Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και το τηλέφωνο καταγγελιών γιατί υπάρχει?

1142 και όταν πέσουν κάποια πρόστιμα να δεις πως θα σβήσουν τα τσιγαράκια οι τζαμπα μαγκες.. οι υπεράνω νόμου.. γιατι ο Έλληνας το παίζει μαγκας όσο δεν αστυνομεύεται..

πρέπει να δειτε εδώ στη Γερμανια (Μοναχο), που πέφτει πέλεκυς, πως οι Έλληνες καταστηματάρχες είναι οι πρώτες κότες σε κάποια θέματα..

 

Πρόστιμα:Στα καταστήματα:

1η παράβαση : έως 1.000 ευρώ

2η παράβαση : έως 2.000 ευρώ

3η παράβαση : έως τρεις μήνες απαγόρευσης πώλησης προϊόντων καπνού ή αλκοόλ, 2.000 ευρώ έως 20.000 ευρώ εάν δεν πωλούν προϊόντα καπνού ή αλκοόλ

4η παράβαση και άνω : προσωρινή ή οριστική ανάκληση της άδειας λειτουργίας του καταστήματος.

Στους καταναλωτές :

Από 50 ευρώ έως 500 ευρώ.

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

egw ap oti vlepw pantws mexri stigmis den uparxei diafora.. den exw paei se cafe h club h allo magazi pou kapniza prin kai na stamatisa.. kanenas den mou exei pei tipota ws twra.. ta meri pou suxnazw etsi ki alliws (club-bouzoukia) den prokeitai na kanoun pote allagi se kati opote ola kala ! :)

 

ΕΥΓΕ αγόρι μου! Και εις ανώτερα!!! Μ' αρέσει που καμαρώνεις για το κατόρθωμα σου!!:blink:

 

Όσο για το άλλο που λες , ότι κανείς δεν σου είπε τίποτα για το τσιγάρο.....

μπορείς να πας και στην Αττική οδό στην μέση του δρόμου και να ξαπλώσεις .. και κει δεν θα σου πούνε τίποτα!;)

 

Ξαναλέω, ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ εμείς οι ίδιοι σαν άνθρωποι , ΔΕΝ πρόκειται να δούμε φως στο τούνελ!!

 

Έχει δίκιο ο προηγούμενος φίλος , ΜΙΑ είναι η λύση .... 1142 *

 

Μην βγει κανείς και πει περί χαφιεδισμού και τα τοιαύτα .. ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι μονόδρομος η λύση αυτή!

Μακάρι να υπήρχε και άλλος τρόπος!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθηκαν τα μπουζουκια αυτο που ακουω και δεν μπορω να το καταλαβω ειναι η εξης φραση: Πως γινεται μπουζουκια χωρις τσιγαρο?

 

Δηλαδη τα μπουζουκια τι ειναι? Τεκιες? Η μηπως αποκλειστικο προνομοιο των καπνιστων?

 

Δυστυχως αυτες οι νοοτροπιες μας πανε πισω.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κακα τα ψεματα , αρκετα εμπορικα καταστηματα που ειχαν μεσα καφετεριες εχουν δει πτωση του τζιρου τους για τον λογο οτι τωρα πια μεσα στις καφετεριες δεν υπαρχει η δυνατοτητα να καπνισει ο πελατης.Παλια εκανε τηνβολτα του μεσα στο εμποερικο πηγαινε στην καφετερια ή στο εστιατοριο του και εκανε ενα διαλειμμα , επινε ενα καφε εκανε ενα τσιγαρο και συνεχιζε τα ψωνια του , τωρα πια και αυτο τελος !!
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΓΕ αγόρι μου! Και εις ανώτερα!!! Μ' αρέσει που καμαρώνεις για το κατόρθωμα σου!!:blink:

 

Όσο για το άλλο που λες , ότι κανείς δεν σου είπε τίποτα για το τσιγάρο.....

μπορείς να πας και στην Αττική οδό στην μέση του δρόμου και να ξαπλώσεις .. και κει δεν θα σου πούνε τίποτα!;)

 

Ξαναλέω, ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ εμείς οι ίδιοι σαν άνθρωποι , ΔΕΝ πρόκειται να δούμε φως στο τούνελ!!

 

Έχει δίκιο ο προηγούμενος φίλος , ΜΙΑ είναι η λύση .... 1142 *

 

Μην βγει κανείς και πει περί χαφιεδισμού και τα τοιαύτα .. ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι μονόδρομος η λύση αυτή!

Μακάρι να υπήρχε και άλλος τρόπος!

