Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mισα δικαιωματα οι μεν, τα υπολοιπα μισα οι δε. Επρεπε να χωριστουν τα μαγαζια σε πληρως καπνιστων και πληρως μη καπνιστων. Αλλα πουουου; Oι μη καπνιστες που επικαλουνται 80% αποδοχη των "ερμαφροδιτων" μετρων φοβουνται οτι κανενα μαγαζι δε θα ηθελε να γινει αμιγως "non-smoking"!

Και που τελειωνει αυτος ο διαχωρισμος? Μηπως να εχουμε και ξεχωριστες δημοσιες υπηρεσιες για να μπορουν οι καπνιστες να καπνιζουν παντου? Σε τι ειδους περιθωριοποιησεις και ομαδοποιησεις οδηγουν τετοιου ειδους διαχωρισμοι?

 

Το δικαιωμα σου (του καθε πολιτη δλδ:)) ειναι το δικαιωμα στη διασκεδαση και αρα η εισοδος σε ολους τους χωρους διασκεδασης πρεπει να θεωρειται δεδομενη σε ολους, και οχι να περιοριζεται απο κινδυνους για την υγεια ή αλλου ειδους περιορισμους (για παρομοιους λογους απαγορευεται το facecontrol).

 

Σκεφτειται για παραδειγμα την Αμερικη στα μεσα του προηγουμενου αιωνα οπου υπηρχαν ξεχωριστοι χωροι διασκεδασης για λευκους και μαυρους. Ναι, οι λευκοι δεν εβλαπταν κανεναν αμεσα, αλλα δεν σημαινει οτι ενος τετοιου ειδους διαχωρισμος ειναι ηθικος ή κοινωνικα αποτελεσματικος.

 

Επισης, μην ξεχναμε οτι σε μια καφετερια πχ, δεν υπαρχουν μονο οι πελατες και ο ιδιοκτητης. Ακομα και να δεχτουμε οτι ο σερβιτορος διαλεξε να δουλεψει σε ενα μαγαζι καπνιστων (η οποια επιλογη δεν ειναι φυσικα παντα ελευθερη), σε μια καφετερια μπαινουν απο τον προμηθευτη μεχρι τον εφοριακο και τον ελεγκτη του ΙΚΑ.

 

ΑΛΛΑ, ελευθεριες εχουν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ...οποτε ας ξεχωρισουν οι χωροι οπου θα τις εξασκει η καθε ομαδα!

Μπορει το "η ελευθερια σου σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου" να εχει "φορεθει" πολυ, αλλα προσωπικα πιστευω οτι ως μελη μιας κοινωνιας καλουμαστε να συμμορφωθουμε σε ενα πιο ευρυ συνολο υποχρεωσεων, καθως και οτι παραχωρουμε ενα μεγαλυτερο μερος των δικαιωματων μας.

 

Για παραδειγμα σαν πολιτης εχω το δικαιωμα να οριζω την περιουσια μου οπως θελω μεσα στα πλαισια του νομου. Παραλληλα εχω την υποχρεωση να δεχτω οτι ενα μερος αυτης της περιουσιας (οι φοροι μου) θα σπαταληθουν για την περιθαλψη ανθρωπων που εν γνωση τους οδηγησαν την υγεια τους σε αυτη την κατασταση (οι extra φοροι που πληρωνει ο καπνιστης μεσω ΦΠΑ φυσικα δεν φτανουν για να καλυψουν τα νοσηλεια για τον καρκικο. Σκεφτειται μονο οτι καποιος που καπνιζει ενα πακετο τη μερα, με τους φορους αποτα τσιγαρα καλυπτει περιπου το κοστος 1,5 μερας σε νοσοκομειο χωρις να υπολογιζουμε το κοστος εξετασεων η φαρμακων. δικος μου υπολογισμος).

Με την ιδια λογικη δεν θα επρεπε να διαμαρτυρονται και οι καπνιστες.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χθες το απόγευμα που επισκέφθηκα το "The Mall" έφαγα φρίκη.

 

Είχα ξεχάσει την απαγόρευση του τσιγάρου και ανακάλυψα ότι σε όλο το Mall απαγορεύεται το κάπνισμα , με εξαίρεση τα τραπεζάκια έξω στη "βεράντα".

