Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

edit: Τώρα είδα και την παράθεση που κάνει ό WitchKing , έχει δίκιο και στις 17/8 τα ίδια λέγανε οι δημοσιογράφοι , γιαυτό καλό είναι να διαβάσουμε την απόφαση όπως την υπέγραψε χθές το Τσακελώτος Γ.Δ.Ο.Π.0001258ΕΞ 2015 /Χ.Π.2672/25.9.2015 Ρυθμίσεις θεμάτων περιορισμών στην ανάληψη μετρητών και τη μεταφορά κεφαλαίων.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21881

βλέπε παρ.1 α)

Το μόνο που προστέθηκε είναι η δυνατότητα αποστολής χρημάτων με τα ΕΛΤΑ.

 

H μεγαλύτερη διαφορά όμως είναι η παρακάτω:

και μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των ανωτέρω παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών, το οποίο θα ορίζει και θα κατανέμει ανά πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών, με απόφασή της η Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών. Το όριο ανά πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών, τον ακριβή τρόπο υπολογισμού του οποίου ορίζει με απόφασή της η Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών, νοείται ως το υπόλοιπο που προκύπτει σε μηνιαία βάση κατόπιν συμψηφισμού των εισερχομένων (προς την Ελλάδα) με τα εξερχόμενα (προς το εξωτερικό) εμβάσματα που έχουν διενεργηθεί μέσω του παρόχου Υπηρεσιών Πληρωμών

Αν δηλαδή δεν πάει καλά το ισοζύγιο, ούτε τσίχλα δεν θα μας αφήνουν να αγοράσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εχει αγορασει κανει σας απο sportsdirect χωρις να εχει balance στο paypal παιδια? Απο οποιαδηποτε καρτα? Ρωταω για το συγκεκριμενο μαγαζι επειδη βρισκεται εντος ευρωπης.
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα κανω αγορα απο βικμολ ενα letv le1 με τιμη 204.99$. Πως θα μου βγει οσο το δυνατον λιγοτερο γινεται σε ευρω τι πρεπει να κανω κατα την παραγγελια στο paypal?
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να συνδέσω λογαριασμό Πειραιώς, και Εθνικής σε παλιό λογαριασμό PayPal και verified,αλλά τρώω άκυρο. Λέει "You cannot add a bank at this time."

Δεν το έχουν ανοίξει ακόμα; Θελω να το κάνω για να μην πληρώνω συνέχεια την προμήθεια στο PayPal όταν μεταφέρω στο balance.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να συνδέσω λογαριασμό Πειραιώς, και Εθνικής σε παλιό λογαριασμό PayPal και verified,αλλά τρώω άκυρο. Λέει "You cannot add a bank at this time."

Δεν το έχουν ανοίξει ακόμα; Θελω να το κάνω για να μην πληρώνω συνέχεια την προμήθεια στο PayPal όταν μεταφέρω στο balance.

Όχι δεν μπορείς να συνδέσεις λογαριασμό προς το παρόν.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη ειμαι ετοιμος για την αγορα οποιος μπορει να απαντησει επιλεγω στν αγορα paypal balance η το απο κατω? πια αναλογια με συμφερει πιο πολυ?
Link to comment
Share on other sites

...μολις πριν λιγο paypal κανονικη αγορα (όχι με balance) me alpha visa καρτα που μόλις περασα και έγινε κανονικα η συναλαγη απο Vickmal....
Link to comment
Share on other sites

Εχει αγορασει κανει σας απο sportsdirect χωρις να εχει balance στο paypal παιδια? Απο οποιαδηποτε καρτα? Ρωταω για το συγκεκριμενο μαγαζι επειδη βρισκεται εντος ευρωπης.

Προχτές εγώ.

Την πρώτη φόρα προσπάθησα απευθείας από το σάιτ με πιστωτική Εθνικής και δεν πέρασε. Μετά δοκίμασα μέσω PayPal και πέρασε αμέσως, στο οποίο PayPal είχα το 1/4 του ποσού σε balance και τα υπόλοιπα τα τράβηξε από πιστωτική amex που είναι συνδεδεμένη.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω απο το ΦΕΚ Β1721 (17 Αυγούστου 2015)

 

Τι διαφορά έχει αυτό απο την είδηση που δημοσιεύουν όλοι σήμερα;

Σαν να μας πουλάνε περσινα, ξινα σταφύλια.

