Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την εχω δοκιμασει την revolut 1 φορα με εμβασμα την ειχα γεμισει αλλα φοβαμαι να εχω λογαραισμο τραπεζης στο εξωτερικο διοτι δεν ξερω τι μπορει να γινει με την Ελλαδα για αυτο και δεν την χρησιμοποιω.

 

Οσο για το paypall μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα οτι υπαρχει ελληνικο τηλεφωνο για το paypall και σου δινουνε και ενα προσωπικο κωδικο εξυπηρετησης πηρα τηλεφωνο και μου λεει στα αγγλικα οτι λογω covid19 δεν εχουνε θεσεις εξυπηρετησεις και να καλεσω αργοτερα . Τελικα εστειλα μεσω του email ( φορουμ) μυνημα και περιμενω απαντηση . Απο οτι καταλαινω θα κανει κανενα μηνα να επιστραφουνε στην καρτα αλλα χωρις να ξερω 100% οτι θα μπουνε καθαρα ή οχι και ακομα δεν εχω κανει κατι διοτι δεν ξερω 100%.

 

Οσο για την συνδεση με το iban στο paypall και εκει εχω χαθει βοηθαει μονο για μεταφερεις χρηματα απο το paypall balance ; . ή οχι; .

Τι ακριβώς φοβάσαι με Revolut στην Ελλάδα;

Πρώτη φορά ακούω για τέτοιο πρόβλημα.

 

Χιλιάδες κόσμου την χρησιμοποιεί στην Ελλάδα και εσύ βρήκες κάτι που δεν είναι σωστό. Πες μας και εμάς να δούμε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω συνδέσει την καρτα και τραβάει απο εκεί κατευθείαν.Υπόλοιπο στο paypal ούτε και θυμάμαι πότε είχα τελευταία φορά.Και πληρώνω κάθε μήνα 3 κινητά ,κλείνω εισιτήρια ryanair ,πληρώνω την Hellas direct,κλείνω δωμάτιο στο booking.

 

Off topic

Εξακολουθείς και είσαι σ' αυτήν, μετά από τις τόσες πολλές αλλαγές που έκανε στα προγράμματά της σε βάρος του ασφαλισμένου;

Κάποτε ήταν η καλλίτερη, σε εξυπηρέτηση και φτηνότερη αφού όλες οι διαδικασίες γινόντουσαν online και είχε προγράμματα με καλύψεις που δεν υπήρχαν σε καμία άλλη.

Τώρα όμως, δεν συγκρίνεται με άλλες σοβαρές εταιρείες.

On topic

Link to comment
Share on other sites

Off topic

 

Εξακολουθείς και είσαι σ' αυτήν, μετά από τις τόσες πολλές αλλαγές που έκανε στα προγράμματά της σε βάρος του ασφαλισμένου;

 

Κάποτε ήταν η καλλίτερη, σε εξυπηρέτηση και φτηνότερη αφού όλες οι διαδικασίες γινόντουσαν online και είχε προγράμματα με καλύψεις που δεν υπήρχαν σε καμία άλλη.

 

Τώρα όμως, δεν συγκρίνεται με άλλες σοβαρές εταιρείες.

 

On topic

Παραμένει η πιο φτηνή σε εμένα . Δεν έκανε αύξηση σε όλους,δεν ξέρω πως δουλεύει ο αλγόριθμος αλλά μου βγαίνει κάτω από 150ε τον χρόνο αν το θυμάμαι καλσ για την βασική ασφάλιση. Δεν κάνω και πολλά χλμ ούτως ή άλλως,είναι και επαρχία το αμάξι. Δεν τους έχω χρειαστεί και πότε. Αμάξι του 2005 1800 ΚΕΚ.

