Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν υπήρχε άλλος χώρος και γιατί εκείνη τη στιγμή δεν με ενοχλούσε ο καπνός γιατί κάπνιζαν μόλις 4 άτομα μακρυά από μένα. Το λέω απλά για να δείξω ότι όντως και μακρυά να κάθεται ο άλλος ο καπνός θα σε φτάσει :p

 

Ο νόμος ήθελα να εφαρμοστεί για όλους. Για το παιδί συγκέκριμενα το είπα για να δείξω ότι ο Έλληνας είναι ηλίθιος και ότι θα καπνίσει επειδή είναι κάγκουρας. Υπάρχουν πραγματικά κάποιοι οι οποίοι σε σέβονται και το σβήνουν το τσιγάρο χωρίς καν να πεις τίποτα. Απλώς το καταλαβαίνουν. Αυτός ο πατέρας όμως δεν πρόκειται να βάλει αλλιώς μυαλό αν δεν του το απαγορέψει κάποιος. Και μην πείτε ότι είναι φασιστικό. Το 3χρονο παιδάκι δεν φταίει σε τίποτα. Ο ίδιος ας καπνίζει μόνος του όπου και όσο θέλει.

 

Η απαγόρευση, αντιθέτως, πιστεύω ότι σε 1-2 χρόνια θα αρχίσει σιγά-σιγά να γίνει συνείδηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν υπήρχε άλλος χώρος και γιατί εκείνη τη στιγμή δεν με ενοχλούσε ο καπνός γιατί κάπνιζαν μόλις 4 άτομα μακρυά από μένα. Το λέω απλά για να δείξω ότι όντως και μακρυά να κάθεται ο άλλος ο καπνός θα σε φτάσει :p

 

Ο νόμος ήθελα να εφαρμοστεί για όλους. Για το παιδί συγκέκριμενα το είπα για να δείξω ότι ο Έλληνας είναι ηλίθιος και ότι θα καπνίσει επειδή είναι κάγκουρας. Υπάρχουν πραγματικά κάποιοι οι οποίοι σε σέβονται και το σβήνουν το τσιγάρο χωρίς καν να πεις τίποτα. Απλώς το καταλαβαίνουν. Αυτός ο πατέρας όμως δεν πρόκειται να βάλει αλλιώς μυαλό αν δεν του το απαγορέψει κάποιος. Και μην πείτε ότι είναι φασιστικό. Το 3χρονο παιδάκι δεν φταίει σε τίποτα. Ο ίδιος ας καπνίζει μόνος του όπου και όσο θέλει.

 

Η απαγόρευση, αντιθέτως, πιστεύω ότι σε 1-2 χρόνια θα αρχίσει σιγά-σιγά να γίνει συνείδηση

 

E τώρα ζητάς πολλά :p

ΕΙΝΑΙ φασιστικό.

Τώρα το αν είναι σωστό ή λάθος, να έχει μια φασιστική στάση σε ένα θέμα που οι άνθρωποι δε λένε να καταλάβουν μόνοι τους και μπορεί να επηρεάσει και άλλους γύρω τους, αυτο δεν το ξέρω.

 

Αυτό που ξέρω είναι πως στην Ελλάδα μπορείς να είσαι σίγουρος για 1 μήνα απαγόρευσης. Σε 1-2 χρόνια, δε θα υφίσταται καν η απαγόρευση.

 

Για τους γνωστούς λόγους: γιατί ο Έλληνας είναι κάγκουρας (αλλά εννοείται, υπεράνω όλων), γιατί οι υπεύθυνοι λαδώνονται και όπως έχει ξαναειπωθεί "η απαγόρευση αυτή είναι ένας νέος λόγος για να λαδώνονται οι ελεγκτες", ο Έλληνας καπνίζει -δυστυχώς- πολύ και κυρίως είμαστε ασεβείς και παρτάλια γιατί δε μας νοιάζει ο διπλανός.

 

Ναι, δεν είμαι ο μεγαλύτερος fan των Ελλήνων :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

E τώρα ζητάς πολλά :p

ΕΙΝΑΙ φασιστικό.

Τώρα το αν είναι σωστό ή λάθος, να έχει μια φασιστική στάση σε ένα θέμα που οι άνθρωποι δε λένε να καταλάβουν μόνοι τους και μπορεί να επηρεάσει και άλλους γύρω τους, αυτο δεν το ξέρω.

 

Αυτό που ξέρω είναι πως στην Ελλάδα μπορείς να είσαι σίγουρος για 1 μήνα απαγόρευσης. Σε 1-2 χρόνια, δε θα υφίσταται καν η απαγόρευση.

 

Για τους γνωστούς λόγους: γιατί ο Έλληνας είναι κάγκουρας (αλλά εννοείται, υπεράνω όλων), γιατί οι υπεύθυνοι λαδώνονται και όπως έχει ξαναειπωθεί "η απαγόρευση αυτή είναι ένας νέος λόγος για να λαδώνονται οι ελεγκτες", ο Έλληνας καπνίζει -δυστυχώς- πολύ και κυρίως είμαστε ασεβείς και παρτάλια γιατί δε μας νοιάζει ο διπλανός.

