Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα χ8ες λοιπον το κινητο απο Vodafone.. 32Α κατα τα γνωστα και HBOOT 1.33.0009.. Το παιρνω να το ρουταρω ακολουθω τις οδηγιες,περασμα του update.zip στη sd card και του recovery-RAv1.1.2H στο C:\AndroidSDK\tools (εκει περασα το SDK)... Μπαινω σε φαστμπουτ,στο path που εχω το recovery γραφω Fastboot boot recovery.img kai μετα apply update.zip και παπαλα.... Εβλεπα το κοκκινο φοντο της Voda για κανα τεταρτο.. Τα καρδιοχτυπια συννεφο,ουτε 2 ωρες δεν ειχα το κινητο.. Καλα π ειχα κανει naνdroid backup και ολα κομπλε. Προς το παρον δεν με ενδιαφερει η αλλαγη ROM,απλα θελω να το κανω root με τη μαμισια ROM. Tα κοιτουσα ολα σημερα και δν βλεπω που τι μπορει να εκανα λαθος. Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγκατέστησα χθες την τελευταία cyanogen rom. Ολα καλά πλην του synchronization με google calendars. Εχει κανείς κατι να προτείνει (εκτός απο το να παω στην παλαιά και original version :worry: ) ??

P.S. Μιλάμε για HTC Magic, σύνδεση με cosmote. Ολα τα υπόλοιπα , contacts, mail, gmail, gtalk, sms & mms δουλεύουν άψογα...

 

καλημερα, εβαλα τωρα το πρωι την ιδια rom αλλα μετα το update το κινητο δεν δουλευε, συγκεκριμενα κολλαγε στην αρχικη οθονη που λεει htc magic...

καμια ιδεα γτ μπορει να συνεβη αυτο?

 

ειχα κανει backup και επανηλθα στη παλια rom

 

ΥΓ: μαλλον βρηκα τι φταει...η cyanogen roms ειναι μονο για magic 32B

ξερετε αν θα βγει και για τα 32A?

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

μετα απο wipe, αν δε δουλεψει μια rom που βαζω, το nadroid restore θα με παει στη παλια rom που δουλευε,σωστα? ασχετα με το οτι εκανα wipe e?

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

ΦΦΦΦΦ Μιλαμε για πολυ διαβασμα.....

Πουθενα δεν γραφει καποιος καποια καλη εφαρμογη για κατεβασμα απο το market που να σχετιζεται με τον καιρο....στο σπορ που κανω εξαρτωμαι πολυ απο αυτον...κ θα ηθελα ενα καλο προγραμματακι να βλεπω καιρικες συνθηκες(οχι αθηνα -θεσ/νικη μονο)....οπως... να βλεπει αεροδρομια..!

Οποιος δουλευει κατι αξιολογο ας ενημερωσει

Ευχαριστω.........

Link to comment
Share on other sites

LOL http://www.youtube.com/watch?v=9VZHT389eR4

 

Για όποιον δεν έχει μάθει τι έχει γίνει από χθες: http://phandroid.com/

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά όσοι έχουμε custom roms δεν θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε εφαρμογές της google όπως gmail, gtalk, gmaps, market κλπ ;;;!!!

Ως εδώ ήταν η χαρά μας στον μαγικό κόσμο του Android...;;;

 

Αν ξέρει κάποιος να μας τα εξηγήσει καλύτερα θα του ήμουν ευγνώμων...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το διάβασα, και επειδή δεν έχω και αρκετά καθαρό μυαλό, έχω την εντύπωση πως η google υποστηρίζει οτι το λειτουργικό είναι Open-source, μπορείς να κανεις οτι θελεις, αλλά υπάρχει πρόβλημα με τις customs roms γιατι συμπεριλαμβάνονται μεσα υπηρεσίες οπως gmail, gtalk, youtube, market (; δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο), τα οποία είναι "κλειστά", δεν είναι μερος του λειτουργικού, και είναι ο τροπος με τον οποίο επωφελείται η google. Αρα απογορεύει την διανομή αυτων των προγραμμάτων-υπηρεσιών.

Αυτο που θα μπορούσε να γινει ειναι να βγαινουν roms χωρίς τα google apps, αλλά λεει πως δεν γίνεται αυτό, καθως δεν θα γινεται να κανεις sign in στο account κτλ, ουτε επισης μπορεις να τα εγκαταστησεις μετά.

