Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα αυτό ακριβώς λέω! Κάτι έχει αλλάξει τώρα τελευταία!

Έχεις δοκιμάσει να στείλεις πρόσφατα?

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι το friends and family. Γιατί "στέλνεις" σε κάποιον γνωστό-συγγενή χρήματα δεν παρέχει προστασία.
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς λέω! Κάτι έχει αλλάξει τώρα τελευταία!

Έχεις δοκιμάσει να στείλεις πρόσφατα?

 

Όχι τίποτα δεν έχει αλλάξει . Δωρεάν και άμεση η μεταφορά με χρέωση κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Για να λάβεις απάντηση απο αντιπρόσωπο πρέπει να απαντήσεις πάνω στο αυτοματοποιημένο μαιλ με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

 

γινεται να επικοινωνησω ετσι? φιλε με σωζεις δεν το πιστευω οτι γινεται ετσι να απαντησουν υπαλληλοι... για να δω λοιπον...

σ ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

γινεται να επικοινωνησω ετσι? φιλε με σωζεις δεν το πιστευω οτι γινεται ετσι να απαντησουν υπαλληλοι... για να δω λοιπον...

σ ευχαριστω πολυ...

Ναι λοιπον επιβεβαιωνω απαντησαν... βεβαια δεν βλεπω να μπορω να ξαναβαλω την καρτα που μου πεταξε εξω το συστημα αλλα παντως ετσι απαντησαν. να εισαι καλα testatos...

Link to comment
Share on other sites

Ναι λοιπον επιβεβαιωνω απαντησαν... βεβαια δεν βλεπω να μπορω να ξαναβαλω την καρτα που μου πεταξε εξω το συστημα αλλα παντως ετσι απαντησαν. να εισαι καλα testatos...

 

Δεν σου έδωσαν κάποια λύση στο πρόβλημα δηλαδή ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα παιδιά παραγγελία από 5/5 από uk αποθήκη banggood χωρίς τρακ ναμπερ δεν έχει έρθει ακόμα. Συγουρα υπάρχουν καθυστερήσεις αλλά εγώ για να είμαι καλυμμένος ποτέ πρέπει να κάνω dispute στο paypal? Δεν έχω ξανακάνει κάτι τετοιο και τι πρέπει να προσέξω?μιλάω πρώτα με το κατάστημα? Ανοίγω κατευθείαν dispute κ μιλαω από εκεί μαζί τους?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά παραγγελία από 5/5 από uk αποθήκη banggood χωρίς τρακ ναμπερ δεν έχει έρθει ακόμα. Συγουρα υπάρχουν καθυστερήσεις αλλά εγώ για να είμαι καλυμμένος ποτέ πρέπει να κάνω dispute στο paypal? Δεν έχω ξανακάνει κάτι τετοιο και τι πρέπει να προσέξω?μιλάω πρώτα με το κατάστημα? Ανοίγω κατευθείαν dispute κ μιλαω από εκεί μαζί τους?
Έχεις αρκετό περιθώριο για dispute, αν θυμάμαι καλά 180 ημέρες. Οπότε περιμένεις, είναι νωρίς ακόμα δεδομένων των συνθηκών. Εγώ ακόμα περιμένω δέμα από banggood από 12/4 έφυγε. Μόλις χτες έδειξε το tracking ότι έφτασε Ολλανδία.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

βλέπω πολλούς Που αγοράζουνε χωρίς tracking number υπάρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτό?
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

βλέπω πολλούς Που αγοράζουνε χωρίς tracking number υπάρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτό?
Ναι, γίνεται είτε επειδή είναι δωρεάν ή δεν υπάρχει άλλη επιλογή

 

Από MI 9 Lite με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εδω και 3 ωρες ψαχνω στο PayPal να αλλαξω το Conversion options ωστε κατα την πληρωμη του αντικειμενου την μετατροπη του νομισματος να την κανει η Τραπεζα και οχι το PayPal. Στην παλια εκδοση του το ευρισκα, τωρα οχι? Ξερει κανεις?