 

Ναι, δεν είμαι ο μεγαλύτερος fan των Ελλήνων :p

 

Αν είναι έτσι όλοι οι σημερινοί Έλληνες, τότε αμφιβάλλω αν ανήκω σε αυτή τη χώρα. :wacko:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το όλοι είναι υπερβολικό.

Το 90% είναι αισιόδιοξο.

Το 95% είναι ρεαλιστικό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω κατι που μου εκανε εντυπωση , σορρυ αν εχει ξαναειπωθει αλλα δεν το βρηκα πουθενα.

 

Οποιος ταξιδευει απο Βενιζελο ( σχεδον ολοι μας πιστευω ) δεν ξερω αν εχει προσεξει ποτέ , στα Εβερεστ μετα τον ελεγχο ομως εκει που πας για της πυλες αναχωρησης , στο ενα σημειο ειχε τασακια και επιτρεποταν το καπνισμα , μικρο σημειο βεβαια αλλα ηταν οκ για να κανεις ενα τσιγαρο πριν το ταξιδι , και μετα απο εκει λιγο πιο κατω σε αλλο ενα καφε σνακ που ειχε και εκει υπηρχε χωρος που επιτρεποταν σε ενα σημειο , οσο και απο την αλλη μερια απο τις πυλες Α ,, που παει εκτος Σεγκεν , και εκει ειχε ενα καφε που καποια τραπεζια ηταν για καπνιζοντες , τωρα ΠΑΝΤΟΥ απαγορευετε το καπνισμα, οπου και αν εψαξα δεν βρηκα εναν χωρο να επιτρεπετε.Καλο κατα την γνωμη μου...

Κατι που εχω δει στο αεροδρομιο της Ζυριχης και πιστευω οτι δεν θα πειραζε να εφαρμοστει και εδω μιας και δεν ενοχλει τους μη καπνιστες, εκει λοιπον εχουν γυαλινα δωματια που μπαινεις και εχει τραπεζακια και καπνιζεις κανονικα , βεβαια εκει εχει κατι τρομερους αεραγωγους που μεχρι και εκει μεσα τσιγαρο δεν μυριζεις πολυ εντονα.δεν ειναι ασχημο μετρο , η πορτα κλεινει ερμητικα και δεν ενοχλειτε κανεις.Αν υπηρχε και ενα τετοιο στο Βενιζελο καλο θα ηταν για τους παθιασμενους καπνιστες .Ειδικα σε σημεια που φευγουν αεροπλανα για υπεραντλαντικα ταξιδια...να ξεχαρμανιαζουν..

Link to comment
Share on other sites

:wacko: Τόσο μυαλό έχουμε :confused:

 

Φοράμε δηλαδή μόνο ζώνη για να μην ακούμε το μπιπ? [Που σε λίγα λεπτά σταματάει κιόλας?] Δηλαδή, η έννοια "ζωή" δεν μας νοιάζει? Εγώ ξέρω πάρα πολλούς που φοράνε συνειδητά ζώνη και δεν έχουν και τα καινούργια αμάξια και μπράβο τους. Ήταν αποτέλεσμα των μεγάλων προστίμων και έλέγχων? Ίσως...αδιάφορο μου είναι! Το θέμα είναι ότι πλέον οι περισσότεροι το κάνουν ευσυνείδητα και ας λέγαμε τα ίδια και τότε για την εφαρμογή του μέτρου. Πλέον ελάχιστοι διαμαρτύρονται... Δεν ξέρω αν εσύ διαμαρτύρεσαι αλλά αν διαμαρτύρεσαι για τη ζώνη θα 'ταν ενδιαφέρον να καταλάβω το γιατί

 

Τα είπα αυτά γιατί κ με το τσιγάρο είναι παρόμοια η κατάσταση. Στο καφέ που συχνάζω δυστυχώς ακόμα καπνίζουν κάποιοι έστω και αν είναι κλειστό το μαγαζί. Ακόμα και με τα 4 άτομα που κάπνιζαν σε απόσταση από κει που καθόμουν, η μπλούζα μου όταν πήγα σπίτι βρόμαγε πάλι. Αυτό μου δείχνει έλλειψη σεβασμού και καγκουριά γιατί ενώ ξέρουν ΟΛΟΙ ότι το κάπνισμα απαγορεύεται κάποιοι το κάνουν επίτηδες απλώς και μόνο επειδή απαγορεύεται. (ελληνική νοοτροπία δυστυχώς, ευτυχώς σιγά σιγά εξαλείφεται) Δηλαδή, πόσο μυαλό/σεβασμό πρέπει να έχεις και να μην καπνίζεις όταν το 3χρονο παιδί σου κάθεται στην διπλανή καρέκλα? :wacko: Αν αυτόν τον άνθρωπο ένα πρόστιμο 500 ευρών τον κάνει να αλλάξει νοοτροπία έστω και για τους λάθος λόγους αδιαφορώ πλήρως για το βρισίδι που λογικά θα ρίξει...

 

Φίλε μου προσωπικά φοράω ζώνη.

Αλλά είμαι εναντίον της υποχρεωτικής χρήσης ζώνης για τον απλούστατο λόγο ότι ο καθένας μπορεί να αποφασίσει για τον εαυτό του και δεν επηρεάζει κανένανα άλλο η απόφαση αυτή.

