Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχουμε χρεος στον εαυτο μας,χαχαχαχαχα

 

Μπραβο. Ετσι ακριβως μας εκαναν να νιωθουμε οι καπνιστες και το κρατος. Επειδη οι καπνιστες αρνουνται (αν οχι στην ολοτητα, τουλαχιστον στην πλειονοτητα τους) να σεβαστουν τους συνανθρωπους τους και τους νομους, και δεδομενου οτι το κρατος δεν κανει τους απαραιτητους ελεγχους ωστε να μην αναγκαζεται ο καθενας να...φορεσει την κουκουλα, εχουμε φτασει στο σημειο να ανεχομαστε απλα τον καπνο του αλλου.

 

Προσωπικα παραδειγματα:

 

1) Πηγα σε καταστημα οπου απαγορευεται το καπνισμα, και καπνιζαν οι περισσοτεροι πελατες του, ενας εκ των οποιων και ενας απο την παρεα μου. Τι να κανα; Να βγαινα εξω και να τους καρφωνα; Με κινδυνο αν οχι να φαω ξυλο, να ειμαι ο "καταδοτης" της παρεας;

 

2) Στον εργασιακο μου χωρο, ανωτερος μου σεβαστηκε το νομο για μια εβδομαδα. Πλεον σε κλειστο χωρο με κλειστα παραθυρα (κλιματισμος) καπνιζει κανονικοτατα. Να το καταγγειλω με τους γνωστους κινδυνους; Ή να παω να του ζητησω ευγενικα να το σβησει; ;)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εν αρχή ην ο λόγος. Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος. :chair:

Τι εννοώ; Ζήτα το ευγενικά. Και αν δε δεις ανταπόκριση, βάλε την κουκούλα.

Η μισή ντροπή δική σου και η μισή ντροπή δική τους. :angry:

Σκέψου πάνω απ' όλα την υγεία σου!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω κατατοπιστικότατα links, για όσους δε μπουν στον κόπο να τα διαβάσουν, κρατάω το εξής:

Κάθε χρόνο περίπου 2.500 Έλληνες και περί τους 80.000 πολίτες στην Ευρώπη χάνουν τη ζωή τους εξ αιτίας της βλαβερής συνήθειας των... άλλων.

Για να καταλάβετε τι σημαίνει αυτό το μέγεθος, σκεφτείτε μόνο ότι τόσες είναι περίπου και οι ετήσιες απώλειες από τροχαία δυστυχήματα στην Ελλάδα.

Το παθητικό κάπνισμα σκοτώνει.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

και παρε και αυτο:

 

Αλλος ένας κίνδυνος από το παθητικό κάπνισμα, η τερηδόνα, ανακαλύφθηκε πρόσφατα. Βρέθηκε ότι τα παιδιά, ηλικίας 4-11, που είναι παθητικοί καπνιστές διατρέχουν το διπλάσιο κίνδυνο εμφάνισης τερηδόνας, σε σχέση με τα παιδιά που δεν εκτίθενται σε παθητικό κάπνισμα.

 

Μια νέα μελέτη από την Βραζιλία συνδέει το παθητικό κάπνισμα με τον αυξανόμενο κίνδυνο οστικής απώλειας, τη νούμερο ένα αιτία απώλειας δοντιών. Οι επιστήμονες προκάλεσαν περιοδοντική νόσο σε ποντικούς και τους εξέθεσαν σε καπνό τσιγάρου για 30 ημέρες ενώ μια δεύτερη ομάδα δεν εκτέθηκε. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι οι ποντικοί που εκτέθηκαν σε παθητικό κάπνισμα εμφάνισαν μεγαλύτερη οστική απώλεια σε σχέση με αυτούς που δεν εκτέθηκαν καθόλου στον καπνό.

