Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σε ολους!!!!

εχω iphone 2g με cydia και ενω λειτουργουσε μια χαρα ξαφνικα οταν με παιρνουν τηλ λεει πως δεν εχει σημα κ θα ειδοποιηθω για την κληση, ενω εχω φουλ σημα.

δεν εχω κανει φραγη.

απο την αλλη εγω μπορω να παρω χωρις κανενα προβλημα.

ολα αυτα με καρτα vodafone.οποιαδηποτε αλλη καρτα και να βαλω wind η cosmote δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα.

μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει?

Τότε πρόβλημα δικτύου ή SIM είναι και όχι της συσκευής ;)

 

@Gymnastria, έχουμε αναφέρει πολλές φορές ότι για να κάνεις Jailbreak την 3.0.1 πρέπει να χρησιμοποιήσεις το αρχείο (.ipsw) της 3.0. Η ομάδα που έβγαλε το RedSnow δεν έβγαλε udpate για να αναγνωρίζει την 3.0.1 επειδή πολύ απλά μπορείς να κάνεις Jailbreak με το αρχείο της 3.0 ;)

Την 3.0 την κατεβάζεις από εδώ

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με ποιον τρόπο όμως τώρα θα εγκαταστήσω την 3.0, εφόσον στο itunes δεν υπάρχει επιλογή restore / update? Υποτίθεται ότι εγκαταστάθηκε η 3.1 κ δεν μου βγάζει τις ανωτέρω επιλογες.
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ δεν είπα να βάλεις την 3.0 απλά στο RedSnow εκεί που σου ζητά το .ipsw να βάλεις της 3.0 και όχι της 3.0.1 ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν πετυχαίνει αυτή η "συνταγή", εφόσον κρασάρει το redsnow και η διαδικασία κολλάει στο waiting for reboot. Πως μπορώ να εγκαταστήσω την έκδοση 3.0 στο iphone? Όπως σας είπα εγκαταστάθηκε η 3.1 και το itunes δεν μου δίνει πλεον επιλογή restore / update :(
Link to comment
Share on other sites

Απλά βγάλε το USB και επανασύνδεσε το ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τα κατάφερα κ ευχαριστώ πολύ! Αλλά τώρα έχω ένα άλλο πρόβλημα. Ξανακατεβάζω προγράμματα από appstore που είχα κ παλιότερα (γι'αυτό μου τα κατεβάζει δωρεαν όσα ήταν επί πληρωμή), αλλά με το που θα κάνω reboot εξαφανίζονται! Κ δεν τα εντοπίζει ούτε η νέα εφαρμογή search του ιphone. Τι μπορεί να συμβαίνει?:(
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ...Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με πρόβλημα αναγνώρισης της κάρτας SIM..Η κατάσταση έχει ως εξής :

 

Φίλος μου, μου φέρνει το Iphone 3G 16GB το οποίο το έχει απο εξωτερικό (άρα κλειδωμένο) και θέλει να δουλέψει με κάρτα Cosmote...Το είχε περάσει την 3.0.1 και φυσικά χωρίς jailbrake ήτανε αδύνατο να "δει" την κάρτα..Να σημειώσω οτι είμαι κάτοχος ίδιου τηλεφώνου με την διαφορά οτι έχω Wind...

Χωρίς δεύτερη σκέψη το συνδέω στο pc μου και ξεκινάω απο DFU mode να περνάω την 3.0.1 απο itunes για να έχω καθαρή εγκατάσταση και να ξέρω τι μου γίνεται..Μόλις ολοκληρώνεται η διαδικασία κάνω jailbrake με redsnow 0,8 και patch την έκδοση 3.0 το οποίο ολοκληρώνεται χωρίς σφάλματα...Κατόπιν ακολουθώ την γνωστή διαδικασία με το ultrasnow μέσω cydia για το unlock της συσκευής, κάνω reboot και περιμένω να βρεί σήμα ....Μαλλιά ...4 ώρες ασχολήθηκα με την κατάσταση αυτή, έκανα 4 φορές restore και 4 φορές jailbrake...Δοκίμασα και με την δικιά μου SIM στο προβληματικό τηλέφωνο αλλά τίποτα..Η Cosmote sim δουλεύει σε μένα κανονικά...

 

Μια λεπτομέρια που ίσως είναι σημαντική ...Σε μια απο τις 4 φορές που έγινε restore και πριν το jailbrake, ενώ το τηλέφωνο ήτανε συνδεδεμένο με itunes έγινε Activate !!!..Εκεί ήταν η μοναδική φορά που είδα οτι έβλεπε κανονικά δίκτυο...Έκανα και reboot και δούλευε πάλι!!! Εκεί τρελάθηκα! ...Το παράδοξο ?Μόλις έκλεισα το 3G δεν την ξαναείδε ποτέ την SIM ...

 

Συγνώμη για το μακροσκελές Post μου αλλά είμαι ένα βήμα πριν το πετάξω στον τοίχο...

 

Έχει κανείς κάτι να προτείνει να λύσω το πρόβλημα ???

 

Απο το πρωι διαβάζω σε forum αλλά δεν βγάζω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν προλαβαίνει να βγει το μήλο. Εκεί που ξεκινάει η διαδικασία κλείνει το redsnow και το iphone χρειάζεται restore.

Τι πρέπει να κάνω?

Μήπως να δοκιμάσεις σε άλλο υπολογιστή; Κάτι παίζει με το RedSnow στον υπολoγιστή σου, κάνε restart και αν δεν τότε δοκίμασε σε άλλο υπολογιστή ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα τελικά, μάλλον εγώ έφταιγα και η απειρία μου. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Τελικά κατάφερα να λύσω το πρόβλημα με το unlock..Παρουσιάστηκε ενα άλλο τώρα...Εαν κλείσω το 3G δεν μπορεί να βρει σήμα...Τι παίζει ρε παιδιά ???

