Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν να χαιρετίσω τους πάντες μια και είναι το πρώτο μου post. Πάρα πολύ καλή δουλειά με το site μπράβο σε όσους ασχολούνται.

Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα. Εδώ και καιρό ψηνόμουν να πάρω ένα κινητό με Android επειδή είμαι φάν του Open Source, αλλά ήθελα να το ψάξω λίγο πρώτα πρίν αποφασίσω ποιό. Το θέμα είναι ότι το παλιό κινητό χάλασε απότομα οπότε πρέπει να αποφασίσω γρήγορα. Έχοντας λοιπόν διαβάσει όλο το Thread για το HTC Magic (ώ ναι... και τα 900 κάτι post ) θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Μερικές απλά για επιβεβαίωση μερικές δικές μου...

 

1) Έχω βρεί το Magic στα 385E και το Ηero κοντά στα 520. Από την στιγμή που δέν με ενδιαφέρει η κάμερα 5MP του hero, ούτε η 3.5mm jack για τα ακουστικά, υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να το προτιμήσω από το Magic; Γιατί η διαφορά στην τιμή τους δέν είναι και μικρή, και απ'ότι έχω δεί και στην σελίδα της HTC τα specs τους είναι ακριβώς τα ίδια.

 

2) Σχετικά στις αρχές του thread λέγατε ότι όταν περνουσατε ROMS του hero στο magic αργούσε λίγο και δημιουργούνταν κάποια προβλήματα. Αυτά έχουν λυθεί; 'Η παραμένουν; Δέν με ενδιαφέρει να μπορώ να μιλάω με BT από το κινητό αλλά θα προτιμούσα να μπορώ να στέλνω και να δέχομαι αρχεία από/σέ άλλα κινητά.

 

3) Όταν περνάτε ROM του Hero στο Magic το multi touch, και το Flash player ενεργοποιούνται?

 

4)Κάπου είδα να αναφέρετε ότι μπορείτε να περνάτε τις εφαρμογές στην εξωτερική μνήμη και όχι στην μνήμη του κινητού για να χωράν περισσότερες. Αυτό ισχύει; Γιατί θυμάμαι ότι στις αρχές τουλάχιστον όταν κοιτούσα για το G1 δέν υπήρχε επιλογή για κάτι τέτοιο και η ROM της συσκευής ήταν μικρή.

 

5) Παρόλο που δέν σκέφτομαι για κάποιο data plan τον περισσότερο χρόνο θα βρίσκομαι σε μέρος που θα υπάρχει wi-fi. Λογικά όταν θα είμαι εκεί θα μπορώ να συνδεθώ. Το θέμα είναι όταν πλέον δέν υπάρχει σήμα, το κινητό θα αποσυνδέετε ή θα αρχίζει να καλεί και να χρεώνει. Απ'ότι είδα υπάρχει επιλογή για κάτι τέτοιο με μια εφαρμογή, σωστά;

 

6) Στην Sim όλες σχεδόν οι επαφές μου είναι στα ελληνικά. Όταν την βάλω θα τις αναγνωρίσει ή θα χρειαστεί να τις περάσω μια-μια με το χέρι.

 

7) Το κινητό το βρήκα 375 μέσω του skroutz στην σελίδα http://mobiletechneasy.skroutzstore.gr/p.HTC-MAGIC-BLACK-ELLINIKIS-ANT-PEIAS.46944.html

αυτό που με παραξένεψε όμως ήταν η μνήμη που γράφει. Εκτώς του ότι τις έχει βάλει ανάποδα, λέει ότι η RAM είναι 192MB. Παρόλα αυτά απ την φώτο το κινητό δέν δείχνει να είναι Vodafone branded και η σελιδα δέν δείχνει να είναι της Vodafone. Τους έστειλα ένα mail για να τους ρωτήσω σχετικά αλλά εγώ νομίζω ότι απλά έκαναν λάθος κατα το copy/paste από μια άλλη σελιδα. Εσείς τι νομίζετε? Επίσης το DOA 7 ημερών σημαίνει ότι μπορώ να το επιστρέψω μέσα σε 7 μέρες (σε άψογη κατάσταση εννοείτε )και να πάρω τα λεφτά πισω έτσι?

 

8) Account στην google δέν έχω. Όχι ότι είναι πρόβλημα να κάνω, αλλά είναι υποχρεωτικό για το Android Market?

 

9) Από Hardware τι λέει; Μετά από καιρό χρήσης συνεχίζει να είναι οκ ή αρχίζει να έχει προβλήματα η οθόνη και το trackball?