υπαρχει διαφορα, αλλο τα ιδρυματα πληρωμων, δη εταιρειες μεταφορας χρηματων, και αλλο τα τραπεζικα ιδρυματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω να αγοράσω κάτι από aliexpress, που δεν δέχεται paypal... έψαξα τα ίδια σε ebay και σε άλλα που δέχονται paypal αλλά δεν υπάρχουν ή είναι πολύ πιο ακριβά. Υπάρχει κάποια λύση ή ξέρουμε περίπου πότε θα επιτραπεί? Δεν δέχονται [μέχρι χθες τουλάχιστον] την prepaid μου.

θα κανεις πολυ καιρο ακομη, εκτος κ αν εισαι τυχερος....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει διαφορα, αλλο τα ιδρυματα πληρωμων, δη εταιρειες μεταφορας χρηματων, και αλλο τα τραπεζικα ιδρυματα.

Σωστά, δεν είχα δει την παραπάνω παράγραφο στο ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν είχα δει την παραπάνω παράγραφο στο ΦΕΚ.

το θεμα ειναι αν το pp θα δεχτει την μεταφορα, τα στοιχεια του λογαριασμου του παραπεμπουν σε τραπεζα γερμανιας (τι παραξενο!!!).

αν εχει καποιος e-banking ας κανει μια δοκιμη.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παιδια.. οταν λετε: δοκίμασα αγορα απο eBay και δεν την δεχτηκε..

πως ακριβώς κάνετε αυτη τη δοκιμη? μετα δεν έχετε πρόβλημα με τον πωλητή?

εγω μια φορά που έκανα αγορα και δεν μου δέχθηκε την καρτα ειχα προβλήματα με τον πωλητή και το ιδιο το ebay, και μετα απο πολλά email καταφερα να τους εξηγήσω το προβλημα με τα cc εδω στην Ελλάδα και να αποφύγω καποια προβλήματα στον λογαριασμό μου.

γιατι πρώτα πατάς αγορα, αρα δεσμεύεις και το αντικείμενο, και μετα σε πηγαινει στο PayPal για να πληρώσεις. ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παιδια.. οταν λετε: δοκίμασα αγορα απο eBay και δεν την δεχτηκε..

πως ακριβώς κάνετε αυτη τη δοκιμη? μετα δεν έχετε πρόβλημα με τον πωλητή?

εγω μια φορά που έκανα αγορα και δεν μου δέχθηκε την καρτα ειχα προβλήματα με τον πωλητή και το ιδιο το ebay, και μετα απο πολλά email καταφερα να τους εξηγήσω το προβλημα με τα cc εδω στην Ελλάδα και να αποφύγω καποια προβλήματα στον λογαριασμό μου.

γιατι πρώτα πατάς αγορα, αρα δεσμεύεις και το αντικείμενο, και μετα σε πηγαινει στο PayPal για να πληρώσεις. ετσι δεν ειναι?

 

Αν η αγορα αποτυχει, δεν εμφανιζεται στο purchase history, αρα δεν εχεις καμμια εκκρεμμοτητα με τον πωλητη. O paypal εμφανιζει την συναλλαγη με status "denied". Και τις τελευταιες μερες κανω προσπαθεια σχεδον καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστώ για την απάντηση.

μάλλον ομως κατι δεν εχω καταλάβει εγω καλα.

οταν βλέπεις ενα αντικείμενο στο ebay και θελεις να το αγοράσεις, δεν πατας εκει που λεει buy it now? απο εκείνη την στιγμη δεν εχεις δεσμευσει το αντικείμενο και εχεις καποιες μέρες διορία για να το πληρώσεις?

μολις περάσουν αυτες οι μέρες δεν αρχίζουν να σε ενοχλούν ο πωλητής και το ebay?

τουλάχιστον εγω ετσι ξερω την διαδικασία και ετσι μου συνέβη σε αυτην την περίπτωση.

Ευχαριστώ και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω αυτό που λες εδώ και μέρες. Δεν με έχει ενοχλήσει κανείς.

Όταν πάρω απορριπτικό μήνυμα, πατάω "Cancel & return to eBay" και ούτε γάτα-ούτε ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστώ για την απάντηση.

μάλλον ομως κατι δεν εχω καταλάβει εγω καλα.

