Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιεργαζόμουν χθες το Magic στο Πλαίσιο και ήθελα να καταλάβω το εξής. Έχει η συσκευή τη δυνατόητα στην κατάσταση αναμονής να σου βγάζει τις προσεχείς υπενθυμίσεις/συναντήσεις (όπως θέλετε πείτε το) του ημερολογίου, όπως κάνουν άλλα λειτουργικά;

 

Επιπλέον, πώς ειδοποιεί η συσκευή αν υπάρχει μια χαμένη κλήση/sms/ειδοποίηση όταν είναι στην αναμονή;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει η συσκευή τη δυνατότητα στην κατάσταση αναμονής να σου βγάζει τις προσεχείς υπενθυμίσεις/συναντήσεις (όπως θέλετε πείτε το) του ημερολογίου, όπως κάνουν άλλα λειτουργικά;

Αυτή τη δουλειά την κάνει το widget της εκάστοτε εφαρμογής. Το Astrid Που έχω για reminder διαθέτει τέτοιο widget. Το EboBirthday για τα γενέθλια επίσης Φυσικά και το default ημερολόγιο έχει το δικό του widget.

 

Επιπλέον, πώς ειδοποιεί η συσκευή αν υπάρχει μια χαμένη κλήση/sms/ειδοποίηση όταν είναι στην αναμονή;

 

Δύο βασικοί τρόποι και από εκεί και πέρα έχει να κάνει με την εφαρμογή που χρησιμοποιείς.

1ος Το trackball αναβοσβήνει για να καταλάβεις ότι έχεις μια αναπάντητη ή κάποιο μήνυμα.

2ος Στο ακουστικό υπάρχει ένα led. Οι χρωματισμοί και οι ρυθμοί στους οποίους μπορεί να αναβοσβήνει μπορούν να παίζουν το ρόλο ειδοποίησης.

 

Για παράδειγμα στη εφαρμογή Handcent SMS, η καλύτερη για διαχείριση μηνυμάτων, μπορείς να ορίσεις τι χρώμα θα έχει το led όταν έχεις μη αναγνωσμένο sms και άλλο χρώμα στο mms όπως και αν το led θα είναι σταθερό ή θα αναβοσβήνει. Όπως υπάρχει ενσωματωμένη και φυσικά απενεργοποιήσιμη η δυνατότητα για pop up window με το νεο μήνυμα έαν δεν σου είναι αρκετό το εικονίδιο στη κορυφαία tray bar στην κατάσταση αναμονής.

Με λίγα λόγια υπάρχουν αρκετά εργαλεία και είναι στη διάθεση το εκάστοτε developer αν θα τα χρησιμοποιήσει στην εφαρμογή του.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παρήγγειλα το Magic μου από Αγγλία αλλά μου το έστειλαν από το Χονγκ Γκονγκ. Όταν το άνοιξα για πρώτη φορά η γλώσσα ήταν κινέζικα αλλά τελικά κατάφερα και την άλλαξα στα Αγγλικά. Δεν άλλαξαν όμως όλα. Οι εφαρμογές της Google παρέμειναν στα αγγλικά. Απ' ότι είδα υπάρχει εγκατεστημένη μια εφαρμογή που λέγεται Google Pinyin IME και μάλλον αυτή κάνει τη ζημιά. Μπορώ με κάποιο τρόπο να τα κάνω όλα αγγλικά; Θέλει root ή κάτι τέτοιο γιατί είμαι άσχετος. Μήπως να περιμένω το ελληνικό μενού και τότε δεν θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Αν κάνω root θα χάσω ότι έχω μέχρι τώρα στο κινητό (επαφές, εφαρμογές, αρχεία στην κάρτα, ρυθμίσεις, ημερολόγιο κτλ) και αν ναι πως μπορώ να τα σώσω; Επίσης πως μπορώ να έχω ζουμ στην κάμερα; Δεν μου βγάζει τέτοια επιλογή.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι στο call log κάτω από το όνομα της επαφής και το νούμερο λέει κάτι στα κινέζικα και δίπλα fixed line

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή market. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην την έχεις

 

Τι εννοείς "κατέβασες"; Δεν το έκανες install από το market;

 

Αν το έκανες install και προσπαθείς να το τρέξεις δε γίνεται έτσι...