Εδω https://www.roman-reviews.com/how-disable-paypal-currency-conversion-save-money-fees/ βρισκω αναλυτικες οδηγιες αλλα στο Step 3 δεν εχω την επιλογη που δειχνει το κοκκινο βελος "manage automatic payments" και φυσικα δεν μπορω να παω στο Step 4. Καμμια ιδεα?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτή η επιλογή γίνεται πλέον κατά την ώρα της πληρωμής και από τις σχετικές ρυθμίσεις . Δεν υπάρχει πλέον πάγια ρύθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτή η επιλογή γίνεται πλέον κατά την ώρα της πληρωμής και από τις σχετικές ρυθμίσεις . Δεν υπάρχει πλέον πάγια ρύθμιση.
Σ ευχαριστω για την απαντηση. Εχεις δικηο, το εχω προσεξει οτι υπαρχει καποια τετοια επιλογη κατα την ωρα της πληρωμης στο παραθυρο του Paypal που ανοιγει. Η απορια μου ομως ειναι η εξης. Κανα δυο χρονια πριν με το παλιοτερο PayPal το ειχα ρυθμισει να μου κανει την μετατροπη η Τραπεζα, οπότε αναρωτιεμαι σε ποια επιλογη βρισκεται τωρα. Ρωτω, γιατι εκανα εχθες μια αγορα απο Αγγλια μεσω PayPal και συμφωνα με το site επρεπε να χρεωθω 50,78€ αλλα μπαινω στην Τραπεζα και βλεπω οτι μου εχει χρεωσει 52,54 και επι πλεον 1,31€ για εξοδα μετατροπης συναλλαγματος. Δεν ειναι υπερβολικα μεγαλη η διαφορα? Προφανως την μετατροπη την εκανε η Τραπεζα αφου στο παραθυρο του PayPal που ανοιξε κατα την παραγγελια και με ρωτησε αν θελω να κανει το PaYpAL την μετατροπη απο GBP σε € δεν δεχτηκα. Σε ολες γενικα τις πληρωμες με αυτο τον τροπο, βλεπω οτι εκτος του οτι με χρεωνει παραπανω ποσο απο οσο βλεπω την ωρα που κανω την παραγγελια, με χρεωνει και επι πλεον εξοδα μετατροπης συναλλαγματος. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Τελικα τι μας συμφερει περισσοτερο, την μετατροπη του συναλλαγματος να την κανει το PayPal η η Τραπεζα? Ξερουμε?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Εχεις δικηο, το εχω προσεξει οτι υπαρχει καποια τετοια επιλογη κατα την ωρα της πληρωμης στο παραθυρο του Paypal που ανοιγει. Η απορια μου ομως ειναι η εξης. Κανα δυο χρονια πριν με το παλιοτερο PayPal το ειχα ρυθμισει να μου κανει την μετατροπη η Τραπεζα, οπότε αναρωτιεμαι σε ποια επιλογη βρισκεται τωρα. Ρωτω, γιατι εκανα εχθες μια αγορα απο Αγγλια μεσω PayPal και συμφωνα με το site επρεπε να χρεωθω 50,78€ αλλα μπαινω στην Τραπεζα και βλεπω οτι μου εχει χρεωσει 52,54 και επι πλεον 1,31€ για εξοδα μετατροπης συναλλαγματος. Δεν ειναι υπερβολικα μεγαλη η διαφορα? Προφανως την μετατροπη την εκανε η Τραπεζα αφου στο παραθυρο του PayPal που ανοιξε κατα την παραγγελια και με ρωτησε αν θελω να κανει το PaYpAL την μετατροπη απο GBP σε € δεν δεχτηκα. Σε ολες γενικα τις πληρωμες με αυτο τον τροπο, βλεπω οτι εκτος του οτι με χρεωνει παραπανω ποσο απο οσο βλεπω την ωρα που κανω την παραγγελια, με χρεωνει και επι πλεον εξοδα μετατροπης συναλλαγματος. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Τελικα τι μας συμφερει περισσοτερο, την μετατροπη του συναλλαγματος να την κανει το PayPal η η Τραπεζα? Ξερουμε?
ανάλογα την τράπεζα ειναι. Καρτες τύπου Revolut N26 κτλπ συμφέρει η τράπεζα να κανει την μετατροπή . Για της ελληνικές ανάλογα τον τιμοκατάλογο τους. υπάρχουν τράπεζες που χρεώνουν 2% με ελάχιστο ποσό 1 ευρώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν η τράπεζα μας είναι η Revolut, μας συμφέρει να κάνει την αλλαγή αυτή.

Τώρα για την κάθε τράπεζα δεν γνωρίζω . Πολλές τράπεζες χρεώνουν μέχρι και 2,5% προμήθεια μετατροπής. Και άλλες έχουν ένα ελάχιστο ποσό.

Για την δική σου τράπεζα μπορείς να ελέγξεις στο τιμολόγιο της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Η αγορα εγινε με πιστωτικη της Τραπεζας Πειραιως (μεσω Paypal) και συμφωνα με τις χρεωσεις το "νταβατζηλικι" υπολογιζεται στο 6,04% που το θεωρω υπερβολικο. Θα επικοινωνησω με την τραπεζα και θα ζητησω εξηγησεις.