«Παλαιότερες κλινικές μελέτες έχουν αποδείξει ότι υπάρχει ισχυρή θετική συσχέτιση μεταξύ του καπνίσματος και των ουλικών νόσων. Ωστόσο, αυτή η μελέτη είναι μοναδική επειδή αξιολογεί την επίδραση του παθητικού καπνίσματος στην περιοδοντίτιδα», υποστήριξε ο Dr.Getulio da R.Nogueira-Filho, ο συγγραφέας της μελέτης

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λεω να ξεθαψω το θεμα γιατι ηδη σε 3-4 καφετεριες που παω γραψανε κανονικα το νομο εκει που δεν πιανει μελανι!

Χειμωνιασε, κλεισανε τα τζαμια αλλα οι συνηθειες δεν αλλαξαν!

 

ΟΚ τραβηγμενο να μην αφηνεις καθολου χωρο για τους καπνιστες αλλα αλλο αυτο κι αλλο στο 70% του μαγαζιου επειδη εισαι ηδη παρανομος και το εχεις κλεισει με τζαμι να το παιζεις υπαιθριος οποτε καπνιζουμε ανετα και στο υπολοιπο 30% να μην βαζεις τασακια στα τραπζεζια και καλα μη καπνιστων αλλα οταν σου ζητανε να τους πηγαινεις!!!!!:X

 

Ελληναρες!!! Δεν αλλαζουμε ποτε!:lol:

 

Στο μοναδικο μερος που εχω παει και το τηρουν 100% ειναι στις καφετεριες στο THE MALL και μπραβο τους!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ζήτημα του καπνίσματος και τα παράπονα πολλών πολιτών ότι το νέο μέτρο δεν εφαρμόζεται, η νέα υπουργός Υγείας χαρακτήρισε αντιφατικό το ρυθμιστικό πλαίσιο για την απαγόρευση του καπνίσματος, καθώς είπε ότι δεν υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί.

 

Όσον αφορά το τι θα γίνει με το μέτρο στο εξής, ανέφερε ότι αυτό επανεξετάζεται με στόχο να είναι πραγματικά αποτελεσματικό.

 

http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=492414&cid=1#

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ειδα παντως μονο στα μακντοναλτς δεν επιτρεπεται το καπνισμα και σε ορισμενα καφε στην ικτινου.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ζήτημα του καπνίσματος και τα παράπονα πολλών πολιτών ότι το νέο μέτρο δεν εφαρμόζεται, η νέα υπουργός Υγείας χαρακτήρισε αντιφατικό το ρυθμιστικό πλαίσιο για την απαγόρευση του καπνίσματος, καθώς είπε ότι δεν υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί.

 

Όσον αφορά το τι θα γίνει με το μέτρο στο εξής, ανέφερε ότι αυτό επανεξετάζεται με στόχο να είναι πραγματικά αποτελεσματικό.

 

http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=492414&cid=1#

 

Το θεμα ειναι οτι ειναι στο αιμα μας να ειμαστε εμεις οι ιδιοι ασυνηδειτοι και να μην εφαρμοζουμε τιποτα γιατι ειμαστε εγωισταροι, ξερολες και ΞερειςΠοιοςΕιμαιΕγωΦιλε!:X

 

Πως το ελεγαν οι μεγαλυτεροι? Ο καθενας μας θελει εναν αστυφυλακα μαζι του!:lol:

Οταν εμεις δεν κανουμε τιποτα για να βελτιωσουμε τη ζωη μασ μην περιμενεις τον μπαμπουλα!

 

Πες μου εσυ ποιος θα τολμησει να ριξει προστιμα και να κλεισει τα μαγαζια-γωνια σε Κολωνακι, Κεφαλαρι, Γλυφαδα, Αγ Παρασκευη, Γαλατσι, Μπουρναζι κλπ??

Δεν σου μιλαω για μεγαλα Club κλπ... αστο εκει ξεχνα το!

Κανενας φουκαρας θα την πληρωσει παλι, θα το παιξουμε και λιγο πιο διακριτικοι και το ξεχασαμε!

 

Ασε που οι ελεγκτικοι μηχανισμοι λειπουν απο παντου και παντα...