 

Ηταν εντυπωσιακό.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Eγω το βουλωνω σε αυτο το thread

Καταρχην, συζητηση κανουμε μην το παιρνεις τοσο κατακαρδα.

 

Επισης λυπαμαι που βλεπω να αντιμετωπιζεται αυτη η ιδιορρυθμη κατασταση (με τα μετρα του "υποδειγματικου" μας τροπου ζωης) με σκεπτικα ακραιως συντηρητικων αντιληψεων τυπου Mορμόνων γερόντων της Utah!

Σιγα μην ειμαστε και Αμις απο την Πενσυλβανια επειδη δεν θελουμε να αναπνεουμε τον δηλητηριωδη καπνο των καπνιστων

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Και καταλήγω ξαναλέγοντας πως θεωρώ ότι ένας διαχωρισμός "Strictly Non-Smoking"/"Non-Smoking με χώρους για καπνιστές"/"Smoking" θα ήταν η τέλεια λύση. Και πάλι θα υπήρχαν περιστατικά του στυλ "μα εγώ θέλω να πάω στο τάδε μαγαζί και είναι Non-smoking αποκλειστικά" αλλά τουλάχιστον τότε θα ήξερες τι να περιμένεις! Όχι όπως τώρα, που πας και βλέπεις όλους να ρωτάνε "επιτρεπεται το κάπνισμα;" σα να ρωτάνε "που μπορώ να βαρέσω την ενεσή μου, παρακαλώ;"

 

1) Αλλο τι λεει ο νομος και αλλο τι εφαρμοζουν οι Ελληνες καταστηματαρχες. Αν εισαι μαγαζι καπνιστων κανονικα πρεπει να εχεις σηα στην εισοδο που να το δηλωνει. Ωστε να ξερει και ο πελατης αντιστοιχα αν θελει να μπει ή οχι, και να αποφευγονται καταστασεις οπως αυτη που αναφερεις.

 

2) Στη Θεσσαλονικη, 511 καταστηματα κατω των 70 τμ επελεξαν να ειναι καπνιστων και 9 (που κατα βαση πουλανε μπουγατσες) μη καπνιστων. Οπως βλεπεις αμα δωσεις την επιλογη στους καταστηματαρχες πρακτικα (καλως ή κακως) αφαιρεις την επιλογη απο τους μη καπνιστες. Αρα οπως και το μετρο με τον διαχωρισμο του καθε μαγαζιου σε ζωνες, ανεφαρμοστο.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

1) Αλλο τι λεει ο νομος και αλλο τι εφαρμοζουν οι Ελληνες καταστηματαρχες. Αν εισαι μαγαζι καπνιστων κανονικα πρεπει να εχεις σηα στην εισοδο που να το δηλωνει. Ωστε να ξερει και ο πελατης αντιστοιχα αν θελει να μπει ή οχι, και να αποφευγονται καταστασεις οπως αυτη που αναφερεις.

 

2) Στη Θεσσαλονικη, 511 καταστηματα κατω των 70 τμ επελεξαν να ειναι καπνιστων και 9 (που κατα βαση πουλανε μπουγατσες) μη καπνιστων. Οπως βλεπεις αμα δωσεις την επιλογη στους καταστηματαρχες πρακτικα (καλως ή κακως) αφαιρεις την επιλογη απο τους μη καπνιστες. Αρα οπως και το μετρο με τον διαχωρισμο του καθε μαγαζιου σε ζωνες, ανεφαρμοστο.

 

PMNEDM, όλη η λογική των νόμων και των προτάσεων στηρίζεται στην προϋπόθεση πως οι πολίτες θα τους δεχτούν και θα τους εφαρμόσουν. Είμαι ο πρώτος που λέει πως οι άνθρωποι (και ιδιαίτερα οι Έλληνες!) δεν πολυσκαμπάζουν από το τι θα πει η λέξη νόμος. Αν όμως πάρουμε αυτό ως δεδομένο, τα πράγματα απλουστεύονται μέχρι υπερβολής: να μην υπάρχουν νόμοι, αφού κανείς δε θα τους τηρεί. Επειδή όμως ΑΥΤΟ και αν είναι ανεφάρμοστο, καλό είναι οι νόμοι να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

 

Όταν έχει κάποιος ένα μαγαζί κάτω από 70τ.μ σημαίνει ότι τα έσοδα είναι μικρά. Αν λοιπόν από μια ήδη μικρή πελατεία, αποκλείσει το 40-50% που μπορεί να είναι καπνιστές, γιατί δεν υπάρχει η υποδομή να γίνει χώρος καπνιστών κάπου στο κατάστημα, η μόνη ελπίδα του θα είναι να σκάσουν μύτη ΟΛΟΙ οι μη καπνιστές μπας και εξισσοροπηθεί η χασούρα από του καπνιστές. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Όχι βέβαια.