 

εγω παλι στην καφετερια που συχναζω εχω δει αλλαγη και μαλιστα μεγαλη. καθε πελατης που μπαινει στο μαγαζι εκτος απο τους θαμωνες ενημερωνεται οτι το τσιγαρο απαγορευεται. μαλιστα σε κανα δυο μαγκες που τους αγνοησαν και αναψαν τσιγαρο εκαναν καταρχην ευγενικη συσταση να το σβησουν και οταν μετα απο λιγο το ξανααναψαν, ειπαμε ηταν μαγκες, τους ζητησαν η να σεβαστουν την απαγορευση καπνισματος η να αποχωρησουν απο το μαγαζι. η αλλαγη νοοτροπιας εχει ξεκινησει. με πολυ αργους ρυθμους αλλα εχει ξεκινησει.

 

Παντως κακα τα ψεματα , αρκετα εμπορικα καταστηματα που ειχαν μεσα καφετεριες εχουν δει πτωση του τζιρου τους για τον λογο οτι τωρα πια μεσα στις καφετεριες δεν υπαρχει η δυνατοτητα να καπνισει ο πελατης.Παλια εκανε τηνβολτα του μεσα στο εμποερικο πηγαινε στην καφετερια ή στο εστιατοριο του και εκανε ενα διαλειμμα , επινε ενα καφε εκανε ενα τσιγαρο και συνεχιζε τα ψωνια του , τωρα πια και αυτο τελος !!

 

ισχυει αυτο που λες. σε καποιους μεγαλη πτωση του τζιρου σε καποιους μικροτερη. οταν ομως σε λιγο καιρο η κατασταση θα ομαλοποιηθει θα επανελθουν και οι τζιροι των καταστηματων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ισχυει αυτο που λες. σε καποιους μεγαλη πτωση του τζιρου σε καποιους μικροτερη. οταν ομως σε λιγο καιρο η κατασταση θα ομαλοποιηθει θα επανελθουν και οι τζιροι των καταστηματων.

 

 

Καλα σιγουρα θα ομαλοποιηθει , αλλα μεχρι να γινει αυτο ολο και ολοι θα γκρινιαζουν , Ελληνικο φενομενο βλεπεις...

Παντως δεν παυει να ειναι ενα μετρο για καλο , ολα θελουν το χρονο τους και ειδικα στην Ελλαδα ολα θελουν λιγο παραπανω χρονο.;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΓΕ αγόρι μου! Και εις ανώτερα!!! Μ' αρέσει που καμαρώνεις για το κατόρθωμα σου!!:blink:

 

Όσο για το άλλο που λες , ότι κανείς δεν σου είπε τίποτα για το τσιγάρο.....

μπορείς να πας και στην Αττική οδό στην μέση του δρόμου και να ξαπλώσεις .. και κει δεν θα σου πούνε τίποτα!;)

 

Ξαναλέω, ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ εμείς οι ίδιοι σαν άνθρωποι , ΔΕΝ πρόκειται να δούμε φως στο τούνελ!!

 

Έχει δίκιο ο προηγούμενος φίλος , ΜΙΑ είναι η λύση .... 1142 *

 

Μην βγει κανείς και πει περί χαφιεδισμού και τα τοιαύτα .. ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι μονόδρομος η λύση αυτή!

Μακάρι να υπήρχε και άλλος τρόπος!

koita, den einai katorthwma na kapnizeis se kleisto xwro.. einai aparavato diakaiwma.. sta club mesa den eida egw pouthena xwro kapnistwn kai mh giati poly apla to club einai xwros diaproswpikis epafis kai oxi diaxwrismou me tzamia klp.. ap thn stigmh pou den yparxei omws diaxwrismos einai aftonohto oti isxuei h prohgoumeni katastasi.. gia na apaiteis allages prepei na prosfereis ki esy.. oso gia ta mpoyzoykia ta misa kanan aitiseis gia diaxwrismo kapnizontwn kai mh kai den tous dinonatai adeies gia na ta ftiaxoyn giati den tha plhrountai proupotheseis purasfaleias tote.. kai ekei safws isxuei oti isxue kai prin loipon.. nai den mpainw se kafeteria mh kapnizontwn alla den tha plirwsw kiolas ama o allos den me enhmerwsei apo prin me pinakides h proforika.. fusika kai uparxoun xwroi pou apagorevotan kai prin to kapnisma px cinema.. kai ekei menei w exei h katastash den eida kanenan na ftiaxnei xwro kapnizontwn oute ekei.. einai apla ta prgmata paidia gia na mhn to kourazoume o kathenas me perittes anafores se kathe post. opoios kapnizei paei sta kapnizwntwn opoios oxi sta mh... apla opoios den kapnizei kai anexetai ton kapno tha exei perissoteres enallaktikes.. twra na trwgomaste me ta rouxa mas den ginetai.. kai epanalamvanw oti kai egw pou eimai ethismenos asxima ston kapno ama se magazi dw oti apagorevetai den mpainw apla gia na mhn talaipwrw kai talaipwriemai.. fusika kai na isxusoun oi foroi alla otan isxusoyn kai oi proupotheseis gia forologia, dld diamorfwseis adeies exaerismoi klp.. alliws h forologia mpainei apla gia na mpei.. kali esperini :)

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, ακλόνητο επιχείρημα... :wacko:

Μήπως να σοβαρευόμασταν λιγάκι;

 

 

Αυτό είναι διαπιστωμένο; Εσύ πού ξέρεις τι νιώθει ένας μη-καπνιστής; Καπνιστής δεν είσαι;

Επίσης, το ότι δεν μπορείς να αντέξεις πάνω από 5 λεπτά χωρίς τσιγάρο, να το κοιτάξεις λίγο, είναι σοβαρό. Έχω φίλους καπνιστές οι οποίοι δεν έχουν πρόβλημα κάθε ένα μισάωρο να βαίνουν και να κάνουν ένα τσιγαράκι έξω χωρίς να ενοχλούν τους υπόλοιπους.