οταν βλέπεις ενα αντικείμενο στο ebay και θελεις να το αγοράσεις, δεν πατας εκει που λεει buy it now? απο εκείνη την στιγμη δεν εχεις δεσμευσει το αντικείμενο και εχεις καποιες μέρες διορία για να το πληρώσεις?

μολις περάσουν αυτες οι μέρες δεν αρχίζουν να σε ενοχλούν ο πωλητής και το ebay?

τουλάχιστον εγω ετσι ξερω την διαδικασία και ετσι μου συνέβη σε αυτην την περίπτωση.

Ευχαριστώ και παλι.

Αυτό αν θυμάμαι καλά συμβαίνει στα auction

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακομα το paypal ΔΕΝ εχει ανοξει σε κανονικους ρυθμους,οποτε μην το ψαχνεται.μολις αυτο γινει θα το μαθουμε αμεσα!!!:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Μου εστειλαν πριν λιγο με send money και εκανα αγορες κανονικα στο ebay,θα δημιουργησω δευτερο λογαριασμο και θα στελνω για να αγοραζω χωρις προβλημα
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστώ για την απάντηση.

μάλλον ομως κατι δεν εχω καταλάβει εγω καλα.

οταν βλέπεις ενα αντικείμενο στο ebay και θελεις να το αγοράσεις, δεν πατας εκει που λεει buy it now? απο εκείνη την στιγμη δεν εχεις δεσμευσει το αντικείμενο και εχεις καποιες μέρες διορία για να το πληρώσεις?

μολις περάσουν αυτες οι μέρες δεν αρχίζουν να σε ενοχλούν ο πωλητής και το ebay?

τουλάχιστον εγω ετσι ξερω την διαδικασία και ετσι μου συνέβη σε αυτην την περίπτωση.

Ευχαριστώ και παλι.

Αν αγορασεις απο το ebay.com δεν θα εχεις προβλημα, διοτι η αγορα ολοκληρωνεται μονο αν πληρωθει το αντικειμενο. Εγω βρίσκω αυτο που θελω να αγορασω απο αλλα ebay, παταω το watching και μετα παω στο .com, παω στο my ebay, βρισκω το αντικειμενο και δοκιμαζω για την αγορα του. Αυτα παντα απο υπολογιστή, οχι απο εφαρμογη!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 70€ στην κάρτα, μου κράτησε 1€ προμήθεια, 69€ σύνολο δλδ. Κάνω 2 αγορές απο ebay αλλά όχι απο κίνα. Κομπλέ και οι 2, 55€ συνολο, πάω να αγοράσω κάτι απο το ebay αλλά απο κίνα, κάτω απο 10€ και δεν με αφήνει. Τι παίζει;;
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 70€ στην κάρτα, μου κράτησε 1€ προμήθεια, 69€ σύνολο δλδ. Κάνω 2 αγορές απο ebay αλλά όχι απο κίνα. Κομπλέ και οι 2, 55€ συνολο, πάω να αγοράσω κάτι απο το ebay αλλά απο κίνα, κάτω απο 10€ και δεν με αφήνει. Τι παίζει;;

 

οταν λες εβαλες πως εβαλες δλδ με τι τροπο?

αγορες που εκανες απο ebay απο ποια χωρα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

οταν λες εβαλες πως εβαλες δλδ με τι τροπο?

αγορες που εκανες απο ebay απο ποια χωρα ειναι?

Με τον τρόπο που τα έβαζα πριν τα cc. Τράπεζα πειραιως, prepaid καρτα και φόρτωση απο το μηχανημα που έχουν εκει.. Τα 2 πράγματα που αγόρασα είναι το ένα απο Ρουμανία και το άλλο απο Ταιβάν. Το αντικείμενο που δεν μπορώ να αγοράσω δεν μπορώ είναι απο Κίνα

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο που τα έβαζα πριν τα cc. Τράπεζα πειραιως, prepaid καρτα και φόρτωση απο το μηχανημα που έχουν εκει.. Τα 2 πράγματα που αγόρασα είναι το ένα απο Ρουμανία και το άλλο απο Ταιβάν. Το αντικείμενο που δεν μπορώ να αγοράσω δεν μπορώ είναι απο Κίνα

 

εννοεις απτο ατμ;;γτ και γω την ιδια καρτα εχω και παω στα ταμεια..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...