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά. Κάποιοι χώροι (πχ καφετέριες, εστιατόρια κλπ) τηρούν αυστηρά το νόμο. Επιλέγουμε αυτούς τους χώρους, αν δε θέλουμε να χαλάμε τις καρδιές μας (μεταφορικά και... κυριολεκτικά θα έλεγα).

 

Υ.Γ.: Ρε παιδιά, παράπονο το έχω... Τόσα χρόνια, σε ένα δημόσιο χώρο δε βρέθηκε ένας άνθρωπος να με ρωτήσει αν με ενοχλεί το τσιγάρο του. Από ευγένεια και μόνο ρε γμτ... Πραγματικά, αδυνατώ να μπω στην ψυχολογία του καπνιστή. :(

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς ούτε εγώ είδα να εφαρμόζεται το μέτρο,τα περισσότερα μαγαζία ούτε κάν αναγράφουν κάπου ότι απογορεύεται το κάπνισμα.Προσπαθούν να κάνουν το χατίρι των καπνιστών χωρίς να σκέφτονται τον νόμο που υπάρχει.Καλό θα ήταν να υπάρξει έλεγχος και να πέσουν πρόστιμα,γιατί είναι αρκετά τα άτομα που δεν μπορούν να απολαύσουν τον καφέ τους από την κάπνα,τώρα μάλιστα που είσαι και μέσα στο μαγαζί με κλειστές τις πόρτες και δέχεσαι όλη την κάπνα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ως λαός στην πλειοψηφία μας είμαστε άξεστοι και ανυπότακτοι. Το πιο τραγελαφικό (και συνάμα και λυπηρό) είναι ότι οι πιο σκληροπυρηνικοί καπνιστές, που την έχουν δει "γ**** και δέρνω και λογαριασμό δε δίνω σε κανέναν", χαίρονται που φαίνεται τελικά ότι επωφελούνται της κατάστασης αυτής. Και καμαρώνουν σα γύφτικα σκεπάρνια τρομάρα τους. Αλλά από τη στιγμή που καπνίζει το ντουμάνι μπροστά και στο ανήλικο παιδί του (ναι το έχω δει κι αυτό, ένα ζευγάρι "γονέων" να καπνίζουν στο πρόσωπο του παιδιού τους), περιμένεις να σεβαστεί τον όποιο τυχαία κάθεται στο διπλανό τραπέζι; Φυσικά και όχι. Τίποτα δε μπορεί να γίνει τελικά αν δεν αποκτήσουμε τρόπους, παιδεία και ανατροφή. Αυτό όμως δε γίνεται ούτε στα 15 ούτε στα 25 ούτε στα 35. Εμπαιδώνεται όταν είσαι μικρό παιδί. Και διδάσκεται μόνο αν οι γονείς σου - και γενικά αυτοί που είναι υπεύθυνοι για την ανατροφή σου - έχουν και οι ίδιοι παιδεία και αρχές. ;) :X
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Την απαγόρευση του καπνίσματος περιμένατε για να διαπιστώσετε ότι οι Έλληνες είναι ανυπάκοοι και άξεστοι? (και φυσικά αυτό περιλαμβάνει ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ).

 

Η πλειψηφία των φορολογούμενων φοροδιαφεύγει. όσοι δεν το κάνουν θα παρακαλούσαν να μπορούσαν.

 

Η πλειοψηφία των Ελλήνων παρανομεί καθημερινά οδηγώντας.(ζώνη, κράνος, δίπλωμα, παραβίαση φαναριών, στοπ κλπ κλπ).

 

Μεγάλο μέρος βάζει μια πινακίδα: "απαγορεύεται το παρκάρισμα" έξω από το σπίτι του ή το μαγαζί του, χωρίς καμία απολύτως άδεια, απλά και μόνο γιατί έτσι γουστάρει.

 

Η τεράστια πλειοψηφία των στρατευσίμων χρησιμοποιεί ένα μέσο για "ευνοική" μετάθεση. όσοι δεν χρησιμοποιούν βύσμα, δεν το κάνουν από ιδεολογία, απλά δεν έχουν....

 

και πολλά άλλα καθημερινά παραδείγμα που αν κάτσω να γράψω θα νυχτώσουμε....