 

1. Ποιος σου είπε ότι είμαι σοβαρός και μιλάω με επιχείρηματα; Χαβαλεδίστικα μιλάω. Έλεος, σε φόρουμ γράφω, δεν δίνω διάλεξη.

2. Δεν καπνίζω, άρα μάλλον την πάτησες. Έχω καπνίσει κατά καιρούς και ξέρω πως νιώθουν. Και τα 5 λεπτά που δεν μπορούν να αντέξουν αναφέρονται σε καφέ - ποτό. Φυσικά και όλοι μπορούν να αντέξουν σε σινεμά, λεωφορείο κλπ. Μην λέμε τα αυτονόητα.

 

Εγώ πολλές φορές αναγκάζομαι (αναγκαζόμουν) να αλλάξω τραπέζι/μεριά και αυτό γιατί δεν μπορούσα να πω τίποτα γιατί ήμουν σε χώρο καπνιστών για χάριν της....παρέας

 

Ακριβώς. Με επαληθεύεις σε αυτό που είπα παραπάνω. Ότι για χάρη της παρέας (σε κάθε παρέα υπάρχει ένας καπνιστής) θα ατονήσει το μέτρο.

 

Και δεν είμαι μιγιάγγιχτος υπάρχουν πολλοί σαν κ μένα που δεν αντέχουν πολύ απλά το τσιγάρο. Ειναι ΤΟΣΟ δύσκολο να το καταλάβετε??? ΤΟΣΟ?

Δεν σε λέω μιγιάγγιχτο. Καλά κάνεις και δεν το γουστάρεις το τσιγάρο και την κάπνα. Απλά μου τη δίνουν όλοι αυτοί (όχι εσύ) που νομίζουν ότι νίκησαν σε κάποια μάχη και τ αστείο είναι ότι μάλλον θα τη χάσουν στο τέλος...

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Απλά μου τη δίνουν όλοι αυτοί που νομίζουν ότι νίκησαν σε κάποια μάχη και τ αστείο είναι ότι μάλλον θα τη χάσουν στο τέλος...

 

Με τη διαφορά ότι ο Υπουργός Υγείας δήλωσε ότι ανάλογα με την προσαρμογή των πολιτών με το μέτρο, θα αποφασιστεί και η όποια πορεία. Αν η κυβέρνηση κρίνει ότι οι όσοι εμπλέκονται δεν πειθαρχούν σε όσα λέει ο νόμος, θα έχει την ευχέρεια να προχωρήσει σε πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος. Επομένως, όσοι είναι καπνιστές καλό είναι να συμμορφωθούν με τα μέτρα όσο είναι καιρός.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Με επαληθεύεις σε αυτό που είπα παραπάνω. Ότι για χάρη της παρέας (σε κάθε παρέα υπάρχει ένας καπνιστής) θα ατονήσει το μέτρο.

 

Και γιατί να συμμορφωθούν οι υπόλοιποι της παρέας και όχι ο καπνιστής? :blink:

 

Για όσο οι νόμοι δεν τηρούνται με την ανάλογη αυστηρότητα, εναπόκειται στη διαγωγή του καθενός αν σέβεται τους γύρω του, συχνά δε τους φίλους του και την οικογένειά του. Διότι πέραν της απαγόρευσης, θα πρέπει κάθε καπνιστής να αναλογιστεί τι προκαλεί στους άλλους όταν αυτός/η καπνίζει γύρω τους. Κανονικά, δεν θα έπρεπε να περιμένει ούτε να του το απαγορεύσουν, ούτε να του κάνουνε παράπονο για να φιλοτιμηθεί να μην καπνίζει στα μούτρα κάποιου που δεν διάλεξε να εισπνέει σε καθημερινή βάση τις ουσίες που περιέχονται στο τσιγάρο.

 

Οι καπνιστές θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ξεχωριστά. Έκαναν την επιλογή τους, να ζήσουνε με αυτή.