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραμένει η πιο φτηνή σε εμένα . Δεν έκανε αύξηση σε όλους,δεν ξέρω πως δουλεύει ο αλγόριθμος αλλά μου βγαίνει κάτω από 150ε τον χρόνο αν το θυμάμαι καλσ για την βασική ασφάλιση. Δεν κάνω και πολλά χλμ ούτως ή άλλως,είναι και επαρχία το αμάξι. Δεν τους έχω χρειαστεί και πότε. Αμάξι του 2005 1800 ΚΕΚ.

 

 

Κακώς συνεχίζουμε το off topic, αλλά ...

Δεν μιλάω για αυξήσεις, αλλά για μειώσεις στις καλυπτόμενες περιπτώσεις.

Εσύ κοιτάς το ποσό που πληρώνεις και όχι τις καλύψεις που προσφέρει σε κάθε πρόγραμμα.

Ενώ είχε πολλές καλύψεις πχ στο Essential, από πέρυσι τις αφαίρεσε από τα πρόγραμμα και τις κοστολογεί επιπλέον.

Αυτή είναι η σημαντική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Κακώς συνεχίζουμε το off topic, αλλά ...

Δεν μιλάω για αυξήσεις, αλλά για μειώσεις στις καλυπτόμενες περιπτώσεις.

Εσύ κοιτάς το ποσό που πληρώνεις και όχι τις καλύψεις που προσφέρει σε κάθε πρόγραμμα.

Ενώ είχε πολλές καλύψεις πχ στο Essential, από πέρυσι τις αφαίρεσε από τα πρόγραμμα και τις κοστολογεί επιπλέον.

Αυτή είναι η σημαντική διαφορά.

 

To απλό πρόγραμμα έχω με τις τρεις επιπλέον,οδική-θραυση και δικηγορική συνδρομή ; Το ίδιο πρόγραμμα είχα και πριν αλλά ενσωμάτωνε αυτά τα τρία.

Δεν μου άλλαξε κάτι στην ουσία. Ο καθένας επιλέγει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα επιστροφη ολων χρηματων απο το paypall balance πισω στην καρτα μου λεει οτι θα κανει μπορει και περισσοτερο απο 30 ημερες αλλα τελειωσε το θεμα. Εβαλα προτιμωμενο τροπο την χρεωστικη μου καρτα και τελειωσε το θεμα.

Το προβλημα ειναι οτι το ονομα μου john το εχω περασει στο paypall και στον λογαριασμο στην τραπεζα ειναι ioannis δεν θα μπορεσει να γινει συνδεση με την τραπεζα αμα χρειαστει. Μπηκα να κανω αλλαγη και μου ζηταει να στειλω ταυτοτητα και λογαριασμο δεκο ( δεν εχω στο ονομα μου ) και μια αιτηση . Τιποτα αλλο; φοβαμαι να τα ανεβασω οποτε ελεγα ειτε να διαγραψω τελειως το λογαριασμο και να φτιαξω αλλο αλλα δεν θα μπορω να χρησιμοποιησω το ιδιο email, οποτε θα το αφησω οπως εχει και δεν θα το συνδεσω με την τραπεζα.

Εχει ανεβασει κανενας ολα αυτα που ζηταει ; για την συνδεση με την τραπεζα; .

 

 

47.png

48.png

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς από το paypal .

Όπως ακριβώς δεν φοβάσε να τα δώσεις στην τράπεζα σου. Την ίδια και καλύτερη ασφάλεια σου παρέχει.

Τα προσωπικά σου στοιχεία δεν θα τα δώσει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή σαρακοστή.