 

Από την άλλη πλευρα, με τη λογική ότι οι Έλληνες δεν πρόκειται να ακολουθήσουν οποιοδήποτε νόμο υποστηρίζει επιλογή καπνιστών/μη καπνιστών/ μη καπνιστών με χώρο για καπνιστές, έτσι δεν πρόκειται να ακολουθήσουν και έναν νόμο που τους αποκλείει δια ροπάλου ένα μεγάλο μερίδιο των πελατων τους.

 

Σε όλα αυτά, πρόσθεσε το ποσοστό διαφθοράς στην Ελλάδα: η καλύτερη ατάκα που έχω ακούσει για αυτό το νόμο είναι ότι βρέθηκε καινούργια αιτία για να παίρνουν "λάδι" οι ελεγκτές. Και όντως, έτσι (θα) είναι τα πράγματα.

 

Με όλα αυτά ως δεδομένα, πες μου, έχει καμια ελπίδα ένας νόμος που απαγορεύει και δεν βάζει απλά τους καταστηματάρχες να επιλέξουν;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχει κάποιος ένα μαγαζί κάτω από 70τ.μ σημαίνει ότι τα έσοδα είναι μικρά. Αν λοιπόν από μια ήδη μικρή πελατεία, αποκλείσει το 40-50% που μπορεί να είναι καπνιστές, γιατί δεν υπάρχει η υποδομή να γίνει χώρος καπνιστών κάπου στο κατάστημα, η μόνη ελπίδα του θα είναι να σκάσουν μύτη ΟΛΟΙ οι μη καπνιστές μπας και εξισσοροπηθεί η χασούρα από του καπνιστές. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Όχι βέβαια.

 

Γιατί όχι? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό απαιτεί χρόνο και σωστή προώθηση. Ο μικροκαταστηματάρχης δεν έχει ούτε το χρόνο, συνήθως ούτε την εκπαίδευση αλλά πολύ περισσότερο δεν έχει το κεφάλαιο να "διαφημίσει" το γεγονός ότι στην καφετέριά του η ατμόσφαιρα είναι "smoke free". Αλλά ακόμα και αν το έκανε, εγώ θα σου βάλω την εξής υποθετική περίπτωση: πάμε εσύ και εγώ για καφέ, εγώ καπνίζω και εσύ όχι, υπάρχει ποτέ περίπτωση ένας καπνιστής να πάει σε καφετέρια μη καπνιστών για καφέ; Να κάτσει πόσο; 5 λεπτά;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα γίνουν και τέτοια. Αν η παρέα είναι κατά πλειοψηφία μή καπνιστές και αν και ο ίδιος ο καπνιστής προτιμάει να βγαίνει έξω για λίγο παρά να υπομένει την μπόχα; Άλλωστε όλη αυτή η συζήτηση δημιουργεί μια δυναμική που στην ουσία βοηθάει τους καπνιστές να περιορίσουν το κάπνισμα. Οι περισσότεροι άλλωστε αν είχαν την δύναμη θα το έκοβαν, έτσι λένε.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται διαφήμιση. Οποιαδήποτε "μεγάλη" καφετέρια πλέον πρέπει να είναι μη καπνίζοντων. Ή τουλάχιστον από τον Γενάρη θα είναι αν έχω καταλάβει καλά γιατί όλο τ'αλλάζουν με το τι ισχύει.

Και για το δεύτερο απαξιώ στο μέγιστο των μέγιστων βαθμών. Να αλλάξει συνήθειες ο καπνιστής, εγώ δεν του φταίω.