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να συμμορφωθούν οι υπόλοιποι της παρέας και όχι ο καπνιστής? :blink:

 

Για όσο οι νόμοι δεν τηρούνται με την ανάλογη αυστηρότητα, εναπόκειται στη διαγωγή του καθενός αν σέβεται τους γύρω του, συχνά δε τους φίλους του και την οικογένειά του. Διότι πέραν της απαγόρευσης, θα πρέπει κάθε καπνιστής να αναλογιστεί τι προκαλεί στους άλλους όταν αυτός/η καπνίζει γύρω τους. Κανονικά, δεν θα έπρεπε να περιμένει ούτε να του το απαγορεύσουν, ούτε να του κάνουνε παράπονο για να φιλοτιμηθεί να μην καπνίζει στα μούτρα κάποιου που δεν διάλεξε να εισπνέει σε καθημερινή βάση τις ουσίες που περιέχονται στο τσιγάρο.

 

Οι καπνιστές θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ξεχωριστά. Έκαναν την επιλογή τους, να ζήσουνε με αυτή.

 

Τι να πεις φίλε μου. Εδώ δε σέβονται τα παιδιά τους, τον διπλανό τους θα σεβαστούν; Έχω δει πολλές φορές σε μαγαζιά (κυρίως σε καφέ) να κάθονται οικογένειες και οι γονείς να καπνίζουν πάνω στα πρόσωπα των παιδιών τους. Και αυτό είναι μόνο αυτό που βλέπω εγώ. Φαντάζομαι τι γίνεται στο σπίτι, τι καρκίνο εισπνέουν τα δύστυχα τα παιδάκια... :wacko:

 

Αν ο καθένας είχε το φιλότιμο να μην ενοχλεί τον διπλανό του (πόσο μάλλον στην περίπτωση του καπνίσματος, που δεν ενοχλείς απλά τον άλλο, αλλά θέτεις την υγεία του σε κίνδυνο), δεν θα χρειαζόταν να υπάρξει καμία απολύτως απαγόρευση.

Από τη στιγμή όμως που έχουμε ανάγει την ψευτομαγκιά σε εθνικό σπορ, δεν μπορεί να υπάρχει και πολλή αισιοδοξία για αλλαγή της κατάστασης. Έτσι η απαγόρευση και τα πρόστιμα φαντάζουν η μόνη λύση. Εκτός και αν υπερβούμε τον εαυτό μας πάλι σα λαός και τα παρακάμψουμε όλα για ακόμα μια φορά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένουν κάποιοι καπνιστές ότι έχουν δίκιο και ότι το μέτρο πρέπει να καταργηθεί. Δε βλέπουν ότι το μέτρο βλάπτει μόνο τη συνήθειά τους ενώ η κατάργηση του μέτρου είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με θέματα υγείας;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή εκπομπή "πρωταγωνιστές" στο Mega ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!!

Είμαι σίγουρος ότι όσοι καπνιστές την είδαν , θα προβληματίστηκαν πολύ με την συνήθειά τους!

Και όσοι μη καπνιστές την είδαν , σίγουρα θα χάρηκαν πολύ για αυτό που δεν κάνουν!;)

Όσοι την χάσατε , ψάξτε την κάπου στο web ... ΑΞΙΖΕΙ!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Το μέτρο προσωπικά δεν μ'απασχολεί καθόλου και την διαμάχη την βρίσκω από ενδιαφέρουσα έως διασκεδαστική, αλλά αν ξανακούσω/ξαναδιαβάσω την έκφραση "δεν είμαστε υπωχρεωμένοι εμείς/τα παιδιά μας να μυρίζουμε τον ΚΑΡΚΙΝΟ σας" θα πάρω ένα κουτί πούρα ως ένδειξη διαμαρτυρίας και θα κάτσω να τα κάνω ένα ένα μέχρι να πέσω κάτω. :lol:

 

Ο όρος που έδωσε για μερικούς αντικαπνιστές ένας χρήστης 1-2 σελίδες πριν είναι πραγματικά πετυχημένος, γίνονται τόσο αντιπαθητικοί και μίζεροι που χάνουν το αυτονόητο δίκιο τους.

 

Επίσης την καραμέλα της κυβέρνησης "το 82%/το 94%/το 99.6% του κόσμου συμφωνεί με το νέο μέτρο" είναι γελοίο να το αναπαράγουμε τουλάχιστον 3 φορές σε κάθε σελίδα, είναι αστείο επιχείρημα γιατί πολύ απλά δεν ισχύει, είναι καθαρή προπαγάνδα από τη μεριά της κυβέρνησης για να περάσει πιο "αναίμακτα" το μέτρο.

Εγώ δεν ξέρω ούτε ΕΝΑΝ καπνιστή που να μην έχει ξενερώσει με το μέτρο και ειδικά αν πιάσει κουβέντα με κανέναν φανατικό αντι-καπνιστή σαν μερικούς που έχουμε εδώ μέσα είναι ικανοί να πιαστούν στα χέρια.

Δεν γίναμε συνειδητοποιημένοι πολίτες μέσα σε μια μέρα, ειδικά σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα και απορώ πως το πιστεύουν κιόλας μερικοί το συγκεκριμένο καραμπινάτο ψέμα, λες και θα πας να πάρεις την δόση από τον ηρωινομανή και θα σου πει "ναι, έχεις δίκιο φίλε μου, κακό μου κάνει, πάρτην."