Το να κάνουν οι αστυνομικοί της τροχαίας τους προστάτες των οικονομικών συμφερόντων της κάθε ασφαλιστικής, (γιατί για αυτό το λόγο υπάρχει πανευρωπαική φρενήτιδα για τη ζώνη ασφαλείας ) , αυτό δεν μου αρέσει καθόλου.

 

Από εκεί και πέρα, κάτι ανάλογο γίνεται και μετα τσιγάρα.

Τα κράτη οικονομικά έκριναν ότι δεν τους συμφέρει να καπνίζουμε και τώρα προσπαθούν να στο κόψουν με το ζόρι.

Αυτό συμβαίνει και το λέω γιατί μερικοί νομίζουν ότι έφτασε επιτέλους η μέρα που όλοι κατάλαβαν τα δικαιώματα των μη καπνιστών.(ή τουλάχιστον τα ευρωπαικά κράτη ).

 

Τρίχες κατσαρές. Όλα είναι οικονομικά συμφέροντα....

 

όσο για εμένα, όπως είπα, ούτε η παιδεία μου, ούτε η αγωγή μου μου επιτρέπουν να το παίζω τσαμπουκάς και τζάμα μάγκας και να καπνίζω εκεί που καλώς ή κακώς δεν επιτρέπεται.

Απλά, αν δεν μπορώ να καπνίσω δεν θα πηγαίνω. Αυτό προτείνω να κάνουν όλοι και αυτό θα είναι η μεγαλύτερη πίεση για άρση του μέτρου (νομοθετικά ή μόνο στην πράξη).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου προσωπικά φοράω ζώνη.

Αλλά είμαι εναντίον της υποχρεωτικής χρήσης ζώνης για τον απλούστατο λόγο ότι ο καθένας μπορεί να αποφασίσει για τον εαυτό του και δεν επηρεάζει κανένανα άλλο η απόφαση αυτή.

.

 

Kι ομως επηρεαζει.Ειμαι με το αυτοκινητο μου και δεν φοραω ζωνη.Εσυ ερχεσε απο το αλλο ρευμα και για καποιον λογο μπαινεις στο δικο μου(σου σκασε το λαστιχο,πεταχτηκε καποιο ζωο,σε εκλεισε καποιος) και πεφτεις πανω μου.Αν φορουσα ζωνη θα σωνομουν και η ασφαλιστικη σου απλα θα μου καλυπτε την ζημια.Χωις ζωνη ομως εγω θα σκοτωνομουν οποτε εσυ πας φυλακη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kι ομως επηρεαζει.Ειμαι με το αυτοκινητο μου και δεν φοραω ζωνη.Εσυ ερχεσε απο το αλλο ρευμα και για καποιον λογο μπαινεις στο δικο μου(σου σκασε το λαστιχο,πεταχτηκε καποιο ζωο,σε εκλεισε καποιος) και πεφτεις πανω μου.Αν φορουσα ζωνη θα σωνομουν και η ασφαλιστικη σου απλα θα μου καλυπτε την ζημια.Χωις ζωνη ομως εγω θα σκοτωνομουν οποτε εσυ πας φυλακη.

Λαθος. Ειμαστε εκτος θεματος, αλλα σε βεβαιωνω οτι κανεις λαθος

 

αφήνουμε λίγο τις ζώνες...???
Εχεις δικιο...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κατι που εχω δει στο αεροδρομιο της Ζυριχης και πιστευω οτι δεν θα πειραζε να εφαρμοστει και εδω μιας και δεν ενοχλει τους μη καπνιστες, εκει λοιπον εχουν γυαλινα δωματια που μπαινεις και εχει τραπεζακια και καπνιζεις κανονικα , βεβαια εκει εχει κατι τρομερους αεραγωγους που μεχρι και εκει μεσα τσιγαρο δεν μυριζεις πολυ εντονα.δεν ειναι ασχημο μετρο , η πορτα κλεινει ερμητικα και δεν ενοχλειτε κανεις.Αν υπηρχε και ενα τετοιο στο Βενιζελο καλο θα ηταν για τους παθιασμενους καπνιστες.

 

Το έχω δει και εγώ αυτό στην Ζυρίχη, νομίζω είναι ο πιο σωστός τρόπος αντιμετώπισης.

 

@ddr2: ''Τα κράτη οικονομικά έκριναν ότι δεν τους συμφέρει να καπνίζουμε και τώρα προσπαθούν να στο κόψουν με το ζόρι.''

Αυτό πως προκύπτει? Ίσα ίσα, τα κράτη με τις φορολογίες που επιβάλλουν στα καπνά έχουν τεράστια έσοδα. Παρόμοια ιστορία έγινε με το αλκοόλ κάποτε, το οποίο από παράνομο νομιμοποιήθηκε, πάλι όμως υπό τον έλεγχο του κράτους και με μεγάλο συντελεστή φορολόγησης. Ίσως το επόμενο βήμα να είναι και η νομιμοποίηση των 'ελαφρών' ναρκωτικών ουσιών, με ανάλογες διαδικασίες φυσικά.