Πρέπει να το ενεργοποιήσεις στο settings->Locale & Text (tickάρισμα δηλαδή)

Και μετά με long click σε ένα πεδίο που γράφεις (πχ. στα μηνύματα) πατάς Select Input Method και το διαλέγεις.

λοιπον η εφαρμογη κατεβηκε και λεει κατω κατω αριστερα open και δεξια uninstall.παταω open και πεταει παραθυρακι που λεει "application cound not be launched" τι συμβαινει παιδες? :ninja:

πηγα στο locale&text ΕΧΕΙ TA ELLHNIKA ΑΛΛΑ δεν βλεπω ΠΟΥ ειναι τα ελληνικος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Παιδιά έχω την εξής απλή απορία:

 

Το απόγευμα θα γίνω κάτοχος του magic. Διαβάζοντας το παρών θέμα έχω μπερδευτεί ταμάλα :P

 

Με το που πάρω το κινητό πρέπει να αλλάξω ρομ και τι παίζει με το root; Τι εννοείται με αυτές τις ορολογίες;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η εφαρμογη κατεβηκε και λεει κατω κατω αριστερα open και δεξια uninstall.παταω open και πεταει παραθυρακι που λεει "application cound not be launched" τι συμβαινει παιδες? :ninja:

πηγα στο locale&text ΕΧΕΙ TA ELLHNIKA ΑΛΛΑ δεν βλεπω ΠΟΥ ειναι τα ελληνικος?

 

Δεν μπορείς να το κάνεις open...

Κάνε αυτά ακριβώς που σου περιγράφω πιο πάνω. Αν είναι ενεργοποιημένο στο locale%text τότε απλά κάνε long click (παρατεταμένο πάτημα) σε ένα πεδίο όπου γράφεις (πχ. search του google, μηνύματα κλπ κλπ)

 

 

@lkjhgfdsa: Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις rom. Μια χαρά δουλεύει το κινητό χωρίς προβλήματα. Συνήθως όταν αλλάζεις rom σου δίνονται παραπάνω δυνατότητες. Μπορείς να βάλεις τη HERO ROM ή κάποια τροποποίηση της κανονικής που με κάποια tweeks έχει γίνει πιο ελαφριά ή πιο γρήγορη...

Αν έχεις root access έχεις ουσιαστικά πρόσβαση χωρίς όρια στο κινητό σου και μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις...αυτό πρακτικά φαίνεται πχ στο ότι μπορείς να λάβεις και να στείλεις αρχεία με bluetooth παρόλο που το android για λόγους ασφαλείας δεν το επιτρέπει ακόμα...

 

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση...μιας και σκέφτομαι α βάλω μια hero rom ... ποια θεωρείται καλύτερη;

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

kapsidi ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Πως θα καταλάβω αν έχω root access ? Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

 

Ας το πάρω βασικά το κινητό και απο αύριο που θα το έχω στα χέρια μου βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα προβλημα.Αγορασα σημερα ενα HTC Magic δεν εχει cd μεσα.

Εχω καποιες επαφες στον υπολογιστη απο προηγουμενο τηλεφωνο.Δεν μπορω να συγχρονισω το τηλεφωνο με τον υπολογιστη.Ζηταει cd που δεν εχω και κατεβαζει καποια αρχεια αλλα η προγραμματα αλλα δεν εχει μεσα exe.Τι να κανω για να συγχρονισει τι εφαρμογη θελει εγκατασταση και πως θα την βρω και πως θα γινει.Αν ξερει καποιος ας μου δωσει λεπτομερη περιγραφη γιατι εχω 500 επαφες επαγγελματικες και καιγομαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

εχω μια απορια-προβληματισμο!

