Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτσε λίγο..Έχεις αλλάξει rom ?

Άν όχι τα πράγματα είναι απλά...

Πας στο market και κατεβαζεις την εφαρμογη Greek Input Method.

Μετα Settings ---> Locale & Text ---> Τσεκάρεις το Greek Keyboard και αν θες μετα πηγαινεις και στις ρυθμισεις του ( Greek keyboard settings ) για να δεις τι παιζει..

Μετα οταν θα ανοιγει καθε φορα το πληκτρολογιο θα σου βγαζει μια σημαιουλα κοντα στο space και οταν θα την πατας τα γραμματα θα γίνονται ελληνικα..

Κάνε και ένα restart ..

Τελικα ενταξει η σημαιουλα μετα κοπως και βασανων.Ηθελε παρατεταμενο πατημα τενος κουμπιου στην αρχη για επιλογη......και αυτο στην τυχη το βρηκα.

Ευχαριστω που ασχοληθηκες μαζι μου νασαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν διαβαζες ολο το αρχικο μου μυνημα και οχι την τελευταια προταση θα εβλεπες πιο ειναι το ουσιαστικο προβλημα μου, που παραθετω ωστε αν ξερει καποιος να βοηθησει.

Σε ευχαριστησα για το σιτε που μου βρηκες αλλα παραπονο που εντοπιζεις στα λεγομενα μου?(ρητορικη ερωτηση και δεν ζητα απαντηση.δεν ειναι ανακγη να spamaroume)

 

Το ουσιαστικό σου πρόβλημα είναι ότι δεν χρησιμοποιείς το search.

 

Έχει αναφερθεί πολλές φορές πως μπορείς να κόψεις το 3G/GPRS αλλά προφανώς δεν σου αρέσει το search .

 

Αν κάνεις ένα search θα βρεις πχ το apndroid, το toggle data καθώς και πως θα το κάνεις manually και τα παραπάνω παίζουν σε όλους μέχρι τώρα.

 

Επίσης όπως ζήτησες σου έδωσα το site της HTC Ελλάς για να ρωτήσεις για αυτό το θέμα - και αυτό με search.

 

Αν και πάλι από τα παραπάνω δεν κατάλαβες την σημασία του search τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά....

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες...Πρίν λίογες μέρες πήρα κ εγω το Magic...Το κινητό είναι πολύ καλό απ'οσο προλαβα να το δουλέψω.Έχω όμως μια απορια...Έχει κάπου μέσα στο μενου του κάποιο μετρητή για να βλέπω τον όγκο δεδομένων που έχω κατεβάσει??ψάχνω αλλά δε το βρίσκω πουθενά??
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παρήγγειλα το Magic μου από Αγγλία αλλά μου το έστειλαν από το Χονγκ Γκονγκ. Όταν το άνοιξα για πρώτη φορά η γλώσσα ήταν κινέζικα αλλά τελικά κατάφερα και την άλλαξα στα Αγγλικά. Δεν άλλαξαν όμως όλα. Οι εφαρμογές της Google παρέμειναν στα αγγλικά. Απ' ότι είδα υπάρχει εγκατεστημένη μια εφαρμογή που λέγεται Google Pinyin IME και μάλλον αυτή κάνει τη ζημιά. Μπορώ με κάποιο τρόπο να τα κάνω όλα αγγλικά; Θέλει root ή κάτι τέτοιο γιατί είμαι άσχετος. Μήπως να περιμένω το ελληνικό μενού και τότε δεν θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Αν κάνω root θα χάσω ότι έχω μέχρι τώρα στο κινητό (επαφές, εφαρμογές, αρχεία στην κάρτα, ρυθμίσεις, ημερολόγιο κτλ) και αν ναι πως μπορώ να τα σώσω; Επίσης πως μπορώ να έχω ζουμ στην κάμερα; Δεν μου βγάζει τέτοια επιλογή.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι στο call log κάτω από το όνομα της επαφής και το νούμερο λέει κάτι στα κινέζικα και δίπλα fixed line

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μιας και το μήνυμα είναι πλέον αρκετές σελίδες πίσω είπα να κάνω άλλη μια προσπάθεια. Όλο και σε κάτι από αυτά θα μπορείτε να με βοηθήσετε. Περιμένω! :D

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.. :)

 

επειδη ζαλιστηκα με να διαβαζω τοσες σελιδες και τοσα post..ηθελα να ρωτησω συνοπτικα καποια πραματακια..