 

Από μια στατιστική πλευρά: Είναι λογικό κάποιος να εξετάζει ένα πρόβλημα συγκρίνοντας τα οφέλη και τα ρίσκα κάθε ενδεχόμενης πράξης. Πχ, στην φαρμακευτική απαγορεύεται η κυκλοφορία οποιουδήποτε φαρμάκου με πιθανότητα πρόκλησης καρκίνου ίση ή μεγαλύτερη του 0,01% (δλδ 1 στις 10000). Η πιθανότητα κάποιος να εμπλακεί σε θανατηφόρο τροχαίο κάθε φορά που χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό του είναι 0,025 %, όμως κανένας δεν διανοείται να απαγορεύσει την οδήγηση, είναι 'είδος πρώτης ανάγκης'. Όταν κάποια άτομα έκαναν την παραδοχή στον εαυτό τους να είναι καπνιστές, με πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου πολλαπλάσιες των προαναφερθέντων, δεν νομίζω ο οποιοσδήποτε να είναι υπόχρεος να υποστεί αυτές τις συνέπειες, από τη στιγμή που δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ουσιαστικό όφελος από αυτή την πράξη. Το μέτρο της απαγόρευσης είναι για εμένα σωστό και σίγουρα αργοπορημένο... Όμως κάλιο αργά παρά ποτέ.

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

Axwell, νομίζω πως έχει δίκιο ο ddr2. Δεν το κάνουν από αγάπη ή από ξαφνική διάθεση να διασφαλίσουν τα ανθρώπινα δικαιώματα κανενός. Απλά οι δαπάνες για την υγεία έχουν αυξηθεί κατακόρυφα και ένας λόγος είναι το κάπνισμα.

 

Το ότι παράλληλα ίσως ο νόμος να υποστηρίζει και το δικό σου (π.χ.) δικαίωμα να μην τρως στη μάπα τον καπνό κάποιου κάγκουρα που δεν ξέρει κα δε θέλει να ξεχωρίσει τους χώρους καπνιστών και μη, ίσως και να ισχύει.

 

Όπως βέβαια ισχύει και η καταπάτηση του δικού μου δικαιώματος να μπορώ να βγω όπου θέλω και όπως θέλω, από τη στιγμή που δεν έχουν όλα τα μαγαζιά ειδικούς χώρους.

 

Πάντως, μια φορα, από αγάπη για εμένα, εσένα ή την υγεία μας, να είσαι σίγουρος δεν το έκανε κανείς :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Axwell, νομίζω πως έχει δίκιο ο ddr2. Δεν το κάνουν από αγάπη ή από ξαφνική διάθεση να διασφαλίσουν τα ανθρώπινα δικαιώματα κανενός. Απλά οι δαπάνες για την υγεία έχουν αυξηθεί κατακόρυφα και ένας λόγος είναι το κάπνισμα.

 

Το ότι παράλληλα ίσως ο νόμος να υποστηρίζει και το δικό σου (π.χ.) δικαίωμα να μην τρως στη μάπα τον καπνό κάποιου κάγκουρα που δεν ξέρει κα δε θέλει να ξεχωρίσει τους χώρους καπνιστών και μη, ίσως και να ισχύει.

 

Όπως βέβαια ισχύει και η καταπάτηση του δικού μου δικαιώματος να μπορώ να βγω όπου θέλω και όπως θέλω, από τη στιγμή που δεν έχουν όλα τα μαγαζιά ειδικούς χώρους.

 

Πάντως, μια φορα, από αγάπη για εμένα, εσένα ή την υγεία μας, να είσαι σίγουρος δεν το έκανε κανείς :)

 

Ρε παιδιά ας είμαστε λίγο σοβαροί. Καταρχάς αν εννοείτε τις ιδιώτικές ασφαλιστικές

πρέπει να ξέρετε πως μπορούν να κανονίζουνε τα ασφάλιστρα βάσει της κατάστασης υγείας του κάθε πελάτη τους. Αν εννοείτε την κοινωνική ασφάλιση, τότε μην ξεχνάτε πως τα εξοδα νοσηλείας είναι δικά μας λεφτά.

Τα κέρδη του κράτους από την πώληση ειδών καπνού ειναι τεράστια. Αντιθέτως τα εξοδα για τα ασφαλιστικά ταμεία είναι μικρότερα αφού η κύρια πηγή εσόδων των ταμείων είναι άμεσα από τους ίδιους τους ασφαλισμένους.

Αν λοιπόν το κάνανε μόνο για οικονομικό όφελος δεν θα ήταν καθόλου δύσκολο να ψηφίζανε νόμο βάσει του οποίου οι κάπνιστές να μήν καλύπτονται για παθήσεις που προέρχονται από το κάπνισμα. Κάτι τέτοιο έγινε με το αλκοολ και την οδήγηση. Δικαιο μεν, υπερβολικά ακραίο δε. Παντως μην έχουμε αυταπάτες, ναρκωτικό είναι. Το οτι οι καπνοβιομηχανίες εχουν ισχυρό λόμπυ είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο είναι νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Axwell, νομίζω πως έχει δίκιο ο ddr2. Δεν το κάνουν από αγάπη ή από ξαφνική διάθεση να διασφαλίσουν τα ανθρώπινα δικαιώματα κανενός. Απλά οι δαπάνες για την υγεία έχουν αυξηθεί κατακόρυφα και ένας λόγος είναι το κάπνισμα.