 

Εσείς κύριοι, που κατηγορείτε τους άλλους για άξεστους, δεν εμπίπτετε σε καμία από αυτές τις κατηγορίες? Όλα αυτά τα κάνουν μόνο και πάντα οι .....άλλοι?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είχα την τιμή να επισκεφτώ το Βερολίνο πρόσφατα και στην επιστροφή έκλαψα με μαύρο δάκρυ... Πού να πήγαινα και σε καμιά Σουηδία δηλαδή... Πιστεύω πως μόνο αν πιάσουμε πάτο σα λαός έχουμε ελπίδες να αλλάξουμε νοοτροπία. :cry:

 

Πάντως πρόθεση της νέας κυβέρνησης φαίνεται να είναι η επανεξέταση του αντικαπνιστικού νόμου. Δείτε ΕΔΩ.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ποια απαγόρευση του καπνίσματος και μαύρα άλογα; Σχεδόν στο 95% των μαγαζιών που επισκέπτομαι καπνίζουν ανενόχλητοι.

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα σήμερα το βράδυ στο μαγαζί άστρα στη Θεσσαλονίκη, όπου σχεδόν δεν μπορούσες να αναπνεύσεις στη μία πλευρά του μαγαζιού. Το ίδιο φυσικά συμβαίνει και σε όλα τα υπόλοιπα μαγαζιά του είδους....

 

Λυπηρό, αλλά δείχνει τη νοοτροπία μας και τον πάτο που έχουμε πιάσει, καθώς είναι και μαγκιά τώρα να καπνίζεις εκεί που απαγορεύεται.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Το τραγελαφικό είναι το παραθυράκι που άφησε ο νόμος σχετικά με τους λεγόμενους "υπαίθριους ΄χωρους. Κατανοητό στους χώρους αυτούς να επιτρέπεται το κάπνισμα (αν και επειδή ο χώρος είναι ανοιχτός δεν σημαίνει οτι η κάπνα από το διπλανό τραπέζι δεν μεταφέρεται και στα άλλα αλλά τέλος πάντων) αλλά τα περισσότερα μαγαζιά κλείνουν τον χειμώνα τους χώρους αυτούς με τζαμαρίες οπότε μετατρέπονται σε κλειστοί αλλά επειδή βάση του νόμου θεωρούνται ανοιχτοί-υπάιθριοι δεν εμπίπτουν στην απαγόρευση!:wacko:

Δυστυχώς οι μη καπνιστές στην Ελλάδα αντιμετωπίζονται ως μειοψηφία που δεν αξίζει κανείς να ασχολείται μαζί της αλλά ξεχνάνε βέβαια όσοι σκεφτονταί έτσι οτι δεν τίθεται σε κάποια θέμετα θέμα μειοψηφίας και πλειοψηφίας.

Ένα Flocafe στην γειτονιά μου έχει τουλάχιστον κάνει όλο τον εσωτερικό χώρο μη καπνιζόντων (έχει αναρτήσει και τις σχετικές ειδοποιήσεις) και έχει κρατήσει για τους καπνιστές τον εξωτερικό "υπάιθριο" χώρο τον οποίο βέβαια κλείνει πλέον. Στα μαγαζιά όμως που δεν εφαρμόζουν καθόλου το νόμο τι γίνεται? Είτε είσαι στον κανονικό χώρο του μαγαζιού είτε στον υποτιθέμενο ανοιχτό υπάρχει κάπνα αφού όλοι καπνίζουν παντού!

Πάντως η καλύτερη λύση και αυτό κάνω εγώ, είναι να αποφεύγουμε να πηγαίνουμε σε μαγαζιά που δεν σέβονται τον νόμο κια άρα και εμάς τους μη καπνιστές σαν πελάτες και να προτιμάμε τα μαγαζιά που τον εφαρμόζουν. Οκ, δυστυχώς αρκετά έως πολλά ίσως μαγαζιά είναι παράνομα αλλά υπάρχουν και αρκετά που υπακούουν και αυτά πρέπει κατά τη γνώμη μου να τα προτιμάμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεμ μπορέιται να φανταστείται τι σκαρφίζονται για να παρακάμψουν την απαγόρευση

 

σε γνωστή ταβέρνα με ζωντανή μουσική δίπλα στην πλατεία μπουρναζίου , έχουν βρει ένα άλλο κόλπο για να μπορούν να καπνίζουν.