 

εχω περασει τις επαφες στο κινητο μεσω του υπολογιστη, αλλα θα ηθελα να φτιαξω τωρα και τις επαφες στο gmail, εντουτοις ομως δε ξερω αν κανω εισαγωγη το αρχειο απο το outlook στις επαφες του gmail τι θα γινει με τις υπαρχουσες επαφες στο κινητο μετα τον αυτοματο συγχρονισμο...

 

δλδ θα δω διπλοεγγραφες και θα πρεπει να τις σβηνω μια μια με το χερι ή υπαρχει τροπος να τραβηξω τις επαφες απο το κινητο στο gmail και να τις φτιαξω εκει να ειναι πληρης οπως θελω?

 

ευχαριστω

Φιλε μου γεια σου μηπως θα μπορουσες να με βοηθησεις με τον συγχρονισμο.Συνδεσα με τον υπολογιστη το τηλεφωνο αλλα δεν συγχρονιζει ζηταει καποια αρχεια,cd δεν εχει το πακετο και ψαχνει απο τα windows αλλα δεν βγαζω ακρη.Μηπως θα μπορουσες με λεπτομερειες πως να το κανω μιας και εσυ τοχεις κανει?

Επισης μια αλλη ερωτηση...δεν γινεται να μην κλειδωνει το screen?ετσι ωστε να μην πατω το μενου δυο φορες να ξεκλειδωσει?

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε απο το site της htc το προγραμμα και λογικα θα δουλεψει

 

εγω αυτο εκανα

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το htc sync, από το σιτε της htc.com.

 

θα το βρεις στην ενότητα support

 

Το κατεβασα εκανα εγκατασταση αλλα συνδεω το τηλεφωνο και δεν το βλεπει.Εγινε κατι λαθος η θελει και καποια εντολη ρυθμισμα απο το τηλεφωνο?

 

κατεβασε απο το site της htc το προγραμμα και λογικα θα δουλεψει

 

εγω αυτο εκανα

 

ΟΚ αλλα δεν βλεπει το τηλεφωνο δεν επικοινωνουν?Θελει καποια ρυθμιση το τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

οταν επιλεγεις απο το κινητο να κανεις ανταλλαγη αρχειων, βλεπεις απο τον υπολογιστη τη καρτα μνημης η γενικα οταν συνδεεις το κινητο με τον υπολογιστη δε βγαινει καμια ειδοποιηση εστω οτι υπηρξε καποιο προβλημα στη συνδεση?

 

να εχεις υποψιν σου οτι εγω με windows xp sp3 δε μπορω να συγχρονισω το κινητο με τον υπολογιστη παρα μονο να δω την καρτα μνημης.

 

για μενα παντως αδικα παιδευεσαι.. καλυτερα να φτιαξεις τις επαφες στο gmail και να τις παρεις απο εκει παρα να συγχρονιζεις με τον υπολογιστη!

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Πήρα το HTC MAGIC Vodafone Unlocked από το e-bay και δεν μπορώ να συνδεθώ με τον υπολογιστή μου. Κατέβασα το HTC SYNC αλλά δεν το βλέπει. Διαθέτω windows vista με όλα τα updates. Επίσης έχω πάει Settings-Applications-Development και έχω τσεκάρει USB debugging. Την κάρτα SD την βλέπει. Όποιος έχει να προτείνει κάτι. Ευχαριστώ

Εχω το ιδιο προβλημα εκανες κατι να με βοηθησεις και μενα?

Το λαουντς που βγαζει οτι χαθηκε με την εναρξη του υπολογιστη τι ειναι?πως φευγει?Μηπως ξερεις αν υπαρχει τροπος να μην κλειδωνει το σκριν αυτοματα και αναγκαζομε να παταω 2 φορες το μενου?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο προβλημα εκανες κατι να με βοηθησεις και μενα?

Το λαουντς που βγαζει οτι χαθηκε με την εναρξη του υπολογιστη τι ειναι?πως φευγει?Μηπως ξερεις αν υπαρχει τροπος να μην κλειδωνει το σκριν αυτοματα και αναγκαζομε να παταω 2 φορες το μενου?