 

10) Υπάρχει εφαρμογή για να μπορώ να συνδεθώ μέ ssh μέσω ίντερνετ σε κάποιο pc?

 

11) Τελικά πιστεύετε ότι τα αξίζει τα λεφτά του? Εϊστε δλδ ευχαριστημένοι από την χρήση του? Ή πολύ χαμός για το τίποτε?

 

12) Κάτι είδα σε προηγούμενο post ότι περιμένουμε κάποιο update για το Android σύντομα. Αυτό θα υπάρξει official, για το magic, ή μόνο από τους xda-developers

 

13) Ά και μερικές ερωτήσεις που μπορεί να ακουστούν και λίγο χαζές. Βίντεο τραβάει? είτε με το original rom είτε με κάποιο hero rom? Για ήχο κλήσης μπορώ να βάλω όποιο mp3 θέλω που είναι αποθηκευμένο είτε στην μνήμη είτε στην κάρτα, ή μόνο στην μνήμη? Το ξυπνητήρι ισχύει ότι δέν χτυπά όταν είναι κλειστό το κινητό?

 

Αυτά τα λίγα από μένα, ελπίζω να μήν σας κούρασα. Παρόλο που είναι αρκετούτσικες οι ερωτήσεις μου πιστεύω ότι απαντιούντε εύκολα. Μέχρι στιγμής το κινητό με έχει ενθουσιάσει και είμαι πολύ θετικά προϊδεασμένος σχετικά και σκοπεύω να ασχοληθώ πολύ με αυτό άν τελικά το πάρω.

Θα ήθελα μια απάντηση σχετικά γρήγορα γιατί όπως σας είπα το θέμα επείγει.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας!

Τη περασμενη Τεταρτη,μπορει και Πεμπτη:p πηγα απο Vodafone και εν οψει επιδοτησης καθοτι δεν με ενδιαφερει η 3.5mm jack του Hero ουτε και τα 5ΜΠ καμερα,παρηγγειλα το Magic. Το εχει παρει και ενας φιλος και ετσι οπως το ρουταρε και μου το εδειξε στημενο και ωραιο με εψησε δεοντως. Αντι να γινω ακομη ενας πυ θα παρει το iPhone, ειπα να γινω ενας με Μagic :) Κατατοπιστικοτατο το ποστ(ναι κ εγω διαβασα και τα 900 ποστ) και απο μερα σε μερα εντος βδομαδας θα εφαρμοσω τις γνωσεις πανω στο κινητο :):)

Link to comment
Share on other sites

1) Μόνο το Sense UI το οποίο είναι ήδη διαθέσιμο για Hero ενώ στα unbranded Magic θα έρθει λογικά μέσα στον Οκτώβρη σύμφωνα με φήμες.

2) Η ταχύτητα στα unbranded Magic είναι ίδια με αυτή του Hero. Το βασικό πρόβλημα που παραμένει είναι το bluetooth.

3) Ναι.

4) Μπορείς να το κάνει με τη χρήση του Apps2SD. Υπάρχουν μερικά recovery images που το κάνουν αυτόματα (format στην SD σε FAT32 & EXT3, μετακίνηση των εφαρμογών και της cache στην SD και δημιουργία των symbolic links)

5) Καλό είναι να έχεις data plan. Υπάρχουν προγράμματα που "κόβουν" την επικοινωνία μέσω 3G/GPRS με τον έξω κόσμο οπότε αναλόγως τα χρησιμοποιείς και εσύ.

6) Δεν γνωρίζω γιατί οι επαφές της SIM γενικώς έχουν περιορισμούς σε μέγεθος, κωδικοσελίδα κτλ. Καλύτερα να τις κρατάς όλες σε έναν λογιαριασμό Google και να τις συγχρονίζεις με αυτόν.

7) Το DOA σημαίνει (Dead On Arrival). Αν σου έρθει με πρόβλημα δηλαδή στις πρώτες 7 ημέρες το αντικαθιστούν με καινούριο και δεν πάει για service. Η μνήμη δεν είναι λόγος για DOA επιστροφή.

8) Καλό είναι να κάνεις και για το market και για τις επαφές σου/ημερολόγια.

9) Μέχρι στιγμής όλα ΟΚ.

10) Ναι, περισσότερες αό μία (π.χ. ConnectBot)

11) Ναι. Είναι πολύ καλό και σαν τηλέφωνο και σαν λειτουργικό (φιλοσοφία κτλ)

12) Άγνωστο αυτό.