 

Κατά τ'άλλα, επαναλαμβάνω έχει πολύ ενδιαφέρον η συζήτηση, περιμένω με αγωνία πότε ο επόμενος χρήστης θα αναφέρει να "πάρετε αλλού τον καρκίνο σας". :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίναμε συνειδητοποιημένοι πολίτες μέσα σε μια μέρα, ειδικά σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα και απορώ πως το πιστεύουν κιόλας μερικοί το συγκεκριμένο καραμπινάτο ψέμα, λες και θα πας να πάρεις την δόση από τον ηρωινομανή και θα σου πει "ναι, έχεις δίκιο φίλε μου, κακό μου κάνει, πάρτην

 

Κανεις δεν λεει οτι γιναμε συνειδητοποιημενοι πολιτες και αυτο ειναι το προβλημα μας σαν λαος. Αυτη η λανθασμενη νοοτροπια που εχουμε σε κατι τετοια θεματα.

 

Και με το παρδειγμα που δινεις συσχετιζεις τους καπνιστες με τους ναρκωμανεις. Πραγμα που αρκει να δειξει οτι το καπνισμα ειναι εθισμος. Αυτο πρεπει να καταλαβει ο Ελληνας. Οτι πρωτα απολα κανει κακο στον εαυτο του. Να σεβαστει τον εαυτο του πρωτα.;)

Link to comment
Share on other sites

και αρκετοί καπνιστές στις προηγούμενες σελίδες έχουν εκφράσει την υποστήριξή τους προς το μέτρο. pwned
Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρεται σαν επιχείρημα πως "το 90% (τυχαίο νούμερο) των Ελλήνων συμφωνεί με το μέτρο και δεν έχει πρόβλημα να το εφαρμόσει" και πως ουσιαστικά μια μικρή μειοψηφία "περίεργων" είναι αυτή που προκαλεί τις αντιδράσεις και τα προβλήματα, ναι, είναι σαν να λες ότι γίναμε συνειδητοποιημένοι πολίτες μέσα σε μια μέρα.

 

Και φυσικά το κάπνισμα είναι εθισμός, δεν νομίζω να έχει αντίρρηση κανείς ή να περίμενε κανείς εμένα για να το μάθει, ούτε ήταν τυχαίο το παράδειγμα με τα ναρκωτικά. Απλά εμένα με ενοχλεί αυτή η Αμερικανιά που έγινε μόδα τώρα, που έχουν πέσει τώρα όλοι να φάνε τους καπνιστές επειδή είναι η τελευταία κοινωνική ομάδα που επιτρέπεται και είναι politically correct να "μισείς".

 

"Αυτο πρεπει να καταλαβει ο Ελληνας. Οτι πρωτα απολα κανει κακο στον εαυτο του. Να σεβαστει τον εαυτο του πρωτα".

 

Ο καθένας το σώμα του το κάνει ό,τι γουστάρει, δεν χρειάζεται κανείς να καταλάβει τίποτα. Αν θέλει πάει και το ρίχνει από τον γκρεμό.

Θα πεταχτούν αμέσως οι φανατικοί αντικαπνιστές και θα πουν "ναι,αλλά εγώ που κάθομαι δίπλα δεν θέλω τον καρκίνο τους!" και ενώ γενικά συμφωνώ με τη γενικότερη λογική ( :lol: ) , δεν συμφωνώ μ'αυτό το γεροντοκορίστικο που έχει πιάσει μερικούς ξαφνικά και κάνουν λες και αν ξαφνικά βρεθούν για 30" στον ίδιο χώρο με έναν καπνιστή, θα πάθουν έμφραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος που έδωσε για μερικούς αντικαπνιστές ένας χρήστης 1-2 σελίδες πριν είναι πραγματικά πετυχημένος, γίνονται τόσο αντιπαθητικοί και μίζεροι που χάνουν το αυτονόητο δίκιο τους.

 

:thanks:

Λέω πετυχημένα καμιά φορά. Ε πως αλλιώς να τους χαρακτηρίσεις;; Και σε διαφήμιση στο σινεμά να δουν τσιγάρο, νομίζουν ότι θα πάθουν καρκίνο...

 

Αν η κυβέρνηση ενδιαφερόταν πραγματικά για την υγεία μας, ας απαγόρευε τα συντηρητικά από τα τρόφιμα, τα χημικά από όλα τα προϊόντα, ας παρήγαγε ρεύμα από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας κλπ κλπ κλπ. Ο κατάλογος είναι τόσο μακρύς, που το τσιγάρο είναι το 0,1% των επιβλαβών συνηθειών γύρω μας...

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Αν η κυβέρνηση ενδιαφερόταν πραγματικά για την υγεία μας, ας απαγόρευε τα συντηρητικά από τα τρόφιμα, τα χημικά από όλα τα προϊόντα, ας παρήγαγε ρεύμα από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας κλπ κλπ κλπ. Ο κατάλογος είναι τόσο μακρύς, που το τσιγάρο είναι το 0,1% των επιβλαβών συνηθειών γύρω μας...

