Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μια ερώτηση αγόρασα κατι για το αμαξι και ο πωλητής εκανε λαθος και μου εδωσε λαθος email και μου ειπε να πατήσω ακύρωση πληρωμής σε ποσες μερες θα μου επιστραφούν τα λεφτα στην καρτα μου ?
Περίμενε.

Εσύ έστειλες τα λεφτά σε κάποιο email που σου έδωσε κάποιος. Αν ολοκληρώθηκε η αποστολή, τα λεφτά έφυγαν από τον λογαριασμό σου.

 

Την ακύρωση πληρωμής που λες να την κάνεις; Δεν θυμάμαι αν υπάρχει τέτοια επιλογή μέσα στο PayPal.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όταν το στείλεις σε e-mail που δεν υπάρχει στο paypal , η συναλλαγή γίνεται Pending.

τότε βγαίνει και το κουμπάκι της ακύρωσης.

Όσο αφορά την επιστροφή στην κάρτα μπορεί να κάνει και 3 ημέρες εργάσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει τέτιο mail ανηκει σε αλλον και έχει και Paypal λαμβάνει κανονικά τα χρήματα.

Και θα χρειαστεί να κάνεις dispute για να τα πάρεις πίσω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Καλό χρυσό το paypal αλλά σου βγάζει το λάδι.

Εν συντομία. Πήρα κάτι ακουστικά από γερμανικό σάιτ αγγελιών τα οποία δεν ανταποκρίνονταν στην περιγραφή. Άνοιξα case στις 11-3. Τα επέστρεψα, μου έστειλαν τα μεταφορικά που χάλασα κ μόλις σήμερα και μετά από 3-4 mail μου μου έγινε refound το ποσό! Έτσι δυσκίνητο είναι γενικά; Ουσιαστικά αφότου έφτασαν πίσω μετά από ένα μήνα ξεμπερδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργη ιστορία κ θέλω τη γνώμη σας. Φίλος πούλησε τηλέφωνο σε έναν Ρουμάνο. Είχε βάλει στην περιγραφή ότι το τηλέφωνο έχει μια γρατζουνιά στο σώμα του αλλά ο Ρουμάνος έκανε dispute ότι είχε κ γρατζουνιά στην οθόνη κ ότι αυτό δεν είχε αναφερθεί στην περιγραφή. Μπλόκαραν τα λεφτά από τον φίλο κ επειδή δεν απάντησε σε 3 μέρες (ήταν σε υπερατλαντικό ταξίδι) έχασε τα λεφτά κ ο Ρουμάνος κράτησε το τηλέφωνο.Ειναι δυνατόν; Τότε όλοι μπορούν να κάνουν μπίζνα με ακριβά αντικείμενα ( Τουλ να προσπαθήσουν άμα βρουν κάνα ερασιτεχνη πωλητή που δεν είναι πάνω από τα πράγματα)

 

Sent from my M2011K2G using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι . Αν και σου δίνουν περισσότερες μέρες και οχι μόνο 3 .

Γενικά να είσαι επιφυλακτικός για το πως στο παρουσιάζει ο φιλος σου.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Εμένα μου έδωσαν προθεσμία να στείλω πίσω το αντικείμενο με tracking κτλ ότι παραδόθηκε πριν μου επιστρέψουν τα λεφτά κ αφού τους έστειλα τρία mail. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι πήρε πίσω τα λεφτά του τόσο εύκολα!!!
Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο χρόνια που έφτιαξα το PayPal μου, είχα βάλει το όνομά μου με ελληνικούς χαρακτήρες. Ζήτησα στο PayPal να το αλλάξω με λατινικούς χαρακτήρες, και πράγματι εφόσον τους έστειλα ταυτότητα κτλ μου το άλλαξαν. Όλα καλά μέχρι εδώ. Το πρόβλημά μου είναι ότι στο προφίλ μου, το PayPal me, το όνομά μου παραμένει με ελληνικούς χαρακτήρες. Έτσι αν στείλω το προφίλ σε κάποιον, του εμφανίζει το όνομά μου με ελληνικούς χαρακτήρες. Ψάχνοντας είδα ότι αυτό δεν μπορώ να το αλλάξω μόνος μου. Να στείλω μήνυμα στο PayPal ή μπορώ να το φτιάξω μόνος, απλά δεν έχω βρεί που γίνεται η αλλαγή στα μενού?

 

Καταλάβατε τι εννοώ έτσι? Η "καρτέλα" του PayPal me παραμένει στα ελληνικά. Όλα τα άλλα είναι κομπλέ.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Εμένα μου έδωσαν προθεσμία να στείλω πίσω το αντικείμενο με tracking κτλ ότι παραδόθηκε πριν μου επιστρέψουν τα λεφτά κ αφού τους έστειλα τρία mail. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι πήρε πίσω τα λεφτά του τόσο εύκολα!!!
Τι να πω και γω παραξενεύτηκα. Όταν είπε ο φίλος αφού πήρες τα λεφτά στείλε μου το τηλέφωνο πίσω, του απάντησε ότι αφού δεν με αναγκάζουν να το κάνω δεν το στέλνω.Τρελό! Ίσως να μη μου τα λέει κ όλα ο δικός μου τι να πω. Άρχισα να φοβάμαι να πουλήσω κάτι εκεί πλέον όμως.

