Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα να ρωτησω κατι; δυστυχως κατεβασα την 3.1.3. τωρα καινουργιο jail break για αυτη την εκδοση ποτε θα κυκλοφορισει; εχω το 3gs 16gb.

Προς το παρόν δεν έχει κυκλοφορήσει και ούτε πρόκειται να κυκλοφορήσει jb για την 3.1.3

 

Συνεπώς, θα περιμένουμε καινούριο firmware το οποίο θα ακολουθηθεί από νέο jb και δεν είναι άλλο από την έκδοση 3.2 ή 4 αναλόγως τι version θα φέρει το νέο iPhone.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν είχαν JB στην 3.1.2 τίποτα.

 

 

 

Πέρνα το afc2add από το Cydia και ξαναδοκίμασε.

 

το περασα και εκανα reboot αλλα δεν ειδα διαφορα.

ειναι σαν να μην εχει ανοιξει το ssh απο το iphone.

δεν μου το εμφανιζει ουτε στο sbsettings το εικονιδιο του ssh (το εχω ανοιξει απο τις ρυθμισεις).

Link to comment
Share on other sites

το περασα και εκανα reboot αλλα δεν ειδα διαφορα.

ειναι σαν να μην εχει ανοιξει το ssh απο το iphone.

δεν μου το εμφανιζει ουτε στο sbsettings το εικονιδιο του ssh (το εχω ανοιξει απο τις ρυθμισεις).

 

Βάζεις σωστή IP; Θέλει τη WiFi address που μπορείς να δεις στο SBSettings (192.168.xxx.xxx)

Βάζεις πρωτόκολλο επικοινωνίας SFTP;

Μήπως έχεις αλλάξει τον root κωδικό από το Terminal;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα!

Επρεπε να κάνω restore το iphone 3gs με νέα bootrom (jb με blackrain) και μετά την πάτησα!

Τελικά με την βοήθειά σας στο forum αλλά και από άλλα forum τα κατάφερα.

Λοιπόν τα βήματα είναι τα εξής:

Πρώτα κατεβάστε από εδώ

iphone-firmware-ipsw-files/

το v3.1.2 iPhone2,1_3.1.2_7D11_Restore.ipsw (iPhone 3G)

Μετά με τις απλές οδηγίες του saurik από εδώ My link

βρείτε το αρχείο hosts στον υπολογιστή σας και προσθέστε στο τέλος το παρακάτω κείμενο

Using this, we can redirect requests to Apple's signature server to Cydia.

 

So, open the file C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts (Windows)

or /etc/hosts (Mac OS X) and add the following entry to the bottom of the file.

 

Κάντε save. (Πρέπει να έχετε κλειστό το itunes - και να έχετε ενεργοπιήσει να βλέπετε τους κρυφούς φακέλουσ στον υπολογιστή σας).

Ειστε έτοιμοι.

Συνδέστε το iphone και μόλις ανοίξει το itunes (οκ για restore) πατήστε το shift στον υπολογιστή σας

και μετά το κουμπί restore στο itunes.

Τότε σας ζητάει να επιλέξετε το αρχείο ipsw.

το επιλέγετε και όλα προχωράνε μια χαρά!

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Παιδιά θεωρείτε οτι αυτή η διαδικασία μπορεί να παίξει στην περίπτωση που θέλω να κάνω downgrade χωρίς σωμένα τα SHSH files στο Cidya???

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ

 

Αν δεν είχες JB στην 3.1.2 για να κρατήσεις τα SHSHs δε γίνεται. Το έχουμε γράψει ένα σωρό φορές. Μένεις στην 3.1.3 και κάνεις υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ

 

Αν δεν είχες JB στην 3.1.2 για να κρατήσεις τα SHSHs δε γίνεται. Το έχουμε γράψει ένα σωρό φορές. Μένεις στην 3.1.3 και κάνεις υπομονή.

 

Μισό, ήμουν jailbreaked στην 3.1.2, αλλά δεν ξέρω αν έχω σώσει τα SHSH, είναι κάτι που έπρεπε να είχα κάνει κατόπιν επιλογής, ή το έκανε αυτόματα?πως μπορώ να το δω τώρα το αν τα είχα σώσει που δεν υπάρχει πλέον το Cidya στο κιν. λόγω update?????

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δε μπορείς να το δεις. Λογικά θα έχουν σωθεί. Κάνε τη διαδικασία και θα μάθεις από μόνος σου.
Link to comment
Share on other sites

την είχα ξανακάνει, αλλά όταν έκανε το verification με την apple, μου έλεγε ότι δεν είναι eligible η συσκευή μου και μου το έκοβε το downgrade...σ'αυτόν τον νέο τρόπο βλέπω ότι ξεγελάς το itunes και απλά λέω αν ξέρει κάποιος αν αυτό λειτουργεί...

thanks πάντως...

Link to comment
Share on other sites

την είχα ξανακάνει, αλλά όταν έκανε το verification με την apple, μου έλεγε ότι δεν είναι eligible η συσκευή μου και μου το έκοβε το downgrade...σ'αυτόν τον νέο τρόπο βλέπω ότι ξεγελάς το itunes και απλά λέω αν ξέρει κάποιος αν αυτό λειτουργεί...

thanks πάντως...