Δυστυχώς τίποτα. Εμένα μου στείλανε με το τηλέφωνο και το PC SUITE σε CD αλλά ούτε μ' αυτό μπορώ να συνδεθώ. Όσον αφορά το κλείδωμα πηγαίνεις settings - sound & display - screen timeout και ρυθμίζεις το χρόνο κλειδώματος του screen.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το htc sync, από το σιτε της htc.com.

 

θα το βρεις στην ενότητα support

jose σε βλεπω on line σωσε με αν ξερεις με το sync me tiς επαφες

Link to comment
Share on other sites

jose σε βλεπω on line σωσε με αν ξερεις με το sync me tiς επαφες

 

 

Μπορεί να είμαι online αλλά δεν είμαι πάντα στο PC :)

 

To HTC-Sync το εγκατέστησες? Όταν συνδέεις το κινητό μετά δεν σου εμφανίζει κάποιο μήνυμα στο τηλέφωνο;

 

 

Επίσης, τι windows έχεις κ που έχεις αποθηκευμένες τις επαφές σου τώρα? Στο outlook?

 

Επίσης μπορείς να κατεβάσεις το ελληνικό manual εδώ. Στη σελίδα 73, έχει οδηγίες για τον συγχρονισμό επαφών.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι online αλλά δεν είμαι πάντα στο PC :)

 

To HTC-Sync το εγκατέστησες? Όταν συνδέεις το κινητό μετά δεν σου εμφανίζει κάποιο μήνυμα στο τηλέφωνο;

 

 

Επίσης, τι windows έχεις κ που έχεις αποθηκευμένες τις επαφές σου τώρα? Στο outlook?

 

Επίσης μπορείς να κατεβάσεις το ελληνικό manual εδώ. Στη σελίδα 73, έχει οδηγίες για τον συγχρονισμό επαφών.

Τοχω το ελληνικο μανιουαλ,βιστα εχω,εγκατεστησα το συνκ,οταν βαζω το usb βγαζει στον υπολογιστη το εικονιδιο htc sync κατω δεξια γραφει εγινε αποσυνδεσηκαι δεν μπορω να μπω ουτε στο συγχρονισμο τωτα ουτε στην διαχειριση.Δεν επικοινωνει μαλλον με τηλεφωνο.Σε ζαλιζω τωρα και σενα αν ναι πες μου το!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια συγγνωμη αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετος με το android οταν βγαινει καινουργια εκδοση π.χ τωρα η 1.6 μπορεις να την κανεις update τυπου iphone ή ειναι σαν τα symbian κ μενει το κινητο με οποια βγαινει;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τοχω το ελληνικο μανιουαλ,βιστα εχω,εγκατεστησα το συνκ,οταν βαζω το usb βγαζει στον υπολογιστη το εικονιδιο htc sync κατω δεξια γραφει εγινε αποσυνδεσηκαι δεν μπορω να μπω ουτε στο συγχρονισμο τωτα ουτε στην διαχειριση.Δεν επικοινωνει μαλλον με τηλεφωνο.Σε ζαλιζω τωρα και σενα αν ναι πες μου το!

 

 

Στο τηλέφωνο, όταν συνδέεεις το κινητό με το pc, δεν εμφανίζει πάνω αριστερά, στο χώρο ειδοποιήσεων, 2 κυκλικά βελάκια;

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο, όταν συνδέεεις το κινητό με το pc, δεν εμφανίζει πάνω αριστερά, στο χώρο ειδοποιήσεων, 2 κυκλικά βελάκια;
δεν βγαζει,δεν το βλεπει γιαυτο λεω μην θελει καποια ρυθμιση το τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

δεν βγαζει,δεν το βλεπει γιαυτο λεω μην θελει καποια ρυθμιση το τηλεφωνο.

 

 

Δεν καταλαβαίνω φίλε μου τι συμβαίνει για να σε βοηθήσω παραπάνω. Εγώ έχω HTC hero κ δεν ξέρω αν στο magic πρέπει να κάνεις τπτ παραπάνω. Σε μένα δεν χρειάζεται, το βλέπει απευθείας.