 

Όπως είπε και ο vampyre πριν, το the mall μια χαρά λειτουργεί. Αν αφήσουν την γκρίνια στην άκρη -που θα την αφήσουν αναγκαστικά- τα πράγματα θα καλυτερέψουν στα μαγαζιά. Ούτως ή άλλως, μέχρι το τέλος του καλοκαιριού θα έχει ξεφουσκώσει το θέμα και θα το συνηθίσουν όλοι. Άντε προβλέπω ακόμα ένα ξέσπασμα όταν θα μπαίνουν τα κρύα το χειμώνα και οι καπνιστές θα είναι με τα μπουφάν και το τσιγάρο έξω από τις καφετέριες :p Του χρόνου τέτοια εποχή θα μαστε κομπλέ χωρίς γκρίνιες :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται διαφήμιση. Οποιαδήποτε "μεγάλη" καφετέρια πλέον πρέπει να είναι μη καπνίζοντων. Ή τουλάχιστον από τον Γενάρη θα είναι αν έχω καταλάβει καλά γιατί όλο τ'αλλάζουν με το τι ισχύει.

Και για το δεύτερο απαξιώ στο μέγιστο των μέγιστων βαθμών. Να αλλάξει συνήθειες ο καπνιστής, εγώ δεν του φταίω.

 

Όπως είπε και ο vampyre πριν, το the mall μια χαρά λειτουργεί. Αν αφήσουν την γκρίνια στην άκρη -που θα την αφήσουν αναγκαστικά- τα πράγματα θα καλυτερέψουν στα μαγαζιά. Ούτως ή άλλως, μέχρι το τέλος του καλοκαιριού θα έχει ξεφουσκώσει το θέμα και θα το συνηθίσουν όλοι. Άντε προβλέπω ακόμα ένα ξέσπασμα όταν θα μπαίνουν τα κρύα το χειμώνα και οι καπνιστές θα είναι με τα μπουφάν και το τσιγάρο έξω από τις καφετέριες :p Του χρόνου τέτοια εποχή θα μαστε κομπλέ χωρίς γκρίνιες :p

 

Θα δούμε...

Αλήθεια στο Mall, άλλαξε κάτι;

Γιατί έτσι κι αλλιώς το κάπνισμα επιτρεπόταν μόνο στις καφετέριες/φαγάδικα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια στο Mall, άλλαξε κάτι;

Γιατί έτσι κι αλλιώς το κάπνισμα επιτρεπόταν μόνο στις καφετέριες/φαγάδικα.

 

Χθες το απόγευμα που επισκέφθηκα το "The Mall" έφαγα φρίκη.

 

Είχα ξεχάσει την απαγόρευση του τσιγάρου και ανακάλυψα ότι σε όλο το Mall απαγορεύεται το κάπνισμα , με εξαίρεση τα τραπεζάκια έξω στη "βεράντα".

 

Ηταν εντυπωσιακό.

 

Υπήρχαν τραπέζια για καπνιστές, πλέον δεν υπάρχει ούτε γωνία. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

PMNEDM, όλη η λογική των νόμων και των προτάσεων στηρίζεται στην προϋπόθεση πως οι πολίτες θα τους δεχτούν και θα τους εφαρμόσουν. Είμαι ο πρώτος που λέει πως οι άνθρωποι (και ιδιαίτερα οι Έλληνες!) δεν πολυσκαμπάζουν από το τι θα πει η λέξη νόμος. Αν όμως πάρουμε αυτό ως δεδομένο, τα πράγματα απλουστεύονται μέχρι υπερβολής: να μην υπάρχουν νόμοι, αφού κανείς δε θα τους τηρεί. Επειδή όμως ΑΥΤΟ και αν είναι ανεφάρμοστο, καλό είναι οι νόμοι να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Οι νόμοι που προσπαθεί η πολιτεία να εφαρμόσει δεν έχουν την απαραίτητη λαική αποδοχή. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πιστέψω την προπαγάνδα του Υπουργείου για δήθεν καθολική αποδοχή του μέτρου από τιυς καπνιστές!!!

Αν ήταν έτσι, οι καπνιστές θα εφάρμοζαν το μέτρο και πριν από την 1η Ιουλίου....

Μα καλά, για τόσο βλάκες μας έχουν??

