βαράτε newbie είμαι :O)

Σε περίπτωση που έχω προβληματα με την 3 μπορώ να γυρίσω με κάποιον τρόπο στην 2.2.1;

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. Εδώ και μία εβδομάδα πήρα απο κάποιο φίλο μια συσκευή 2g η οποία ήταν αγορασμένη αρχικά μέσω ebay απο Αμερική. Είχε γίνει ήδη unlock και jailbrake στην έκδοση 2.2.1 και μιας κι έχω φάει τα ματάκια μου να διαβάζω τα άπειρα τόπικ στο φόρουμ λέω να περάσω την 3. Εχω μπροστά μου τον οδηγό απο το link του Περικλή έχω εγκατεστημένο το itunes στην έκδοση 8.2.1.6 είμαι έτοιμος να ξεκινήσω και μου ήρθε μια χαζή ερώτηση. Την Sim card την αφήνουμε μέσα στο τηλέφωνο ή όχι; (μην βαράτε newbie είμαι :O)

Σε περίπτωση που έχω προβληματα με την 3 μπορώ να γυρίσω με κάποιον τρόπο στην 2.2.1;

 

αστην μεσα και προχορα κανονικα .προσεξε μονο να μην βαλης (μεχρι στιγμης)

την 3.1 γιατι δεν την εχουν κανει jailbrake ακομη

Link to comment
Share on other sites

αστην μεσα και προχορα κανονικα .προσεξε μονο να μην βαλης (μεχρι στιγμης)

την 3.1 γιατι δεν την εχουν κανει jailbrake ακομη

 

Και όμως έχει βγεί από τα ξεημερώματα...:p

 

Για 2G - 3G - iPod touch 1G.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2924250#post2924250

 

 

Άσε μέσα την sim δεν υπάρχει πρόβλημα...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο Γιώργος και μόλις τελείωσα :D:D

Αντε να ξεκινήσω το στήσιμο απο την αρχή ελπίζοντας όλα να πάνε καλά !

Πάιδες σας ευχαριστώ όλους :up:

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

έκανα jailbreak αλλά το κινητό δεν έχει σήμα! :X:X:X:X

 

 

κάνω restore με τα windows τώρα. :mad:

 

ξερει κανεις τι φταίει; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το συνδέσεις με το iTunes για να γίνει activate η κάρτα SIM σου.

 

Αν έχεις το 2G ή 3G από εξωτερικό τότε πρέπει να τικάρεις το activation στο pwnagetool για να είναι έτοιμη η ipsw

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί το Pwnage Tool δεν λειτουργεί? Δεν μου βρίσκει με τίποτα το firmware και επίσης δεν με ρωτάει κιόλας να το βρώ μόνος μου. Τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το συνδέσεις με το iTunes για να γίνει activate η κάρτα SIM σου.

 

Αν έχεις το 2G ή 3G από εξωτερικό τότε πρέπει να τικάρεις το activation στο pwnagetool για να είναι έτοιμη η ipsw

 

το έχω συνδέσει στο itunes. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πρώτα activation και μετά JB

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες ακριβώς έκανα και δεν έπαιζε! βέβαια μπορεί να μη έπαιξε επειδή έχω windows xp σε debian linux μέσα από virtualbox. Όμως δεν έχει καμία σημασία γιατί το error που πρέπει να βγάλει είναι διαφορετικό και δεν μπορώ να συνεχίσω παρακάτω! όπως είπαμε το κόλπο αυτό πιάνει μόνο στα 3G και όχι και στα 3GS! :(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Με custom firmware απο MAC και PWNAGE TOOL και μετα restore σε PC, δεν δουλεψε. Εβγαζε error 1600. Θα δοκιμασω να το κανω εξ ολοκληρου σε MAC. Θα ενημερωσω. Για την 3.1 μιλαω παντα!

 

EDIT: ΟΛΑ πηγαν καλα, ειμαι πλεον jailbroken στην 3,1!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...