 

Το ότι παράλληλα ίσως ο νόμος να υποστηρίζει και το δικό σου (π.χ.) δικαίωμα να μην τρως στη μάπα τον καπνό κάποιου κάγκουρα που δεν ξέρει κα δε θέλει να ξεχωρίσει τους χώρους καπνιστών και μη, ίσως και να ισχύει.

 

Όπως βέβαια ισχύει και η καταπάτηση του δικού μου δικαιώματος να μπορώ να βγω όπου θέλω και όπως θέλω, από τη στιγμή που δεν έχουν όλα τα μαγαζιά ειδικούς χώρους.

 

Πάντως, μια φορα, από αγάπη για εμένα, εσένα ή την υγεία μας, να είσαι σίγουρος δεν το έκανε κανείς :)

 

Συμφωνώ ότι οι δαπάνες υγείας έχουν εκτοξευθεί και είναι ο πιο σημαντικός λόγος αυτής της νομοθεσίας. Και αν μαζί με τις βιομηχανίες παραγωγής και εμπορίας δεν υπήρχαν και τα οικονομικά συμφέροντα των "καρκινομάχων" (φαρμακευτικές, παροχείς υγείας κτλ.) το κάπνισμα θα είχε καταργηθεί. Από κακή προσωπική εμπειρία έχω μια ιδέα για το πόσο κοστίζει στο ασφαλιστικό σύστημα ένας καρκίνος του πνεύμονα, είναι χρήματα που δεν εξαφανίζονται όμως αλλά πάνε σε κάποιες τσέπες. Από το μεροκάματο της νοσοκόμας μέχρι τα χρυσά πόμολα του φαρμακοβιομήχανου. Τρελά λεφτά.

 

Βέβαια από την άλλη οι πρόωροι θάνατοι γλυτώνουν τον τομέα συντάξεων των ταμείων από κάποια χρήματα. όχι πολλά γιατί καμιά φορά η σύνταξη συνεχίζεται (στην χήρα π.χ.)

 

Διαφωνώ ότι έχεις δικαίωμα να πηγαίνεις όπου θέλεις και να κάνεις ότι θέλεις. Ούτε κι εγώ το εχω και κανείς μας δεν πρέπει να το έχει! Φαντάζεσαι; εδώ ακόμη και σε ένα forum που συμμετέχουμε ως ανόνυμοι δεν μπορούμε (καλώς) να κάνουμε ότι θέλουμε.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Eιναι πιο απλα τα πραγματα.

Το ποτο ειναι θανατηφορο(προσωπικα ειχα 2 ατυχηματα με μεθυσμενους),εφαρμοστηκαν σκληρα μετρα (ειδα πιτσιρικα με σμαρτ να του περνανε χειροπεδες,λιωμα ηταν)

Το τσιγαρο ειναι θανατηφορο και στους παθητικους καπνιστες,πηρανε λοιπον πιο σκληρα μετρα.

Μην τα ριχνουμε ολα στα μεγαλα συμφεροντα.

Θυμαστε οι παλιοτεροι πως ηταν η Αθηνα απο τα καυσαερια?

Δεν εβλεπες τον λυκαβητο απο πουθενα,και βρωμαγε το συμπαν.

Επιβληθικαν οι καταλυτες,και ΒΕΛΤΙΩΘΙΚΕ Η ΖΩΗ ΜΑΣ.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Λαθος. Ειμαστε εκτος θεματος, αλλα σε βεβαιωνω οτι κανεις λαθος

 

Στειλε pm για το που κανω λαθος.

;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως σε πολλα μαγαζια βλεπω οτι δεν καπνιζουν , αλλα και παλι σε αλλα το συνεχιζουν..Προσωπικα ειμαι κατα του καπνισματος αλλα δεν εχω καπου καλα να παω..Ολα τα γνωστα και καλα μαγαζια καπνιζουν
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Στα Goody's στο Βόλο (όχι στο παραλιακό, στο κεντρικό στη Δημητριάδος) απαγορεύτηκε δια ροπάλου το κάπνισμα μέσα στο κατάστημα. Υπάρχει σχετική ανακοίνωση στην είσοδο και έξω στο πεζοδρόμιο έχουν βάλει δύο ψηλά τραπέζια (τύπου μπαρ) στα οποία έχουν βάλει σταχτοθήκες και υποθέτω ότι μόνο εκεί επιτρέπεται πλέον το κάπνισμα.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

"Στην αντεπίθεση περνούν οι καπνιστές! Κατέθεσαν ομαδική προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας κατά του νέου αντι-καπνιστικού νόμου. Όπως υποστηρίζουν, παραβιάζει τα Δικαιώματα του Ανθρώπου και το Σύνταγμα."

(Πηγη: http://www.sportfm.gr)

 

Σχολιο: ...:X

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

οι καπνιστες ειναι ανθρωποι και με τον νομο αυτο απραβιαζονται τα δικαιωματα τους.

και οι μη καπνιστες τι ειναι?ανθρωποι χωρις δικαιωματα?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Eγω ξερω οτι εχεις δικαίωμα να κανεις οτι θελεις αρκει να μην ενοχλεις τον διπλανο σου.Τωρα οταν ενας που καπνιζει με προκαλει τσουξιμο στα ματια,δυσκολια στην αναπνοη και αποδεδειγμενα μου χαλαει τα πνευμονια τι σοι δικαιώματα εχει???Ας μου εξηγησει ενας καπνιστης γιατι ειλικρινα δεν το καταλαβαινω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν εφαρμόζαν κανονικά τον πρώτο νόμο και χωρίζανε κανονικά στα μαγαζιά χώρους καπνιστών και μη, δε θα είχαμε κανένα πρόβλημα...