 

Και αφού οι νόμοι δεν έχουν λαική αποδοχή, τότε η εφαρμογή τους απαιτεί αυστηρή και συνεχή αστυνόμευση, πράγμα στο οποίο επίσης δεν είμαστε καλοί..:lol:

 

όσο για το mall, καλά που το είπατε, να ξέρουμε τι θα αποφεύγουμε...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εδω παντως περα απο καποιες καφετεριες που εχουν πλεον αδειασει απο την απαγορευση του καπνισματος οπουδηποτε αλλου κι αν εχω παει η ζωη συνεχιζεται κι οπως πριν την απαγορευση.κανονικο καπνιστηριο δηλαδη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη και βασική αλλαγή πρέπει να γίνει στην νοοτροπία και στην παιδεία του καθένα μας!

Πήγα χθες το βράδυ σε πολύ γνωστό clubάκι στο Γκάζι και οι μισοί καπνίζαν μέσα σαν να μην συμβαίνει τίποτα!

Μάλιστα ένας που διαμαρτυρήθηκε στο δίπλα του γιατί καπνίζει , κόντεψε να τις φάει κιόλας!

Και οι τοίχοι τριγύρω γεμάτοι πινακίδες που λέγαν για την απαγόρευση και τον καινούργιο νόμο!!!

 

Τέλος πάντως... άντε ν' αρχίσουν τα πρόστιμα σε μαγαζάτορες , αλλά και σε παραβάτες .. γιατί έτσι μόνο ο Έλληνας βάζει μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

Επισης, μην ξεχναμε οτι σε μια καφετερια πχ, δεν υπαρχουν μονο οι πελατες και ο ιδιοκτητης. Ακομα και να δεχτουμε οτι ο σερβιτορος διαλεξε να δουλεψει σε ενα μαγαζι καπνιστων (η οποια επιλογη δεν ειναι φυσικα παντα ελευθερη), σε μια καφετερια μπαινουν απο τον προμηθευτη μεχρι τον εφοριακο και τον ελεγκτη του ΙΚΑ.

 

Εντάξει, μην τρελαθούμε, δεν θα πάθει καρκίνος ο ελεγκτής του ΙΚΑ άμα μπει μισή ώρα σε ένα χώρο καπνιστών.

Γενικά είμαι υπέρ του νόμου, αλλά πιστεύω ότι οι αντικαπνιστές το παρακάνουν από την αντίθετη πλευρά. Δεν θα πάθει καρκίνο κάποιος αν βγει 1-2 φορές την εβδομάδα και πάει σε ένα μαγαζί που να καπνίζουν. Το μόνο που δέχομαι είναι η ενόχληση από την κάπνα (που σ' αυτό φταίει κυρίως ο εξαερισμός του μαγαζιού και όχι ο καπνιστής). Οι αντικαπνιστές τώρα με τον νόμο κάνουν σαν αγ@μητες γεροντοκόρες που πήραν το αίμα τους πίσω.

Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν (κυρίως ο DeadAngel) και είναι και ο βασικός λόγος που θα αποτύχει ο νόμος είναι πολύ απλά ότι: o μη-καπνιστής μπορεί να πάει για ένα καφέ σε χώρο καπνιζόντων και να αντέξει πάνω από 5 λεπτά, ενώ ο καπνιστής δεν μπορεί να κάνει το αντίθετο. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν (κυρίως ο DeadAngel) και είναι και ο βασικός λόγος που θα αποτύχει ο νόμος είναι πολύ απλά ότι: o μη-καπνιστής μπορεί να πάει για ένα καφέ σε χώρο καπνιζόντων και να αντέξει πάνω από 5 λεπτά, ενώ ο καπνιστής δεν μπορεί να κάνει το αντίθετο. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

 

είναι τώρα αυτό σοβαρό επιχείρημα? :confused: Και ο ναρκομανής δεν μπορεί να αντέξει χωρίς πρέζα...σημαίνει ότι πρέπει να του τι δίνουμε? Αυτό που λες αποδεινύει ότι το τσιγάρο είναι εθισμός και επιβλαβές. Αν δεν καταλαβαίνετε αυτό το βασικό θεμελιώδες πράγμα τότε αποτυγχάνει όλη η προσπάθεια για κουβέντα. Και ποιός σου είπε ότι αντέχει ο μη καπνιστής? Εγώ πολλές φορές αναγκάζομαι (αναγκαζόμουν) να αλλάξω τραπέζι/μεριά και αυτό γιατί δεν μπορούσα να πω τίποτα γιατί ήμουν σε χώρο καπνιστών για χάριν της....παρέας :wacko: (και όχι δεν το σβήνανε..το να βάλεις το τσιγάρο στο άλλο χέρι δεν είναι η ΛΥΣΗ :S )

Και δεν είμαι μιγιάγγιχτος υπάρχουν πολλοί σαν κ μένα που δεν αντέχουν πολύ απλά το τσιγάρο. Ειναι ΤΟΣΟ δύσκολο να το καταλάβετε??? ΤΟΣΟ?