 

Η σκέψη σου είναι εν μέρει σωστή. Τα συντηρητικά στα τρόφιμα εξυπηρετούν κάποιο σκοπό, το κάπνισμα κανέναν. Ο καρκίνος είναι η νούμερο 2 αιτία θανάτων παγκοσμίως, και το κάπνισμα μία από τις κυριότερες αιτίες πρόκλησής του. Δεν είναι όλα ίσα και όμοια. Το 0,1 % που λες μου φαίνεται πολύ εκτός πραγματικότητας.

Ναι, ίσως καταντά ενοχλητικό επειδή φαίνεται σαν μόδα της εποχής, αλλά η αντίδραση είναι δικαιολογημένη και μάλλον αποδεκτή και από πολλούς καπνιστές.

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη σου είναι εν μέρει σωστή. Τα συντηρητικά στα τρόφιμα εξυπηρετούν κάποιο σκοπό, το κάπνισμα κανέναν. Ο καρκίνος είναι η νούμερο 2 αιτία θανάτων παγκοσμίως, και το κάπνισμα μία από τις κυριότερες αιτίες πρόκλησής του. Δεν είναι όλα ίσα και όμοια. Το 0,1 % που λες μου φαίνεται πολύ εκτός πραγματικότητας.

Ναι, ίσως καταντά ενοχλητικό επειδή φαίνεται σαν μόδα της εποχής, αλλά η αντίδραση είναι δικαιολογημένη και μάλλον αποδεκτή και από πολλούς καπνιστές.

 

Το κάπνισμα είναι κύρια αιτία θανάτου για τους καπνιστές, όχι για τους άλλους. Να καταλαβαίνουμε τι λέει ο άλλος. Ήμαρτον. Για τους μη καπνιστές, νομίζω ότι και το 0,1% που είπα έτσι χαριτολογώντας, πολύ είναι. Δηλαδή, δεν μας φταίνε όλα τα τοξικά - μεταλλαγμένα - πετρελαιοειδή που τρώμε και πίνουμε κάθε μέρα, και μας φταίει αν ο άλλος καπνίζει σε 5 μέτρα απόσταση σε μια καφετέρια.

ΥΓ: Αλήθεια, ποιον σκοπό εξυπηρετούν τα συντηρητικά στα τρόφιμα που δεν εξυπηρετεί το κάπνισμα; Γιατί εγώ νομίζω ότι και στις 2 περιπτώσεις είναι τα κέρδη των πολυεθνικών...

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Κρις Πετσα,

κι εγω μπορω να βγαλω φανταστικα ποσοστα και να τα δικαιολογησω ολα στο μυαλο μου. Δεν ξερω τι νομιζεις αλλα σιγουρα απεχει πολυ απο την αληθεια.

Η ιατρικη ερευνα εχει δωσει απαντησεις σχετικα με το ποσο επιβλαβες ειναι το τσιγαρο για τους καπνιστες, παθητικους και μη.

 

Τα συντηρητικα στα τροφιμα συντηρουν τα τροφιμα. Και ειναι επιλογη σου για το ποιο τροφιμο θα αγορασεις, το φρεσκο ή αυτο με το συντηρητικο.

 

Παρακολουθω το θεμα απο την αρχη, και επανερχομαστε στα ιδια και τα ιδια... ξανα και ξανα. ;)

 

Οι καπνιστες εκαναν μια επιλογη οταν αρχισαν το καπνισμα. Αν δεν εχουν το κουραγιο να το σταματησουν θα πρεπει να συμμορφωθουν οπως οριζει ο νομος.

Αν θεωρουν οτι ο νομος αυτος δεν ειναι δικαιος για οποιοδηποτε λογο, τοτε μπορουν να χρησιμοποιησουν ολα τα νομιμα μεσα και να καταφυγουν στη δικαιοσυνη.

 

Οσοι ζουμε στην Ελλαδα, οφειλουμε να σεβομαστε και να μην παραβαινουμε το Ελληνικο δικαιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, έχετε πάρει όλοι φόρα!!!

 

Αν το παθητικό κάπνισμα έβλαπτε τόσο πολύ, τότε και οι μη καπνιστές θα είχαν εξίσου υψηλά ποσοστα καρκίνου του πνεύμονα με τους καπνιστές.

 

Επίσης, μιας και ο καπνός είναι εξαιρετικά εθιστικός (όπως γράφουν και τα πακέτα) τότε οι παθητικοί -μη καπνιστές- θα έπρεπε να είναι εθισμένοι, πράγμα που δεν συμβαίνει, γιατί τότε δεν θα ήταν μη καπνιστές!