Εχει γινει χαμός παντως στο xda

 

Προς το παρόν η google αναφέρθηκε στον cyanogen. Υπάρχει προσπάθεια επίσης να αντικαταστήσουν τα google apps με opensource προγράμματα, είναι πάντως δύσκολη διαδικασία να βγαλεις rom αντικαθιστώντας τα.

Ειναι ακόμα νωρίς..Τελος αναφέρθηκε πως η google "τα πήρε" επειδή ο cyanogen χρησιμοποιήσε το market απο το donut που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο εχω καταλαβει. :(

 

το θεμα ειναι, αυτοι που εχουν τετοιες custom roms τι θα απογινουν?

δλδ θα πρεπει να αλλαξουν rom, Πισω στην official η δε θα εχουν προβλημα με το κινητο?

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν πιστεύω οτι θα έχουν πρόβλημα. Επίσης νομίζω πως ακόμα και τωρα δεν θα έχεις προβλημα αν βρεις και κατεβασεις μια custom rom. Αν η google φτασει σε σημείο να απαγορεύσει την χρήση όλων των customs roms, αυτό δεν νομίζω οτι θα την βοηθησει σε κατι...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι ακριβως εγινε ? δεν εχω καταλαβει

δεν θα μας αφηνει πλεον η google να μπαινουμε στα μαρκετ στους χαρτες της κι αυτα ?

 

το cynogen και το C&D τι ειναι παλι ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγινε είναι ότι η Google έστειλε μια επιστολή στον Cyanogen για να σταματήσει να διανέμει κλειστό λογισμικό της εταιρίας (maps,youtube,mail,market). Θα μπορείς να χρησιμοποιείς τις εφαρμογές, δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα. Το πρόβλημα που υπάρχει είναι με τις modded roms στις οποίες αν δεν υπάρχουν τα παραπάνω δεν μπορείς να τις εγκαταστήσεις και να τις χρησιμοποιήσεις. Ήδη απ' ότι ακούγεται γίνεται προσπάθει ώστε να απομακρυνθούν αυτές οι εφαρμογές δίνοντας την θέση τους σε open source εναλλακτικές. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι εαν δίνεται η δυνατότητα να τις κατεβάσεις από το market τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν γίνει δυνατό να βγει rom xωρίς αυτές και μετά ο καθένας μόνος του να τις βάζει από το market.
Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως και το market είναι στη λίστα "απαγορευμένων" προγραμμάτων προς ελεύθερη διανομή; Και μετά πως να το αντικαταστήσεις με opensource; Αυτό δεν έχω καταλάβει κυρίως, τι συμβαίνει με το Market.
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι και το market, άρα αυτό που είπα μαλλον δεν γίνεται. Αλλά νομίζω δεν είναι δύσκολο να δημιουργηθεί αποθετήριο για android εφαρμογές (πχ θα μπορούσε να γίνεται μέσω cyrket). Πάει πολύ μακριά η βαλίτσα τελικά. Καλύτερα ας περιμένουμε.
Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, πάνω κάτω το ίδιο καταλάβαμε όλοι δυστυχώς...

 

Μήπως όμως και το market είναι στη λίστα "απαγορευμένων" προγραμμάτων προς ελεύθερη διανομή; Και μετά πως να το αντικαταστήσεις με opensource; Αυτό δεν έχω καταλάβει κυρίως, τι συμβαίνει με το Market.

 

flik, ναι και το market δεν θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε γιατί χρειάζεται google λογαριασμό...

Στο twitter o cyanogen δίνει ένα link όπου εξηγεί πως έχουν τα πράγματα μέχρι στιγμής. Σκέφτεται να χρησιμοποιήσει αντί για το market κάποια άλλα εναλλακτικά app stores όπως το SlideMe ή το AndAppStore.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται ας κοιτάξει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

η google έχει βγάλει ένα τανκερ λεφτά από διαφημίσεις, δεν είναι τίποτα για αυτήν να κάνει open source όλες τις εφαρμογές ;)
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει ελληνικο μενου το τηλ παιδια??

όχι δεν έχει ελληνικό μενού ακόμα...