Τώρα... όλοι μαζί θα τα λουστούμε όλα αυτά παρέα...

Οι φανατικοί καπνιστές θα συνεχίζουν να προκαλούν και να καπνίζουν χωρίς να σέβονται τίποτα, οι φανατικοί αντικαπνιστές θα γίνουν οι ρουφιάνοι της όλης υπόθεσης, οι απλοί καπνιστές θα καπνίζουν όπου επιτρέπεται (όπως και εγώ) και οι απλοί μη καπνιστές θα παρακολουθούν αμέτοχοι συνεχίζοντας να εισπνέουν τα τσιγάρα των προκλητικών φανατικών καπνιστών, να πληρώνουν τα σπασμένα ενός αποτυχημένου νόμου δηλαδή... δύο αποτυχημένων νόμων για την ακρίβεια.

Προσωπικά επιμένω ότι όπως είναι πλέον υποχρεωτικοί οι χώροι μη καπνιστών, πρέπει να γίνουν και κάποιοι χώροι καπνιστών παντού, σε αεροπλάνα, τρένα, λεωφορεία, δημόσιες υπηρεσίες κλπ κλπ... Δε μπορείς να αγνοείς προκλητικότατα το μεγαλύτερο μέρος του ελληνικού πληθυσμού. Όπως ζητάς να σε σέβονται, οφείλεις να τους σεβαστείς...

Και να ξέρεις ότι οι περισσότεροι σε σέβονται. Λίγοι είναι οι προκλητικότατοι, αλλά φαίνεται είναι αρκετοί για να χαλάσουν την εικόνα όλων... και από τις 2 μεριές.

 

Από την άλλη, αν το τσιγάρο κάνει τόσο κακό στην υγεία μας, το σωστό θα είναι να απαγορευτεί εντελώς ακόμη και η πώλησή του.

Με ημιμέτρα δε γίνεται δουλειά... αποδεδειγμένα πλέον!

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Eγω ξερω οτι εχεις δικαίωμα να κανεις οτι θελεις αρκει να μην ενοχλεις τον διπλανο σου.Τωρα οταν ενας που καπνιζει με προκαλει τσουξιμο στα ματια,δυσκολια στην αναπνοη και αποδεδειγμενα μου χαλαει τα πνευμονια τι σοι δικαιώματα εχει???Ας μου εξηγησει ενας καπνιστης γιατι ειλικρινα δεν το καταλαβαινω.

 

Ειμαι καπνιστρια .Καποια στιγμη της ζωης μου ειχα κοψει το καπνισμα για 2-3 μηνεσ το οποιο ---μεγαλη βλακεια το ξαναρχισα----- και μπορω πλεον να καταλαβω πως ειναι να μην καπνιζεις .Οι ανθρωποι που δεν καπνιζουν υποφερουν πραγματικα οπου και να ειναι σε καφε,σετραπεζες σε εστιατορια ακομα και σε σπιτια που μαζευονται για μπιριμπα παντου αναπνεουν τον καπνο σου,χωρις να το θελουν τελικα οι ιδιο.Αυτα περι δικαιωματων καπνιστων το βρισκω γελοιο και οτι περιοριζονται τα δικαιωματα τους.

Υπαρχουν δυο κατηγοριες καπνιστων ¨αυτοι που σεβονται των αντικαπνιστη και αυτοι που για χαρη του τσιγαρου τους γραφουν ολους κανονικα (φαντασου οτι καπνιζουν κανονικα σε μη αεριζομενο χωρο μπροστα στα παιδια τους,τι να λεμε τωρα ) .Κατι τετοιοι τυποι προσφηγαν για τα δικαιωματα τους

Link to comment
Share on other sites

Mισα δικαιωματα οι μεν, τα υπολοιπα μισα οι δε.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το δικαιώμα του μη καπνιστή για καθαρό αέρα, δεν θίγει την υγεία του καπνιστή...

 

Επρεπε να χωριστουν τα μαγαζια σε πληρως καπνιστων και πληρως μη καπνιστων. Αλλα πουουου; Oι μη καπνιστες που επικαλουνται 80% αποδοχη των "ερμαφροδιτων" μετρων φοβουνται οτι κανενα μαγαζι δε θα ηθελε να γινει αμιγως "non-smoking"!

 

Λογικό δεν είναι; Αφού η συντριπτική πλειοψηφία των ενηλίκων (και όχι μόνον) καπνίζει, πόσα μαγαζιά θα γίνονταν αμιγώς "non smoking"; Οπότε πολύ καλώς υποχρεώνουν τα μαγαζιά να έχουν ξεχωριστούς χώρους για καπνιστές.

 

Eπικληση λογων υγειας ΔΕ συναδει με ουισκια και ξενυχτια στις 5 το πρωι στα μπουζουκια.

 

Κανένας δεν έπαθε καρκίνο από το ξενύχτι. Όσο για τα ποτά συμφωνώ, αλλά μην ξεχνάς ότι το να πίνω εγώ το Βόσπορο, δεν επηρεάζει την υγεία του διπλανού.