 

Στα τραπέζια δεν έχουν τασάκια όταν όμως τους ρωτήσεις έαν επιτρέπεται το κάπνισμα σου απαντάνε πως όχι και εαν επιμέινεις και ρωτήσεις και δεύτερη φορά, σου φέρνουν ένα βαζάκι με καπάκι (σαν αυτά που βάζουμε την ζάχαρη) το οποίο μέσα έχει νερό και εσυ τιναζεις την στάχτη σου σε αυτό το υποτιθέμενο σταχτοδοχείο.

 

το όνομα του μαγαζιου ξεκινάει απο Αρχοντ****ο

Link to comment
Share on other sites

τα περισσότερα μαγαζιά κλείνουν τον χειμώνα τους χώρους αυτούς με τζαμαρίες οπότε μετατρέπονται σε κλειστοί αλλά επειδή βάση του νόμου θεωρούνται ανοιχτοί-υπάιθριοι δεν εμπίπτουν στην απαγόρευση!:wacko:

σε αυτη του καπνισματος οχι...σε αλλες ομως??;):rolleyes:

 

 

Στα τραπέζια δεν έχουν τασάκια όταν όμως τους ρωτήσεις έαν επιτρέπεται το κάπνισμα σου απαντάνε πως όχι και εαν επιμέινεις και ρωτήσεις και δεύτερη φορά, σου φέρνουν ένα βαζάκι με καπάκι (σαν αυτά που βάζουμε την ζάχαρη) το οποίο μέσα έχει νερό και εσυ τιναζεις την στάχτη σου σε αυτό το υποτιθέμενο σταχτοδοχείο.

 

το όνομα του μαγαζιου ξεκινάει απο Αρχοντ****ο

ναι αλλα στο αν επιτρεπουν το καπνισμα ή οχι, σημασια δεν εχουν τα τασακια..αν ειναι κανονικα ή αυτοσχεδια.αλλωστε θα επρεπε να τιμωρηθουν για το γεγονος οτι αφηνουν τους πελατες να καπνισουν ,οχι επειδη τους δινουν τασακια...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν στο 95% των μαγαζιών που επισκέπτομαι καπνίζουν ανενόχλητοι.

 

Ακριβώς. Μετά από την πρώτη, βία δεύτερη βδομάδα εφαρμογής του νόμου, όλα επέστρεψαν στο φυσιολογικό.

 

καθώς είναι και μαγκιά τώρα να καπνίζεις εκεί που απαγορεύεται.

 

Αυτό ακριβώς είναι που έλεγα και εγώ όταν άρχισε να ισχύει ο νόμος. Ο Έλληνας είναι περίεργο πλάσμα. Θεωρεί μαγκιά να μη φορέσει ζώνη στο αμάξι, να περάσει με βαθύ κόκκινο το φανάρι, να καταφέρει να κλέψει 5€ από το κράτος ήταν ποτέ δυνατόν μια "απαγόρευση" ακόμα να έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Πόσο μάλλον για το κάπνισμα που τα πιτσιρίκια το κάνουν για να είναι cool και οι ανώριμοι μεγάλοι το θεωρούν μαγκιά (και όχι ηλίθιο εθισμό).