Παρεπιπτοντως ξερετε τι χρεωνει περιπου το PayPal? Συμφερει δηλ μια αγορα να γινει καλυτερα απ ευθειας με την πιστωτικη για να μην φορτωνομαστε το PayPal?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Η αγορα εγινε με πιστωτικη της Τραπεζας Πειραιως (μεσω Paypal) και συμφωνα με τις χρεωσεις το "νταβατζηλικι" υπολογιζεται στο 6,04% που το θεωρω υπερβολικο. Θα επικοινωνησω με την τραπεζα και θα ζητησω εξηγησεις.

Παρεπιπτοντως ξερετε τι χρεωνει περιπου το PayPal? Συμφερει δηλ μια αγορα να γινει καλυτερα απ ευθειας με την πιστωτικη για να μην φορτωνομαστε το PayPal?

 

κι αν θα γίνει μία στραβή που θα βρεις άκρη μετά?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Η αγορα εγινε με πιστωτικη της Τραπεζας Πειραιως (μεσω Paypal) και συμφωνα με τις χρεωσεις το "νταβατζηλικι" υπολογιζεται στο 6,04% που το θεωρω υπερβολικο. Θα επικοινωνησω με την τραπεζα και θα ζητησω εξηγησεις.

Παρεπιπτοντως ξερετε τι χρεωνει περιπου το PayPal? Συμφερει δηλ μια αγορα να γινει καλυτερα απ ευθειας με την πιστωτικη για να μην φορτωνομαστε το PayPal?

Τι εννοείς τι χρεώνει το PayPal;

Δεν υπάρχει χρέωση από το Paypal αν απλά κάνεις μια αγορά χωρίς μετατροπή νομίσματος.

Η τράπεζα μετά μπορεί να σε χρεώσει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..τοσα χρονια που ψωνιζω, για να ειμαι ειλικρινης, μια φορα δεν μου επεστρεφε τα χρηματα το e-bay και μου τα επεστρεψε το Paypal. Οσον αφορα την περιπτωση καλυψης ναι, με το payPal θα βρεις το δικηο σου.. :(

Ευχαριστω παιδια. Παντως θα το σκαλισω λιγο με την Τραπεζα να δω γιατι αντι 50,78€ τελικα χρεωθηκα 53,85..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εχει 'ταβανι', πλαφον, ανω οριο, η προμηθεια μετατροπης συναλλαγματος του paypal?

Αν πχ αγορασω κατι που κοστιζει χιλιαδες ευρω, και η τιμη ειναι ας πουμε σε δολλαρια.

 

Παλια, ηταν μαξιμουμ 6 ευρω προμηθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, λοιπόν έχω κάνει μια αγορά με PayPal και συνδεδεμένη κάρτα της Eurobank ( χρεωστική ). Περιμένω ένα refund από το PayPal στην κάρτα αυτή, το θέμα μου όμως είναι ότι πρέπει να ακυρώσω την κάρτα ( είχε γίνει μια αγορά online εκτός PayPal που δεν είχα κάνει εγώ, μου έκλεψαν τα στοιχεία της κάρτας...). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δηλαδή αν ακυρωθεί η κάρτα το refund θα το πάρω; Ευχαριστώ!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, λοιπόν έχω κάνει μια αγορά με PayPal και συνδεδεμένη κάρτα της Eurobank ( χρεωστική ). Περιμένω ένα refund από το PayPal στην κάρτα αυτή, το θέμα μου όμως είναι ότι πρέπει να ακυρώσω την κάρτα ( είχε γίνει μια αγορά online εκτός PayPal που δεν είχα κάνει εγώ, μου έκλεψαν τα στοιχεία της κάρτας...). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δηλαδή αν ακυρωθεί η κάρτα το refund θα το πάρω; Ευχαριστώ!!

 

 

Εάν ακυρώσεις την κάρτα, δεν θα μπορέσεις να πάρεις την επιστροφή των χρημάτων σου.