 

Δεν ξέρω τι λένε οι ιατρικές έρευνες και από ποιούς κατευθύνονται. Αυτό που ξέρω είναι, και ο καθένας το καταλαβαίνει, ότι το όλο θέμα είναι οικονομικό και καμία κυβέρνηση δεν ξύπνησε ένα πρωι και αποφάσισε να υπερασπιστεί τα συμφέροντα και την υγεία των μη καπνιστών.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλά, έχετε πάρει όλοι φόρα!!!

 

Αν το παθητικό κάπνισμα έβλαπτε τόσο πολύ, τότε και οι μη καπνιστές θα είχαν εξίσου υψηλά ποσοστα καρκίνου του πνεύμονα με τους καπνιστές.

 

Επίσης, μιας και ο καπνός είναι εξαιρετικά εθιστικός (όπως γράφουν και τα πακέτα) τότε οι παθητικοί -μη καπνιστές- θα έπρεπε να είναι εθισμένοι, πράγμα που δεν συμβαίνει, γιατί τότε δεν θα ήταν μη καπνιστές!

 

Δεν ξέρω τι λένε οι ιατρικές έρευνες και από ποιούς κατευθύνονται. Αυτό που ξέρω είναι, και ο καθένας το καταλαβαίνει, ότι το όλο θέμα είναι οικονομικό και καμία κυβέρνηση δεν ξύπνησε ένα πρωι και αποφάσισε να υπερασπιστεί τα συμφέροντα και την υγεία των μη καπνιστών.

Οι μη καπνιστες δεν παρουσιαζουν τα ιδια ποσοστα καρκινου γιατι απλουστατα δεν καταναλωνουν την ιδια ποσοτητα καπνου με τους καπνιστες αφου οταν φυγουν απο το χωρο που υπαρχει καπνος δεν συνεχιζουν να καπνιζουν.Ουτε οταν ειναι σε εξωτερικο χωρο επιβαρυνουν τον οργανισμο τους με καπνο.Απλη λογικη ειναι.Δεν ειναι μονο ο καπνος εθιστικος αλλα και οι ουσιες που εισερχονται στον οργανισμο μονο αν καπνιζεις αφου δεν αιωρουνται στην ατμοσφαιρα για να τις εισπνευσει ενας μη καπνιστης.Δεν ξερεις τι λενε οι ερευνες ουτε απο ποιους κατευθυνονται αλλα εισαι σιγουρος οτι το θεμα ειναι οικονομικο.Λιγο περιεργο βεβαια να ειναι οικονομικο αφου απο τα τσιγαρα εισπρατει φορους το κρατος οποτε βασει απλη λογικης δεν το συμφερει να μειωθοθν οι πωλησεις.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Καλά, έχετε πάρει όλοι φόρα!!!

 

Αν το παθητικό κάπνισμα έβλαπτε τόσο πολύ, τότε και οι μη καπνιστές θα είχαν εξίσου υψηλά ποσοστα καρκίνου του πνεύμονα με τους καπνιστές.

 

Επίσης, μιας και ο καπνός είναι εξαιρετικά εθιστικός (όπως γράφουν και τα πακέτα) τότε οι παθητικοί -μη καπνιστές- θα έπρεπε να είναι εθισμένοι, πράγμα που δεν συμβαίνει, γιατί τότε δεν θα ήταν μη καπνιστές!

 

Δεν ξέρω τι λένε οι ιατρικές έρευνες και από ποιούς κατευθύνονται. Αυτό που ξέρω είναι, και ο καθένας το καταλαβαίνει, ότι το όλο θέμα είναι οικονομικό και καμία κυβέρνηση δεν ξύπνησε ένα πρωι και αποφάσισε να υπερασπιστεί τα συμφέροντα και την υγεία των μη καπνιστών.

 

Δε χρειαζεται να βγαλουμε ποσοστα και στατιστικες. Δεν ειναι δυσκολο να το αντιληφθουμε με απλα νουμερα:

 

Κάθε χρόνο, στην Ευρώπη, πάνω από 19.000 μη καπνιστές πεθαίνουν εξαιτίας του παθητικού καπνίσματος!

Οι θάνατοι αυτοί θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί, αν οι εν λόγω άνθρωποι δεν είχαν εκτεθεί στο παθητικό κάπνισμα.

 

http://el-el.help-eu.com/pages/%CE%A4%CE%BF-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B1%CF%84%CE%B5-sdidyouknow-2-8.html

 

Λες να μας λενε ψεμματα οτι το καπνισμα δεν ειναι εθιστικο; Γιατι τοτε δεν μπορουν να το κοψουν οι καπνιστες; ;)

 

Γιατι το παθητικο καπνισμα δεν ειναι εθιστικο:

 

Researchers at the CNRS (French National Centre for Scientific Research) and the College of France have highlighted the role of certain monoamine oxidase inhibitors (MAOIs) that are also found in tobacco products. It is their association with nicotine that, according to the researchers, appears to be the cause of dependency.

 

This is how it works: these MAOIs act by unleashing the addictive properties of nicotine, explains Jean-Pol Tassin of the College of France, who carried out this research. In fact they cancel out the natural protection of neurons with respect to nicotine.