 

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι οι νομοθέτες για ποιά χώρα νομίζουν πως φτιάχνουν νόμους. Για τη Σουηδία;

 

Και εγώ είμαι καπνιστής και πάντα όταν πηγαίνω κάπου ρωτάω αν επιτρέπεται το κάπνισμα (βέβαια, αυτό το έκανα και πριν το νόμο - δεν περίμενα ένα νόμο να μου πει να μην είμαι κάφρος) αλλά ειλικρινά νομίζω πως πλέον παίρνω περισσότερες θετικές απαντήσεις απ'ότι πριν. Σαν τα καταστήματα να το χρησιμοποιούν για να κερδίσουν πελάτες.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

 

Και εγώ είμαι καπνιστής και πάντα όταν πηγαίνω κάπου ρωτάω αν επιτρέπεται το κάπνισμα (βέβαια, αυτό το έκανα και πριν το νόμο - δεν περίμενα ένα νόμο να μου πει να μην είμαι κάφρος)

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε ιδιωτικούς χώρους (σπίτια κλπ) , όχι σε μαγαζιά.

Και εγώ πλέον, σε όποιο μαγαζί πηγαίνω ρωτάω.

Για την ακρίβεια, δεν ρωτάω καν. Αν δεν δώ τασάκια στα τραπέζια, δεν μπαίνω καν, αφού δεν θα μπορώ να καπνίσω.

 

Πάντως, η αλήθεια είναι ότι ο νόμος μου πέφτει πολύ βαρύς.

Ευτυχώς που δεν εφαρμόζεται....:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αναφέρομαι σε μαγαζιά. Πολλές φορές στα μπροστινά τραπέζια δεν έχουν τασάκια, αλλά αν μπεις πιο μέσα "επιτρέπουν" το κάπνισμα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αναφέρομαι σε μαγαζιά. Πολλές φορές στα μπροστινά τραπέζια δεν έχουν τασάκια, αλλά αν μπεις πιο μέσα "επιτρέπουν" το κάπνισμα.

 

Και εγώ όταν δεν έβλεπα τασάκι ρωτούσα. Το θέμα είναι ότι αν δεν έπαιρνα την απάντηση που ήθελα, τότε έφευγα. Ούτε κάπνιζα με το ζόρι, ούτε καθόμουν άκαπνος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό όσοι δεν καπνίζουν πρέπει να επιλέγουν μαγαζιά που τηρούν την απαγόρευση και όχι μαγαζιά που οι κάφροι ιδιοκτήτες τους νομίζουν, λανθασμένα κατά την άποψή μου, οτι θα χάσουνε πελάτες αν τηρήσουν την απαγόρευση.

Αν οι μη καπνιστές ανεχόμαστε αυτή την κατάσταση τότε δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα, αν κάποιος καπνίζει σε χώρο που απαγορεύεται πρέπει να διαμαρτηρηθούμε γιατί αν οι υποψήφιοι παραβάτες και οι μαγαζάτορες δουν οτι υπάρχει αντίδραση δεν θα τολμήσουν έυκολα να κάνουν τα στραβά μάτια. Καλοί είναι οι νόμοι αλλά και εμείς οι ίδιοι πρέπει να βοηθήσουμε στην εφαρμογή τους, ειδικά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα όπου η (μη) τήρηση των νόμων είναι συνήθως δεδομένη!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό άρχισε όταν όπως είπαν και οι άλλοι μπήκαν παραθυράκια στον νόμο.

Απαγόρευση παντού και τέλος. Όποιος θέλει να καπνίζει να βγει έξω ή στο σπίτι του.

 

Και από ότι διάβασα, η καινούργια υπουργός είπε ότι μπορεί να επιβληθεί καθολική απαγόρευση σε όλους τους δημόσιους χώρους.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Το κακό άρχισε όταν όπως είπαν και οι άλλοι μπήκαν παραθυράκια στον νόμο.

Απαγόρευση παντού και τέλος. Όποιος θέλει να καπνίζει να βγει έξω ή στο σπίτι του.

 

Και από ότι διάβασα, η καινούργια υπουργός είπε ότι μπορεί να επιβληθεί καθολική απαγόρευση σε όλους τους δημόσιους χώρους.

 

μακαρι να επιβληθει ολικη απαγορευση. μονο ετσι θα τηρηθει το μετρο και θα σταματησουμε επιτελους εμεις οι μη καπνιστες να ταλαιπωρουμαστε σε καθε εξοδο μας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...