 

1)υπαρχει στην αγορα το destinator 9 android?η τουλαχιστον καποιο αξιολογο προγραμμα που να μη χρειαζεται να σε καταχρεωνει κατεβαζοντας απτο internet χαρτες οπως το googlemaps.

 

2)το νεο firmware κυκλοφορησε η ακομη?αν οχι ποτε περιπου να το περιμενουμε?τι αλλαγες θα εχει αν γνωριζετε?

 

3)ελληνικο μενου θα βγαλουν ποτε?

 

4)το bluetooth θα ξεκλειδωθει με το νεο firmware?

 

5)java platform θα βγει για android?ειχα διαβασει πριν καιρο οτι θα κυκλοφορουσε μεσα οκτωμβρη...

 

πιστευω οτι αυτες οι αποριες αφορουν σχεδον ολους τους κατοχους και θα ηταν τελεια να δοθουν απαντησεις συνοπτικα σε ενα post :D

 

ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

παμε παλι :)

Link to comment
Share on other sites

παμε παλι :)

 

Θα σου απαντήσω σε όσα ξέρω.

 

1) Όχι. Εγώ χρησιμοποιώ ΝDrive. Καλό είναι.

 

2) Όχι. Λέγαμε Οκτώβρη, αλλά επίσημα κανείς δεν ξέρει.

 

3) Μάλλον.

 

4) Δε νομίζω, αλλά και τώρα υπάρχει εφαρμογούλα που στέλνεις ό,τι θες, αλλά για να δεχτείς πρέπει και ο άλλος να έχει την ίδια εφαρμογή.

 

5) Δεν ξέρω καθόλου, αν κάποιος ξέρει παραπάνω ας απαντήσει...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

- Παμε για Νοεμβρη το upgrade του Sense UI για το Magic ... :mad:

- Παντως οι Taiwanεζοι θα το παρουν πριν τις 30 Οκτωβρη ..... :mad: Χ 2

- Καλιο αργα παρα ποτε ..... ,οσο για το περιβοητο 1.6 donut, ... αλλη ταλαιπωρια ,... εχει βουηξει το νετ απο την αρχη του μηνα ... "1.6 donut released ,released, ξαναμανα released ,αλλα donut πουθενα. Τι εννοουν οταν λενε released ;;... εχω μπερδευτει.

- Ειχα την εντυπωση πως released σημαινε "προς διαθεση" ..... :confused: , ... με το αιφον ξεραμε την ταδε του μηνα θα εχουμε αναβαθμηση και την ειχαμε ,εδω βαρανε οι μπαγλαμαδες 1,5 μηνα τωρα και φως δεν βλεπουμε.

- Καλα, ποσο δυσκολο ειναι για μια εταιρεια που θελει να λεγεται σοβαρη, να πει την ταδε του μηνα αναβαθμιζουμε;;;;;

- Οσο για τα Λαμόγια της HTC ... δεν παιζονται με τιποτα ... καθε μηνα και καινουρια συσκευη. Τον Μαη βγηκε το Magic και σε 2 μηνες βγαζουν το Hero με sense UI και το πλασαρουν για πιο εξελιγμενο.... ενω στην ουσια ειναι η ιδια μητρικη με μια εξοδο 3,5μμ για ακουστικα και αντι για 3,2 εναν 5μπιξελ σενσορα της πλακας.

- Δηλαδη δεν σεβονται τους πελατες τους που ετρεξαν και πηραν το magic και σε ενα μηνα τους πετανε το ιδιο πραγμα σε αλλο κελυφος και με πιο ομορφο UI .... τουλαχιστον δεν ειχαν την αξιοπρεπεια να βγαλουν το ιδιο UI ταυτοχρονα και για το magic και οποιος γουσταρε διαφορετικο ντιζαιν + 3,5μμ τζακ + 5 μπιξελ καμερα , να επαιρνε το Hero......

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Παμε για Νοεμβρη το upgrade του Sense UI για το Magic ... :mad:

- Παντως οι Taiwanεζοι θα το παρουν πριν τις 30 Οκτωβρη ..... :mad: Χ 2

- Καλιο αργα παρα ποτε ..... ,οσο για το περιβοητο 1.6 donut, ... αλλη ταλαιπωρια ,... εχει βουηξει το νετ απο την αρχη του μηνα ... "1.6 donut released ,released, ξαναμανα released ,αλλα donut πουθενα. Τι εννοουν οταν λενε released ;;... εχω μπερδευτει.