Συνεννοήσου με το κατάστημα της τράπεζάς σου πριν από κάθε ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, λοιπόν έχω κάνει μια αγορά με PayPal και συνδεδεμένη κάρτα της Eurobank ( χρεωστική ). Περιμένω ένα refund από το PayPal στην κάρτα αυτή, το θέμα μου όμως είναι ότι πρέπει να ακυρώσω την κάρτα ( είχε γίνει μια αγορά online εκτός PayPal που δεν είχα κάνει εγώ, μου έκλεψαν τα στοιχεία της κάρτας...). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δηλαδή αν ακυρωθεί η κάρτα το refund θα το πάρω; Ευχαριστώ!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Oτι και να κανεις με την καρτα που ηταν συνδεμένη στο ππ δεν εχει καμία απολύτως σημασία, Τα χρηματα θα γυρίσουν στην καρτα έστω και αν ειναι ακυρωμένη, εστω και οτι θέλεις,

Αυτο που θα κανεις εσυ ειναι να επικοινωνήσεις με την τράπεζα σου και να σου μεταφέρουν αυτα τα χρήματα απο την ακυρωμένη καρτα σε ενα λογαριασμό σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Είχα κάνει λογαριασμό για την μητέρα μου, αλλά όταν ήθελα να στείλω ποσό, δεν φαίνεται σαν επιλογή η κάρτα της, παρότι που της είχα συνδέσει τον τραπεζικό της λογαριασμό και την χρεωστική κάρτα. Υπάρχει λύση σε αυτό;

 

Καθώς επίσης, έκανα και για την γιαγιά μου (που είναι κάτοικος εξωτερικού), αλλά λέει ότι έχει υπερβεί ένα όριο πίστωσης. Έκανα ότι ζητούσε. Σε πόση ώρα περίπου βγάζουν αυτόν τον περιορισμό;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. είμαι σχεδόν άσχετος με τις αγορές μέσω PayPal όμως προχώρησα σε μια αγορά από το ευρωπαϊκό σαιτ τις Oakley όμως το θέμα ειναι ότι δεν ξέρω αν πήγαν όλα σωστά. καταρχήν έχουν περάσει 4 μέρες από την συναλλαγή και το θέμα είναι ότι από την Oakley μου ήρθε μόνο ένα mail επιβεβαίωση της παραγγελίας όμως στην εξέλιξη γράφει μόνο (in process) χωρίς καμία άλλη ειδοποίηση για αποστολή,χρόνο παράδοσης κτλ. και στο PayPal στο σαιτ μου γράφει Εκκρεμεί -Εξουσιοδότηση και από κάτω λέει <<Αυτή είναι μια προσωρινή εξουσιοδότηση για να βεβαιωθούμε ότι η μέθοδος πληρωμής σας μπορεί να καλύψει την πληρωμή. Θα χρεωθείτε σύμφωνα με τη μέθοδο πληρωμής σας, όταν ο χρήστης Luxottica Group ολοκληρώσει την παραγγελία σας >> απλά αν μπορεί κάποιος έμπειρος σε συναλλαγές μέσω PayPal να μου πει αν είναι πρόβλημα αυτό και αν θα χάσω τα λεφτά μου. Edited by sony76
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. είμαι σχεδόν άσχετος με τις αγορές μέσω PayPal όμως προχώρησα σε μια αγορά από το ευρωπαϊκό σαιτ τις Oakley όμως το θέμα ειναι ότι δεν ξέρω αν πήγαν όλα σωστά. καταρχήν έχουν περάσει 4 μέρες από την συναλλαγή και το θέμα είναι ότι από την Oakley μου ήρθε μόνο ένα mail επιβεβαίωση της παραγγελίας όμως στην εξέλιξη γράφει μόνο (in process) χωρίς καμία άλλη ειδοποίηση για αποστολή,χρόνο παράδοσης κτλ. και στο PayPal στο σαιτ μου γράφει Εκκρεμεί -Εξουσιοδότηση και από κάτω λέει <<Αυτή είναι μια προσωρινή εξουσιοδότηση για να βεβαιωθούμε ότι η μέθοδος πληρωμής σας μπορεί να καλύψει την πληρωμή. Θα χρεωθείτε σύμφωνα με τη μέθοδο πληρωμής σας, όταν ο χρήστης Luxottica Group ολοκληρώσει την παραγγελία σας >> απλά αν μπορεί κάποιος έμπειρος σε συναλλαγές μέσω PayPal να μου πει αν είναι πρόβλημα αυτό και αν θα χάσω τα λεφτά μου.

 

Χάσιμο χρημάτων και Paypal είναι 2 έννοιες ασύμβατες.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Δεν περιγράφεις 1) τι είδους κάρτα σύνδεσες στο Paypal (χρεωστική, πιστωτική ή προπληρωμένη, 2) αν πλήρωσες σε € ή άλλο νόμισμα, 3) αν η αγορά σου είχε αντίκρυσμα στην κάρτα ή το λογαριασμό σου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...