 

Ας χωριστουν τα τσανακια των δυο γιατι "η ελευθερια του ενος τελειωνει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου", ΑΛΛΑ, ελευθεριες εχουν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ...οποτε ας ξεχωρισουν οι χωροι οπου θα τις εξασκει η καθε ομαδα!

 

Θα έλεγε πως «τα δικαιώματα του ενός σταματούν εκεί που θίγονται τα δικαιώματα του άλλου». Και εφόσον το να καπνίζει κάποιος θίγει την υγεία του μη καπνιστή, ενώ το να τον υποχρεώσεις να μην καπνίζει δεν θίγει την υγεία κανενός, τότε δεν βλέπω που ακριβώς θίγονται δικαιώματα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το δικαιώμα του μη καπνιστή για καθαρό αέρα, δεν θίγει την υγεία του καπνιστή...

 

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο...

 

Λογικό δεν είναι; Αφού η συντριπτική πλειοψηφία των ενηλίκων (και όχι μόνον) καπνίζει, πόσα μαγαζιά θα γίνονταν αμιγώς "non smoking"; Οπότε πολύ καλώς υποχρεώνουν τα μαγαζιά να έχουν ξεχωριστούς χώρους για καπνιστές.

 

Αν και βρίσκω κάπως υπερβολικό το ότι η συντριπτική πλειοψηφία καπνίζει (π.χ. εμένα από την παρέα μου από τη σχολή καπνίζουμε μόνο οι 2 στους 8, ενώ από την παρέα μου από το σχολείο καπνίζουμε οι 4 στους 5 - οπότε είναι όλα σχετικά), εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να δωθεί στους μαγαζάτορες η ευκαιρία να επιλέξουν, ανάμεσα σε αυστηρά "Non-smoking" (όπως είναι και τα starbucks και δε νομίζω πως φαλήρισαν :) ), "Non-smoking με χώρους καπνιστών" και "Smoking" όπου ο άλλος μπαίνοντας θα ξέρει πως μπηκε σε ένα μαγαζί που όλοι μπορούν να καπνίσουν όπου θέλουν. Αυτά τα μέτρα "να κάνουν όλα τα μαγαζιά χώρους για καπνιστές" και δεν είναι πρακτικά εφαρμόσιμα σε κάποιες περιπτώσεις, και σε κάποιες άλλες πάλι μπορεί να είναι εφαρμόσιμα αλλα...well..ο καπνός πάλι στη μούρη των μη-καπνιστώ καταλήγει.

 

Κανένας δεν έπαθε καρκίνο από το ξενύχτι. Όσο για τα ποτά συμφωνώ, αλλά μην ξεχνάς ότι το να πίνω εγώ το Βόσπορο, δεν επηρεάζει την υγεία του διπλανού.

 

Αν και δε συμφωνώ με το πρώτο που λες, γιατί το ξενύχτι είναι ανθυγιεινό σε οποιαδήποτε μορφή του μπορεί να έχει επίπτωση στον οργανισμό - φαντάζομαι ακόμα και να ΣΥΜΒΑΛΛΕΙ όχι να προκαλέσει - καρκίνο, αυτό που λες για τα ποτά είναι όντως σωστό, αλλά θα μπορούσα να σου πω κάτι που να ταιριάζει πιο πολύ στο αλκοόλ: Αν εγώ δεν πίνω ή πίνω στα σωστά όρια, αλλά εσύ πίνεις υπερβολικά, μεθάς και τελικά στουκάρεις με το αμάξι σου στο αμάξι μου, δεν με επηρεάζει αυτή σου η "κακιά" συνήθεια εμμέσως; Δε θα ήταν πιο εύκολο απλά να απαγορευτεί το ποτό;

 

Θα έλεγε πως «τα δικαιώματα του ενός σταματούν εκεί που θίγονται τα δικαιώματα του άλλου». Και εφόσον το να καπνίζει κάποιος θίγει την υγεία του μη καπνιστή, ενώ το να τον υποχρεώσεις να μην καπνίζει δεν θίγει την υγεία κανενός, τότε δεν βλέπω που ακριβώς θίγονται δικαιώματα...

 

Και εδώ συμφωνώ. Απλά να μην ξεχνάμε ποτέ πως οι καπνιστές δεν είναι...εγκληματίες. Οπότε έχουν και εκείνοι δικαιώματα. Με το να απαγορεύεις δια ροπάλου κάτι αυτομάτως (καλώς ή κακώς - σε αυτη την περίπτωση ίσως καλώς) παύεις κάποια δικαιώματα. Προσωπικά θεωρώ πως η απαγόρευση δεν είναι ποτέ λύση - ιδιαίτερα για τον Ελληνάρα που μπορεί πριν να μην κάπνιζε εκεί που δεν έπρεπε αλλά τώρα θα το κάνει για να το παίξει μάγκας.

 

Και καταλήγω ξαναλέγοντας πως θεωρώ ότι ένας διαχωρισμός "Strictly Non-Smoking"/"Non-Smoking με χώρους για καπνιστές"/"Smoking" θα ήταν η τέλεια λύση. Και πάλι θα υπήρχαν περιστατικά του στυλ "μα εγώ θέλω να πάω στο τάδε μαγαζί και είναι Non-smoking αποκλειστικά" αλλά τουλάχιστον τότε θα ήξερες τι να περιμένεις! Όχι όπως τώρα, που πας και βλέπεις όλους να ρωτάνε "επιτρεπεται το κάπνισμα;" σα να ρωτάνε "που μπορώ να βαρέσω την ενεσή μου, παρακαλώ;"

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο...