- Ειχα την εντυπωση πως released σημαινε "προς διαθεση" ..... :confused: , ... με το αιφον ξεραμε την ταδε του μηνα θα εχουμε αναβαθμηση και την ειχαμε ,εδω βαρανε οι μπαγλαμαδες 1,5 μηνα τωρα και φως δεν βλεπουμε.

- Καλα, ποσο δυσκολο ειναι για μια εταιρεια που θελει να λεγεται σοβαρη, να πει την ταδε του μηνα αναβαθμιζουμε;;;;;

- Οσο για τα Λαμόγια της HTC ... δεν παιζονται με τιποτα ... καθε μηνα και καινουρια συσκευη. Τον Μαη βγηκε το Magic και σε 2 μηνες βγαζουν το Hero με sense UI και το πλασαρουν για πιο εξελιγμενο.... ενω στην ουσια ειναι η ιδια μητρικη με μια εξοδο 3,5μμ για ακουστικα και αντι για 3,2 εναν 5μπιξελ σενσορα της πλακας.

- Δηλαδη δεν σεβονται τους πελατες τους που ετρεξαν και πηραν το magic και σε ενα μηνα τους πετανε το ιδιο πραγμα σε αλλο κελυφος και με πιο ομορφο UI .... τουλαχιστον δεν ειχαν την αξιοπρεπεια να βγαλουν το ιδιο UI ταυτοχρονα και για το magic και οποιος γουσταρε διαφορετικο ντιζαιν + 3,5μμ τζακ + 5 μπιξελ καμερα , να επαιρνε το Hero......

 

Βασικά εγώ το donut το πηρα προσχθες..αρα εχει αρχισει η διανομη απλα γινεται σταδιακα..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ το donut το πηρα προσχθες..αρα εχει αρχισει η διανομη απλα γινεται σταδιακα..

 

το εχεις παρει απο ελλαδα? και αν ναι πιο μοντελο? εννοω της cosmote ή της vodafone?

 

edit: Ειδα οτι το εχεις πα ρει απο εξωτερικο, vodafone branded UK για αυτο ειχες το update, με γεια :D

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα ειναι διαθεσημο στην taiwan το update.

 

link : http://www.htc.com/tw/SupportViewNew...22&news_id=305

 

Στο link δειτε την ημερομηνια του release. Aν θελεται να το διαβασεται καντε το translate στο google.

 

Πληροφοριες για το νεο update:

- H εκδοση ειναι 1.5

- Sense ui υπαρχει

- Οι γλωσες που υπαρχουν μεσα ειναι : cs_CZ;de_DE;en_AU;en_GB;en_SG;en_US;es_US;fr;it;ja ;nl_NL;pl;ru;zh_CN;zh_TW(ελληνικα δεν βλεπω)

- Κernel 2.6.27

- Build number 2.86.110.6 (htc hero build number:2.73.405.5 , αρα εχουμε βελτιωσεις και ισως πιο γρηγορο ui )

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία: εγώ που είμαι στην Ελλάδα και έχω πάρει το κινητό μου από την Ελλάδα(Cosmote), δεν μπορώ να μπω στο site της HTC στην Taiwan, να κατεβάσω το update και να το περάσω στο κινητό μου;;
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία: εγώ που είμαι στην Ελλάδα και έχω πάρει το κινητό μου από την Ελλάδα(Cosmote), δεν μπορώ να μπω στο site της HTC στην Taiwan, να κατεβάσω το update και να το περάσω στο κινητό μου;;

 

Οχι δεν μπορεις να το παρεις απο εκει διοτι δεν εχεις sn απο taiwan. Επιπλεον και αν μπορεσεις να το κατεβασεις μολις πας νο το βαλεις θα βγαλει error.

 

Mαλλον απο την αλλη βδομαδα θα ειναι διαθεσιμο και στην ευρωπη. Πρεπει να περιμενεις λιγο.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Α, ok! Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχουμε καμιά πληροφορία για το πότε θα έρθει κατά Ελλάδα μεριά;;
Link to comment
Share on other sites

Α, ok! Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχουμε καμιά πληροφορία για το πότε θα έρθει κατά Ελλάδα μεριά;;

 

Mαλλον την αλλη βδομαδα (ετσι μου ειπαν στο τηλ η ace). Θα δειξει......