 

Το αποδεικνύουν οι καπνίζοντες στις υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες που το μέτρο ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Σε αυτούς τί μπορείς να πεις? Πάντα στην Ελλάδα πρέπει να είμαστε οι ηλίθιοι ρε γμτ και οι αντιδραστικοί?

 

Γι'αυτό συμφωνώ με την πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος γιατί ο Έλληνας ΔΕΝ έχει το φιλότιμο να σβήσει το τσιγάρο όταν ενοχλεί το διπλανό του. Καλύτερα να το του το σβήσουν με το ζόρι λοιπόν. Αν είχε το φιλότιμο δεν θα είχαμε ανάγκη το νόμο. Σκεφτείτε λίγο, αν μπορείτε να καταλάβετε, το ΓΙΑΤΙ φτάνουμε σε σημείο να απαγορεύουμε πράγματα. Μήπως γιατί η χρήση τους έχει φτάσει στο σημείο της κατάχρησης? ΜΗΠΩΣ?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο γελιο εχω ριξει με τα "επιχειρηματα" μερικων καπνιστων δε λεγεται :lol:

 

Η αληθεια ειναι πως στη Θεσσαλονικη κατι βλεπω να κινειται, και επειδη συνηθως τα καφε ειναι μαζεμενα εννοειται οτι θα προτιμησω αυτο που τηρει το νομο και ας κατσω τελικα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μην τρελαθούμε, δεν θα πάθει καρκίνος ο ελεγκτής του ΙΚΑ άμα μπει μισή ώρα σε ένα χώρο καπνιστών.

Γενικά είμαι υπέρ του νόμου, αλλά πιστεύω ότι οι αντικαπνιστές το παρακάνουν από την αντίθετη πλευρά. Δεν θα πάθει καρκίνο κάποιος αν βγει 1-2 φορές την εβδομάδα και πάει σε ένα μαγαζί που να καπνίζουν. Το μόνο που δέχομαι είναι η ενόχληση από την κάπνα (που σ' αυτό φταίει κυρίως ο εξαερισμός του μαγαζιού και όχι ο καπνιστής). Οι αντικαπνιστές τώρα με τον νόμο κάνουν σαν αγ@μητες γεροντοκόρες που πήραν το αίμα τους πίσω.

Τι να πω, ακλόνητο επιχείρημα... :wacko:

Μήπως να σοβαρευόμασταν λιγάκι;

 

Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν (κυρίως ο DeadAngel) και είναι και ο βασικός λόγος που θα αποτύχει ο νόμος είναι πολύ απλά ότι: o μη-καπνιστής μπορεί να πάει για ένα καφέ σε χώρο καπνιζόντων και να αντέξει πάνω από 5 λεπτά, ενώ ο καπνιστής δεν μπορεί να κάνει το αντίθετο. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

 

Αυτό είναι διαπιστωμένο; Εσύ πού ξέρεις τι νιώθει ένας μη-καπνιστής; Καπνιστής δεν είσαι;

Επίσης, το ότι δεν μπορείς να αντέξεις πάνω από 5 λεπτά χωρίς τσιγάρο, να το κοιτάξεις λίγο, είναι σοβαρό. Έχω φίλους καπνιστές οι οποίοι δεν έχουν πρόβλημα κάθε ένα μισάωρο να βαίνουν και να κάνουν ένα τσιγαράκι έξω χωρίς να ενοχλούν τους υπόλοιπους.

 

Δεν έχετε καταλάβει ορισμένοι ότι υπάρχουν δικαιώματα και στις δύο πλευρές, αλλά και υποχρεώσεις.

Ως μη-καπνιστής έχω δικαίωμα να αναπνέω καθαρό αέρα. Εσύ ως καπνιστής έχεις το δικαίωμα να καπνίζεις και να γεμίζεις καρκίνο. Από τη στιγμή που ο καρκίνος που αναπνέεις βλάπτει και εμένα, εκεί τελειώνει το δικαίωμά σου, οπότε βγαίνεις μια χαρούλα έξω και γεμίζεις τα πνευμόνια σου με ό,τι θέλεις. Εξάλλου είναι δικαίωμά σου.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/07/16/1691040.htm

 

Τα πρώτα συμπτώματα του νόμου από επίσημες πηγές.