13) Βίντεο τραβάει αλλά είναι χάλια και σε χαμηλή ανάλυση. MP3 μπορείς να βάλεις στην κάρτα και να τα χρησιμοποιήσεις όπως θες. Με τηλέφωνο κλειστό (εντελώς όμως) δεν χτυπάει ξυπνητήρι σε ΚΑΝΕΝΑ smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!

Mολις πηρα την συσκευη....(ειχα q teck 9100 το θυμαστε?)..Αυτο που θελω να μαθω ειναι με ποιον τροπο μπορω να εχω χαρτες (τυπου destinator) για πλοηγηση αφου το κινητο εχει Gps χωρις να χρεωνομαι με google maps..Σας φενεται απλο αλλα εχω πελαγωσει..(διαβασα πριν για nmaps,αλλα γραψατε πως δεν υπαρχουν στο market)

pls help

Link to comment
Share on other sites

Επισης να πω για οσους ενδιαφερονται, οτι εχει βγει rom του Hero για το Magic, οχι απλα με υποστηριξη ελληνικων στο πληκτρολογιο, αλλα πληρως εξελληνισμενη...

 

Ο φίλος έχει δίκιο!! Υπάρχουν πλέων πλήρως εξεληνησμένες Hero ROMs που δουλεύουν αρκετά σταθερά!! Το trackball αναβοσβήνει κανονικά από τυχών χαμένες κλήσεις αλλά το πρόβλημα με το bleutooth παραμένει...

Link to comment
Share on other sites

.

 

Aule η επιλογή του ονόματος είναι τυχαία ή όντως μιλάμε με Βάλα; :ninja:

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Aule η επιλογή του ονόματος είναι τυχαία ή όντως μιλάμε με Βάλα; :ninja:

 

Ώπα αρχηγέ! Και εσύ φάν? :) :up: Εννοείτε ότι μιλάμε για τον Valar :up:

 

Παίδες απλά να πώ ότι μώλις παρήγγηλα το κινητό και το περιμένω μια από αυτές τις μέρες.

Το forum και συγκεκριμένα αυτό το Thread βοήθησαν πολύ. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Ti εγινε ρε παιδια, πολλοι φυσικοι μαζευτηκαμε. Παιδια στη σελιδα του android λεει, "Android 1.6 Release". Παλια ελεγε και SDK νομιζω, οποτε τι παιζει; κυκλοφορησε ή εγω θυμαμαι οτι να ναι [συμβαινει συχνα]
Link to comment
Share on other sites

Τους χάρτες στο AndNav2 τους φτιάχνεις μόνος σου, αλλιώς τους κατεβάζεις αν υπάρχουν έτοιμοι, όπως αυτός που σου έδωσα. Το δικό μου πρόβλημα είναι πως ο χάρτης της Ελλάδας, είχε πολύ μικρό ζουμ και δε με κάλυπτε.

 

Τέλος πάντων, τώρα για το Ndrive:

 

1)κατεβάζεις το φάκελο 1 και τον κάνεις unzip στην sdcard.

2)κατεβάζεις το φάκελο 2 και τον κάνεις unzip στην κάρτα αντικαθιστώντας τον προηγούμενο.

3)κατεβάζεις τον τρίτο φάκελο και για τελευταία φορά αντικαθιστάς το φάκελο 2.

4)κατεβάζεις την εφαρμογή Ndrive και την εγκαθιστάς στο κινητό.

5)στη συνέχεια κατεβάζεις χάρτη, όποιο θέλεις από εδώ.Βάλε τον μέσα στο φάκελο maps στο κινητό.

6)γλώσσες επίσης χρειάζεται να κατεβάσεις από εδώ: (Γιώργος, Μαρίνα).Αναλόγως οι γλώσσες θα μπουν στο φάκελο voices.

7)κατεβάζεις το μαγικό προγραμματάκι και το ανοίγεις. Επέλεξε get new για να σου δώσει κωδικό, τον οποίο μόλις ανοίξεις το πρόγραμμα θα σου ζητηθεί. Προσοχή να επιλέξεις desired map και στη συνέχεια web option όπου και θα μπει ο κωδικός από το get new. No automatic register και μετά έχεις τους δύο κωδικούς που θα μπουν στο μαγικό προγραμματάκι για να σου δώσουν το κλειδί.

 

Έτοιμος!

 

Ευχαριστω αδερφε, θα τα κανω συντομα και θα σου πω τι εγινε..

Ολα αυτα θα τα κανω με το κινητο ενωμενο με το usb καλωδιο στο pc ετσι ?