έχω μια περίπτωση που δεν μου έτυχε ξανά και θα ήθελα να ξέρω αν φυσιολογικό αυτό που γίνεται,πριν 10 μέρες έκανα μια αγορά από ένα κατάστημα από εδώ Αθήνα όμως 3 μέρες αργότερα με πήραν ότι δεν υπάρχει τελικά το προϊόν που ήθελα και θα μου επιστρέψουν τα χρήματα. πραγματικά μετά από κάποιες ώρες μου ήρθε email λέγοντας ότι έγινε επιστροφή χρημάτων και αυτό φαίνεται και στην εφαρμογή τις PayPal στην δραστηριότητα μου βγάζει το ποσό ότι έγινε επιστροφή όμως μετά από μια εβδομάδα τα λεφτά δεν μπήκαν στην χρεωστική κάρτα και ούτε καν στο υπόλοιπο του PayPal. απλά έχω την απορία αν είναι φυσιολογικό να αργήσει τόσο και αν παίζει να πήγε κάτι στραβά και έχασα τα χρήματα. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή σαρακοστή.

έχω μια περίπτωση που δεν μου έτυχε ξανά και θα ήθελα να ξέρω αν φυσιολογικό αυτό που γίνεται,πριν 10 μέρες έκανα μια αγορά από ένα κατάστημα από εδώ Αθήνα όμως 3 μέρες αργότερα με πήραν ότι δεν υπάρχει τελικά το προϊόν που ήθελα και θα μου επιστρέψουν τα χρήματα. πραγματικά μετά από κάποιες ώρες μου ήρθε email λέγοντας ότι έγινε επιστροφή χρημάτων και αυτό φαίνεται και στην εφαρμογή τις PayPal στην δραστηριότητα μου βγάζει το ποσό ότι έγινε επιστροφή όμως μετά από μια εβδομάδα τα λεφτά δεν μπήκαν στην χρεωστική κάρτα και ούτε καν στο υπόλοιπο του PayPal. απλά έχω την απορία αν είναι φυσιολογικό να αργήσει τόσο και αν παίζει να πήγε κάτι στραβά και έχασα τα χρήματα. ευχαριστώ.

 

Η επιστροφή γίνεται στην πηγή από την οποία αντλήθηκε το ποσό.

Έλεγξε, λοιπόν, την πηγή από την οποία πλήρωσες και, αν δεν βρεις άκρη, επικοινώνησε με την τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφή γίνεται στην πηγή από την οποία αντλήθηκε το ποσό.

Έλεγξε, λοιπόν, την πηγή από την οποία πλήρωσες και, αν δεν βρεις άκρη, επικοινώνησε με την τράπεζα.

 

 

ναι αυτό λέω και εγώ εδώ και μια εβδομάδα δεν έχουν μπει ακόμα τα χρήματα στην κάρτα (πηγή) μου και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό να αργήσει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν συνυπολογίζεις και τις αργίες στην εβδομάδα, τότε θα περιμένεις λίγο ακόμη.

Επικοινώνησε με την τράπεζα αύριο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα επιστροφη των χρηματων απο το paypall balance στις 13/03/21 και σημερα 16/03/2021 μου επιστραφηκαν τα χρηματα στην χρεωστικη μου παλι καλα. ( Τα χρηματα τα ειχα ζητησει με αιτημα αποστολης χρηματων απο το δευτερο mail μου ).

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
σε περιπτωση που παρουμε refund αλλα τελικα ερθει το προιον,πως μπορω να επιστρεψω τα χρηματα ? επικοινωνω απευθειας με τον πωλητη ?

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που παρουμε refund αλλα τελικα ερθει το προιον,πως μπορω να επιστρεψω τα χρηματα ? επικοινωνω απευθειας με τον πωλητη ?

 

Ναι, επικοινωνείς μαζί του και συνεννοείσαι για τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που παρουμε refund αλλα τελικα ερθει το προιον,πως μπορω να επιστρεψω τα χρηματα ? επικοινωνω απευθειας με τον πωλητη ?

 

Πριν καιρό που είχα αυτό το πρόβλημα, έκανα νέα παραγγελία και του έστειλα μηνυμα να μην κάνει αποστολή γιατί το έχω παραλάβει

Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρό που είχα αυτό το πρόβλημα, έκανα νέα παραγγελία και του έστειλα μηνυμα να μην κάνει αποστολή γιατί το έχω παραλάβει
Λάθος τακτική. Σε περίπτωση που δεν το επιθυμεί έτσι ο πωλητής, έχεις μπλέξει χωρίς λόγο.