Για καφετέριες δε μπόρεσα να βρω στατιστικά... αν βρει κανείς ας μας τα αναφέρει και αυτά.

 

Επιπλέον έχω να κάνω και κάποιες ερωτήσεις. Γιατί στα καζίνο επιτρέπεται και στα πρακτορεία του ΟΠΑΠ απαγορεύεται ?

Στο καζίνο είναι τζόγος ενώ τα προποτζίδικα πουλάνε παπούτσια ???

 

Και μια άλλη ερώτηση, αν ξέρει κανείς.

Αν καπνίζω μέσα στο μαγαζί μου με δύο φίλους μου, το οποίο είναι κλειστό (κλειδωμένη πόρτα) μπορούν να με γράψουν ?

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλά αυτό μπορεί να είναι και σύμπτωση. Πολλά πράγματα είναι μειωμένα λόγω της οικονομικής κρίσης. Άσε που το να συγκρίνεις αυτές τις δύο περιόδους είναι λίγο παγίδα γιατί πέρισυ τέτοια εποχή δεν είχε σκάσει ακόμα μύτη η οικονομική κρίση - ή μάλλον για να το θέσω καλύτερα, δεν είχε γίνει μόδα η φράση "οικονομική κρίση".

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Kαλα τι ειναι και αυτο που γινεται στα πρακτορεια ΟΠΑΠ.

Καθομαι καμια φορα να δω κανενα ματσακι να παιξω και το στοιχημα μου και οταν βγω εξω δεν με πλησιαζει ανθρωπος σε ακτινα 5 μετρων απο την τσιγαριλα!

 

Παντως ειναι πολυ θετικο που ειναι τοσοι πολυ (και καπνιστες) θετικοι με το μετρο.

Μακαρι να εφαρμοστει σωστα και να χει αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Απλα να αναφερω οτι απο τις 19 Μαιου 2008 ισχυει στην Τουρκια απαγορευση του καπνισματος σε χωρους εργασιας, νοσοκομεια, πανεπιστημια, αεροδρομια και σε πολλα καφε και εστιατορια μιας και οι ιδιοκτητες ειχαν την επιλογη.... ως τωρα... και το μετρο τηρειται.

 

Απο τη Δευτερα 20 Ιουλιου 2009 η Τουρκια περναει στην ακαπνη εποχη, καθως απαγορευεται ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ το καπνισμα σε ολους τους κλειστους δημοσιους χωρους συμπεριλαμβανομενων καφε-μπαρ-καφενειων-εστιατοριων....

 

μονο εδω ψαχνουμε μια ζωη για ημιμετρα και παραθυρακια....? δεν μας καταλαβαινω...

Link to comment
Share on other sites

δεν μας καταλαβαινω...

 

Κάθε λαός έχει το χαρακτηριστικό του. Το δικό μας είναι τα παραθυράκια. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

egw ap oti vlepw pantws mexri stigmis den uparxei diafora.. den exw paei se cafe h club h allo magazi pou kapniza prin kai na stamatisa.. kanenas den mou exei pei tipota ws twra.. ta meri pou suxnazw etsi ki alliws (club-bouzoukia) den prokeitai na kanoun pote allagi se kati opote ola kala ! :)

 

p.s. parakalw na mhn xanadw to enoxlitiko mhnuma oti apo prwti septemvriou den tha epitrepontai ta greeklish.. apo kei kai meta tha mporw na grafw sto atoniko..

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

εχτες το βραδυ στην ρεμβη διαπιστωσα το εξης.

υπαρχει οντως χωρος καπνιστων και μη καπνιστων.στην εισοδο οντως σε ρωτανε που θελεις να καθισεις ΑΛΛΑ....εμεις επιλεξαμε καπνιστων διοτι η παρεα μου καπνιζει.

μας βαλανε στο μπαρ οπου απο πισω ακριβως με τζαμι ειναι ο χωρος των μη καπνιζοντων...και ΝΑΙ!!ακομα και μεσα εκει ο μπαρμαν και 2 ακομα ατομα καπνιζαν!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...