 

In other words, as Tassin and his team have shown, nicotine alone is not enough to trigger a state of dependency among smokers. Other tobacco components -the infamous MAOIs in fact - prove to be essential in unleashing its addictive capacity.

 

For the authors, this discovery also explains why the nicotine substitutes used to help in quitting smoking are ineffective in the long-term. Indeed, according to the researcher who cites several studies on the subject, 80% of nicotine patch users start smoking again within one year of quitting. Nicotine alone is not sufficient as a substitute product.

 

It should be remembered that worldwide, smoking kills nearly 5 million people each year. And by 2030, this figure is expected to rise to as many as 8 million… which is an increase of 63%.

 

http://www.destinationsante.com/Nicotine-on-its-own-is-not-addictive.html

 

Και ας διαβασουμε και τι εχουν παραδεχτει (πλεον) εκεινοι που εχουν συμφερον στο να κατευθυνουν ερευνες:

 

Philip Morris International για το παθητικο καπνισμα

 

Οι αρχές δημόσιας υγείας έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το παθητικό κάπνισμα προκαλεί ασθένειες - συμπεριλαμβανομένου του καρκίνου των πνευμόνων και των καρδιακών παθήσεων - στους μη καπνίζοντες ενήλικες, καθώς επίσης προκαλεί παθήσεις σε παιδιά, όπως άσθμα, λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος, βήχα, λαχάνιασμα, μέση ωτίτιδα (μόλυνση μέσου ωτός) και Σύνδρομο Αιφνίδιου Θανάτου Βρεφών. Επιπλέον, οι αρχές δημόσιας υγείας διαπίστωσαν ότι το παθητικό κάπνισμα μπορεί να επιδεινώσει το άσθμα των ενηλίκων και να προκαλέσει ερεθισμούς στα μάτια, το λαιμό και τη μύτη. Το παθητικό κάπνισμα, γνωστό και ως κάπνισμα μέσω του περιβάλλοντος ή ETS (Environmental Tobacco Smoke), είναι ένας συνδυασμός του καπνού που προέρχεται από ένα αναμμένο τσιγάρο με τον καπνό που εκπνέει το άτομο που καπνίζει.

 

Τα συμπεράσματα στα οποία έχουν καταλήξει οι αρχές δημόσιας υγείας σχετικά με τις επιπτώσεις του παθητικού καπνίσματος στην υγεία, θα πρέπει να καθοδηγούν το κοινό στις αποφάσεις του για το αν θα βρίσκεται σε μέρη όπου υπάρχει παθητικό κάπνισμα ή, εάν είναι οι ίδιοι καπνιστές, για το πότε και πού μπορούν να καπνίζουν μπροστά σε άλλους. Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δίδεται σε ό,τι αφορά τα παιδιά και οι ενήλικες θα πρέπει να αποφεύγουν να καπνίζουν όταν βρίσκονται κοντά τους.

 

H Philip Morris International πιστεύει ότι τα συμπεράσματα των αρχών δημόσιας υγείας σχετικά με το παθητικό κάπνισμα επαρκούν για να δικαιολογήσουν τη λήψη ρυθμιστικών μέτρων για το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους. Πιστεύουμε επίσης ότι όπου επιτρέπεται το κάπνισμα, οι κυβερνήσεις θα πρέπει να απαιτούν την τοποθέτηση προειδοποιητικών πινακίδων με τα πορίσματα των αρχών δημόσιας υγείας ότι το παθητικό κάπνισμα προκαλεί ασθένειες στους μη-καπνιστές.

 

Δεξιά, παραθέτουμε συνδέσμους για απευθείας πρόσβαση στις απόψεις των αρχών δημόσιας υγείας σχετικά με το παθητικό κάπνισμα.

 

Για μια ανάλυση του Ινστιτούτου Ιατρικής σχετικά με το άσθμα των ενηλίκων και το παθητικό κάπνισμα, κάντε κλικ στο σύνδεσμο δεξιά.

 

Για να διαβάσετε διάφορες μελέτες σχετικά με το παθητικό κάπνισμα και τα παιδιά, κάντε κλικ στο σχετικό σύνδεσμο δεξιά.

 

http://www.philipmorrisinternational.com/GR/pages/ell/smoking/Secondhand_smoke.asp

 

Ειλικρινα, εχει καποιο νοημα να αμφισβητουμε οσα εχουν επιστημονικα αποδειχθει και για τα οποια δεν αμφιβαλλουν ουτε οι καπνοβιομηχανιες; ;)

 

Το θεμα του καπνισματος αφορα πρωτα απ' ολα την υγεια.

Αν αποδεδειγμενα δεν προκαλουσε οτι προκαλει τοτε δε θα υπηρχε λογος να απαγορευτει στους δημοσιους χωρους, ειδικα οταν το κρατος βγαζει τοσο χρημα απο τους φορους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...