Πρώτα συνεννόηση με τον πωλητή, αυτός θα σου πει πώς τον συμφέρει καλύτερα.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Αυτό είναι το καλύτερο, έχουν υπάρξει πωλητές που μου πρότειναν να κάνω παραγγελία δίχως να μου αποστείλουν το προϊόν, αλλά και (το πιο συνηθισμένο ) που μου έστειλαν μέσω PayPal ένταλμα πληρωμής, μέσα από την πλατφόρμα του ebay.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχτές ήθελα να αγοράσω δύο μπαταρίες από ebay Γερμανία έγραφε αλλά στην τιμή σε ευρώ από κάτω είχε τιμή σε δολάρια. Τέλος πάντων έβαλα την χρεωστική της εθνικής στο paypall μου έβγαλε SMS από την εθνική για επαλήθευση της κάρτας με χρέωση μηδέν ευρώ. Μετά πατάω πληρωμή και δεν γίνεται. Έβαλα 2 ευρώ παραπάνω στο υπόλοιπο και πάλι τίποτα απόρριψη γιατί; τι γίνεται; δεν μπόρεσα να πάρω την εθνική να ρωτήσω σήμερα.

Μήπως δεν γίνεται εχτές να κάνω συναλλαγή και πρέπει να περάσουν 24 ώρες;

Ήδη είχα την Πειραιώς χρεωστική αλλά δεν είχα ποτέ θέματα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

κάνε μια δοκιμή με 10 ευρώ παραπάνω.

Προσεξε πρώτα που είναι ο πωλητής μήπως είναι έξω από Ε.Ε.

Αν η τιμή είναι σε δολαρια η Εθνική θα χρεώσει κάτι παραπάνω στην αλλαγή ισοτιμίας.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έκανα λάθος 1 γράμμα, και έστειλα 200 ευρώ σε έναν λογαριασμό που δεν υπάρχει. Αμέσως μετά έκανα ακύρωση συναλλαγής και έγινε επιστροφή χρημάτων.

Πόσες μέρες θέλει το PayPal να επιστρέψει τα λεφτά στην κάρτα?

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι υπάρχει τραπεζική αργία σε ολη την Ε.Ε. μεχρι και δευτέρα , να περιμένεις από Τρίτη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερώτηση αγόρασα κατι για το αμαξι και ο πωλητής εκανε λαθος και μου εδωσε λαθος email και μου ειπε να πατήσω ακύρωση πληρωμής σε ποσες μερες θα μου επιστραφούν τα λεφτα στην καρτα μου ?
Link to comment
Share on other sites

κάνε μια δοκιμή με 10 ευρώ παραπάνω.

Προσεξε πρώτα που είναι ο πωλητής μήπως είναι έξω από Ε.Ε.

Αν η τιμή είναι σε δολαρια η Εθνική θα χρεώσει κάτι παραπάνω στην αλλαγή ισοτιμίας.

 

σε ευχαριστω παρα πολυ Βασιλειε τελικα ειχα μειωσει το οριο αγορων στο εξωτερικο στα 20 ευρω για αυτο και δεν μου επαιρνε την συναλλαγη πηρα την εξυπηρετηση πελατων και μου το ειπανε και το ανεβασα και εκανα την συναλλαγη , τελικα ητανε σε ευρω και οχι σε αλλο νομισμα οποτε δεν υπηρχε προμηθεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια μια ερώτηση αγόρασα κατι για το αμαξι και ο πωλητής εκανε λαθος και μου εδωσε λαθος email και μου ειπε να πατήσω ακύρωση πληρωμής σε ποσες μερες θα μου επιστραφούν τα λεφτα στην καρτα μου ?

 

πιστευω 3-5 εργασιμες ημερες

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...