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το ελληνικό μενού έλαβα με e-mail, σήμερα 23 Οκτωβρίου, την εξής απάντηση από την HTC:

"Καλησπέρα σας,

Σύντομα αναμένεται να κυκλοφορήσει αναβάθμιση ελληνικών για το HTC Magic.

Με εκτίμηση,

HTC Support Team"

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω απλως οτι οπως περιμεναμε, μετα την κυκλοφορια του Sense UI για τους ταιβανεζους κατοχους Magic, ενσωματωθηκαν ηδη αυτα που ελειπαν σε custom roms. Ετσι η MyHero, εχει πλεον και πληρες blue tooth και Oλα τα λεντακια κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Λεω να αλλαξω το HTC touch pro με το Magic (ή με τοHERO) αλλα θα ηθελα να μάθω πρωτα αν μπορει να κανει τα παρακατω :

 

1. Ενεργοποιηση/Απενεργοποιηση του mobile radio απο την κεντρικη οθονη οπως με το SPB shell.

 

2. Λειτουργια USB stick οταν συνδεθει με pc.

 

3.Λειτουργια modem οταν συνδεθει με USB με pc η και ασυρματα.

 

4. Υποστηριξη ομαδων στις επαφες(εργασια-προσωπικες)

 

5.Ελεγχος για νεο mail χειροκινητα απο κεντρικη οθονη οπως με το touch.

 

6.Ενεργοποιηση/Απενεργοποιηση της συνδεσης δεδομενων απο το κεντρικο μενου

 

Thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

@ opelaki

 

1.Δυστηχώς δε ξέρω αν γίνεται αυτό (λογικά με το shortcut του αντίστοιχου προγράμματος στο desktop θα θες το πολύ 2 κλικς)

2.Σου πετάει notification να κάνεις mount την SDCard και μετά πετάς ότι θες μέσα σα flashaki.

3.Αυτό γίνεται αλλά πρέπει να κάνεις root (προς το παρόν τουλάχιστον)

4.Αυτό σίγουρα γίνεται καθώς χρησιμοποιείς τα contacts του gmail και μπορείς να κάνεις όσες και ότι ομάδες θες

5.Έχει push gmail αλλά και στην κεντρική οθόνη μπορείς να έχεις ότι shortcut θες για τα άλλα μειλ σου ή οτιδήποτε

6.Κι αυτό γίνεται (η Hero rom έχει ένα widget για αυτό, αλλά και για το magic υπάρχει προγραμματάκι το οποίο μπορείς απλώς να έχεις στο desktop και με ένα κλικ απενεργοποιείς και ενεργοποιείς)

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.Να σας γνωρισω εναν προβληματισμο μου ηθελα και αν μπορει καποιος να μου δωσει μια συμβουλη.Εχω παρει ηδη ενα HTC Magic σε αντικατασταση ενος TytnII.Ειμαι σε σκεψη να παρω και ενα HTC HD.Ποια η γνωμη σας οσον αφορα τα λειτουργικα?Μηπως το Windows Mobile ειναι απαρχαιωμενο σε σχεση με το Android?

Ποιο τηλεφωνο σε γενικες γραμμες ειναι καλυτερο απο τα δυο?Μηπως με το HD γυριζω πισω σε σχεση με το Magic?

Θα με βοηθουσε πολυ η γνωμη σας και θα την εκτιμουσα!!!!Ειδικα απο καποιον που εχει δουλεψει και τα δυο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι απο εμενα. Η συμβιωση με το ΗΤC παει μια χαρα, συνηθισα το μενου και εχω πολλα να μαθω ακομα. Εχω, ομως, δυο προβληματακια:

 

1. Πολλες φορες οταν καλω σε κινητα, ακουω διπλο ηχο κλησης... Εναν "μεταλλικο" στο βαθος (κηπος) κι εναν κανονικο στο foreground. Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος;

 

2. (Νομιζω οτι) Όταν θεσω σε λειτουργια ΠΡΩΤΑ το ακουστικο bluetooth και ΕΠΕΙΤΑ το widget για την ενεργοποιηση της σχετικης λειτουργιας στο τηλεφωνο, (επαναλαμβανω: νομιζω οτι) το τηλεφωνο καλει τον τελευταιο αριθμο του call logger! Καλα, δεν ρωταω αν το εχει παρατηρησει κανενας αυτο, μαλλον θα ειναι κουλο, αλλα μηπως εχει ακουσει κατι παρομοιο/παραπλησιο;

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...