 

Στο 4, κατεβαζω το NDrive_9.2.15_rc3.apk και το κανω install στην καρτα παλι?

 

Τους χαρτες μετα τους κατεβαζω κατευθειαν απο το browser του κινητου η παλι μεσω usb στο pc?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αδερφε, θα τα κανω συντομα και θα σου πω τι εγινε..

Ολα αυτα θα τα κανω με το κινητο ενωμενο με το usb καλωδιο στο pc ετσι ?

 

Στο 4, κατεβαζω το NDrive_9.2.15_rc3.apk και το κανω install στην καρτα παλι?

 

Τους χαρτες μετα τους κατεβαζω κατευθειαν απο το browser του κινητου η παλι μεσω usb στο pc?

 

το κινητο πρεπει να ειναι συνδεδεμενο μονο για να περασεις τα αρχεια στη καρτα μνημης

 

οταν κατεβασεις το αρχειο απο το βημα 4 το βαζεις στη καρτα και απο το κινητο το πατας-επιλεγεις για να γινει εγκατασταση

 

τους χαρτες,τον χαρτη δλδ της ελλαδας τον κατεβαζεις απο τον υπολογιστη σου επισης και τον βαζεις μετα στο αντιστοιχο φακελο στη καρτα μηνμης οπου εχεις βαλει ηδη στο βημα 2

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

το κινητο πρεπει να ειναι συνδεδεμενο μονο για να περασεις τα αρχεια στη καρτα μνημης

 

οταν κατεβασεις το αρχειο απο το βημα 4 το βαζεις στη καρτα και απο το κινητο το πατας-επιλεγεις για να γινει εγκατασταση

 

τους χαρτες,τον χαρτη δλδ της ελλαδας τον κατεβαζεις απο τον υπολογιστη σου επισης και τον βαζεις μετα στο αντιστοιχο φακελο στη καρτα μηνμης οπου εχεις βαλει ηδη στο βημα 2

 

εγινε φιλε ευχαριστω..

χαρτες αλλων χωρων απο που μπορουμε να βρουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγες μερες πηρα και εγω το magic. Το κινητο ειναι μεταχειρησμενο και δεν ξερω αν εχουν πειραχτει τα SPL, πως μπορω να ξερω οτι το κινητο θα το δεχθουν για επισκευη ετσι και χρειαστει?

 

Στο bootloader το κινητο βγαζει τα εξης (δεν ξερω αν αυτες οι πληροφοριες βοηθανε):

 

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

MAY 8 2009, 21:02:32

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγινε φιλε ευχαριστω..

χαρτες αλλων χωρων απο που μπορουμε να βρουμε ?

 

Διάφοροι Χάρτες

Link to comment
Share on other sites

@TSOUNTANIS1978G : 2η Υπενθυμιση

Μαλλον δεν εγινε κατανοητο ,παμε παλι λοιπον :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2929008#post2929008

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ψαχνω να βαλω την Cyanogen rom αλλα εχω μπερδευτει στο site τους με ολα αυτα που εχουν

 

για να βαλω τη rom αυτη πρεπει να κατεβασω ενα recovery.img απο το site τους και στη συνεχεια το τελευταιο cm?

 

δλδ χρειαζομαι http://n0rp.chemlab.org/android/cm-recovery-1.4.img

και http://n0rp.chemlab.org/android/update-cm-4.0.4-signed.zip

 

αλλα στις rom γραφει update-cm-4.0.4-signed.zip και οχι απλα update, παιζει καποιο ρολο η πρεπει αν βρω καποια αλλη rom πριν βαλω αυτην?

 

και κατι αλλο, γτ εχει καθε αρχειο 2 φορες με διαφορετικη καταληξη? (εχει την καταληξη md5sum επιπλεον)

 

αν κατεβασω αυτα τα 2 αρχεια που επισυναψα(υποθετωντας οτι αυτα χρειαζομαι)

η διαδικασια ειναι η κλασσικη? δλδ reboot το τηλ σε fastboot συνδεση με το pc απο εκει περασμα της recovery και μετα ενω υπαρχει στη καρτα το update κανουμε το aply?)