 

Sent from my M2011K2G using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς κ σε ένα γερμανικό σάιτ που ψωνίζω αποφεύγουν το buying goods and services γιατί κάτι παίζει με απάτη. Αλλά δεν ξέρω πως κ τι..

Εννοώ οι πωλητές το αποφεύγουν...

Τι να πω και γω παραξενεύτηκα. Όταν είπε ο φίλος αφού πήρες τα λεφτά στείλε μου το τηλέφωνο πίσω, του απάντησε ότι αφού δεν με αναγκάζουν να το κάνω δεν το στέλνω.Τρελό! Ίσως να μη μου τα λέει κ όλα ο δικός μου τι να πω. Άρχισα να φοβάμαι να πουλήσω κάτι εκεί πλέον όμως.

 

Sent from my M2011K2G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα παρέα!

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια προμήθεια όταν μεταφέρω χρήματα από το paypal balance στο λογαριασμό της εθνικής;

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρέα!

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια προμήθεια όταν μεταφέρω χρήματα από το paypal balance στο λογαριασμό της εθνικής;

 

Μέχρι 15€ την ημέρα είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια επιλογή που λέει "οικογενεια & φίλοι" που εκεί δεν πληρώνεις προμήθεια... το κάνω με φίλο που όταν δεν εχει χρήματα για να αγοράσει πακέτο του στέλνω εγω (από paypal σε paypal) και δεν χρεώνεται κανείς από τους δυο μας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρέα!

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια προμήθεια όταν μεταφέρω χρήματα από το paypal balance στο λογαριασμό της εθνικής;

4 ευρώ είναι το εισερχόμενο έμβασμα στην Εθνική όταν είναι πάνω από 15 ευρώ. Το Paypal δεν σε χρεώνει.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 15€ την ημέρα είναι δωρεάν.
Άνα έμβασμα όχι άνα μέρα

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άνα έμβασμα όχι άνα μέρα

 

 

Εγώ στέλνω ανά ημέρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά πήγα σήμερα νά στείλω λεφτά στο PayPal και μου τράβηξε 2 φορές και ούτε τα χρήματα πήγαν στο email που τα έστειλα ενώ στην τράπεζα φαίνεται κανονικά η κίνηση και γράφει ότι είναι σε επεξεργασία. Ξέρει κανείς τι ακριβώς κάνω για νά γυρίσουν πίσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχω στο υπολοιπο μου στο paypal δολαρια και θελω να τα μεταφερω στην τραπεζα μου συγκεκριμενα στην revolut...Το θεμα ειναι το εξης οτι οταν παω να κανω την μεταφορα το paypal τα μετατρεπει αυτοματα σε ευρω ενω εγω θελω να γινει στο ιδιο νομισμα δηλαδη σε δολαρια ωστε να μην εχω χασουρα απο την ισοτιμια του paypal.Γινεται να το κανω γτ δεν βρηκα καποια επιλογη ωστε να γινει η μεταφορα στο ιδιο νομισμα.

Link to comment
Share on other sites

το  Paypal σε χώρα της Ευρωζώνης,  στέλνει μόνο ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου ελαβε το ακολουθο μειλ.Εχει χρονια λογαριασμο και κανεις λιγες αγορες το χρονο,χωρις προβληματα και refunds.Ειναι πραγματικο?Εχει συμβει σε αλλον?

Screenshot_20220114-132131__01__01.jpg

Screenshot_20220114-132139.jpg

Screenshot_20220114-132152.jpg

Screenshot_20220114-132201.jpg

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, arisg90 said:

Φιλος μου ελαβε το ακολουθο μειλ.Εχει χρονια λογαριασμο και κανεις λιγες αγορες το χρονο,χωρις προβληματα και refunds.Ειναι πραγματικο?Εχει συμβει σε αλλον?

Screenshot_20220114-132131__01__01.jpg

Screenshot_20220114-132139.jpg

Screenshot_20220114-132152.jpg

Screenshot_20220114-132201.jpg

Για αληθινό φαίνεται... Όταν κάνει είσοδο στον λογαριασμό του του βγάζει κάποιο μήνυμα; Είχε μήπως λάβει πληρωμές και του άνοιξαν dispute η αυτός είχε ανοίξει πολλά dispute?

Link to comment
Share on other sites

Λιγες αγορες της ταξης των 20-100€ και 1-2 dispute ή και κανενα.Τωρα βρεθηκαμε απο κοντα,ειναι αληθινο το μειλ.Μπηκαμε απ τον λογαριασμο και το ειδαμε.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά πήγα να συνδεθώ στο PayPal και δεν με αφήνει ενώ βάζω τους σωστούς κωδικούς που είχα μπει πριν μία βδομάδα και ούτε να αλλάξω με αφήνει γιατί ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...