 

Ναι τον ξεγελάει. Στο site στην υπογραφή μου έχω ανεβάσει αναλυτικό οδηγό στα Ελληνικά για το πώς να το κάνεις το downgrade.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι γίνεται απλά δες το iPhone 3GS ας πούμε όταν δεν έχει το SHSH της συσκευής δεν μπορείς να κάνεις κάτι... ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Steve Jobs Still Hasn't Updated His iPhone to OS 3.1.3?So now you have another reason not to update to OS 3.1.3! :lol::loll:

 

κατι ηξερα και δεν αναβαθμισα ακομα...και ουτε προκειται μεχρι την 4 βεβαια...χαχαχαχα:p

Edited by kospilot1
Link to comment
Share on other sites

Άλλο unlock (να είναι κλειδωμένο σε δίκτυο δηλαδή),στο οποίο αναφέρεται ο παραπάνω φίλος,

και άλλο jailbreak ....:rolleyes: :lost:

 

ωωωωωωωωωωωωωω,δεν το χα προσεξει.συγνωμη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις σωστή IP; Θέλει τη WiFi address που μπορείς να δεις στο SBSettings (192.168.xxx.xxx)

Βάζεις πρωτόκολλο επικοινωνίας SFTP;

Μήπως έχεις αλλάξει τον root κωδικό από το Terminal;

 

ναι βαζω την σωστη ip και το πρωτοκολλο ειναι το SFTP (απο επιλογη) και δεν εχω πειραξει τον κωδικο απο το terminal.

συγκεκριμενα σημερα εκανα ενα jailbreak ενα καινουριο iphone 3gs και μου παρουσιασε το ιδιο προβλημα ( το εκανα μεσω blackra1n).

δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βγαζει το εικονιδιο στο sbsettings σαν να μην υπαρχει καν στο iphone και ας το εχω κανει install μεσω cydia.

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΟΡΑΣΑ ΧΘΕΣ ΤΟ IPHONE 3GS KAI EKANA ΑΜΕΣΩΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ firmware 3.1.3 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΩΡΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ
Link to comment
Share on other sites

ΑΓΟΡΑΣΑ ΧΘΕΣ ΤΟ IPHONE 3GS KAI EKANA ΑΜΕΣΩΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ firmware 3.1.3 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΩΡΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ

Δεν γίνεται τίποτα απολύτως! Απλά περιμένεις για μελλοντική αναβάθμιση για την οποία θα βγει και καινούριο jailbreak!

 

ΥΓ. Μη γράφεις με κεφαλαία διότι είναι σαν να φωνάζεις!:)

Φιλικά, Johnny;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

ναι βαζω την σωστη ip και το πρωτοκολλο ειναι το SFTP (απο επιλογη) και δεν εχω πειραξει τον κωδικο απο το terminal.

συγκεκριμενα σημερα εκανα ενα jailbreak ενα καινουριο iphone 3gs και μου παρουσιασε το ιδιο προβλημα ( το εκανα μεσω blackra1n).

δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βγαζει το εικονιδιο στο sbsettings σαν να μην υπαρχει καν στο iphone και ας το εχω κανει install μεσω cydia.

 

Για δοκίμασε κάτι... Όταν είσαι με το WiFi έχεις internet;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα iphone 3GS j/b με την έκδοση 3.0.1. Δυστυχώς πρέπει να του κάνω restore και αναγκαστικά θα με πάει στην 3.1.3 έκδοση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει j/b μετά ή δεν γίνεται τίποτα;

 

Ας δώσει κάποιος τα φώτα του γιατί έχω μπερδευτεί λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις το cydia, τι σου λέει πάνω πάνω με πράσινα γράμματα;
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε κάτι... Όταν είσαι με το WiFi έχεις internet;

 

ναι εχει internet

εχω iphone απο το 2g εδω και 2 χρονια και εχω κανει jailbreak σε παρα πολλα τηλεφωνα και παρατηρω ενω τα κανω ολα με το ιδιο τροπο (blackra1n) άλλα τηλεφωνα οταν βαζω το sbsettings ενφανιζεται το ssh και σε άλλα δεν το εμφανιζει και δεν μπαινει με το winscp. (4 τηλεφωνα μεσα στην βδομαδα 3gs , τα 2 το ειχαν και τα 2 οχι)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δουλεύουν όλα καλά εκτός από το SBSettings και τη σύνδεση με το SSH;
Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις το cydia, τι σου λέει πάνω πάνω με πράσινα γράμματα;

 

This device has SHSHs on file for iphone os 3.1 3.1.2

αυτό μου γραφει το cydia.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις το Restore σου, να πας στην 3.1.3 και μετά να κάνεις downgrade στην 3.1.2 για να κάνεις jailbreak με το blackra1n εκεί.

 

Θα χρειαστεί να βρεις να κατεβάσεις το επίσημο ipsw της 3.1.2 και να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό:

 

[Οδηγός] Πώς κάνουμε Downgrade το iPhone 3GS σε παλαιότερο OS (PC/Mac)

 

Σε περίπτωση (πολύ πιθανό) που σου βγάλει error 1015 στο downgrade δες εδώ:

 

[Οδηγός] Αντιμετωπίζοντας το error 1015 κατά τη διάρκεια του Downgrade

Link to comment
Share on other sites

This device has SHSHs on file for iphone os 3.1 3.1.2

αυτό μου γραφει το cydia.

Γιατι να πας στην 3.1.3 και να μην κανεις ρηστορ κατευθειαν την 3.1.2 αφου εχεις το shsh της.....ετσι θα γλυτωσεις το παιδεμα με το downgrade!!!!!! Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις το αρχειακι για να επικοινωνησεις με τον σερβερ του Σαουρικ και μετα Shift+Restore και επιλογη την 3.1.2

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι άναψε πάλι η κουβέντα για restore σε προηγούμενη έκδοση λειτουργικού, να υπενθυμίσω στους σύντροφους συναγωνιστές πως μπορούμε να μεταφέρουμε από τον server του Sauric και να έχουμε τις ECID SHSH, τοπικά, στο δικό μας Η/Υ.

 

Οδηγίες, εδώ: Εγκατάσταση τοπικού 3GS restore verification server (ECID SHSH)

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...