 

ευχαριστω και συγνωμη για το περιεργο Post αλλα εχω ζαλιστει να βγαλω ακρη

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι η τελευταία cyonogen (λογικά θα είναι), πάντως έχει τέτοιο όνομα αρχείου απλά για να ξεχωρίζει. Ουτε την recovery έχω δοκιμάσει αλλά δεν πιστεύω να διαφέρει (παλι θα έχει wipe data και apply update). Πρεπει την rom να την μετονομασεισ σε update.zip όταν την βάλεις στην κάρτα μνήμης. Απο εκεί και περα, ναι η κλασική διαδικασία

Με αυτό το όνομα της recovery, όπως καταλαβαίνεις θα βαλεις την εντολή:

fastboot boot cm-recovery-1.4.img

εγώ πάντα έχω μια recovery στην sdcard με την ονομασία recovery.img, για ώρα ανάγκης αν χρειαστεί ποτέ

Link to comment
Share on other sites

καλλημερα,

 

προσπαθησα να βαλω τη Cyanogen rom, αλλα εχω προβλημα απο τη ναρχη της διαδικασιας,

 

ενω με μια απλη recovery.img μπορω να μπω στο menu με το wipe και nandroid restore/backup κτλ

 

οταν παω να χρησιμοποιησω τη recovery που εχουν στο site τους πχ

http://n0rp.chemlab.org/android/cm-recovery-1.4.img

τοτε ενω γραφει στο cmd οτι κανει download...boot.img και μετα οκ

το κινητο κανει επανεκκινηση αλλα δε μπαινει ποτε σε αυτο το menu με τις επιλογες, απλα κολλαει.

 

μπορω να παραλειψω την recovery που δινουν, να χρησιμοποιησω μια αλλη(οπως αυτην που χρησιμοποιησα για να το κανω root το κινητο) και να βαλω μετα τη Cyanogen rom?

 

ευχαριστω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει και εγώ μέρες παλεύοντας με την cm recovery. Μετά από ενασχόληση ημερών τα συμπεράσματα: όπως και σε σένα φίλε μου georpapa μια ζωή κολλούσε. Δοκίμασα να την flasharw έτσι ώστε να μην χρειάζεται να την τρέχω από τον υπολογιστή κάθε φορά. Απλά πατώντας Home+Power να μπαίνει το κινητό απευθείας στην recovery χωρίς παρουσία υπολογιστή. Και πάλι αφού έφαγα 2 μέρες απέτυχα. Στην συνέχεια διάβασα στο xda-forum ένα τόπικ που έλεγε cm recovery για 32A. Κάτι μου λέει πως η original cm recovery από το cyanogen κάνει μόνο για Dream και 32Β Magic. Άλλωστε ο cyanogen HTC Dream έχει! χαχα

 

Και θα πρότεινα και εγώ την rav 1.2.1 H. Δεν μου έβγαλε ποτέ πρόβλημα και την flashara με την πρώτη! Και η μλκ είναι πως εξ'άρχής αυτή χρησιμοποιούσα αλλά μια μέρα μου την μπήκε στο μάτι η cm recovery και είπα ας δω και αυτή, λολ!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη...ακολουθει σοβαρη ερωτηση...που θελει σοβαρη απαντηση.....

Στην αρχικη σελιδα(πανω απο το ρολοι) αριστερα απο την ενδειξη του σηματος εχει 2 βελακια πανω κατω....μια μου δειχνει ενα G κ μια ενα H...τι σημαινει ακριβως το ενα κ τι το αλλο...μια γραφει το ενα κ μια το αλλο κ αναβοσβηνουν χωρις να κανω κατι διαφορετικο......

Περιμενω απαντησεις με παραδειγματα...κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το G σημαινει GPRS,το H σημαινει HSDPA.Οταν αναβοσβηνουν τα βελακια,σημαινει οτι το κινητο κατεβαζει δεδομενα απο το ιντερνετ μεσω του αντιστοιχου δικτυου.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση...Το ρωτησα αυτο γιατι κατα την διαρκεια της ημερας μια γραφει το h κ μια το g χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο οπως να εχω μπει στο browser η στο market.....κ δεν εβγαζα νοημα
Link to comment
Share on other sites

Προφανως,θα κατεβαζει διαφορα δεδομενα,μπορει να ενημερωνει το ημερολογιο κτλ.Μπορει να δειχνει H,3G,G αναλογα με το σημα που πιανει εκεινη τη στιγμη.
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα χθες την τελευταία cyanogen rom. Ολα καλά πλην του synchronization με google calendars. Εχει κανείς κατι να προτείνει (εκτός απο το να παω στην παλαιά και original version :worry: ) ??

P.S. Μιλάμε για HTC Magic, σύνδεση με cosmote. Ολα τα υπόλοιπα , contacts, mail, gmail, gtalk, sms & mms δουλεύουν άψογα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...