 

Το ξέρω. :p

 

Αν και βρίσκω κάπως υπερβολικό το ότι η συντριπτική πλειοψηφία καπνίζει (π.χ. εμένα από την παρέα μου από τη σχολή καπνίζουμε μόνο οι 2 στους 8, ενώ από την παρέα μου από το σχολείο καπνίζουμε οι 4 στους 5 - οπότε είναι όλα σχετικά), εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να δωθεί στους μαγαζάτορες η ευκαιρία να επιλέξουν, ανάμεσα σε αυστηρά "Non-smoking" (όπως είναι και τα starbucks και δε νομίζω πως φαλήρισαν :) ), "Non-smoking με χώρους καπνιστών" και "Smoking" όπου ο άλλος μπαίνοντας θα ξέρει πως μπηκε σε ένα μαγαζί που όλοι μπορούν να καπνίσουν όπου θέλουν. Αυτά τα μέτρα "να κάνουν όλα τα μαγαζιά χώρους για καπνιστές" και δεν είναι πρακτικά εφαρμόσιμα σε κάποιες περιπτώσεις, και σε κάποιες άλλες πάλι μπορεί να είναι εφαρμόσιμα αλλα...well..ο καπνός πάλι στη μούρη των μη-καπνιστώ καταλήγει.

 

Τα Starbucks δεν φαλήρισαν ειλικρινά δεν ξέρω γιατί, ίσως λόγω δυνατού brand name. Πάντως είναι αξιοπερίεργη και αξιοπρόσεχτη περίπτωση.

 

Η πρόταση σου είναι πολύ καλή και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

 

Αν και δε συμφωνώ με το πρώτο που λες, γιατί το ξενύχτι είναι ανθυγιεινό σε οποιαδήποτε μορφή του μπορεί να έχει επίπτωση στον οργανισμό - φαντάζομαι ακόμα και να ΣΥΜΒΑΛΛΕΙ όχι να προκαλέσει - καρκίνο, αυτό που λες για τα ποτά είναι όντως σωστό, αλλά θα μπορούσα να σου πω κάτι που να ταιριάζει πιο πολύ στο αλκοόλ: Αν εγώ δεν πίνω ή πίνω στα σωστά όρια, αλλά εσύ πίνεις υπερβολικά, μεθάς και τελικά στουκάρεις με το αμάξι σου στο αμάξι μου, δεν με επηρεάζει αυτή σου η "κακιά" συνήθεια εμμέσως; Δε θα ήταν πιο εύκολο απλά να απαγορευτεί το ποτό;

 

Έτερον εκάτερον. Και ξενυχτισμένος αν είσαι, μπορεί να κοιμηθείς στο τιμόνι και να σκοτώσεις κάποιον. Αυτό που ήθελα να πω, είναι πως η κατανάλωση αλκοόλ από κάποιον, όπως επίσης και το να ξενυχτά, δεν βλάπτει άμεσα όπως βλάπτει το τσιγάρο.

 

Το αν θα έπρεπε να απαγορευτεί το ποτό, ή αν θα έπρεπε clubs, μπουζούκια κλπ να λειτουργούν νωρίτερα, είναι άλλο θέμα. :wink:

 

Και εδώ συμφωνώ. Απλά να μην ξεχνάμε ποτέ πως οι καπνιστές δεν είναι...εγκληματίες. Οπότε έχουν και εκείνοι δικαιώματα. Με το να απαγορεύεις δια ροπάλου κάτι αυτομάτως (καλώς ή κακώς - σε αυτη την περίπτωση ίσως καλώς) παύεις κάποια δικαιώματα. Προσωπικά θεωρώ πως η απαγόρευση δεν είναι ποτέ λύση - ιδιαίτερα για τον Ελληνάρα που μπορεί πριν να μην κάπνιζε εκεί που δεν έπρεπε αλλά τώρα θα το κάνει για να το παίξει μάγκας.

 

Σαφώς και έχουν. Αλλά όπως προείπα, η κατάργηση του δικαιώματος τους δεν θίγει την υγεία κανενός, ενώ η συνέχιση του, θίγει την υγεία κάποιον.

 

Και καταλήγω ξαναλέγοντας πως θεωρώ ότι ένας διαχωρισμός "Strictly Non-Smoking"/"Non-Smoking με χώρους για καπνιστές"/"Smoking" θα ήταν η τέλεια λύση. Και πάλι θα υπήρχαν περιστατικά του στυλ "μα εγώ θέλω να πάω στο τάδε μαγαζί και είναι Non-smoking αποκλειστικά" αλλά τουλάχιστον τότε θα ήξερες τι να περιμένεις! Όχι όπως τώρα, που πας και βλέπεις όλους να ρωτάνε "επιτρεπεται το κάπνισμα;" σα να ρωτάνε "που μπορώ να βαρέσω την ενεσή μου, παρακαλώ;"

 

Βλ. πιο πάνω. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...