φαντάζομαι θα γίνει κάποια στιγμή στο μέλλον...

από ότι έχω διαβάσει στο ελληνικό forum της HTC δε θα αργήσει πολύ (ίσως μέσα στον οκτώβριο)

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να βαλω τη cyanogen ROM 4.0.4 στο 32Α! :)Συμφωνα με το xda κατεβαζω τη ρομ ειτε μεσω cm-updater απ το κινητο ειτε απο αλλου και τη βαζω στην SdCard.. Στο βημα που λεει ομως να "apply the signed-cyan-32a-port_v4.x.x.zip below to port to 32A" τι κανουμε? Δεν το βρισκω αυτο το αρχειο. :mad:Μηπως ειναι τα παρακατω λινκ Base Kernell? Κομματακι χλωμο μου φαινεται. Καποιος που να το εχει κανει ηδη?
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να βαλω τη cyanogen ROM 4.0.4 στο 32Α! :)Συμφωνα με το xda κατεβαζω τη ρομ ειτε μεσω cm-updater απ το κινητο ειτε απο αλλου και τη βαζω στην SdCard.. Στο βημα που λεει ομως να "apply the signed-cyan-32a-port_v4.x.x.zip below to port to 32A" τι κανουμε? Δεν το βρισκω αυτο το αρχειο. :mad:Μηπως ειναι τα παρακατω λινκ Base Kernell? Κομματακι χλωμο μου φαινεται. Καποιος που να το εχει κανει ηδη?

 

ναι αυτο ειναι :)

βεβαια αν τα Link δουλευουν δεν ειμαι σιγουρος, γτ εδω και μερικες μερες υπαρχει θεμα με τις συγκεκριμενες rom.

 

κατι αλλο! εχει κανεις cosmote?

αν ναι, σημερα εχει προβλημα με το internet στο κινητο απο τον παροχο?

γτ σημερα ειναι σχεδον συνεχεια "κατω"

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο! εχει κανεις cosmote?

αν ναι, σημερα εχει προβλημα με το internet στο κινητο απο τον παροχο?

γτ σημερα ειναι σχεδον συνεχεια "κατω"

 

εγω σημερα ολη μερα με εκτεταμενη χρηση δεν ειχα κανενα προβλημα [στο κεντρο της αθηνας]

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι ακριβως εγινε ? δεν εχω καταλαβει

δεν θα μας αφηνει πλεον η google να μπαινουμε στα μαρκετ στους χαρτες της κι αυτα ?

 

το cynogen και το C&D τι ειναι παλι ?

 

δείτε αυτό και θα καταλάβετε :lol:

 

http://www.youtube.com/watch?v=9VZHT389eR4&feature=player_embedded#t=37

Link to comment
Share on other sites

τελικα χθες το κινητο εκτος απο κλησεις και sms ειχε προβλημα! μαλλον ψυχολογικα!

ειχαν κολλησει αρκετα widgets και το ιντερνετ!

 

απο το απογευμα και μετα, με μια επανεκινηση συνηλθε, τι να παεις..αγνωστες οι βουλες του magic :D

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να πω την αλήθεια δεν με βρίσκει αντίθετο μια εταιρεία να προστατεύει τον κωδικά της σε μερικά προγράμματα για να έχει κατά κάποιο τρόπο το πάνω χέρι σε κάτι που έχει βγάλει αυτή και δεν έχει ζητήσει χρήματα από κανένα......Και στον cyan δεν είπε μην φτιάχνεις rom ή κάτι τέτοιο...απλά νομίζω τα πήρε γιατί έβγαλε το νέο market...πριν ακόμη βγεί απο την ίδια την εταιρεία....Όχι ότι έγινε κάτι απλά η κάθε google έχει την πολιτική της ....δεν είναι κακό....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

να ρωτησω κατι σημαντικο!

ενω το google talk δουλευει δε μπορω για καποιο λογο να στειλω η να παρω email στο κινητο μεσω του gmail!

 

εχει κανεις αντιστοιχο προβλημα?

η ξερετε τι μπορει να φταιει?

 

τελικα βρηκα τι εφταιγε.....σβηνεις απο το settings--applications-->manage applications--->gmail και gmail storage ολα τα δεδομενα(clear data) και μετα δουλευει...

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...