 

το μοντέλο που αναγνωρίζει μέσα είναι ΜΒ489GR...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το νεο μου 32 GB iPhone 3GS. Εχει την εκδοση λογισμικού 3.0.1.

 

Προσπαθώ να την κανω jailbrake και μονιμως κολλαει στο wait for rebοοt. τι πρεπει να κανω? Εχω δοκιμασει και σε mac kai se windows

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση που προτείνεται είναι να αποσυνδέσεις το καλώδιο και να το συνδέσεις πάλι αμέσως στον υπολογιστή
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν τα έχεις βάλει να συγχρονίζονται στο itunes?
"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν τα έχεις βάλει να συγχρονίζονται στο itunes?

 

Μονο αυτο μπορει να συμβαινει. Τσεκαρισε να συγχρονιζονται ολα :)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το νεο μου 32 GB iPhone 3GS. Εχει την εκδοση λογισμικού 3.0.1.

 

Προσπαθώ να την κανω jailbrake και μονιμως κολλαει στο wait for rebοοt. τι πρεπει να κανω? Εχω δοκιμασει και σε mac kai se windows

 

Τσεκαρε οτι εχεις κατεβασει την σωστη εκδοση που πρεπει για το 3Gs γιατι αυτη ειναι συμπεριφορα λαθος αναβαθμισης.

Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

με το redsnow προσπαθω, και ναι εχω κατεβασει την σωστη εκδοση για το 3GS. Δεν ειμαι αρχαριος στο θεμα, εχω κανει απειρα πραγματα με το παλιο μου 3G. Πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω τι παίζεται. Εχω δοκιμάσει πάνω από 10 φορές. Εκανα εργοστασιακό restore για να τα κανω παλι απο την αρχη και μια απο τα ιδια. Εψαξα στο δικτυο και το αναφερουν σε διαφορους οδηγους οτι καμια φορα κολλαει και δουλευει πάλι με αποσυνδεση του USB. Σε μενα ουτε αυτο δούλεψε. Εχει κανεις άλλος καμια ιδέα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

με το redsnow προσπαθω, και ναι εχω κατεβασει την σωστη εκδοση για το 3GS. Δεν ειμαι αρχαριος στο θεμα, εχω κανει απειρα πραγματα με το παλιο μου 3G. Πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω τι παίζεται. Εχω δοκιμάσει πάνω από 10 φορές. Εκανα εργοστασιακό restore για να τα κανω παλι απο την αρχη και μια απο τα ιδια. Εψαξα στο δικτυο και το αναφερουν σε διαφορους οδηγους οτι καμια φορα κολλαει και δουλευει πάλι με αποσυνδεση του USB. Σε μενα ουτε αυτο δούλεψε. Εχει κανεις άλλος καμια ιδέα?

 

Ευχαριστώ

 

Χρησιμοποιείς αυτό: iPhone2,1_3.0_7A341_Restore.ipsw το αρχείο?

 

Γιατί το iPhone1,2_3.0_ είναι για το iPhone 3G.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως εμενα γιατι κατι μου λεει πως απευθυνεσαι στο λαθος τμημα του forum γιατι αν δεν το προσεξες γραφεις στο τμημα για τα iphone 3g!!! Και αναφερεσαι σε προβλημα του 3gs!!! Tεσπα βρηκα αυτο στο φορουμ του quickpwn το οποιο ισχυει αν εχεις vista η windows 7
Had this problem too, I used vista’s XP SP2 compatibility mode and ‘Run as administrator’ to get it fixed !
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.ειμαι νεος στο forum.συγνωμη αν γραφω λαθος.εχω ενα αμερικανικο iphone που πρεπει να ειναι 2g.μου το ειχαν στειλει και ηταν στα αγγλικα και χωρις προγραμματα του στυλ installous μεσα.το ειχα δωσει σε ενα φιλαρακι και μου το ειχε κανει λαμπικο-καινουριο,με τρελα πραγματα μεσα!!!προχτες,χωρις να κατεβασω καποιο "ασχημο" προγραμμα,αρχισε να μην μου μπαινει στα μηνυματα.με τα πολλα,επειδη δεν ηξερα τι να κανω εκανα μια επαναφορα ρυθμισεων.παλι τιποτα.οποτε εκανα επαναφορα δεδομενων και ρυμισεων μαζι και απο τοτε εχει κλεισει το κινητο και οταν ανοιγει μου βγαζει μονο το σημα της apple και ανοιγοκλεινει μονο του.τι πρεπει να κανω??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν ειμαι off topic.

Φιλικα,Κωστας.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορείτε να θέσετε τη συσκευή εντός και εκτός DFU και Recovery mode

Όταν διαβάσεις τον οδηγό και την βάλεις σε DFU Mode να κάνεις Restore με το iTunes. Μετά όμως θα πρέπει να κάνεις Jailbreak για να αποκτήσεις τα καλούδια που σου έβαλε το φιλαράκι σου ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μου να εισαι καλα για την απαντηση..το βαζω αλλα δεν το αναγνωριζει το itunes και ενω κανω τις οδηγειες που λεει το dfu mode,το κινητο δεν αποκρινεται.... :-(
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να σβήσω το freeze μέσω cydelete.μου λέει οτι το freeze δεν εγκαταστάθηκε μεσώ του cydia και ειναι αδύνατη η διαγραφή μέσω του προγράμματος.υπάρχει άλλος τρόπος???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...