 

Μπορείς να κάνεις κάτι άλλο να εισάγεις τις επαφές σου, αν έχεις wifi.

 

Θα κάνεις export τις επαφές σε αρχείο από το outlook κ θα πας μετά από το pc στο gmail σου (αν δεν έχεις, φτιάξε λογαριασμό είναι απαραίτητος για συσκευές με android). Από εκεί θα κάνεις import τις επαφές από το αρχείο που έφτιαξες πριν. Μετά θα αφήσεις το κινητό να συγχρονίσει με το gmail account σου μεσω wifi (μπορεί κ μέσω 3g internet αν έχεις βέβαια) κ θα περαστούν οι επαφές στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αντι να το κανεις απλα root με μια κινηση γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις κατευθειαν μια ετοιμη και rooted ROM σεταρισμενη κιολας? Δες στο xda-developers sto Sapphire Android Development εχει μπολικο πραγμα να χαζεψεις. Αλλα προσεχε,παντα Nandroid και να κατεβαζεις τις ROM που ειναι για το κινητο σου ειτε 32Α η 32Β. Για απλο root δες "http://androidforums.com/htc-magic/5461-root-your-magic.html"]εδω, ειναι μια αρχη. Το recovery που λεει εχει παλιωσει,ψαξε το καινουριο απ το xda.. Ψαξου λιγο και οτι απορια εχεις ρωτας :)

 

φιλε μου ειμαι ασχετος με το magic αν ειναι ευκολο μια καποι rom ετοιμη ; για 32b και να ειναι και rooted και πως το κανουμε. φιλε μου γιατι ειμαι απο symbian club.

 

Σορρυ για την αργοπορια,αλλα δν μπαινω καθημερινα στο φορουμ. Πας σε εκεινο το σαιτ που σου ειπα εδω και κανε φλασαρε τη recovery. Βαλε τη recovery απο εδω-προσεξε να κατεβασεις αυτην για 32Β-βαλτην στην sd card απευθειας οπως ειναι,οχι σε αλλο φακελο ουτε και να την ξεzipαρεις. Και μετα ακολουθα τις οδηγιες απ το πρωτο λινκ. Ειναι πολλα να στα γραψω εδω. Κατεβασε το SDK βαλε το recovery και στο φακελο tools του SKD για να κανεις το fastboot,αφου κανεις το fastboot ( στην εντολη μη γραψεις recovery-new,γραψτο οπως ειναι στο αρχειο που κατεβασες. Και αφου μπουταρεις στο recovery απ το φαστβοοτ κανε ενα reboot το κινητο και μετα φλασαρε μονιμα το recovery στη μνημη. απο κονσολα γραφεις adb shell flash_image recovery /sdcard/recovery-new.img (το recovery ειπαμε το γραφεις οπως το εχεις)... Ετσι θα μπορεσεις να βαζεις ROMS rooted και μη. Κατεβαζεις τη ρομ μου θες,την πετας στην Sd, κλεινεις το κινητο,το ανοιγεις με Home+End,μπαινει στο recovery και πατας apply zip.choosε zip,διαλεγεις τη ρομ και περιμενεις.. Χοντρα χοντρα στα εγραψα να μπεις λιγο στο πνευμα,ειναι πολλα για να στα γραψω ολα τελεια απο εδω. Δεν παιζει ρολο που εισαι απο symbian,λιγο μερακι και ψαξιμο θελει αν θες κολπα. Android πηρες,το linux θελει μερακι :p Υ.Γ για ρομ κοιτας στο xda,παντα για 32Β,δοκιμασε του cyanogen ;)

Link to comment
Share on other sites

athanasiosm,

 

τα κατάφερες τελικά με τις επαφές;

τιποτα δεν καταφερα....δεν βλεπει το τηλεφωνο και μου βγαζει και ο υπολογιστης το αρχειο λαουντς καπως ετσι σταματησε να λειτουργει...τι ειναι παλι τουτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...